اروپا یا آسیا فرقی ندارد؛ عمو سام به دوست و دشمن نارو می‌زند

در آستانه سفر رئیس جزیره تایوان به آمریکا و همزمان با افزایش تحریکات واشنگتن با فروش اسلحه به این جزیره، راشاتودی در گزارشی به کارنامه سیاه آمریکا در فریب دادن همه حتی شرکایش پرداخت.

به گزارش مشرق، بردلی بلنکِنشیپ، خبرنگار، مقاله‌نویس و تحلیلگر سیاسی آمریکایی در مقاله‌ای برای راشاتودی، کارنامه سیاه واشنگتن درباره نارو زدن به متحدانش را در بحبوحه تشدید تنش بین چین و تایوان به اهالی این جزیره خودمختار یادآوری کرد.

بلنکِنشیپ مقاله را اینگونه آغاز می‌کند:

تسای اینگ‌ون، رئیس جزیره تایوان قرار است در ماه آوریل به کالیفرنیا سفر و با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کند. این سفر و دیدار قطعاً متغیری جدید را به روابط چین و آمریکا اضافه می‌کند. روابط بین دو کشور که تا پیش از این تیره و تار بود، پس از ورود اتفاقی بالون چینی به حریم هوایی آمریکا در اوایل سال جدید میلادی، وخیم‌تر شد و در تازه‌ترین اقدام هم، اعمال تحریم علیه شرکت‌های چینی، آتش تنش را بیش از پیش شعله‌ور کرد. سفر مقامات آمریکایی به تایوان که جرقه آن با حضور نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره زده شد، پکن را به شدت برآشفت و ملاقات احتمالی اینگ‌ون با مک‌کارتی بدون شک شرایط را به شکلی غیرقابل پیش‌بینی دستخوش تغییر خواهد کرد.

صمیمی‌تر شدن تایوان با آمریکا تنها دردسرهای این جزیره را بیشتر می‌کند به ویژه باتوجه به سابقه تاریک آمریکا در نارو زدن به شرکای قسم‌خورده‌اش! واشنگتن با وعده دادن به اتباع و شهروندان تایوان مبنی بر حمایت نامحدود و سپس رها کردن آنها، به بروز جنگ در منطقه دامن می‌زند. این تفکر در توییت انتقادی و نیش‌دار گارلند نیکسون، مجری برنامه رادیویی واشنگتن دی‌سی و تحلیلگر سیاسی، به طور مختصر و مفید مطرح شده است؛ توییتی که بیش از نیم میلیون بازدید داشت و به انتقاد وزارت خارجه تایوان منجر شد.

توصیه نیکسون به ساکنان جزیره تایوان این بود: شما باید کاری را بکنید که مردم اروپا نکردند و آن هم این است که باید به‌دنبال منافع خودتان باشید. آمریکایی‌ها به قیمت قربانی کردن دیگران، به دنبال منافع خودشان هستند. امپراتوری آمریکا بیشتر از هرچیزی، باعث بی‌ثباتی می‌شود. آنها باعث بی‌ثباتی در اوکراین شدند و موجودیت آنها را به خطر انداختند. آنها بی‌ثباتی چشمگیری را در اتحادیه اروپا ایجاد کردند. به جایگاه آمریکا در ۲۵ تا ۳۰ سال اخیر در «مقابله با تروریسم» نگاه کنید؛ بی‌ثباتی در خاورمیانه. بنابراین آنها قصد دارند جزیره شما را هم شدیداً بی‌ثبات کنند. درست کنار دستتان یک ابرقدرت نشسته است. برای حفظ ثبات باید با چین رابطه‌ای پایدار داشته باشید. آمریکا ۷هزار مایل با شما فاصله دارد. آنها شما را رها خواهند کرد، فریب‌تان می‌دهند تا از بین بروید و سپس ترک‌تان می‌کنند.

نیکسون به نمونه‌های بیشماری از سابقه واشنگتن درباره این موضوع مشترک اشاره کرده است. از جمله این نمونه‌ها می‌توان به وعده آمریکا به نیروهای کُرد در صورت مقاومت‌شان مقابل صدام حسین در دهه ۱۹۹۰ و سپس رها کردن‌شان پس از عملی شدن شروطش اشاره کرد؛ همچنین رها کردن مردمی که در جریان جنگ در افغانستان به آمریکا کمک کرده بودند، نمونه دیگری است؛ به این فهرست کمک آمریکا به ویران کردن سوریه را هم اضافه کنید؛ جایی که واشنگتن حضورش را تنها و تنها به سرقت نفت این کشور و مهار نفوذ ایران محدود و در عین حال هم از پابرجا ماندن تحریم‌های فلج‌کننده اطمینان حاصل کرده است.

این الگوی رفتاری صرفاً به دشمنان محدود نمی‌شود بلکه درباره به اصطلاح متحدان آمریکا هم صادق است. نیکسون به این موضوع اشاره کرده که اقتصاد اتحادیه اروپا به لطف تبعیت کورکورانه این بلوک از سیاست‌هایی که آمریکا در بحران اوکراین، به آنها دیکته کرده، در منجلاب گیر کرده است. شاید اتحادیه اروپا به کُندی به جنگ فناوری‌های پیشرفته آمریکا با چین وارد شود اما این اتفاق قطعاً رخ خواهد داد و این اقدام قطعاً ضربه و خسارت شدیدی به شرکت‌های اروپایی وارد خواهد آورد.

در تازه‌ترین نمونه از نارو زدن آمریکا به متحدانش، نشریه ساوت چاینا مورنینگ پست، دهم مارس در گزارشی نوشت که واشنگتن با منفعت بردن از تنش‌های تحریک‌آمیز بین استرالیا و چین و از دست رفتن بازار پکن برای کانبرا، صادرات گوشت قرمز به پکن را افزایش داده است. بنابراین همزمان با اینکه غرب کانبرا را به تحریک اژدهای زرد و از دست دادن یکی از مقاصد بزرگ گوشت قرمز استرالیا، تشویق می‌کند، «عمو سام» جای خالی استرالیا را پر کرده و برای کارخانه‌های خود بازاری جدید و پربازده فراهم می‌کند.

جف رابی، سفیر اسبق استرالیا در چین دراین‌باره گفته است: بعد از اینکه تمام این اقدامات تجاری معرفی شد و به اجرا درآمد، آمریکایی‌های دائماً می‌گفتند که هوای ما را دارند، آنها استوار در کنار ما ایستادند اما به فروش هرچه بیشتر شراب و گوشت قرمز ادامه می‌دهند؛ ناسلامتی آنها متحد وفادار ما هستند!

بلنکِنشیپ در ادامه می‌نویسد: البته چنین شرایطی تازگی ندارد. همانطور که در دسامبر ۲۰۲۱ نوشته بودم، آمریکا در نیمه نخست همان سال، ۵.۴ میلیون تن ذغال‌سنگ به چین صادر کرد؛ این رقم در مقایسه با ۵۳۱ هزار تنی که در بازه مشابه سال پیش از آن صادر شده بود، افزایشی مضحک و در عین حال تعجب‌برانگیزِ ۹۲۰ درصدی را نشان می‌دهد. آمریکا در بازه‌ای مشابه در سال ۲۰۱۹ بیش از ۷۷۱ هزار تن ذغال سنگ به چین صادر کرده بود. این افزایش عجیب و چشمگیر در صادرات ذغال‌سنگ آمریکا، پس از آن اتفاق افتاد که استرالیا تئوری «نشت آزمایشگاهی» را درباره منشأ همه‌گیری کرونا مطرح کرد و «تجاوز چین» را مورد انتقاد قرار داد و پکن در واکنش، واردات ذغال سنگ از کانبرا را کاملاً ممنوع کرد.

البته از حق نگذریم، چین در ماه‌های اخیر با لغو ممنوعیت واردات ذغال‌سنگ، در راستای ترمیم روابط با استرالیا گام برداشته و علاوه بر این، آمریکا فروش ذغال‌سنگ به پکن را در سال ۲۰۲۲ به شدت کاهش داده است. اما این اقدام آمریکا هم پس از آن رخ داد که استرالیایی‌ها از ریاکاری و کوته‌بینی واشنگتن به شدت انتقاد کردند. بنابراین وقتی که عمو سام به استرالیایی‌ها می‌گوید که «بپرید»، کانبرا می‌پرسد «چقدر بالا بپرم؟»؛ آنها وظیفه‌شان را انجام می‌دهند، یک رقیب خارجی آنها را تنبیه و واشنگتن آنها را در چاه به حال خود رها می‌کند. این ماجرا ربطی به یک راهبرد پردامنه یا ساختن امپراتوری نداشته و صرفاً کمک به کارخانه‌های آمریکایی برای پول درآوردن است، همین و بس.

نیکسون همچنین این ایده را هم مطرح کرد که آمریکا با جابه‌جایی شرکت تولید محصولات نیمه‌رسانا و سیلیکونی تایوان به آریزونا، قصد دارد شرکت مادر آن را از بین ببرد.

به گفته نیکسون، «شما می‌توانید آمریکا را کشوری قابل اعتماد بدانید اگر به سابقه‌اش اعتماد کنید و این سابقه به شما نشان می‌دهد که آنها برای پولدار کردن کارخانه‌های خود، سر همه را کلاه گذاشته و به دوست و دشمن نارو می‌زنند و هیچ اهمیتی هم ندارد؛ این اخلاق آمریکاست. از این رو، همه آنهایی که در تایوان، استرالیا، اروپا یا هر جای دیگری نشسته‌اند و دولت‌شان بدون گلایه و اعتراض، به ساز واشنگتن می‌رقصد، می‌گویم: بهتر است حواستان را جمع کنید در غیر این‌صورت اتفاق بدی برای‌تان خواهد افتاد.»

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  15 0
  بیشرفادنبال شرن
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  14 0
  هر جا امریکا پای نحسش را به انجا وارد کرد چیزی جز ویرانی و ضرر برای ان کشور نصیب نشد. لعنت خدا بر شیطان بزرگ که جز زیان چیزی برای کسی ندارد
  • IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
   0 1
   مثلا کجا ها؟؟
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   0 0
   عراق سوریه افغانستان لیبی واکراین
 • مهماندار هواپیما IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  8 1
  این توصیه نیکسون بکوبید بر سر اصلا ح طلبان جاهل
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
   1 0
   درباره برادر بن‌سلمان(سلمان اره سابق) و برادران اماراتی (دست‌نشانده‌های سابق) هم همینو میگفتین.
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  0 0
  ”حبّ الشیءِ یُعمی و یُصمّ“ متاسفانه محبت شدید نوکران به ارباب آنها را کر و کور می کند. چنان که حتی نصیحت دیگران که هیچ، نصیحت اطرافیان خود ارباب را هم با پرخاش جواب می دهند.
 • سلام IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 0
  مگه امام خمینی ره نفرموده آمریکا شیطان بزرگ است حالا بنشینید و ببینید ریاکاری این موجود نحس و نجس رو..
 • محمدصالح چگینی قزوین IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  4 0
  کاخ صهیونیست زده سفیدبااستفاده ازترویج فسادونفرت افکنی والکل وازادی این نابودکننده هابالاترین امارفساد وخودکشی وقتل راایجادکرده است وبالاترین سرانه درتاریخ رادرزندانی وتجاوزبه هم داردودربعدجهانی به فسادتجاوزغارت شکنجه وایجادجنگ اقدام سازمانی کرده است ومقاومت بین الملل علیه اینادمکشان ضدهم کثیف اتحادی توسط نجیبان توبه کرده ها دنداران برای حفظ ارزشهایشان ایجادکرده اند
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 0
  کلا یانکی‌های گاوچرون تروریست همجنس باز آدمکش ازشون خیری نمیرسه و به قول معروف یانکی خوب فقط یانکی مرده هست!!!
  • :) IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
   0 0
   بقول معروف: Yanki go home
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  0 0
  به تنها کشوری که نتونست نارو بزنه ایران بود که سال 1355 در مراسم تاجگذاری کثیفش (ملعون پهلوی دوم ) بهش نارو زد
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 0
  بله آمریکایی ها نارو زن قهاری هستند حداقل ما ایرانی ها مطمئن هستیم.
 • علی افصحی IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 1
  امام خمینی بر اساس همین ویژگی ها آمریکا را شیطان بزرگ نامید و همین سدی شد بین غرب گرایان به سرکردگی هاشمی و امام خامنه ای در عدم گردش به شیطان بزرگ آمریکا چنانکه هاشمی دریک اقرار عجیب مطرح کرد در زمان حیات امام خمینی وپس ازاو من می گفتم باید مسأله خودمان با امریکا را جل کنیم اما امام خامنه ای سوالاتی مطرح می کردندکه جوابی برای آنها نداشتم » روزگار چرخید و موضوع خروج یک جانبه آمریکا از برجام نشان داد واقعا آمریکا ماهیت شیطانی دارد در سوره ایراهیم آیه بیست ودو گفت و گویی بین شیطان و آنان که فریب شیطان را خورده اندنقل می شود که بسیارروشنگر است شیطان می گوید :«ان الله وعدکم وعد الحق و وعدتکم فاخلفتکم به فرموده امام خامنه‌ای و شهیدسلیمانی جمهوری اسلامی ایران صادق الوعداست و در برابر استکبار و شیطان بزرگ خلف وعده، زیر توافق زدن ذاتی اش است.کسانی که به وعده تخلف پذیر شیطان دلخوش کرده و تخلف شیطان را می‌بینند باید خودشانرا ملامت کنند!چرا؟ و ماکان لی علیکم من سلطان الاان دعوتکم فاستجتم لی من بر شما سلطه ای م نداشتم فقط دعوتتان کردم و جواب دادی!و تاریخ پر است از افراد و حکومت هایی که با تکیه بر شیطان بزرگ آمریکا به هر جنایتی دست زدند امادر روز حساب رسی مردم و انتقام مظلومین از حمایت آمریکا خبری نبود!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس