سریال بی گناه

نخستین بار در میان تولیدات ایرانی با عشاقی مواجه هستیم که با هم محرم و همخون هستند. عشقی که نیروی عاطفی تماشاگر را نسبت به این روابط ممنوعه تقویت می‌کند.

به گزارش مشرق، عدم تبعیت از قوانین نظارتی در شبکه نمایش خانگی زمینه‌ گسترش هرج و مرجی بی‌سابقه را در این حوزه رقم زده است. بر طبق اعلام سازمان ساترا، سریال «بی‌گناه» که همزمان در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود، تاکنون از سازمان صوت و تصویر فراگیر، مجوزی را اخذ نکرده‌ است.

قانون‌گریزی مذکور را باید به پلت‌فرم فیلیمو نسبت داد که بر اساس اعلام‌های رسمی و رسانه‌ای، بسیاری از آثار تولید شده خود را در سال ۱۴۰۱ بدون اخذ مجوزهای رسمی تولید کرده است.
اما چرایی این اتفاق و عبور از قوانین نظارتی را باید در روایت سریال جست‌وجو کنیم.

سریال «بی‌گناه» به نوعی تابوشکنی شرعی و عرفی مبتلاست و این مجموعه یکی از وضعیت‌های نمایشی ممنوعه در شبکه نمایش خانگی را عرضه می‌کند که ارائه چنین محتوایی در ساز و کار سریال‌سازی ایرانی دست کم نمونه‌ و مابه‌ازایی را نمی‌توان برای آن یافت.

اگر روایت را به صورت خطی دنبال کنیم و فلاش ‌بک ‌های سریال در کنار هم قرار دهیم، روایت این سریال با رشید فرشباف آغاز می‌شود؛ رشید در روستای کوچکشان دلبسته دختری به نام ابریشم است. اما دختر فرزند استاد رشید در حوزه فرشبافی، دلباخته بهرام دوست اوست.

این دو با یکدیگر ازدواج می‌کنند و رشید با دلشکستگی به تهران مهاجرت می‌کند و در آنجا با ناهید ریاحی بازیگر تئاتر آشنا می‌شود. ناهید از رشید باردار می‌شود و در این هنگام رشید متوجه خبر فوت استادش، پدر ابریشم، می‌شود. او برای مراسم تدفین به روستایشان بازمی‌گردد.در روستا متوجه می‌شود بهرام نقشه گنجی را پیدا کرده است.

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟

رشید می‌تواند محل اختفای گنج را از روی نقشه پیدا کند و پس از خواندن آن، این دو رهسپار محل گنج می‌شوند. حین جست‌وجو پس از یافتن محل اختفا، رشید اقدام به کشتن بهرام می‌کند و با برداشتن گنج‌ها رهسپار تهران می‌شود.

پس از مدتی او به روستایشان بازمی‌گردد و اقدام به عقد ابریشم می‌کند و برادر کوچک بهرام، بهمن مردانی را با خود به تهران می‌برند. ابریشم هفت ماه پس از مرگ شوهر و ازدواج با رشید دختری به نام فروغ را به دنیا می‌آورد. این دختر نام خانوادگی‌ فرشباف را یدک می‌کشد و ظاهرا فرزند رشید است، اما واقعیتی که از بهمن پنهان نگاه داشته می‌شود این است که او دختر برادر بهرام است.

در فلاش بک‌های نخست سریال، مخاطب درخواهد یافت که ابریشم بی‌اطلاع از قتل همسر خود توسط رشید است. پس از مدت کوتاهی رشید از تهران به روستا بازمی‌گردد در حالی‌که ابریشم همچنان داغدار مرگ شوهر است به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد.

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟

در فلاش‌بک‌های سریال، در حالی‌که او عزادار شوهر مقتول است به عقد رشید درمی‌آید و در سکانس‌های مربوط به جست‌وجوی پلیسی برای یافتن قاتل‌، ابریشم خودش را همسر رشید معرفی می‌کند. طبیعی است که طبق داده‌های پلکانی ابریشم در این مدت باردار بوده است. حتی قوانین عرفی دهه چهل به هیچ مردی اجازه نخواهد داد که زن باردار را به عقد خود دربیاورد. از سوی دیگر آن‌طور که سریال نشان می‌دهد زن پس از مرگ شوهرش عده شرعی را برای به عقد رشید درآمدن نگه نمی‌دارد.

در سریال «بی‌گناه» برای افزایش جذابیت، نوعی رویکرد التقاط در نگاه به شرع و عرف موج می‌زند. در بخشی از این سریال زمانی که ابریشم تصمیم دارد حقیقت را با بهمن درمیان بگذارد بازهم اشاره می‌کند که زمانی که فروغ را باردار بوده با رشید ازدواج کرده است.از سوی دیگر این حقیقت از فروغ و بهمن پنهان نگه داشته می‌شود که این دو عمو و عموزاده هستند به دلیل اینکه با عنوان خانوادگی فرشباف فروغ شناسنامه‌دار شود.

رشید به ابریشم تعهد داده است که فروغ را همچون دختر خود تربیت کند. نتیجه این وضعیت نمایشی چه خواهد بود؟ بهمن و فروغ در یک خانه زندگی می‌کنند و با هم بزرگ می‌شوند و عمو و عموزاده عاشق یکدیگر می‌شوند.

نخستین بار در میان تولیدات ایرانی با عشاقی مواجه هستیم که با هم محرم و همخون هستند. با اینکه سری‌دوزی‌های «مصطفی کیایی» شبیه یکدیگر است اما عشق سوزان و دردمندانه این دو برای مخاطب حس ایجاد می‌کند و نسبت به یک عشق حرام کاتارسیس ایجاد می‌شود و نیروی عاطفی تماشاگر نسبت به این روابط ممنوعه تقویت می‌شود.
مولفان برای ایجاد هیجان بیشتر یک کاشت روایی بی‌شرمانه را چاشنی روایت کرده‌اند و رابطه خونی بهمن و فروغ از آنان پنهان نگاه داشته شده در حالی‌که این دو از جوانی عاشق یکدیگر می‌شوند.

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟
منوچهر همسر متوفی فروغ در سریال بی‌گناه

رشید با تقویت یک زمینه چینی توطئه‌، بهمن را به خارج از کشور می‌فرستد و فروغ با منوچهر ازدواج می‌کند. فروغ با اینکه ازدواج کرده ‌اما همچنان در فراق عشق به عموی خود بهمن، داستان‌های عاشقانه تالیف می‌کند، بدون آنکه پی به واقعیت برده باشد.منوچهر همسر فروغ در شبی که به واقعیت پی می‌برد و نامه‌های عاشقانه بهمن و فروغ را پیدا می‌کند، در اثر یک سانحه تصادف از دنیا می‌رود.

فروغ بیش از بیست واندی سال با مردی به نام منوچهر زندگی کرده و رویای رسیدن به بهمن که عموی او محسوب می‌شود را در سر داشته است.این وضعیت نمایشی هنجار شکن با این دلایل خلق شده که رشید و ابریشم نمی‌خواستند فروغ متوجه شود که فرزند واقعی آنان نیست.

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟
کاراکتر بهمن در این سریال عاشق برادرزاده خود شده است . نخستین بار در میان تولیدات ایرانی با عشاقی مواجه هستیم که با هم محرم و همخون هستند. مولفان برای ایجاد هیجان بیشتر یک کاشت روایی بی‌شرمانه را چاشنی روایت کرده‌اند و رابطه خونی بهمن و فروغ از آنان پنهان نگاه داشته شده در حالی‌که این دو از جوانی عاشق یکدیگر می‌شوند.


با تمام بهانه‌های دراماتیک، مولفان وضعیت نمایشی را خلق کرده‌اند که از پایه و اساس حرام است، حتی درصورت آگاهی این شخصیت‌ها و پرهیز از یک عشق ممنوعه، بیست و چند قسمت سریال با پرداختن به این وضعیت نمایشی حرام در مخاطب حس ایجاد می‌شود واندوه عدم وصال بر مخاطب اثر وضعی نامطلوبی خواهد داشت.


مولفان و توزیع‌کنندگان با دور زدن قانون رسمی کشور یک وضعیت نمایشی ساختارشکن را پدید آورده تا مخاطب با این عشق سوزناک طی بیست و چند قسمت رابطه سمپاتیکی ایجاد کند. آیا این ابتدای راه است یا مسیر برای تولید وضعیت‌های نمایشی مهوع توسط پلت‌فرم قانون‌گریزی همچون فیلیمو بازتر خواهد شد.

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟


در نامه‌ای که ساترا به عنوان نهاد نظارتی بر نمایش‌خانگی به محمدجواد شکوری‌مقدم مدیرعامل شرکت فناوران ایده‌پرداز صبا (رسانه فیلیمو) درخصوصِ سریال «بی‌گناه» ارسال کرده، آمده است: «ابهامات و سؤالاتی درخصوص طرح به طور خاص پیرامون روابط محارم و همچنین روابط خارج از عرف اسلامی ایرانی و نوع شخصیت‌ها وجود دارد، لذا خواهشمند است در راستای مساعدت برای انتشار این محتوا و اخذ تصمیم نهایی در این خصوص، در صورتی که اثر تولید شده بر مبنای طرح مذکور است، اعلام فرمایید و در غیر این صورت طرح اصلاح شده و یا طرح بازنگری شده را برای بررسی مجدد در اسرع وقت ارسال کنید.»

در این نامه درباره رابطه عاشقانه خارج از عرف عمو (بهمن) و برادزاده محرم او (فروغ) سؤالاتی مطرح شده است. ساترا در این نامه خواسته است که در درباره رابطه رشید و ناهید(که در متن سریال به عنوان رقاص کاباره از او یاد شده) توضیحات بیشتری ارائه شود.

در یکی از بندهای نامه ساترا آمده است ازدواج ابریشم با رشید با توجه به ملاحظات فقهی مبنی بر عدم امکان ازدواج خانم باردار بدون پایان یافتن عده شرعی چگونه در این سریال گنجانده شده است؟

حیازدایی با نمایش عشق محارم در سریال «بی‌گناه» فیلیمو کلید خورد؟


تطهیر متجاوزان هنری چگونه در این سریال ممکن می‌شود؟


در یکی از خرده روایت‌های سریال «بی‌گناه» با شخصیتی به نام کثرتی آشنا می‌شویم که از نقاشان، مجسمه‌سازان و گرافیست‌های مشهور است. او در فضای مجازی متهم به هتک و تجاوز به برخی بانوان شده است.یلدا دختر فرشباف هم یکی از افرادی است که از این فرد درخواست مصاحبه می‌کند و کثرتی او را به خانه‌اش دعوت می‌کند.

برای افرادی که اخبار فضای مجازی را دنبال می‌کنند مابه‌ازای واقعی این شخصیت کاملا شناخته شده است. اما این سریال با زیرکی خاصی روایت واقعی و جزئیاتی که درباره این فرد در جهان واقعی مطرح شده را وارونه می‌کند و از کثرتی یک هنرمند قدیس می‌سازد. با راهبردهای روایی وضعیت‌های نمایشی را طوری تنظیم می‌کند که به تطهیر شخصیت متهم به تعدی و تجاوز منجر می‌شود. تا این سریال در یک خرده روایت نمایشی، فردی که رسانه‌های داخلی و خارجی عناوین اتهامی او را دنبال کردند را تطهیر کنند.

«بی‌گناه» علی رغم نامش سریال گناهکاری است که برای جلب مخاطب از لحاظ کردن انگاره‌های پلشت و حرام نمایشی چشم‌پوشی نکرده است. نمایش عشق‌های حرام و تطهیر متجاوزان مصادیقی نیست که پلت‌فرم‌ فیلیمو بدون پاسخگویی به نهاد نظارتی ساترا بتواند آن‌را دستمایه تولید یک سریال قرار و این اثر به سادگی در جامعه منتشر شود.

این وضعیت نمایشی و به تصویر کشیدن عشق دو همخون به یکدیگر باید توسط نهادهای قضایی جرم‌انگاری شود و پلت‌فرم توزیع‌کننده باید درباره توزیع چنین اثر غیرمتعارفی با نادیده گرفتن مراجع نظارتی به مراجع قضائی پاسخگو باشد. جرم‌انگاری چنین محتوای ساختارشکن ضرورت جدی دارد و نباید به سادگی از توزیع چنین آثار ساختارشکنی در جامعه چشم پوشی کرد.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  31 3
  این افراد در زندگی شخصی خود هم پایبند قید و بندی نیستند ، از کوزه همان برون تراود که در اوست
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   4 2
   از فیلیمو بد نگو که به آقای توانگر بر میخوره و ناراحت میشه.
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   4 1
   راجع به فیلیمو حرف نزنین که م توانگر بدش میاد. راجع به عبدالپلید هم حرف نزنین که رحیمی جهان آباد بدش میاد.
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  6 1
  فیلمو هم مثل روبیکا و ایتا یک پلتفورک داخلی هست.
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  20 1
  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت سینمایی صدا و سیما پس کجا هستن؟ چرا همه چی رو ول کردن؟
  • حسن IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   6 0
   ظاهرا قدرت فیلیمو از مافیای خودرو هم بیشتره،یه زمانی از سریالای ترکیه ای می‌نالیدیم الان خود ایرانیا گوی سبقت رو ربودن
 • سید مسعود IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  7 0
  ممنون میشم فیلم عجوبه در فیلمو رو بررسی و کارشناسی بفرمایید. در مورد کلیسا و خرافات هستش .ممنون
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  7 1
  واقعا شرم آوره یک همچین چیزی رو حتی تو سریالای غیرایرانی هم نمی بینی اما چیزی که برای آقای مدیرعامل مهم هست پوله تازه اگر خیلی مثبت فکر کنیم که ایشون قصد و تعمدی برای نمایش این محتواهای مبتذل ندارند و صرفا پول برای ایشون مهمه
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  9 1
  یکبار محکم برخورد کنین اونهم جریمه مالی به شدت سنگین و یا تعلیق موقت مجوز موسسه که برای طرف قانون شکنی سنگین تموم بشه تا وقتی طرف خیالش راحت هست که کسی باهاش برخورد نمیکنه هر کاری خواست میکنه و به ریش ساترا و قانون می خنده
 • حسن GB ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  8 1
  آیا هیچ سازمانی مسئولیت نظارت بر نمایش این فیلمها را ندارد؟
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  7 1
  کثافت برداشته سینما و شبکه های داخلی رو. و این نشان میده چقدر مغز کارگردان و تهیه کننده ها رو نجاست پر کرده. اون وقت به مرحوم سلحشور حمله کرده و پاچه می گرفتند
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  12 0
  فضای فرهنگی هنری کشور بی صاحب است. هیچکس به هیچکس است.
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  13 0
  خاک بر سر ساترا(صدا و سیما)
 • محسن IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  10 0
  پس این مسئولین چه کار میکنن؟؟ هرروز دسته‌گل تازه ای از سینما و تلویزیون و نمایش خانگی بیرون میاد. پس این آقایون حقوق چی رو میگیرن؟! اونوقت خودشون رو مسلمون و انقلابی و... هم میدونن و احتمالا به بقیه هم گیر میدن
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  10 0
  خدا لعنتشون کنه
 • ماجد IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  10 1
  این هم یکی از آثار هنری فاخر باستان گرایان و کوروش دوستان و زرتشتیان ......ازدواج با محارم
  • آرش فکور و فانی در خدا IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   7 1
   سازندگان این سریال های مشمئز کننده که با این سریال اشاعه فحشا و اعوجاج می کنند بدانند که نه برزخ خوبی خواهند داشت و نه آخرت خوب
  • IR ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   1 1
   چه ربطی داشت؟!! مثلا اگر فیلمی مزخرف درباره مسلمانها یا مسیحیان یا یهودیها ساخته بشه و حرفهای مستهجن زده بشه میشه حرفهای شما را به آنها نسبت داد!!!!!!!
  • ناشناس IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   0 0
   لطف کنید پای کوروش کبیر و زرتشت پیامبر را به این مزخرفات باز نکنید ‌.به نیای ایرانیان توهین نکنید .شرف داشته باشد .
 • فرید امینی IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  8 0
  خاک بر سر ساترا با این نظارت و نامه نوشتن، لعنت بر این فیلمو که دقیقاً به پایگاه رسانه‌ای دشمنبرای ایجاد فساد و فحشاء تبدیل شده است‌. شک نکنید این تازه ابتدای راه است و منتظر بدتر از اینها باشید!!
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  8 0
  این قرطی بازیها در ایران نبود که شکر خدا به لطف شبکه خانگی در ایران در حال رواج است. به پیروی از غرب حمله به نهاد خانواده.به پیش !!!
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  6 0
  واقعا کسی به کار اینها نظارت داره مثل موریانه خیلی اهسته ومخفیانه دارن نقشه دشمنان انقلاب رو پیدا میکنن یه سری از سر برنامه یه سری از روی جهل ونادانی وبه خاطر پول یه چند وقت دیگه هم که حساب بانکی هاشون پر شد چند تا چرت وپرت میگن فرار بر قرار ترجیح میدن
 • عبدالله IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  6 1
  خیلی از فیلمسازان و بازیگرهای ما فاسدند و غیر از فساد هنری ندارند.
 • سید فروزان CH ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  6 1
  عجب مزخرفی بنام سریال ساخته و پخش میکنند ، گویا قرار به مسابقه با سریالهای مستهجن هالیوددی گذاشتهاند در ساخت این گونه سریالها وزارت ارشاد چه کاره است در مملکت ؟؟
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  4 0
  ترویج بیناموسی
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  3 0
  آقایون مسئول، این یوتیوب و نت فلیکس و شبکه های اونوری نیست که دستتون بهش نرسه. کی میخواید از خواب بیدار شید؟ اصلا خبر دارید مسئولیتی دارید یا اون هم ما باید بهتون یاداوری کنیم؟؟
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  0 3
  بعدا میفهمن فامیل بودن ... فیلمه دیگه ... مشکلات بزرگ تری داریم . نون و آب و اجاره خونه و بورس و دارایکم پالایش و دارو و .... نگران خانواده و مردم هستین پول مردم تو بورس هم پس بدین
 • مسعود IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  4 0
  همه تحلیل میکنن پس کی قراره با اینا برخورد کنه؟!؟!
 • مهدی IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  1 0
  امان از نفاق
 • حمید IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  1 0
  یاخدا کسی نیست در این طویله رو ببنده
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  0 0
  ببندید در این خانه ی فساد رو. سینما شده ی خانه ی فساد. حساب آدم حسابی هاش جدا ولی اکثر فیلم ها همینن. اینا که شرف ندارن مسئولین کی میخوان بیدار شن؟؟؟؟؟!!!! شاید هم خودشونو به خواب زدن و بدشون نمیاد از ترویج فساد!!!!
 • نیما IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  فیلیمو را جریمه مالی کنید
 • تماشاگر IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  0 0
  بنده هم مخالف اینگنه هنجار شکنی ها هستم اما همانگونه که جلوی پخش جیران گرفته شد می توان جلوی پخش این سریال را هم گرفت واگر واقعا فیلیمو رسانه سرکشی است چرا ان را فیلتر نمی کنید تا ادب شود و به دستگاه های نظارت پاسخ درست بدهد پس مشکل جایی دیگر است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس