عباس کعبی

عضو مجلس خبرگان رهبری در همایش "حکمرانی اسلامی" تأکید کرد که تمرکز حکمرانی اجرایی در شرایط فعلی باید بر حل مشکلات معیشتی مردم قرار بگیرد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و اتفاقات کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

"حکمرانی اسلامی" بر حل مشکلات معیشتی تأکید دارد

به‌هم‌ریختگی اطلاعاتی و ترس دشمن از پاسخ تلافی‌جویانه ایران/ گاز گران شد؛ دولت تخفیف داد

آیت‌ا... شیخ عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی در همایش حکمرانی اسلامی، "آینده‌نگری" را از وجوه حکمرانی در سیره نبوی و از ویژگی‌های حکمرانی در نظام اسلامی برشمرد.

به گزارش شفقنا، وی همچنین تصریح کرد: حکمرانی –اسلامی- امروز در مقام اجرا و عمل نیازمند سازماندهی و شبکه‌سازی است. همچنین تحول در ساختارهای قدیمی با ایجاد انعطاف، ضروری است و باید تمرکز بر حل مشکلات معیشتی مردم قرار بگیرد.[۱]

*تأکید راهبردی آیت‌الله کعبی بر لزوم تمرکز حکمرانی اسلامی بر مسئله حل مشکلات معیشتی مردم از این حیث دارای اهمیت ویژه است که نبایستی اجازه داد هیچ امر دیگری در این مسیر رهزن فکر مردم و فضای مدیریتی و سیاسی کشور شود.

به این معنی که باید با ابزار جهاد تبیین به مقابله با کسانی برخاست که امورات مهمه کشور را مواردی از قبیل شفافیت، آشتی ملی، لغو گشت ارشاد و لزوم ایجاد مکان‌هایی برای اعتراض بیان می‌کنند!

بلکه باید مطالبه ملی و هشتگ ذهنی این باشد که چرا نظارتی بر بازار قیمت‌ها نیست، چرا طرح مالیات بر خانه‌های خالی که مجلس یازدهم آنرا تصویب کرد بصورت کارا اجرا نمی‌شود، چرا قیمت خودرو لجام گسیخته است، چرا تسهیلات لازم برای ازدواج جوانان در نظر گرفته نمی‌شود و قس علی هذا.

دقت شود که شکل‌گیری این مطالبه ملی در بحث اقتصاد می‌تواند با آن اندیشه راهبردی در حکمرانی اسلامی که بر حل مشکلات معیشتی تأکید دارد همراستا و هم‌داستان شود و در فرایندهای دموکراتیک به ایجاد مطالبه از مسئولان فعلی و شکل‌گیری رهاورد "رأی خوب" منجر شود.

چه اینکه بیت‌الغزل راهکارهای حل مشکلات در رأی خوب مردم به رئیس‌جمهوری خلاصه می‌شود که بر حل مشکلات معیشتی تأکید داشته باشد، از کارنامه لازم برخوردار باشد و برنامه‌های دقیق، منطقی و قابل احصایی هم در این زمینه داشته باشد.

اگر راهبرد مطروحه از سوی آیت‌ا... کعبی مد نظر باشد، فرایند شکل‌گیری مطالبه در قبال آن ایجاد شود و آن مطالبه به پاسخگو شدن مسئولان فعلی و تشکیل کانال رأی خوب منجر شود؛ آنگاه است که می‌توان به سرعت گرفتن فرایند حل مشکلات اقتصادی امیدوار بود.

بهره‌گیری از نخبگان در این فرایند چند مرحله‌ای از ضروریات است.

***

ورود کمیسیون انرژی مجلس به علت افزایش قبوض گاز

گاز گران شد؛ دولت تخفیف داد!

به‌هم‌ریختگی اطلاعاتی و ترس دشمن از پاسخ تلافی‌جویانه ایران/ گاز گران شد؛ دولت تخفیف داد

مصطفی نخعی، عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم در مصاحبه با ایسنا به گرانی قبوض برق اشاره کرده و گفته است: آنچه که مجلس در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در تعرفه گذاری گاز و برق پیش بینی کرد، تعرفه گذاری پلکانی بود و قرار بود دولت آئین نامه ای را در این بخش تهیه کند و بر اساس آئین نامه نسبت به تعیین پلکان ها و نحوه قیمت گذاری در هر پلکان اقدام کند و در واقع مجلس این اختیار را به دولت داده بوده که نسبت به قیمت گذاری پلکانی اقدام کند. پس اینکه در هر پلکان چه میزان یارانه انرژی باید پرداخت شود و پلکان ها چگونه تعریف شود و نحوه محاسبه قیمت چگونه باشد؟ همگی در اختیار دولت بود.

نخعی افزود: اما در ماه جاری قبوض گازی که برای برخی از مشترکان صادر شده است، تفاوت چشمگیری با قبوض ماه های گذشته دارد و این امر سبب شده تا ابهاماتی ایجاد شود که دولت چگونه این قبوض را محاسبه کرده است؟

نماینده نهبندان تصریح کرده است: افزایش قیمتی که به صورت یکباره در قبوض گاز رقم خورده است، منطقی به نظر نمی رسد. این ابهام در نحوه تعرفه گذاری برای ما نیز وجود دارد و حتما در اولین فرصت این موضوع را در کمیسیون انرژی بررسی خواهیم کرد و امیدوار هستیم که به تعرفه گذاری منطقی‌تری برسیم.[۲]

*این گرانی عجیب در حالی است که به تازگی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه رئیس جمهور در قبال این گرانی دستور تخفیف داده است.

مسلم رحمانی مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در این زمینه با اشاره به تصمیم جدید دولت در صدور قبوض گاز جدید گفت: طبق مصوبه جدید هیئت دولت که در ۱۶ آذر امسال به تصویب رسید، تعرفه گاز سه پله اول مصرف گاز خانگی بدون تغییر باقی ماند و هیچ افزایشی نیافت. اما تعرفه گاز پله ۴ تا ۶ به میزان ۳۰ درصد و تعرفه گاز پله ۷ تا ۱۰ به میزان ۵۰ درصد نسبت به تعرفه قبلی افزایش یافت. همچنین برای پله‌های ۱۱ و ۱۲ نیز تعرفه ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ تومان در نظر گرفته شد.

او می‌افزاید: طبق تعرفه جدید، قبوض جدید گاز نیز صادر شد که بر مبنای آن قبض گاز ۶۰ درصد از مردم هیچ تغییری نکرد و قبض گاز حدود ۹۰ درصد مردم کمتر از ۱۰۲ هزار تومان اعلام شد و فقط مشترکان دو پله آخر که حدود ۱.۶ درصد از مردم را شامل می‌شوند؛ شاهد قبوض بالایی به دلیل مصارف غیر متعارف بودند.

به گزارش مشرق، مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: با توجه به ارقام چند میلیونی در برخی از قبوض گاز، رئیس جمهور دستور داد که ۷۰ درصد از افزایش قبوض گاز از بازه زمانی ۱۶ آذرماه تا ۱۵ اسفندماه امسال به مردم بخشیده شده و تخفیف داده شود.

رحمانی توضیح داد: یعنی روال تخفیف بدین صورت است که یکبار قبض گاز با تعرفه قدیم و یکبار به تعرفه جدید محاسبه می‌شود و در صورت افزایش قبض، ۷۰ درصد از آن به مشترکان بخشیده می‌شود. مثلا حدود ۶۰ درصد مردم که قبض گازشان هیچ تغییری نکرده طبیعتا تخفیفی نیز دریافت نخواهند کرد، ولی مابقی مشترکان از این تخفیف بهره‌مند خواهند شد.

او تأکید کرده است: البته مصوبه تعرفه گاز جدید همچنان پابرجاست و از سال آینده به طور کامل اجرا می‌شود و ضرورت دارد مردم نسبت به این موضوع هشیار باشند و رسانه‌ها نیز به خوبی این موضوع را اطلاع‌رسانی کنند.[۳]

در این رابطه لازم به توضیح است که اگر قبض گاز زیر ۱۰۰ هزار تومان از نظر دولت ارزان است و اگر فقط ۱.۶ از مشترکان، قبوض با نرخ بالا دریافت کرده‌اند پس چه نیازی به دستور تخفیف رئیس‌جمهور؟!

از طرفی این احساس عمومی و حتی ورود مجلس و قوه قضائیه به مسئله گرانی آیا از نظر دولت به دلایل غیر واقعی ایجاد شده است؟!

اینها سوالاتی است که پاسخ معقول به آنها در جهت حل مشکلات معیشتی مردم در "حکمرانی اسلامی" راهگشا خواهد بود.

***

معاون سازمان اطلاعات سپاه تشریح کرد:

به‌هم‌ریختگی اطلاعاتی و ترس دشمن از پاسخ تلافی‌جویانه ایران

به‌هم‌ریختگی اطلاعاتی و ترس دشمن از پاسخ تلافی‌جویانه ایران/ گاز گران شد؛ دولت تخفیف داد

سردار محمد تولایی، معاون هماهنگ‌کننده سازمان اطلاعات سپاه پاسداران،‌ طی سخنانی در یک نشست خبری پیرامون برنامه‌های یادواره چهلمین سالگرد شهادت شهید حسن باقری و شهدای اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: چشم‌های تیزبین نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی ما همواره دشمنان را رصد می‌کند و بخش زیادی از شکست‌های توطئه‌های دشمنان به دلیل اطلاعاتی است که نیروهای ما در اختیار دارند.

به گزارش ایسنا،‌ وی افزود: چندی پیش نیروهای اطلاعاتی برخی کشورهای مخالف نظام اسلامی در منطقه نشستی داشتند که آن‌ها علی‌رغم اینکه تمامی جوانب را در اغتشاشات اخیر سنجیده بودند، ولی در این جلسه به شدت آشفته بودند؛ زیرا شرکت‌کنندگان در این نشست اعتراض داشتند که برآوردهای غلطی در خصوص ایران ارائه و این موضوع باعث شد که به واسطه دخالت‌هایی که در قالب حمایت از اغتشاشات انجام دادیم، اکنون باید منتظر اقدام تلافی‌جویانه ایران باشیم.[۴]

*برآوردهای غلط دشمن از کارکردهای هژمونی ایران، یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست توطئه‌ها در طول عمر انقلاب اسلامی ایران بوده است.

برآورد غلط از مردم،‌ از کارکردهای سیستم حکومت، از قدرت ایران، از اعتقادات جوانان و از خیلی چیزهای دیگر که دشمن با وجود تقلای زیاد اما در فهم آنها ناموفق بوده و خواهد بود.

این بهم‌ریختگی اطلاعاتی و آشفتگی از بابت پاسخهای تلافی‌جویانه ایران که توسط سردار تولایی مورد اشاره قرار گرفته نیز نعمتی است الهی که در پرتو درایت رهبر معظم انقلاب، مقاومت مردم و سنگین بودن کفه عقلانیت عمومی در ایران حادث شده و بایستی بواسطه آن شکرگذار درگاه احدیت بود.

شکری که البته اقتدار و توجه نیروهای امنیتی در کنترل دشمن، پیش‌بینی تهدیدات آینده و تقویت جبهه جهاد تبیین از لوازم آن است.

***

1_ https://fa.shafaqna.com/?p=1515666

2_ isna.ir/xdNdmk

3_ mshrgh.ir/1458973

4_ isna.ir/xdNdrY

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • US ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 2
  بحرین و باکو
  • FR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   3 0
   گاز را برای خارجی ها گران کنند و برای ایرانیان ارزان برای امسال
  • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   0 1
   بحرین و باکو ؟؟؟
  • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   0 1
   بحرین و باکو ؟؟؟ از کی تابحال ایرانی به بخشی از حق خود راضی شده؟ چرا «بحرین و باکو» ؟؟ چرا کل خاورمیانه نه؟
 • کارمند ساده IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 1
  با احترام، فعلا هم تلافی نشده یا گزارش نشده
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  19 6
  دولت تخفیف داد؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! قبض ها بیست برابر شده است
  • FR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   0 3
   این بخاطر تصمیمات دوران روحانیست …
  • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   0 1
   ۱۰:۴۶ قبضها بیست برابر شده؟!!!!!!!!!!!!!!!!! دروغ حناق نیست که خفه ات کنه...
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 5
  دستور جناب رئیسی برای تخفیف ۷۰ درصدی تعرفه گاز (باتوجه به سرمای بی سابقه)، هرچند با هدف کمک به اقتصاد خانوارها صادر شده اما تعمیم آن به تمام قبوض و همه‌ی مناطق، میتواند به نوعی تکرار اشتباه پرداخت یارانه به همه دهک ها، بیشتر بنفع افراد برخوردار و پُرمصرف و حتی خط بطلانی بر تمام تلاش های صورت گرفته برای بهینه سازی مصرف (از طریق اعمال تعرفه‌های پلکانی) باشد!
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   0 0
   ۱۰:۴۷ نظر من هم دقیقا مثل شما هست
 • محمد IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  8 1
  یه سوال دارم چرا فسادهای بزرگ مالی مثل ۹۲ هزار میلیارد فولاد اصفهان در اسرع وقت در دادگاه بررسی و مثل حکم اعدام چند جوان معترض اطلاع رسانی نشده و عاملان مجازات نشدند؟
  • محمود IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   0 2
   البته این قضیه مجتمع فولاد به آن صورتی که یک نماینده مطرح کرد نبوده ونیست و متاسفانه از عدم اطلاع و آگاهی از وضعیت مالی مجتمع فولاد بوده.البته ابن مجتمع فولاد حالت خیریه دولت را گرفته که مجبور هست به همه سازمان‌های ضعیف دولت کمک کند.یادم هست در جریان کرونا لیست نیازمندان از مدارس می گرفتند و تبلت و گوشی اهدا می کردند در تیراژ بالا و یا کمک به طرح لوله گذاری آب خوزستان در زمان خشکسالی و کمک به فضا سبز اصفهان که جمع این کمک‌ها خیلی زیاد بود و بخشی از شبه ایجاد شده بود
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 2
  اگر بیکفایتی خودروسازی در مورد پیام رسانها تکرار شود چه عکس های خصوصی لم‌برود و هک‌شود و .... و همه ارزو‌میکنیم کاش اینستا بود
  • IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   0 0
   آره خارجی باشه کوفت هم باشه مشکلی نیست!!!!
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 3
  این روبیکا و سروش چه ابرو ریزی هایی پدیدی بیاورند در آینده خدا داند. اگر بیکفایتی خودروسازی در مورد پیام رسانها تکرار شود چه عکس های خصوصی لو برود و هک‌شود و .... و همه ارزو‌میکنیم کاش اینستا بود
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 3
  این روبیکا و سروش چه ابرو ریزی هایی پدیدی بیاورند در آینده خدا داند. اگر بیکفایتی خودروسازی در مورد پیام رسانها تکرار شود چه عکس های خصوصی دخترا و غیره لم‌برود و هک‌شود و .... و همه ارزو‌میکنیم کاش اینستا بود
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 3
  این روبیکا و سروش چه ابرو ریزی هایی پدیدی بیاورند در آینده خدا داند.
 • SE ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  4 1
  تخفیف به صاحبان ثروت
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 0
  تخفیف برای انرژی در شرایطی که انرژی با یارانه سنگین برای مصرف مردن عرضه میشه واقعا کار منطقیه؟ قیمت بنزین، گاز ،آب باید به سطح واقعیش برسه.
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   1 0
   والبته درآمد مردم نیز
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  بعضی روزنامه ها...........
 • ۲۰ IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 1
  آقای رئیسی به چه حقی ۷۰درصد تخفیف داده به کسانی که قبض کارشون نجومی بوده اینها افرادی هستند که تو اوج سرما به عمد مصرف کارشون رو زیاد کرده
 • ۲۰ IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 1
  آقای رئیسی به چه حقی ۷۰درصد تخفیف داده به کسانی که قبض کارشون نجومی بوده
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 0
  جهاد تببین مسئولین عمل درست هست نه حرف زدن. مسئول نباید حرف بزنه چون حس توجیه به مردم دست میده مسئول باید عمل کنه و نتیجه مطلوبش رو مردم ببینن
 • ن IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 0
  معیشت مردم رو از بین بردید
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 4
  اقای رییسی خواهشا اگر مسدودی اینترنت به نام دولت شما رقم‌بخورد تا سالها این اصلاح طلبان با اشاره بهداین موضوع در تمام انتخابات برنده میشوند. ایران عزیز ما دیگر طاقت کم کاری یک دولت اصلاح طلب دیگر را ندارد
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 1
  نظام هم باید قدر دان مردم و جان برکفان سیستم های نظامی انتظامی و اطلاعاتی باشد
 • رامین IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  4 0
  کلا 2 عدد بخاری و یه آبگرم کن تو یک ماه 600 تومان هزینه گاز شده یارانه ای هم که میدی 250 تومن ماه قبل همین مقدار مصرف 200 تومن چه مدلی حساب کردین
  • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   0 1
   جیگر ما ۳ خانواده ۵ بخاری,۳ آبگرمکن و ۳ اجاق گاز داریم و هر طبقه ۱۵۰ متر هست و قبض گازمون برای دو دوره ۳۵۰ تومن اومده، تو چطور مصرف کردی که قبض گازت ۶۰۰ اومده!!!!!! البته شاید خواستی با مصرف بی رویه و باز کردن پنجره از بس گرمت شده مبارزه منفی کنی ولی خودت سقط شدی🤣🤣🤣🤣 البته کسی که افسار مخ نداشته اش را به عنترنشنال و .... بده میشه مثل تو که بعد مبارزه بیاد اراجیف ببافه و تو مانور فرضی چند کشته و مجروح بده...خورزوخاان جااان🥳🥳🥳
 • سوخته IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 5
  خدا سپاه را پایدار کند و دشمنان خارجی و داخلی های مخالف نظام را نابود کند
 • ایران من IR ۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 0
  این مملکت ما فقط تو حوزه نظامی پیشرفت کرده وگرنه اقتصادش .فرهنگش داغونه .ازادی بیانم که نیست چیزی میگی فکر میکنن تو دشمنی بعدشم میندازنت تو گونی دشمن واقعی این مملکت کسانی هستن که به نام دین خون مردم رو میمکن
 • یزدان IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  دولت غلط کرد که تو این وضعیت گران کرد
 • مرتضی IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  خواهشن دولت روی حل مشکلات اقتصادی تمرکز نکنه فقط بلده قیمت دلار رو افزایش بده
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  با حلوا حلوا ، دهن شیرین نمیشه
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 0
  دولت خودش گران می کند بعد سر مردم منت می گذارد تخفیف می دهد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس