کد خبر 1415949
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۶
ادعای جدید آژانس علیه برنامه هسته‌ای ایران

دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در گزارشی از افزایش ۱۹ برابری ذخایر اورانیوم غنی شده ایران خبر داد.

به گزارش مشرق، «رافائل گروسی» دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در گزارشی که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، ادعا کرد: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۹ برابر از حد مجاز (تعیین شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام) فراتر رفته است.

در گزارش دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو که به دست رویترز رسیده، ادعا شده است: ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران تا ۶۰ درصد، نزدیک به درجه تسلیحاتی، بسیار بالاتر از مقداری است که برای یک بمب اتمی کافی است.

این گزارش مدعی است: اورانیوم غنی‌ شده تا ۶۰ درصد و در قالب هگزافلوراید اورانیوم (UF۶) ایران تخمین زده می‌ شود که از آخرین گزارش فصلی آژانس که در ۳۰ ماه می سال جاری منتشر شد، ۱۲.۵ کیلوگرم افزایش داشته و به ۵۵.۶ کیلوگرم رسیده است.

همزمان، آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی مانند فصول گذشته، گزارش دومی را نیز منتشر کرد که در آن ادعا شده است: ایران هنوز پاسخ‌ های معتبری درباره منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در ۳ سایت اعلام‌ نشده که به نظر می‌ رسد عمدتا قدیمی هستند و آژانس سال‌ هاست در حال بررسی آن‌ هاست، ارائه نکرده است!

در بخشی از این گزارش آمده است که ۳۶۲۱.۳ کیلوگرم اورانیوم در قالب هگزافلوراید تولید کرده که شامل ۲۵۱۹.۹ کیلوگرم با غنای ۲ درصد، ۷۱۳.۹ کیلوگرم با غنای ۵ درصد، ۳۳۱.۹ کیلوگرم با غنای ۲۰ درصد و ۵۵.۶ کیوگرم با غنای ۶۰ درصد است.

گزارش مذکور مدعی است: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نحو فزاینده ای در این باره که ایران درباره مسائل پادمانی باقیمانده با آژانس تعامل نکرده و پیشرفتی در جهات حل و فصل این مسائل ایجاد نشده، نگران است!

این گزارش بدون اشاره به قطعنامه سیاسی شورای حکام آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی پیرامون مسائل پادمانی و در نتیجه واکنش ایران، ادعا شده است: تصمیم تهران به حذف تجهیزات آژانس که قبلاً برای فعالیت‌ های نظارتی در رابطه با برجام نصب شده بود، پیامدهای زیان‌ باری در توانایی این نهاد در ارائه تضمین از ماهیت صلح‌ آمیز برنامه اتمی ایران داشته است!

گزارشی که به دست رویترز رسیده است، مدعی است: آژانس در موقعیتی نیست که تضمین کند برنامه هسته‌ ای ایران منحصراً صلح‌ آمیز است!

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ ها و صیانت از حقوق ملت ایران قانونی است که در سال ۱۳۹۹ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. نمایندگان مجلس یازدهم ابتدا این طرح را کمتر از ۲ هفته پیش از قانونی شدن آن ارائه کرده بودند؛ اما پس از ترور شهید محسن فخری‌ زاده، طرح خود را به ۲ فوریتی تغییر دادند.

ایران از ۵ اسفند ۱۳۹۹، مطابق این قانون و به علت لغو نشدن تحریم‌ های ایران و اجرا نشدن مفاد برجام، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد و دیگر اجازه نظارت‌ های فراپادمانی را هم به بازرسان نخواهد داد. پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی اجازه می‌ داد تا به فوریت از مراکز اتمی ایران بازدید و بازرسی انجام دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • صدرالدین NL ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  12 0
  از اونجایی مقدار لازم برای ساخت کلاهک هسته ای تاکتیکال 30 گرم اورانیوم 90 درصد هست، عملا ایران می تونه به راحتی با ذخایر اورانیوم 60 درصد خودش یک و نیم بمب اتم و با ذخایر اورانیوم 20 درصد خودش 2 بمب اتم بسازه. عملا می تونیم ظرف چند هفته چهارتا کلاهک اتمی بسازیم. بعدشم باید به امید خدا یه آزمایش اتمی توی یکی از بیابون ها داشته باشیم تا ببینیم قدرت تخریب تا چه اندازه هست.
  • ایران مقتدر iran IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
   7 0
   انشاالله .. البته که ایران خیلی پیش تر از اینها به چنین هدف و مقصدی رسیده .. گزینه ای جز قوی شدن قدرتمند شدن اتمی شدن نیست در جنگل جهانی که آمریکا و صهیونیسم در رأس آن باشند ! دنیا قانون جنگل حکمفرماست به حکم قانون جنگل باید قوی و قدرتمند بود ، قوی شو گر راحت جهان طلبی که در نظام طبیعت ضعیف پامال است
  • شاکی IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
   8 0
   تنها راه آتش زدن برجام است
  • SE ۰۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
   2 0
   ادامه برجام سم مهلک برای اقتصاد و امنیت و اقتدار کشور است
 • سید فروزان CH ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  14 0
  کلا از مرحله پرت است این مرتبکه جاسوس گروسی، کدام برجام ؟ مقصر ریش رنگ کن بوده که اینها اینطور پررو شدهاند
 • ایرانی IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  16 0
  تنها راه برون رفت از این مسخره بازی خروج از NPTاست ما که هیچ نفعی از مفادی که تصریح دارد کشورهای دارای فناوری باید به دیگران در رتستای استفاده صلح آمیز از صنایع هسته ای کمک کنند ندیده ایم و نخواهیم دید و فقط NPTبهانه ای برای فشار و بازرسی و جاسوسی و در نهایت ضربه به منافع ملی است ما که همه جوره فشار را تحمل کرده ایم هیچ چیزی اضافه بر این ندارند ولی ما از زیر چتر جاسوسان دشمن خارج میشیم.
  • SE ۰۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
   0 0
   دقیقا، ماندن در برجام و ادامه مذاکرات حکم ماندن در دیگ آبجوش و تلف شدن را دارد
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  6 0
  تا کور شود، هر آنکه نتواند دید.............
 • IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  3 0
  علت اینکه امریکا حاضر نیست به شرایط قانونی ایران تن بدهد این است که رییس اژانس بنده و برده صهیونیست هاست. و با خیال راحت در مقابل خواست ایران مقاومت میکند تا به جنایات خود ادامه دهد. ایران باید اعلام کند در صورت اینکه اژانس دست از اقدامات سیاسی خود برندارد از ان پی تی خارج میشود و همه دوربین های اژانس راجمع میکند و همه بازرسی ها را تعطیل میکند
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
   1 0
   تمام نهادهای به اصطلاح بین المللی گماشته و برده و غلام صهیونیسم بین المللی حاکم بر جهان غرب هستند اساسا" این سازمان ها باید حافظ منافع صهیونیسم جهانی و اسرائیل جعلی باشند
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  3 0
  بومیه روی اندازه که توافق نشده بود روی غنی سازی تامرز نرفتن طرف بمب اتم که 90 درصده شده که داریم جلومیریم وهرمقداری هم بخوایم میسازیم نکته فنی اش هم اینه که بسازیم هم برای صلح امیزبودنه واینکه غلطی صهیونیست ولیبرالیسم نجس دوست نمیتونن علیه ما انجام بدن
 • آذری میهنمiran IR ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  16 0
  قوی شو ایرانم ، قوی شو میهنم ایران ❤️
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  6 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  3 0
  غرب از رنگرزی بجایی نرسیده و حالا درصدد است با زور ب اهدافش برسد. خوشبختانه ایران اهرم هایی دارد و می‌تواند ایستادگی کند.
 • سعید DE ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
  10 0
  اگر بمب اتم نسازید تا ابد باید در خطر حمله‌ی نظامی قدرت‌های اتمی زندگی کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس