کرانه باختری تهدید جدیدی برای تل‌آویو؛ صهیونیست‌ها نگران انتفاضه جدید هستند

درگیری نیروهای مقاومت در کرانه باختری با نظامیان رژیم موقت صهیونیستی و افزایش حملات به مواضع نظامی این رژیم باعث شده است که صهیونیستها نگران آغاز انتفاضه جدید باشند.

به گزارش مشرق، نگرانی های رژیم موقت صهیونیستی درباره احتمال انفجار اوضاع در کرانه باختری و شکل‌گیری انتفاضه جدید، در اظهارات مسئولان و گزارشهای رسانه‌ای این رژیم مشهود است.

شبکه خبری المیادین در این زمینه گزارش داد، مسئولان اسرائیلی  و حتی آمریکایی، اتفاق نظر دارند که کرانه باختری، خطر و چالش بزرگی برای رژیم صهیونیستی است؛ به ویژه اینکه عملیاتهای فلسطینی علیه صهیونیستها افزایش پیدا کرده است.

«باربرا لیف» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک هم روز گذشته وارد خاورمیانه شد تا با مسئولان اسرائیلی، دیدارهایی را برگزار کند. در این دیدارها، احتمال متشنج شدن وضعیت امنیتی کرانه باختری بررسی شد. یک منبع اسرائیلی که در جریان جزئیات این نشستها قرار داشت، می‌گوید: «آمریکاییها، بسیار نگران هستند... آنان یقین دارند که اگر این تحرکات ادامه یابد، وضعیت امنیتی متشنج خواهد شد».

این نگرانیها در حالی است که عملیاتهای فلسطینی در کرانه باختری، به ویژه پس از عملیات «شمشیر قدس»، افزایش یافته است. وضعیت جدید کرانه باختری به ویژه در استانهای شمالی، موجب وحشت صهیونیستها شده است.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند، تصاویر صدها فلسطینی که با سنگ و گلوله به نیروهای اسرائیلی حمله می‌کنند، دیگر متعلق به «جنین» یا نابلس نیست، بلکه طی هفته‌های اخیر، این تصاویر از هر شهر و روستایی و حتی از توابع شهر قدس اشغالی هم دیده شده است.

به گزارش این رسانه‌ها، اکثر تیراندازیها یا پرتاب بطریهای آتش‌زا که تقریبا هر شب صورت می‌گیرد، علیه اهداف نظامی صهیونیستی است، به ویژه برجهای مراقبت و ایست‌وبازرسیهای ارتش اسرائیل در مسیرهای کرانه باختری. نهادهای امنیتی و نظامی صهیونیست هم شاهد، «انگیزه بالای فلسطینیان برای انجام حملات هستند». به همین دلیل، نظامیان صهیونیست، بازداشتهایی را در کرانه باختری انجام داده‌اند.

در گزارش موسسه تحقیقات امنیت ملی رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۲ آمده است که یکی ازمهمترین تهدیدهایی که این رژیم با آن روبروست، جبهه داخلی فلسطین اشغالی است. بر اساس این گزارش، فلسطین «چالش خطرناکی برای اسرائیل است... و وضعیت امنیتی کرانه باختری رو به تنش است، اما اسرائیل  از طریق فعالیتهای فشرده نیروهایش و با هماهنگی تشکیلات خودگردان فلسطین تلاش می‌کند کنترل آن را به دست گیرد».

«عادی کرمی» عضو پیشین سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) هم ضمن انتقاد از عملکرد تشکیلات خودگردان در کنترل وضعیت کرانه باختری گفت که این نهاد فلسطینی، به اندازه کافی با عملیاتهای فلسطینیان مقابله نمی‌کند؛ زیرا آنان، «از آغاز سال [میلادی]، بیش از ۶۰ بار عملیات با تیراندازی انجام داده‌اند. شاباک هم حدود ۲۲۰ حمله دیگر را خنثی کرده است».

موسسه تحقیقات امنیت ملی رژیم صهیونیستی همچنین اذعان کرد که در صورت عدم کنترل وضعیت کرانه باختری، تهدیدی متوجه این رژیم خواهد بود که باعث می‌شود نتواند با تهدیدهای خارجی، مقابله کند.

در پایان گزارش المیادین آمده است، وضعیت کرانه باختری، در معرض انفجار قرار دارد و این مسئله، نهادهای امنیتی صهیونیست را نگران کرده است و خطر آن را بیشتر از تهران و حزب الله لبنان می‌دانند؛ به ویژه اینکه اظهاراتی هم درباره تجهیز تسلیحاتی مقاومت در کرانه باختری مطرح شده است؛ مسئله‌ای که پیش از این، درباره مقاومت در غزه و مسلح شدن آن رخ داد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس