سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی

سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت فرارسیدن سال نو در حرم مطهر ثامن‌ الحجج حضرت علی‌ ابن‌ موسی‌ الرضا(ع) برگزار شد.

به گزارش مشرق، رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز سال نو، در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، تحول به معنای «تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف و معیوب» را نیاز اساسی کشور خواندند و با اشاره به اهداف و خواسته‌های کاملاً ضد تحولی دشمنان گفتند: باید با اراده قاطع، تکیه بر اعتماد به نفس ملی، امیدواری و هوشیاری، کار سنگین و دشوار تحول را آغاز و نقاط ضعف عمدتاً اقتصادی را به نقاط برجسته و درخشان تبدیل کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دعای عمومی ملت ایران هنگام تحویل سال نو برای تبدیل و تحول حال‌شان به احسن احوال گفتند: برای هر تحولی باید ضمن توسل و طلب از پروردگار، سعی و تلاش و استقامت کرد.

ببینید:

عکس/سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی

رهبر انقلاب آگاهی افکار عمومی از مسائل اساسی کشور را، زمینه ساز فعال شدن جوانانِ صاحب فکر و اصحاب اندیشه و خِرد خواندند و افزودند: طرح مسئله تحول با مردم مثل هر مسئله‌ی مهم دیگر، ضروری است چرا که اگر افکار عمومی از یک فکر و ایده استقبال نکند، آن فکر به عمل در نمی آید و به تدریج به فراموشی سپرده می شود.

ایشان در مرزبندی مفهوم حقیقی تحول و دگرگونی با آنچه دشمنان از آن به‌عنوان تغییر و تحول یاد می کنند، گفتند: دشمنان از طرح موضوع تحول، خواسته های ضد تحولی و کاملاً مخالف اهداف نظام دارند که متأسفانه در داخل هم برخی به تبعیت یا تقلید از آنها و یا با انگیزه های دیگر، همان حرف ها را با تغییراتی تکرار می کنند، که تغییر قانون اساسی یا ساختار نظام از جمله این حرف ها است.

ایشان هدف اصلی دشمنان از طرح مفهوم «تحول ساختاری»، «تغییر»، «انقلاب» یا کلمات مشابه را تغییر هویت جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: هدف دشمن، حذف نقاط قوت کشور و نظام، و فراموش شدن مسائلی است که مردم را به یاد انقلاب و اسلام ناب و انقلابی می اندازد که تکرار نام امام، مطرح شدن تعالیم امام، مسئله ولایت فقیه، ۲۲ بهمن و حضور پر شور مردم در انتخابات از جمله این موارد است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تبدیل نظام مردم سالاری اسلامی به حکومتی فردی و مطیع، یا حکومتی به ظاهر دموکراسی اما در عمل گوش به فرمان غربی‌ها را، هدف نهایی سخنان ظاهراً تحولی مستکبران خواندند و گفتند: آنها در هر کاری به دنبال تسلط سیاسی و اقتصادی بر ایران و غارت کشور هستند.

ایشان بعد از این مرزبندی، شناسایی نقاط قوت و ضعف کشور را پیش زمینه ضروری تحول برشمردند و گفتند: پیمودن مسیر دشوار تحول، نیاز به اعتماد به نفس ملی دارد.

رهبر انقلاب ملت ایران را برخوردار از اعتماد به نفس دانستند وبا اشاره به عزت نفس، استقلال خواهی و شجاعت ملت گفتند: دومین عنصر مهم در طی کردن مسیر تحول، هوشیاری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای غفلت و بی توجهی به هوشیاری را موجب ضربه زدن احتمالی به نقاط قوت دانستند و افزودند: برخی دلسوزان و علاقمندان به نظام و انقلاب گاهی برای یک حرکت خوب و اصلاحی، با غفلت و بی دقتی به نقاط قوت نظام ضربه می زنند که باید مراقب این گونه غفلت ها بود.

رهبر انقلاب لازمه مراقبت از نقاط قوت را شناسایی آنها خواندند و با ذکر برخی نقاط قوت ملت ایران، از جوانان خواستند روی این گونه مسائل فکر و اندیشه و هم افزایی کنند.

ایشان «بنیه درونی قوی و مستحکم ملت ایران» را از نقاط قوت بارز کشور دانستند و گفتند: این قوت و استحکام درونی ناشی از ایمان مردم است چرا که حتی افرادی که در ظاهر به برخی احکام اسلامی پایبندی کاملی ندارند، به خدا، قرآن و ائمه هدی ایمان دارند.

ایشان در تبیین نشانه های آشکار استحکام درونی ملت ایران، به «غلبه ملت بر زنجیره خصومت های پی در پی چند ده ساله مستکبران جهان» اشاره کردند و گفتند: کدام کشور و انقلاب توانسته سال های متمادی در مقابل ضربات پی در پی قدرتمندترین کشور های جهان بایستد و به زانو در نیاید؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، «کودتا، تحریم، فشارهای سیاسی، تهاجم رسانه ای بی سابقه، توطئه های امنیتی و تحریم های بی سابقه اقتصادی» را ابعادی از توطئه های پیوسته دشمنان خواندند و افزودند: در دور اخیرِ این خصومت ها، رؤسای آمریکا و برخی کشور های اروپایی از اغتشاشاتی که سال گذشته درصد بسیار اندکی به راه انداخته بودند، صریحاً پشتیبانی کردند و با انواع حمایت های تسلیحاتی، سیاسی، مالی، امنیتی و رسانه ای تلاش کردند جمهوری اسلامی را لااقل تضعیف کنند اما در میدان، درست بر عکس این هدف، تحقق یافت و جمهوری اسلامی بر این توطئه جهانی پیروز شد و نشان داد قوی و مستحکم است.

رهبر انقلاب اسلامی، ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ را به عنوان مظهری از بنیه ی قوی درونی نظام، بسیار پر شور تر و پر جمعیت تر از مراسم مشابه سال های گذشته دانستند و افزودند: پیشرفت های بزرگ ملت در عرصه های گوناگون نشانه های دیگری از این استحکام درونی است.

ایشان پیشرفت در دوران محاصره اقتصادی و شدیدترین فشار های ممکن را، عملکرد درخشان ملت خواندند و گفتند: آمریکایی ها با همه‌ی دروغگویی‌شان اذعان کردند که فشارهای اقتصادی آنها بر ملت ایران در تاریخ بی سابقه بوده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیشرفت در علم وفناوری و قرار گرفتن در رده کشورهای برتر دنیا در عرصه هایی نظیر نانو و زیست فناوری، پیشرفت در عرصه های سلامت، هوافضا، هسته‌ای، دفاعی، زیر ساخت ها، مراکز درمانی و بهداشتی، پالایشگاه و دیگر عرصه ها را یادآوری کردند و گفتند: در حوزه روابط خارجی هم تلاش دشمنان برای انزوای ایران شکست خورده و جمهوری اسلامی با محکم کردن صد در صدی روابط خود با آسیا، از این پس نیز به گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی، علمی و فنی با کشور های مهم این منطقه ادامه خواهد داد.

ایشان افزودند: عضویت در برخی پیمان‌های مهم منطقه ای و تقویت روابط با آفریقا و آمریکای لاتین از دیگر پیشرفت های حوزه ارتباطات خارجی است، ضمن این که با اروپایی‌ها هم قهر نیستیم و اگر از تبعیت آمریکا دست بردارند حاضریم با آن ها کار کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایمان، احساس عزت ملی و تکیه بر توان داخلی را از جمله عوامل و زمینه های پیشرفت ملت ایران برشمردند و گفتند: دیگر نقاط قوت نظام نیز از جمله جمهوریت و اسلامیت، باید تقویت شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از برشمردن نقاط قوت کشور، به تبیین نقاط ضعف و نیازمند تحول پرداختند و گفتند: در رأس همه نقاط ضعف، مسئله اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی است که بسیاری از آنها میراث گذشتگان از انقلاب و برخی از آنها مربوط به پس از انقلاب است.

ایشان مهمترین مشکل و نقطه ضعف اقتصاد کشور را دولتی بودن اقتصاد و تصدی‌گری افراطیِ برخاسته از سیاست‌های اقتصادی دهه ۶۰ دانستند و افزودند: نتیجه این افراط، کنار ماندن مردم از فعالیت‌های بزرگ و ثروت‌ساز اقتصادی و بروز مشکلاتی است که امروز در کشور مشاهده می‌کنیم.

رهبر انقلاب هدف از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را سپردن فعالیت‌های اقتصادی به مردم خواندند و گفتند: بخش‌های مهم اقتصاد و تولید باید در اختیار مردم باشد و همچنان‌که بارها تکرار کرده‌ایم بنگاهها و شرکتهای دولتی و شبه دولتی که بعضاً با تعبیر زشت خصولتی از آنها یاد می‌شود، نباید با بنگاههای خصوصی رقابت کنند.

ایشان محقق نشدن عدالت اقتصادی را با الگوی دادن کلید اقتصاد به دولت، نشانه خطا بودن این شیوه خواندند و تأکید کردند: دولت باید تصدی‌گری و دخالت در اقتصاد را کم، و با واگذار کردن کارها به خود مردم، بر امور نظارت و مراقبت کند البته این مسئله را به دولتهای متعدد سفارش کرده‌ایم اما واگذاری‌ها یا انجام نگرفت یا به شکلی غلط انجام شد که نتیحه آن به ضرر مردم بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عیب دیگر اقتصاد کشور را وابستگی به نفت خام برشمردند و گفتند: بند ناف اقتصاد را باید از صادرات نفت خام جدا کنیم و برای کسب درآمد بیشتر به فعالیت‌های غیرنفتی بپردازیم که خوشبختانه بر اساس گزارش‌ها، کارهای خوبی در این زمینه آغاز شده است.

وابستگی اقتصاد کشور به دلار، نقطه ضعف دیگری بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و افزودند: برخی کشورهایی که مورد تحریم غرب قرار گرفتند با قطع وابستگی خود به دلار و کار کردن با پول‌های محلی، وضع بهتری پیدا کردند که ما نیز باید همین کار را انجام دهیم.

ایشان از رشد اقتصادی ضعیف کشور در دهه ۹۰ به عنوان نقطه ضعفی دیگر یاد و خاطرنشان کردند: در بعضی از سالهای دهه ۹۰ رشد اقتصادی زیر یک بود و در زمان تصدی دولت فعلی نیز میزان رشد اقتصادی، بسیار پایین بود در حالی که برای بهبود اقتصاد کشور، نیازمند رشد اقتصادی سریع و مستمر هستیم که لازمه آن افزایش تولید با کمک و هدایت مردم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس را به ترغیب و هدایت مردم به ایفای نقش مولد در اقتصاد کشور و ایجاد اعتماد برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی بخش خصوصی فراخواندند و گفتند: اگر از توانایی‌های مردم در اقتصاد استفاده شود و تولید افزایش یابد، حتماً وضع معیشت عمومی و تورم بهبود خواهد یافت و شعار سال محقق می‌شود.

ایشان غفلت از راههای مشارکت مردم در مسائل اقتصادی را نقطه ضعفی دیگر برشمردند و با توصیه به مسئولان و صاحبنظران و علاقه‌مندان به سرنوشت کشور برای یافتن راههای مشارکت مردم در اقتصاد، خاطرنشان کردند: هر جا مردم وارد شدند پیشرفت کردیم مانند دفاع مقدس و مسائل سیاسی، بنابراین مشخص شدن چگونگی فعال شدن مردم در اقتصاد، در این عرصه نیز پیروز و موفق خواهیم شد.

«افزایش تحرک در تجارت خارجی»، «تقویت شرکت‌ها و فعالیت‌های دانش‌بنیان»، «تحول در قانون‌گذاری بر اساس سیاست‌های تقنینی» و «پرهیز از ایجاد هزینه‌های قطعی برای درآمدهای غیرقطعی در بودجه‌های سالیانه» عیوب دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آنها اشاره کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص جنگ ترکیبی و سیاست‌های دشمن در این زمینه را لازم دانستند و گفتند: در جنگ ترکیبی، حمله نظامی وجود ندارد بلکه تبلیغات‌چی‌های خارجی و دنباله‌روهای آنها در داخل با وسوسه، به باورهای دینی و سیاسی مردم حمله می‌کنند تا با دگرگون نشان دادن حقایق، اراده ملت را سست و شعله امید را در دل جوانان خاموش و آنها را از آینده و کار و پیشرفت مأیوس کنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دشمنان در جنگ ترکیبی می‌خواهند اختلاف‌افکنی کنند، دوقطبی در کشور درست کنند، نرم‌افزار واقعی قدرت ملت را که ایمان و ارزشهای دینی و ملی است، از دست مردم خارج کنند تا در کشور بی‌ثباتی و ناامنی و اگر بتوانند جنگ داخلی ایجاد کنند که البته سرشان به سنگ خورده و باز هم خواهد خورد.

ایشان با اشاره به استفاده از انواع ابزارها و عوامل در جنگ ترکیبی همچون عوامل فرهنگی، امنیتی، اقتصادی، نفوذ برای ایجاد یأس و غفلت از توانایی خود، افزودند: آنها سعی می‌کنند مردم را به راههای اطلاع‌رسانی ما بدبین و از آن جدا کنند با این ادعا که به رادیو تلویزیون و به گزارش‌های مسئولان گوش ندهید چرا که خلاف واقع است یا اینکه به حرف‌های رهبری توجه نکنید زیرا این حرفها تکراری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ردّ ادعاهای بدخواهان، خاطرنشان کردند: جبهه دشمن سالها است که با صدای بلند اعلام می‌کند که می‌خواهیم جمهوری اسلامی را به زانو درآوریم و در مقابل، رهبری می‌گوید «غلط می‌کنید»، این تکرار نیست بلکه استقامت و ایستادن پای سخن حق طبق دستور پروردگار است.

ایشان با تجلیل از حضور مستمر مردم در صحنه، نمونه اخیر بیداری و ایستادگی مردم را مقابله با اغتشاشات اخیر خواندند و تأکید کردند: مردم به همه کسانی که در اغتشاشات تحریک یا از اغتشاشگران حمایت کردند سیلی زدند و به حول و قوه الهی در آینده نیز ملت ایران به دشمنان خود سیلی خواهد زد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: بنده قاطعاً اعلام می‌کنم ملت ایران قوی و در حال پیشرفت و قادر به رفع عیوب خود و ایجاد تحول است.

ایشان با تأکید بر ادامه حمایت نظام از جبهه مقاومت، ادعای دروغ مشارکت ایران در جنگ اوکراین را رد کردند و گفتند: ما حضور در جنگ اوکراین را قاطعاً و صریحاً رد می‌کنیم و ابداً چنین چیزی صحت ندارد. جنگ اوکراین را آمریکا برای گسترش ناتو به شرق راه انداخت و اکنون نیز در حالی که مردم اوکراین گرفتار و دچار مشکلات هستند، بیشترین سود را از جنگ، آمریکا و کارخانجات اسلحه‌سازی آن می‌برند و به همین علت، مانع کارهای لازم برای خاتمه جنگ می‌شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از برشمردن عیوب اصلی اقتصاد کشور که باید با برنامه‌های تحولی برطرف شوند، به چند مورد از نقاط ضعف موجود در میان مردم هم اشاره کردند و گفتند: «اسراف در مصرف آب، برق، گاز، نان و بنزین»، «تجمل‌گرایی افراطی که بعضاً تبدیل به مسابقه تجمل‌گرایی، و موجب افزایش هزینه‌ها از جمله هزینه‌های ازدواج شده است»، «تعصب نداشتن به تولید داخلی که گاهی با کیفیت‌تر از تولید خارجی است اما استفاده نکردن از آن موجب بیکاری کارگر ایرانی می‌شود» و «اغماض و گذشت نکردن در قبال اختلاف نظرهای کوچک از جمله در مسائل سیاسی و تبدیل کردن آنها به دوقطبی در جامعه» از جمله عیوب و اشکال‌هایی است که باید در رفتارهای عمومی برطرف و اصلاح شود.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در توصیه‌ای مهم، همه افراد دارای توانایی سخن گفتن با مردم و صاحبان رسانه چه در فضای مجازی و مطبوعات و چه در صداوسیما را به امیدآفرینی فراخواندند و گفتند: سعی دشمن ناامید کردن جوانان است و ما در مقابل باید با مسائل پرشمار امیدزا در کشور امیدآفرینی کنیم. همه این وظیفه را جدی بگیرند.

ایشان امیدآفرینی را به معنای پنهان کردن ضعف‌ها و خودفریبی ندانستند و افزودند: ضعف‌ها هم باید بیان شود اما در کنار آنها، باید نقاط امیدبخش و آینده و افق روشن نیز نشان داده شود و در مقابل چشم همگان قرار بگیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اشاره ای به سردرگمی آمریکایی ها در منطقه گفتند: راه و سیاست نظام در منطقه روشن است و می دانیم چه کار می کنیم اما آمریکایی ها، متحیر و درمانده اند چرا که اگر در منطقه بمانند، مانند افغانستان با نفرت روز افزونِ ملت ها مواجهه و مجبور به ترک منطقه می شوند و اگر بروند هم، مطامع خود را از دست می دهند که این سر در گمی نشانه ضعف آشکار آن ها است.

رهبر انقلاب همچنین با سپاسِ خداوند برای دیدار حضوری مجدد با مردم متدین مشهد و زوار عزیز حرم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام از همه دانشمندان، محققان، پزشکان، پرستاران، داوطلبان مردمی، مراکز تولید و تزریق واکسن و لوازم بهداشتی و دیگر کسانی که در سال های اخیر در مهار بلیه عمومی کرونا فعال بودند، تشکر و قدردانی کردند.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی در سخنانی، لازمه پایبندی به عهد و پیمان با امام رضا علیه‌السلام را حاکم کردن سبک زندگی رضوی و پیاده کردن آموزه‌های آن حضرت در زندگی فردی و اجتماعی دانست و با بیان گزارشی از فعالیت‌های این آستان مقدس، گفت: ترویج زیارت با معرفت، توجه به نیازمندان از جمله در بخش حاشیه مشهد، گسترش برنامه‌های اجتماعی آستان قدس، تسهیل زیارت، تکریم زائران، تخصص‌گرایی و جوانگرایی از جمله رویکردها و اقدامات آستان قدس رضوی بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 87
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 29
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  28 25
  آمد که بگیرد ز علی نقطه ضعفی/ بیچاره ندانست که علی نقطه ندارد. ماشالله به رهبرمون
  • کریم IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   22 19
   سخنرانی آقا نشون داد ایشون از هوش بسیار بالایی برخوردارن ودشمن رو با دقت بالا خیلی خوب میشناسن و منظور شیاطینی انسی از آشوب در ایران استحاله درونی نظام و ایرانه
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   8 6
   بسه حرف بایدمسئولین راتحت جواب خواهی ومطالبه قراردهیم تمام انتقادهایشان ازضدعملی انفعال مسولین وقوابخصوص مقننه بود
  • IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   5 4
   ۲۱:۵۷ کجا تمام انتقادها از مسئولین بود؟! سه ضلع مردم، مسئولین و دشمن مخاطب سخنان بود. پای کدوم سخنرانی بودی؟! ثانیا مسئولین متفاوتند. نباید بی‌انصافی کرد. ثالثا، وظیفه رهبری، هدایت مردم و مسئولین است. این فقط حرف نیست. ضمنا با داد و هوار مشکلات حل نمیشه. راهکار علمی می‌خواد. مطالبه‌گری خوبه. اما بهترین مطالبه‌گری، تربیت مسئولین خوب، معرفی‌شون به مردم و انتخاب‌شونه. بنابراین سعی نکن از یه زاویه جدید به ناامیدسازی مردم بپردازی، چون از این طرف تابلویی
  • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   7 2
   راهش اینه که باشفافیت ومطالبه چندنفرازمسئولان درصورت تخطی به سرعت اعدام بشوند
  • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   11 10
   لبیک یا حضرت امام خامنه‌ای عزیز حفظه الله تعالی. دشمنان‌تان هلاک باد
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   2 6
   در تاریخ ایران زمین ثبت کنید عده‌ای بی وطن، ویرانه طلب، آشوب طلب، دیکتاتور، مزدور و.... در لحظه سال تحویل شعار مرگ سر دادند این ننگ هم بر پیشانیشان در کنار شادی‌شان از باخت تیم ملی فوتبال ایران عزیزمان ماندگار شد
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   1 6
   ۲۳:۳۳ هر وقت مریم قجر سوءاستفاده‌چی و خاتمی فتنه‌گر اعدام شدند، نوبت مسئولین بی‌کفایت ما هم میرسه
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  3 11
  یا دعا کن بمیرم.یا آدم شم
  • IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   2 3
   پای هر سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی، نظر نفرت‌پراکنانه و نژادپرستانه‌ات رو می‌نویسی! خبر سدسازی پای اخبار مختلف! این کار خودش رفتار ضدمردمیه
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   3 1
   پاسخ ۲۳:۴۰ مربوط به نظر سدسازی است نه این نظر
  • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   1 3
   آدم شدن محال است
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  6 10
  فقط عصبانیم از دستتون و گرنه دشمنی ندارم.از ته دلم گفتم.
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 6
   فقط نگفتی چرا نکنه از برخورد با معاندان ناراحتی یا اوضاع اقتصادی که مقصرانش رای مشهد آزاد شد هستند؟
  • IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   6 1
   خب
  • حاجی ازجوبشور قم IR ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   2 3
   عصبانی نباش آقا گفتن رفع نقاط معیوب یعنی اصلاحات
  • IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 3
   ۲۲:۰۷ رفع نقاط معیوب و اصلاح ایرادات، ربطی به افسادات نداره. اصلاح متعلق به همه است. برعکس مدعیان اصلاحات کارشون فقط خراب‌کاریه
  • IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 2
   چرا دشمنی داری. چون دشمن از انقلاب اسلامی و ولایت فقیه که مانع سیطره‌شون بر ایران شده عصبانیه. فقط فکر می‌کنی دشمن نیستی. ضمنا پیامت ربطی به خبر و رهبری نداشت.
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  10 5
  کاش منم بودمو حالم بده خیلی
 • SE ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  14 6
  متاسفانه نظرات حتی حاوی نقدهای کاملا مودبانه و مودبانه راجع به صحبت های آقای خامنه ای رو منتشر نمیکنید! یکی از اشتباهات رسانه ای در چند دهه اخیر
  • IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   1 2
   به نظرم در چند دهه اخیر زیاد پای اشتباهات رسانه ای نشستی ! عزیزم اولا سطح نقد کننده یا باید بالاتر یا نزدیک به نقد شونده باشد/. دوما اراده غلط دارن از نقد درستشون/. سوما هر نقدی نقد نیست(به جای فحش، مودبانه نقد میکنن) /. شما کدومی؟
  • حمیدرضا IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   3 1
   *** به امید موفقیت برای تمام مردم ایران در سال 1402 ___ نظردهنده محترم درود بر شما .... پیرامون فرمایش تان ... در سال 1396 از چیدمان نفرات مصلحت نظام نکته نظری بود .. ایشان در پاسخ بسرعت و خیلی صریح و سریع در پاسخ فرمودند .. معرفی از سوی آن حضرت عزیز است قبول و تعیین سمت افراد بعهده مجمع مصلحت است ... بعدها ایشان با انتشار صوت از سال ها قبل در رثای شهید اندرزگو در همین رسانه ارزشمند مشرق نیوز حداقل برای بنده راه جویی شد . -- خدا حافظ و نگهدار ایشان باشد ان شا‌‌‌لله --
  • IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 4
   چقدر اون پرچم سوئدت که مرکز و منشأ نفرت‌پراکنی علیه مقدسات الهی هست، حال به هم زنه.
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  7 8
  جواب اصلاحطلبها در مورد قانون اساسی داده شده حالا میخوایید چطور ماله بکشید منافقین؟
 • IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  10 4
  امیدواریم اوضاع اقتصاد بدتر نشه
  • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 5
   اتفاقا دشمن هم تلاش می‌کنه فرمایشات ایشان محقق نشه. اینم اثبات وجود دشمن
  • حاجی ازجوبشور قم IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   0 0
   امیدی به بهبود اوضاع نداشته باش اگه میخوای جهیزیه بخری برو زودتر بخر
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  11 12
  امپراطوری باستانی ایران دوباره زنده شده است و اینبار مردان امپراطوری برای شاهِ جهان مهدی فاطمه می جنگند.
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  6 8
  امپراطوری باستانی ایران دوباره زنده شده است و اینبار مردان امپراطوری برای شاهِ جهان مهدی فاطمه می جنگند.
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  5 8
  حسینیون باکو را دریابید و به آنها قدرت و اجازه بدهید
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  4 6
  سد سازی ترکیه‌خنجری است بر پشت مخور مقاومت و ریزگردهایی که در ریه کودکان از خوزستان تا اردبیل میرود.
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  2 7
  سد سازی ترکیه‌خنجری است بر پشت محور مقاومت و ریزگردهایی که در ریه کودکان از خوزستان تا اردبیل میرود.
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  7 9
  حضرت آقا دایم میفرمود میتوان جلوی تحریم ایستاد اصلاح طلبان قبول نمیکردند تا اینکه پوتین‌ حرف‌ اقای ما را برداشت و عمل کرد و اکنون تورم در روسیه ۴درصد است درحالیکه تورم در خود اروپا ۲۰درصد است.
  • :) IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   0 0
   ریش سفیدان اصول‌گرا هم دیدیم چه سریع لبیک گفتن! به دولت جوان
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  6 16
  الحمدلله رب العالمین به وجود نازنین چنین رهبر حکیم و فرزانه ای از نسل نورانی حضرت ابوتراب امیرالمومنین علی علیه السلام و حضرت زهرای اطهر سلام الله علیها اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای مدظله العالی اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن اعدائهم واهلک عدوهم اجمعین
 • بی نام IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  10 21
  درود بر امام خامنه ای
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 7
   اینقدرگندزدن رهبرهم صداش ازمسئولادراومده وگرن هچرابایدپیش مردم ازمسئولاوتورم رامتوقف کردن بگه اگه ی مسئول اقتصادی واجرایی ومجلسی بودم ازبی غیرتی میمردم
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 4
   اینقدرگندزدن رهبرهم صداش ازمسئولادراومده وگرن هچرابایدپیش مردم ازمسئولاوتورم رامتوقف کردن بگه اگه ی مسئول اقتصادی واجرایی ومجلسی بودم ازبی غیرتی میمردم
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   2 5
   اینقدرگندزدن رهبرهم صداش ازمسئولادراومده وگرن هچرابایدپیش مردم ازمسئولاوتورم رامتوقف کردن بگه اگه ی مسئول اقتصادی واجرایی ومجلسی بودم ازبی غیرتی میمردم
  • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   2 7
   ۲۲:۲۱! که سه بار نظرتو فرستادی! وقتی بخش پیشرفت‌های سخنرانی که اونم مسئولینی داشته نمی‌شنوی و فقط بخش انتقادهارو می‌شنوی، بله باید از غصه بمیری. تک‌چشمی درد بدیه. اگر منصف بودی، باید به مسئولین دهه ۹۰ یعنی دولت روحانی که مخاطب اصلی انتقادها بود اشاره می کردی.
  • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   5 1
   راه حل نه وصل کردن به اشتباهات روحانیه نه تک چشمم نه دارم ازغصه میمیرم بایدبحث دپوی پولی واشرافیت مسئلان دزدنجومی بگیرباشفافیت ونظارت مردم بین حل بشه
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   1 5
   ۱۵:۱۸ گفتی تمام سخنرانی انتقاد بود. خب غلطه. بیان پیشرفت‌ها هم بود. مگر این که سخنرانی دیگه‌ای رو گوش کردی! دشمن هم همین رو می‌خواد تا مردم حتی موقعیت‌های خوب‌شون رو نبینن
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   1 0
   ۲۳۴۷ سه بار فرستادن نظر را از وزیر ارتباطات و نت ضعیفش بپرس
 • ریمیکس جدید IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  1 3
  سال مهار تورم و رشد تولید
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  4 2
  الحمدلله هر نظری که من توی اقدامات دولت نوشته بودم و مشرق انتشار نداده بود چون فکر میکرد خلاف واقع هست رهبر امروز فرمودند و من متوجه شدم که نظراتم موافق با نظرات رهبری هست اگرچه مشرق قبول ندارد و مهم هم نیست.
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  1 3
  بنده دوست شما هستم
 • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  4 5
  خسر الدنیا و آخرت شدیم
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   7 5
   شبیخون فرهنگی اقتصادی وسط جبهه استکباروفساده بایدتحمل مقاومت کردمادراخرالزمانیم برادریاخواهرمهدوی من
  • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   3 4
   به فرموده خدا، دنیا محل رنج است. آخرت هم دست خود شماست. اهل ایمان و عمل صالح، هر دوش رو هم دارن و خسارت‌زده نیستن.
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  2 3
  هیچ چیز در دولت عوض نشده و در رو همون پاشنه می چرخه
 • کاظم IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  6 5
  چرا تغییر قانون اساسی حرف دشمنه؟
  • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 8
   چون قانون اساسی ما، بر علیه مطامع و دخالت‌های دشمنه
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  2 6
  با تحریم نمیشود ک نمیشود
  • IR ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   2 2
   هیچ ربطی ندارد بی‌سواد مغرض‌. مراوده با کشورها ضرورت م نیست. کشوری که نیرو و مواد داره خودش میسازه. این حرفا داستانای واردات‌چی‌هاست
  • IR ۰۲:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   3 2
   هیچ ربطی نداره بی‌سواد مغرض‌. مراوده با کشورها ضروری نیست. کشوری که نیرو و مواد داره خودش میسازه. این حرفا داستانای واردات‌چی‌هاست و ربطی به اقتصاد نداره
 • مطیع امر رهبریم IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
  7 10
  ولایت فقیه، ادامه راه پیامبران است. چراکه به فرموده خدای متعال در قرآن، اطیعوا اللَّه و اطیعوا الرّسول و اولی الامر منکم یعنی از خدا، رسول خدا، و کسانی که به فرمان خدا و رسول فرمان می‌دهند اطاعت کنید.
  • IR ۰۲:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   3 7
   ۵ منفی کیلویی از منافقین کمپ صیغه‌ای‌ها که از سوزش بال بال میزنن
 • یارانه پنهان نخاستیم IR ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  4 2
  به هر دلیلی یارانه سوخت را برنداشتید و امروز و فردا کردید بدانید سود برداشتن یارانه پنهان سوخت بسیار بیشتر از ضررش هست/بازار باز هم یکسال بلاتکلیف می ماند
  • مهرداد IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   2 5
   سریعتر اینکار را انجام دهید
  • IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
   0 0
   تا زمانی که تکلیفِ یارانه سوخت روشن نشود؛ خرید و فروش در بازار اتفاق نمی افتد چون تکلیف روشن نیست. در هر حال رکود بازار؛ کمترین ثمره ء یارانه سوخت هست و خواهد بود
 • IR ۰۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  4 0
  در بدنه دولت از وزرا و استاندار و فرماندار و مدیر اگر کسی احساس می کند که نمی تواند یا کسی از او بهتر و شایسته تر هست. ایستادنش خیانت است/ پس فردا در یک وجب خاک می خواهید بخابید اگر مرد کاری نیستید و امده اید پشت میز بنشینید بدون هیچ دغدغه ای تا صبح شب شود و روز ... هفته و ماه و سال تا بروید بازنشسته بشوید به خدا زیان کارید
 • IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  2 1
  تیم امنیت غذایی دولت ها ، از وزیر کشاورزی و بازرگانی و افراد زیر دست شان، شبیه ببو گلابی ها می مانند. در هر دولتی و هر سال وقتی صحبت از گوشت قرمز و ماهی و مرغ و ... به عمل می اید انگار بار اول شان است که این اسم ها را در زندگی چند هزار ساله شان می شنوند / انگار نه انگار که هر استان و شهر و بخشی؛ فراخور به جمعیتش باید در هر روز از سال چند کیلو مرغ و گوشت و ... مصرف کند . و هر بار پروار کردن گوسفند و مرغ چقدر زمان می برد پس قاعدتا برای هر روز ذبح باید همان قدر بره و گوساله وارد سیستم پرورش بشود/ سیستم عشایر به هیچ وجه نمی تواند مشکل گوشت ایران را حل کند و این را در سال های متمادی به وضوح ثابت کرده است/ دولت در حوزه گوشت خود باید وارد شود در هر استان با فرا خور مصرفش. سپس ان را به بخش خصوصی واگذار کند
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  1 3
  عراق باید خود را از اب دجله و فرات بی نیاز کند و این به مدد ایران واب شیرین سازی توسط ایران و انتقالش به دشت بین النهرین است/ گذشته از این، می تواند همین اب خلیج فارس را فقط برای حفظ رطوبت هوا به اندازه یک بیل لودر از سمت صحرای حجاز تا سوریه ببرد و هر جا امکان داشت استخر بزرگی احداث کند/ البته به شرط اینکه رویا و ارزوی بزرگ در سر نداشته باشد چون هر وقت به انها چنین می گویی؛ می گویند : ما باید طرحی انجام دهیم که نفتکش های ما از خلیج فارس به مدیترانه و دریای سرخ برسند/ سنگ بزرگ هم که نشانه نزدن است/ یک کانال برای حرکت اب دریا به سمت اردن و صحرای حجاز که چند لودر هم می توانند انجام دهند و هر بیست کیلومتر یا ده کیلومتر ایجاد یک استخر به اندازه دریاچه چیتگر که در یک دوره چهارساله اثرش را در کل کشور عراق و کشورهای همسایه اش مشاهده کنید بهترین پیمانکار ان هم شرکت های ایرانی اند
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   0 0
   این طرح با پیشنهاد و پیمانکاری ایران ؛ در تمام کشورهای عربی خلیج فارس و دریای سرخ قابل اجراست / دریاچه هایی در امتداد صحرای حجاز به اندازه دریاچه چیتگر که با یک کانال که لودرها کنده اند به هم متصل شده اند. تمام. نه بیشتر نه کمتر / یک خط وسط صحرای عربستان نکشید بگویید: می خواهیم خلیج فارس را به دریای سرخ و یک خط هم به مدیترانه که خلیج فارس را به مدیترانه وصل کنیم که در فاز اول صد نفت کش قابل رد شدن از ان باشند در هر ساعت و این طرح پنج هزار سال طول می کشد.
 • IR ۰۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  2 8
  سلام فرمانده
 • :) IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  4 1
  تحول یعنی رفع نقاط معیوب: خب الان بجای دعوا نقاط معیوب را همینجا لیست کنید رفع شود.
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   0 0
   این جا فهرست کنیم که رفع نمیشه. اما به خاطر شما، یکیش استخدام رسمی کارمندان که مدیران آینده هستن. وقتی کسی استخدام ۳۰ ساله شد، کار رو تعطیل می‌کنه. باید استخدام حداکثر یک ساله باشه. آدم با عرضه براش یک ساله و سی ساله فرق نداره. اینم کار مجلسه. از نمایندگان بخواهید.
 • سوسان IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  2 1
  تا نصف کارمندها اخراج نشند و حجم دولت نصف نشه هیچ اتفاقی نمیافته کشور مریض و علیل با یک عالمه کارمند بی کار در ادارات در پیت بدرد نخور با مدیران غاراتگر
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   0 1
   کارمندان داوطلب شوند برای بازگشت‌ به استان خودشان و زندگی جمعی سنتی با انواع مزرعه داری و روستاهای فامیلی خود را شکل دهند و دولت با واگذاری زمین و حمایت خلاق میلیونها کارمند را اینگونه بازخرید کند بفرستد پی فعالیت‌های تولیدی در حوزه کشاورزی و دامپروری و شیلات، کارگاه های فنی، کشت گلخانه ای، و یا شرکت‌های حمایتی تولید: بازاریابی منطقه ای، بازیافت کشاورزی، بازیافت صنعتی، ایده پردازی روستایی، و چرخه تولید و تجارت را تکمیل کند.
 • فدراسیون پرشیا IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  5 4
  لبیک یا خامنه ای 💕 هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز
 • سعید IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  4 2
  در سیر تاریخی غرب از سنت به مدرنیته و پسامدرن خلط معنا و مغالطه ابلهانه ای صورت گرفته که نظام حاکم بر عالم خلقت از آن پشتیبانی نمیکند! سنت الهی بسیار متفاوت بوده و انسان را کرارا به تفکر و تعقل(باطن مناسک حج)برای انسان شدن تعالی در مراتب انسانیت و آدم شدن فرا میخواند،بر همین منوال باید ابزارهای کابردی او نیز متحول شوند اما متناسب با شئون یک انسان و نه جوامع غربی که انسان شدن را فراموش و ددمنشی و سبعیت را سرلوحه خویش قرار دادند،امروز عصر پست مدرن غربی،عصر جاهلیت و خرافات بظاهر مدرن است که مغروقشان خواهد کرد.یا للعجب از تفاله های غربزده بورس را که ملغمه ای از نزولخواری و قمارخانه است را جایگزین مضارب و قرض الحسنه کردند.سودی که امروز بانکها به پولهای حلال میدهد ربا نیست چرا که حتی ارزش پولشان حفظ نمیشود،اما سودی که به ثروتهای دزدیده شده از بیت المال میدهد ربا بر پول سرقت شده از سفره ملت است. خدا لعنت کند اکبر فتنه مغروق را که خشت خشت ساختار دیوانی را هم بفساد فرقه ضاله خود آلوده کرد! با تطمیع افراد فرومایه بیسواد و تحریف آیات و روایات بساط احزاب نامشروع را علم کرد تا بر شدت فساد و اشاعه فحشاء فرقه خود بیفزاید! قرآن کریم در (احزاب۴ و مجادله۲)بصورت نمادین به موضوع جاهلی ظهار کردن پرداخته که حقیقت وتأویل آن چگونگی ایجاد نفاق و ارتداد و ”حرام بودن تحزب“ را تبیین میفرماید،همانطور که استاد مصباح درست تشخیص دادند میتوان از افراد کامل و جامع الاطراف در صنوف مختلف را آزمود و بهترینها را انتخاب نمود! داوود فیرحی با مغالطه در قاعده سبق و رمایه و تحریف آیه السابقون و السابقون ...طمعکارانه و با تطمیع مافیای بهایی لیبرال بدنبال مشروع جلوه دادن احزاب فاسد متظاهر به اسلام بود! آیه السابقون ... همان فرمایش علی(ع) است که فرمود ”من علمنی حرفاً فقد صیرنی عبدا“ یعنی هر که بطورهدفمند به گدایی در خانه ایشان رفت و به سیره او عمل نمود از سفره فضل و کرامت ایشان بهرمند شد! سبق و رمایه هم قاعده جهانشمول نیست! احزاب در غرب یک شعبده بازی برای فریب افکار عمومیست نه از اصول دموکراسی! دموکراسی که در یونان مطرح شد یک منظومه کامل است که رکن اصلی آن لوگوس(حکیمی که محیط بر عالم است یعنی امامت) است و الهامات ایشان که در سلسله مراتب عقول جمهور ساری و جاری میشود.
  • US ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   0 0
   آفرین عالی بود
 • بی نام IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  4 2
  وقتی خودروهای ایران خودرو و سایپا دوبرابر استاندارد های جهانی مصرف سوخت دارند مردم چجوری صرفه جویی کنن ایکاش یکبار آقا تکلیف خودرو سازی را خودشان مشخص می کردند اصلا از دست دولت می گرفتن
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   4 4
   دخالت رهبری در امور اجرایی، مطابق با قانون نیست. چراکه تکلیف امور اجرایی به مردم واگذار شده. رهبری سیاست‌گذاری لازم رو فرمودن. اول واگذاری امور به مردم، دوم تقویت تولید داخلی، سوم کیفیت، چهارم توجه به بازارهای جهانی. حالا باید از مجلس و دولت مطالبه کرد. یک شبه هم درست نمیشه متأسفانه. باید چند دولت و مجلس خوب بیاد و بره تا نظارت به حد مطلوب برسه. فعلا که از زمان دولت فخیمه بنفش، یک دوره کم‌تر از دو ساله گذشته. پیروز باشید.
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  5 2
  انشا الله امسال سال نابودی دشمن
 • پیشنهاد IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  3 4
  اگه سایت رهبری یک لیست هم برای رصد کارهای داوطلبانه و عام المنفعه طلاب و علما و نهادهای زیرمجموعه بیت بگذارن، تبلیغ + میشه همه گوی سبقت را در دلبری از رهبری از هم می‌رباین. جوانان ازدواج میکنن و قشر محروم خوشبحالی میشن :)
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   2 0
   خودت فهمیدی چی نوشتی؟! تازه فارسی یاد گرفتی؟!
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  2 7
  ❤️❤️❤️❤️❤️
 • FR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  4 0
  از تصویب قانون شفافیت ، زدودن ربا از حکرانی بانکی و تصپیب قانون شریعت اسلامی برای بریدن اعضای بدن مسئولان دولتی فاسد و دزد چه خبر ؟
 • FR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  2 2
  شایسته بود سخنرانی مقابل سفره هفت سین میبود ….
  • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   2 5
   خوب نبودچون رهبرمامبنای دینی داره نه ملی خالص رئیسی پیشش هفت سین بود
 • یارانه پنهان نخاستیم IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  0 0
  در مورد ضرر و معایب یارانه پنهان سوخت بیشتر صحبت کنید/ وقتی بازار بلاتکلیف است و باشگاه های دولتی وشرکت های خصولتی وجود دارد و .... تا اطلاع ثانوی کارمندان و رییس سازمان خصوصی سازی را حداقل از بدنه نظام اخراج کنید و هزینه نظام را کاهش دهید
 • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
  0 0
  هدف رضایت خداست و شادی مردم؛ اگر سازمانهایی مثل کمیته امداد، بنیاد برکت و کمک های استان قدس جهت گرفتاران و .... و چنین سازمان هایی که هدف شان رضایت خدا و رفع گرفتاری مردم است
 • DE ۰۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
  1 0
  درکشورهای دیگر نوروز با رقص و شادی و آتش بازی شروع می شود
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
  0 0
  امسال سالیست که دولت وصدا وسیما بعنوان پایین آمدن تورم باید تلاش کنه
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
  0 0
  در منطقه سیستان که باد بسیار می وزر باید درخت های افریقایی از جمله درختِ بائوباب و آرگان کاشت
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
  0 0
  رهبر درست میگوید علم سلطان است ولی و با لابی بازی نمیشود اقتصاد را گرداند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس