کد خبر 1445582
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸
طرفداران «نه به اعدام» بخوانند/ پرسش و پاسخ‌هایی برای کشف اهداف شریعت از اعدام مجرمان

اعدام محاربان در روزهای اخیر، بحث‌های گوناگونی در پی داشته و هشتگ «نه به اعدام»‌ را داغ کرده‌اند. اهداف شریعت اسلام از اعدام مجرمان اما، انتقامجویی نیست و می‌خواهد جلوی قتل‌های بیش‌تر را بگیرد.

به گزارش مشرق، این روزها کشور شاهد اغتشاشات و آشوب‌هایی است که اساس بسیاری از آنها بر پایه دروغ‌پراکنی‌های رسانه‌های غربی است و عده‌ای فریب‌ خورده هم با مشاهده روایت‌های دروغ رسانه‌های بیگانه تحت تأثیر قرار گرفته و دست به اغتشاش زدند.

در این میان عده‌ای از آشوبگران با سلاح سرد و گرم نیروهای امنیتی و یا حتی مردم بی‌گناه را کشته و یا زخمی کردند.

چه کسانی اعدام می‌شوند؟

طبق حکم اسلام، مجازات کسی که نفسی را به قتل برساند، کسی که به محاربه و جنگ با خدا و رسول برخیزد و کسی که به مبارزه با نظام اسلامی بپردازد، اعدام است. البته افزون بر این جرم‌ها، جرم‌های دیگری هم مجازات اعدام دارند که ارتباطی با موضوع ندارد. طبق آیه ۳۳ سوره مبارکه مائده این افراد به جنگ با خدا و رسول می‌پردازند و برای گسترش فساد در زمین تلاش می‌کنند. به این افراد محارب می‌گویند و طبق همین آیه برای آنها مجازات‌هایی هم در نظر گرفته شده که از جمله آن اعدام است.

مجازات اعدام با وجود استدلال‌های دقیق و متعدد، مخالفانی دارد و برخی از ریشه آن را رد می‌کنند و می‌گویند انسان هر جرم و جنایتی هم مرتکب شود، نباید اعدامش کرد که در این راستا به بررسی اعدام، تاریخچه آن، چرایی آن، اعدام در ادیان توحیدی، نظرات مخالفان اعدام و پاسخ به آن می‌پردازیم.

اعدام از کجا وارد مجازات‌های بشر شد؟

اعدام از ریشه عدم به معنی کشتن و هلاک کردن است. اعدام از آنجا در قوانین بشر جای گرفت که نیاز به مجازات عادلانه احساس شد، زیرا گاهی برای کشتن یک نفر، جنگی در می‌گرفت و ده‌ها نفر از مردم قبیله‌ یا گروهی که شخص قاتل در آن زندگی می‌کرد، کشته می‌شدند. این‌گونه برای قتل یک نفر ممکن بود نفرات زیادی کشته و اموال و داراییشان غارت شود؛ در حالی که شاید اصلاً گناهی نداشتند و فقط جرمشان نسبت فامیلی یا قومی با قاتل بود.

حتی گاهی وقوع یک قتل و یا کمتر از آن دزدی و یا جرائمی از این دست سبب کشتار و بروز جنگ‌های چندین و چند ساله میان گروه‌های مختلف می‌شد؛ از این رو بشر به فکر وضع قوانینی افتاد که هم فرد خطاکار به درستی مجازات شود و هم نظم و امنیت جامعه دچار اختلال نشود.

اعدام مجازاتی با قدمت ۴۰۰۰ سال

اعدام از جمله قوانین و مجازات‌هایی است که قدمتی چند هزار ساله دارد و در این میان قانون حمورابی و عاشوری که هزاران سال پیش از میلاد مسیح نوشته شده، گواهی بر این مدعاست.

قانون حمورابی مربوط به حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است. در این قانون، جرایمی مانند شهادت دروغی که به قتل انسانی بینجامد، تحریک بردگان به فرار یا مخفی کردن آنان، سرقت بچه، سرقت از منزل شاه یا معبد، راهزنی، زنا با زنان شوهردار و... مجازات اعدام در پی داشته است. (بررسی تطبیقی مجازات اعدام، ص ۲۰ و ۲۳)

قانون آشوری از دیگر قوانین پیش از میلاد است که در آن برای برخی جرم‌ها از جمله سرقت، مجازات اعدام در نظر گرفته شده بود. گاه نیز متهم را با داوری خدایان، کیفر می‌دادند یا گناهکار را پا بسته در آب می‌انداختند. (تاریخ تمدن، ج ۱، ص ۳۱۹)

اعدام در دیگر ادیان توحیدی

مجازات اعدام در دیگر ادیان هم وجود دارد و ادیان توحیدی همچون یهودیت، مسیحیت و آیین زرتشت نیز معمول بوده است. در کتاب مقدس تثنیه آمده است که در میان یهودیان جرم‌هایی مانند عبادت دیگر خدایان، آدم‌ربایی، لعنت کردن پدر و مادر، زنا، لواط، آمیزش با حیوانات و قتل عمد، با مجازات اعدام روبه‌رو می‌شود. در مسیحیت هم برای جرم ارتداد کیفر اعدام در نظر گرفته شده است. (بررسی تطبیقی مجازات اعدام، ص ۴۰)

موضوع مجازات اعدام در دیگر ادیان الهی در قرآن کریم هم به کرات آمده است که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم.

ـ تهدید شدن حضرت نوح (ع) از سوی قوم خویش به سنگسار به جرم تبلیغ آیین توحیدی
ـ تهدید حضرت ابراهیم (ع) به اعدام از سوی قومش و دستور به آتش افکندن آن حضرت
تهدید شعیب به سنگسار شدن
ـ ترس حضرت موسی (ع) از اعدام به دست فرعون به سبب کشتن قبطی
ـ تهدید ساحران به دار زدن به جرم ایمان آوردن آنان به موسی (ع)
ـ اعدام برخی از انبیای بنی‌اسرائیل

کامل‌ترین و عادلانه‌ترین قوانین مجازات در اسلام

اما شاید کامل‌ترین و جامع‌ترین قوانین درباره اعدام را دین اسلام وضع کرده است که طی آن شخص مجرم کاملاً بر اساس عدالت مجازات شده و اگر جرمش در حد اعدام نباشد، مجازات‌های دیگری برای آن در نظر گرفته می‌شود. این قوانین همگی بر اساس آیات الهی و دستورات مستقیم خداوند وضع شده و سند آن قرآن کریم است.

کیفر کسانی که با خدا و رسول محاربه می‌کنند

خداوند در آیه ۳۳ سوره مبارکه مائده می‌فرماید: «إِنَّما جَزاءُ الَّذینَ یُحارِبُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یَسْعَوْنَ فِی الْأَرْضِ فَساداً أَنْ یُقَتَّلُوا أَوْ یُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَیْدیهِمْ وَ أَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلافٍ أَوْ یُنْفَوْا مِنَ الْأَرْضِ ذلِکَ لَهُمْ خِزْیٌ فِی الدُّنْیا وَ لَهُمْ فِی الْآخِرَةِ عَذابٌ عَظیمٌ» جز این نیست که کیفر کسانی که با خدا و رسول او می‌جنگند و در زمین به فساد و تبهکاری می‌پویند (با اسلحه سرد یا گرم به منظور ترساندن و سلب امنیت و تجاوز به حقوق مردم ظاهر می‌شوند) این است که کشته شوند، یا بر دار آویخته گردند، یا دست‌ها و پاهایشان (چهار انگشت یک دست با چهار انگشت یک پا) بر خلاف جهت یکدیگر بریده شود و یا از آن سرزمین تبعید شوند. این برای آنها خفّت و خواری‌ای در دنیاست و آنان را در آخرت عذابی بزرگ است. (ترجمه آیت‌الله مشکینی)

وقتی مجازات با عفو اولیای دم هم برداشته نمی‌شود

مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان درباره این آیه می‌گوید: در تفسیر المیزان آمده است که انتخاب یکی از چهار کیفر با امام مسلمین است و اگر اولیای مقتول هم عفو کنند، باید یکی از کیفرها اجرا شود. کلمه «جزاء» به معنای کیفر و پاداش کافی است یعنی حدود و مجازات‌‏های چهارگانه برای مجرم عادلانه و کافی است.

کسانی که مشمول «یحاربون اللّه» می‏‌شوند

در تفسیر نور هم درباره این آیه آمده است: برای اصلاح جامعه، هم موعظه و ارشاد لازم است، هم شمشیر و برخورد قاطع و انقلابی. البته عقوبت باید همراه با عدالت باشد. چون فسادها و خصوصیّات مفسدان متفاوت است، کیفرها هم یکسان نیست. مثلاً اگر فساد، فجیعانه بود، کیفرش قتل است، ولی اگر سطحی بود، کیفر آن تبعید است. اجرای احکام و حدود الهی در سایه‏ برپایی نظام و حکومت اسلامی میسّر است، پس دین از سیاست جدا نیست. آنان که بر امام و رهبر مسلمین یا حکومت اسلامی خروج کنند، مشمول «یحاربون اللّه» می‏‌شوند.

اعدام شدیدترین مجازاتی است که برای آنان در نظر گرفته شده و طی آن حق حیات و ادامه زندگی از شخص مجرم سلب می‌شود. بزرگی این مجازات تا حدی است که با وجود وضع قوانین عادلانه برخی به مخالفت با آن پرداخته‌اند و می‌گویند یک شخص هر جرمی مرتکب شود، ولو اینکه ده‌ها انسان بی‌گناه را قتل‌عام کند، باز هم نباید اعدام شود.

مرور برخی شبهات مخالفان اعدام و پاسخ به آنها

در ادامه به برخی شبهات مطرح شده درباره اعدام و پاسخ به آنها بر اساس نظر کارشناسان و ذکر منبع می‌پردازیم.

از نظر مخالفین اعدام، حیات، هدیه خداوند به انسان‌هاست و هیچ کس، حتی دولت‌ها حق محروم کردن انسان‌ها را از این موهبت الهی ندارند. (حقوق جزای بین الملل، ص ۳۷۲؛ اسلام و دفاع اجتماعی، ص ۳۱۵) در حالی که این نظر کاملاً به دور از عدالت بوده و سبب افزایش جرم و جنایت در جامعه می‌شود.

اولاً آزادی نیز هدیه خداوند به بشر است، بنابراین نباید مجرمی با مجازات اعدام را تبعید یا زندانی کرد. اگر هدف از گرفتن حیات از یک نفر، دادن حیات به چندین نفر باشد هیچ منعی ندارد و افراد یا دولت‌ها این حق را خواهند داشت تا مجرم را اعدام کنند. (حقوق جزای بین الملل، ص ۳۷۲ ۳۷۳)

گاهی گفته می‌شود که با اعدام مجرم، امکان اصلاح و بازگشت وی به جامعه از بین می‌رود.(حقوق جزای بین الملل، ص ۳۷۶؛ اسلام و دفاع اجتماعی، ص ۳۲۴) در پاسخ گفته شده که هدف اصلی از اعدام در همه موارد، اصلاح مجرم نیست، بلکه گاهی اهداف مهم‌تری از جمله اجرای عدالت و حفظ اجتماع از جرایم مشابه وجود دارد. (حقوق جزای بین الملل، ص ۳۷۶ و ۳۷۷)

دلیل دیگر مخالفان این است که اعدام، مجازاتی است بی‌اثر و مجرمان از مرگ نمی‌هراسند. (اسلام و دفاع اجتماعی، ص ۳۱۸ و ۳۱۹) در پاسخ گفته شده که تجربه نشان داده که اعدام اثر فراوانی در جلوگیری از جرم و انصراف دیگران از ارتکاب جنایت دارد. به همین جهت بسیاری از دولت‌ها که این مجازات را لغو کرده بودند، بر اثر افزایش جرایم بزرگ دوباره به برقراری این مجازات رأی دادند. (اسلام و دفاع اجتماعی، ص ۳۱۹؛ مجله تحقیقات حقوقی، ش ۸، ص ۱۱۴ و ۱۱۵)

مخالفان اعدام می‌گویند: محکوم کردن فرد به اعدام، چیزی جز قتل نیست و جامعه نباید قاتل باشد. (اسلام و دفاع اجتماعی، ص ۳۱۷) در پاسخ گفته شده: ناپسند بودن هر عملی تابع شرایط و انگیزه افراد است و قتل افراد در بسیاری از موارد ناپسند است؛ اما اگر کسی به دفاع از خود یا دیگران مرتکب قتل شود، نه تنها قابل مذمت و مجازات نیست، بلکه سزاوار ستایش و تشویق نیز هست و به همین جهت خود مخالفان اعدام نیز در مواردی خاص این مجازات را جایز دانسته‌اند. (همان، ص ۳۱۷ و ۳۱۸)

با همه این‌ها، دین مبین اسلام از حذف و اعدام افراد، صرفاً برای حراست و مراقبت از سلامت و امنیت جامعه دفاع می‌کند و انتقام‌جویی و خشنودی از مرگ یک انسان، به هیچ وجه مطمع نظر شریعت اسلامی نیست.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 15
 • غیر قابل انتشار: 2
 • هوشنگ IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  18 2
  اینجانب طرفدار اعدام هستم ما را جز افراد نه به اعدام ندانید ما خواهان اعدام سریع افراد که به جان مال ناموس مردم تعرض می کنند هستیم فقط اعدام
  • شهرام IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   2 0
   اعدام فقط باید برای دزدان مال و جان مردم باشد چون آنی که پشت پرده از جیب من تو میبرد چه با تورم چه با گرانی از بین برنده دین هم خواهد بود و دین ایمنمان را هم میبرد به واسطه لقمه حرام پس فقط اعدام این ظالمین مجاز است ولا غیر
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  14 0
  اینا اگه می فهمیدن که وضعشون این نبود. حتی نمی فهمند خلا قدرت چیه. حتی عقل ندارند از تجربه لیبی، سوریه، اوکراین و ... درس بگیرند. به اونا هم در باغ سبز نشون دادند و گفتند ژاپن میشید.
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  24 1
  مگه نمی گفتند این قتل ها و درگیری ها کار خودمان هست؟ پس فضولی نکنند
 • هوشنگ IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  6 1
  فقط یک احمق به خاطر احمقی دیگر خودش را از لذتهای دنیا محروم می کندخخخخخخخخ
 • هوشنگ IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  1 0
  خخخخخخخخ فقط یک احمق هر آنچه را می شنود باور می کند. احمق تر از او کسی است که به آن عمل می کند خودش را از لذتهای دنیا محروم می کند.
 • هوشنگ IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  4 0
  خخخخخخخخ فقط یک احمق هر آنچه را می شنود باور می کند. احمق تر از او کسی است که به آن عمل کرده و خودش را از لذتهای دنیا محروم می کند.
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  0 6
  بله در صورتیکه احکام اعدام سیاسی نبود و طبق شرع مقدس اسلام بود ما هم با اعدام مشکلی نداشتیم
  • ح IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
   1 0
   طبق شرع مقدس اسلام؟؟ شما از کی مسلمون شدی؟؟ حالا قرآن سرنيزه میکنی؟؟ خب تو یه جا از اسلام بیار که گفته محارب و قاتل نباید اعدام بشه!!
  • IR ۰۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   1 0
   دین از سیاست جدا نیست ونمیشود، دین برای رفاه وآرامش توست واحکامش هم برای امنیت تو است، جامعه بدون احکام وسیاست هم جنگل است، تو رو خداااا فکر کنید، تو رو خدااا برای هر چیزی که میشنوید با انصاف وعقل رفتار کنید
 • علی افصحی IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  0 0
  تحلیل جامعی است ولی با اطمینان عرض می کنم حتی یک نفر از مخالفین اعدام نه تنها این تحلیل بلکه هیچ نوشته و کتابی را نخوانند آن ها اولا گیمرند یعنی یک طرفه به بازی می پردازند و سرزمین ها را ویران و آدم ها را می کشند و هر یک ساعت یک باری سیگاری دود، قهوه ای و... را نوش و خوشحالند که به مرحله بعد بازی جنایی رسیده و البته سالمند. این جانیان با همین ترکیب نتراشیده وارد کف خیابان شده و این بار خیابان و هرآن چه در آن و هرکسی که در رفت و آمد است، هدفش می شود می کشد ویران می کند و می گوید سرنگون کردیم!اما ناگهان می بیند سرنگونی که هیچ سر به گونی شده اند! مخالفان اعدام موافق براندازی با هر نوع جنایت و بی هیچ مکافاتی هستند خودشان اعلام می کنند خشونت شرافتمندانه!قتل و غارت شرافتمندانه!هرکاری علیه هانقلاب و انقلابیون و بسیجی و شیعه و روحانی و موافق نظام اسلامی مجاز است اما نظام نباید در برابر واکنشی نشان دهد. جهادتبیینی که امام خامنه‌ای می فرمایند این نیست که ما حرف های کتاب ها را خلاصه نویسی یا خلاصه گویی کنیم بلکه مراد حضرت آقا این است که با پایمردی در میدان به عناصر میدانی اثبات کنیم راه در پیش گرفته جنایت کاران بی سرانجام است و ما تا پای جان از آرمان ها دفاع می کنیم. جهادتبیین سخنرانی یا نویسندگی نیست بلکه ایجاد سوال در ذهن متوهمان است که مثلا چرا نظام اسلامی این همه فدایی و دلباخته دارد و اما جماعت ضد انقلاب همه مفنگی ، فاسدو، کثیف، فحاش، غارت گر، دزد و بی ناموسند؟!همین ایجاد سوال آن ها را که هنوز به جنایت دست نزده اند از درون تهی می کند. مثل شرایط فعلی ببینید از هشتک هشتصد میلیون «مهسا،فحشا» هشتاد نفر نیست که بیاید میدان وبگوید اعدام نه! حرف که باد هواست!نوشته هم که با یک کلیک پاک می شود.
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  2 0
  آشوری نه عاشوری
 • عبدالله IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  5 0
  حکم کسی که برا مردم رعب و وحشت ایجاد کرده و با حمله موجب مصدوم شدن افراد شده و یا کسی رو به قتل رسونده اعدام است. و حامی اینگونه موجودات جانی نیز که خود باعث تحریک آنها شده اند فاسدند و باید به اشد مجازات برسند.
 • ناشناس IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  8 0
  قصاص سزای قاتل است .
 • ح IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  6 0
  اعدام حکم بسیار عادلانه ای برای محارب و قاتل و متجاوز است و نوعی دفاع مشروع و مقابله به مثل است!!
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  3 1
  بندازن شون توی یه قوطی آهنی و توی زیر زمین یا بالای کوه ، ده روز بعد برن سراغ شون،، قتلی هم واقع نشده، یارو خودش مرده... این مجازات تا اوسط قرن بیستم در مغولستان و قرقیزستان و اونطرفا مرسوم بوده، بخصوص واسه خانم ها.
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  0 0
  اینجوری که شما میگین برای حکم اعدام پس حکم لیبرال ها و اصلاح طلبان هم اعدامه ولی اونها در ساختار سیاسی و اقتصادی و... کشور هستن و محافظت هم میشن
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  0 1
  شوروی اندازه شما وحشی نبود
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  حال هوای این روزهای شما ما به یاد لجاجتهای مجاهدین خلق میندازه
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  هرکسی جرمی مرتکب می شود باید جزای آن را هم تحمل کند البته در زیر سایه عدالت مقتدرانه - جای سوال من اینجاست که آیا مسولین و آقازاده های اونها که مرتکب فسادی میشن و اقتصاد کشور تحدید می کنند هم محارب هستند یا خیر بر اساس بند اول این مقاله از نظر من استنباط میشه که محارب هستند این نظر منه دلیلم هم اینه که به نوعی مردمو دارن تحدید میکنند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس