ناصر کنعانی

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: پاسخ آمریکا را پس از جمع‌بندی جلسات کارشناسی در اولین فرصت می‌دهیم.

به گزارش مشرق، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پس از بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی، در مورد پاسخ به سوالی در مورد اینکه جمهوری اسلامی ایران چه زمانی پاسخ آمریکایی‌ها را ارسال خواهد، گفت: موضوع پاسخ طرف آمریکایی در جلسات تخصصی و کارشناسی در حال بررسی است، زمان مشخصی را نمی‌توانم اعلام کنم برای اینکه بگویم چه زمانی پاسخ ایران داده خواهد شد اما در اولین فرصتی که جمع‌بندی شکل بگیرد و جزئیات بررسی شود این پاسخ داده خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: نکته حائز اهمیت این است که جمهوری اسلامی ایران در بحث روند مذاکرات و دستیابی به توافقی که هم پایدار و جامع و هم تامین کننده منافع جمهوری اسلامی ایران باشد جدی است و در این زمینه تاکنون به طور مسئولانه عمل کرده است.از زمان پاسخ‌دهی ارزیابی مشخصی ندارم و بستگی به نتایج جلسات کارشناسی خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از پاسخ‌های آمریکا چیست، گفت: در حال حاضر برای پاسخ به این سوال زود است و باید آن را به نظر تیم مذاکره کننده موکول کنیم که در بازه زمانی مناسبی بررسی کرده و به جمع‌بندی برسند و حتما در این ارتباط اطلاع‌رسانی خواهد شد.

باید به ماهیت محرمانه بودن مذاکرات پایبند بود

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: همانطور که می‌دانید روند مذاکرات ماهیت خاصی دارد به دلیل حساسیت موضوع و به دلیل محرمانه بودن موضوع مذاکرات همه طرف‌ها تا الان سعی کرده‌اند تا به ماهیت محرمانه بودن مذاکرات پایبند باشند به این جهت که رسانه‌ای کردن زودهنگام کمک به نتیجه مذاکرات نمی‌کند و باید در بازه زمانی مناسب خود، این اطلاع رسانی صورت بگیرد.

کنعانی در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها چیست و اینکه آیا دولت بایدن در این خصوص به نظر می‌آید بسیار ضعیف و بدون اعتماد به نفس تصمیم‌گیری می‌کند آیا فکر می‌کنید تعقل در کاخ سفید حاکم می‌شود و واشنگتن رفتارهای پیشین خود را جبران می‌کند، گفت: موضوع مذاکرات موضوع حساسی است. ما گمان می‌کنیم موضوعی که تا این مرحله از روند مذاکرات رخ داد، روند مثبت و رو به جلویی است. همانطور که بارها اعلام شده است موضوعات باقیمانده در ارتباط با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها، موضوعات زیادی نیست به عبارتی بیشتر مسائل مرتبط با توافق برجام میان طرفین حل و فصل شده است اما موضوعات اندک باقیمانده، موضوعات حساس و مهم و تعیین کننده‌ای است.

وی با بیان اینکه با قاطعیت می‌توانیم بگوییم که جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال توافق است، گفت: ایران با جدیت دستیابی به توافق را دنبال می‌کند و معتقد است از سرگیری اجرای برجام هم در راستای منافع جمهوری اسلامی ایران و هم در راستای منافع طرف‌های این توافق است اما در مجموع یک مسیر دوطرفه است و تعهدات متقابل وجود دارد. 

پاسخ آمریکا را پس از جمع‌بندی کارشناسی می‌دهیم/ ایران برای رسیدن به توافق جدی است

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که اجرای توافق باید به صورت دوجانبه شکل بگیرد و انجام شود و همه اعضای توافق باید به تعهدات خود ملتزم و پایبند باشند.

از ابتکارات و نقش سازنده دوستان منطقه‌ای خود استقبال می‌کنیم

کنعانی بیان کرد: ما برای دستیابی به توافق مجدد جدی هستیم و در این زمینه با جدیت وارد روند مذاکرات شدیم و منعطف عمل کردیم، ابتکارات عدیده‌ای را در شرایط مختلف زمانی برای دستیابی به توافق مطرح کردیم و از هر ابتکاری هم که از سوی دوستان ما در منطقه مطرح شده استقبال کردیم و از نقش سازنده آنها نیز استقبال می‌کنیم.

وی تاکید کرد: ما در این زمینه جدیت داریم اما یک طرف دیگر قضیه دولت آمریکا است باید ببینیم آیا دولت آمریکا در این رابطه اراده سیاسی لازم را برای دستیابی به توافق دارد یا خیر؟ آیا دولت آمریکا در این زمینه همچنان منتظر دیدگاه‌های رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند و آیا اولویت‌های رژیم صهیونیستی را ملاک تصمیم سیاسی قرار می‌دهد یا اولویت‌های منافع ملی دولت و ملت آمریکا.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما امیدوار هستیم که طرف آمریکایی این تدبیر و عقلانیت باشد و این اراده سیاسی شکل بگیرد که در قالب توافق عمل کنند و انتظارات جمهوری اسلامی ایران را که انتظاراتی قانونی، مشروع و تایید شده است را لحاظ کنند و منافع طرف ایرانی را تضمین کنند.

تیم مذاکره کننده با جدیت و نتیجه محور عمل می‌کند

کنعانی در پاسخ به این سوال که اگر بخواهید یک تفاوت اساسی بین روش مذاکراتی در این دولت و دولت قبل در حوزه مذاکرات رفع تحریم‌ها نام ببرید، کدام مورد را ذکر می‌کنید، گفت: موضوعی که در ارتباط با تیم مذاکره‌کننده فعلی جمهوری اسلامی ایران می‌توانم بگویم این است که تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران با جدیت وارد مذاکره شده و با خلاقیت عمل کرده است و در عین حال به خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران پایبند است.

وی ادامه داد: به عبارتی ما هم در مذاکره جدی حاضر شدیم، هم اینکه تیم مذاکره کننده ایران نتیجه محور عمل می‌کند و هم اینکه تیم مذاکره کننده خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران را رعایت می‌کند و از آن عدول نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما معتقدیم که به توافقی پایبند خواهیم بود که منافع اساسی کشور و ملت را تامین و تضمین کند.

کنعانی خاطرنشان کرد: توافق یک مسیر دوطرفه است و در صورتی توافق پایدار خواهد بود که اعضا و طرف‌های توافق به مسئولیت‌ها و تعهدات خود ملتزم باشند و عمل کنند. بارها از سوی وزارت امور خارجه تاکید شده که ما به‌دنبال یک توافق خوب و پایدار هستیم و در این ارتباط با جدیت مذاکره می‌کنیم و این روند را دنبال می‌کنیم.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
  15 3
  برجام هیچ فایده ای برای ایران ندارد. باید همون بمب خشگله را بسازیم تا امنیت فرزندانمان تامین شود.
  • محمد IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
   0 0
   مسئولین مملکت خودشون بهتر میدونن
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۷
   0 0
   برجام یک مصیبت عظمی بود. نه میشد آن را ادامه داد و نه می شود از آن بیرون آمد چون در هر دو صورت متضرر می شویم. اگر ترامپ یک کار خوب کرده باشد آن هم همین خروج از برجام بوده است . هر چند رو ح ا نی بموقع عکس العمل نشان نداد و به ضرر روی ضرر ادامه داد. ولی الآن بهترین کار برای خلاصی از برجام ادامه مذاکره با رعایت شدید خطوط قرمز ایران حتی سرسختانه تر از آن برای جلوگیری ازسواستفاده غربیها است در عین حال کار اصلی عبارت است است از خنثی سازی تحریمها که سلاح تحریم را اولا بی خاصیت ثانیا یخ جلوی آفتاب خواهد کرد.و مهمتر اینکه ما هم از برجام بیرون نیامده ایم و هم عملا برجام دیگر نمی تواند دست برنامه هسته ای را بسته نگه دارد و ضمنا ما در منظر افکار عمومی مقصر نخواهیم بود. دولت باید سرسختانه در مذاکره حاضر باشد ولی کار اصلی همان خنثی سازی تحریمهاست که باید با جدیت دنبال شود همینطور رسیدگی به کسانی که شرایط معیشتی مناسبی ندارند این شرایط با جدیت دنبال شود بعد از مدتی نه طولانی شرایط خوب خواهد شد الحمد لله شرایط هم بگونه شده است که با بالا رفتن قیمت نفت شرایط هم از لحاظ فروش هم از نظر قیمت به نفع ما در جریان است.خدا رو شکر
 • mojtaba SE ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
  4 1
  امریکا ماهیتا فاشیست است,حالا شما که ماهیت حق مدار دارید, چطوری میخواهید با این فاشیستها کنار بیائید؟؟
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
  3 1
  برجام هیچ فایده ای برای ایران ندارد. هم از برجام و هم از NPT خارج شوید و بیش از این ملت ایران را آزار ندهید.
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
  1 4
  جمع کنین این مسخره بازی ها رو...مزخرف تر و سازش کار ترین دولت همین دولت به اصطلاح انقلابیه...دوباره همون مسخره بازی های دولت روحانی شروع می شه تا پایان سال قیمت ها ریزشی اونور سال دوباره قیمت‌ها تصاعدی بالا می ره...
 • ناشناس IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
  1 4
  به دنبال احیای توافق برجام باشیم، توافقی برد-برد و به روسیه و چین بیش از این اتکا نکنیم، آنها به دنبال منافعشان هستند، از همان ابتدای توافق سریعا به فکر نوسازی و رفع نیازهای زیرساخت های ریلی و هوایی و خودرویی کشور و صد البته نظامی باشیم، اوضاع اقتصادی مردم را بهبود و ذخایر ارزی و طلای بانک مرکزی را به حداکثر برسانیم.
 • مهدی US ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
  3 1
  هر چند مشرق نظراتی که به میلش خوش نیاید و علیه بعضی از جناه های چپ و راست نباشد اجازه انتشار نمی دهد و سانسور می‌کند ولی من به انتقادات خودم ادامه می دهم. چرا همین آقایان در دوره حسن روحانی که در تبم مذاکره کننده اش ۴ جاسوس بود و متن برجام چند ماه قبلش به وسیله کرایزز گروه تدوین شده بود برجام را بک سند خائنان می دانستند تن به مذاکر مجدد دادند برجام هیچ منفعتی برای ایران نداشته و نخواهد داشت. این سند برای نابود کردن صنعت هسته ای بود و بست و محدود کردن ایران بدون هیچ امتیازی. شیخ حسن و ظریف به دروغ این محاهده ننگ بار را به ایران تحمیل کردند. و باقی مانده همان تفکر در وزارت خارجه انرا دنبال می کنند.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۷
  0 0
  بار دیگر به هیچ وجه نباید زیر بار پروتکل الحاقی برویم حتی اگر تحریمها را برندارند.با خنثی سازی تحریم دلیلی ندارد زیر بار خفت بار پروتکل الحاقی برویم.برای غربیهای زیاده خواه همان پادمان کافیست.اجرای پروتکل الحاقی برای پرستیژ ابرقدرتیمان و جان دانشمندانمان خطرناک است.
 • IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۷
  1 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس