مجلس به‌زودی درباره افزایش حقوق بازنشستگان نظر می‌دهد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: به زودی نظر کمیسیون اقتصادی مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان به رئیس مجلس و اعضای هیات رئیسه مجلس ارسال می‌شود.

به گزارش مشرق، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: طی روزهای گذشته موضوع لزوم اجرای مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی درخصوص حقوق بازنشستگان این سازمان در کمیسیون اقتصادی موردبررسی قرار گرفت و این کمیسیون نظرات خود را رسما بیان کرد. این موضوع در نشست غیرعلنی صبح مجلس نیز موردبحث قرار گرفت و اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی شنیده شد و تعدادی از همکاران نیز به بیان نقطه‌نظرات خود پرداختند.

وی افزود: در جلسه مشترک بنده، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان تامین اجتماعی و نماینده کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی سراسر کشور که در مجلس برگزار شد موضوع مذکور مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در این جلسه بیان شد که سازمان تامین اجتماعی سازمانی غیردولتی است و منابع آن نیز متعلق به دولت نیست، بنابراین دولت برای حقوق بازنشستگان باید مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی را مبنا قرار دهد و تصمیم‌گیری کند و هرگونه تغییر در آن مغایرت‌های واضحی با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و قانون بودجه دارد.

وی با اشاره به بررسی امکان تغییر دولت در متن مصوبه، ادامه داد: براساس قانون، سازمان تامین اجتماعی باید درباره حقوق بازنشستگان متناسب با تورم تصمیم بگیرد؛ تورم رسمی کشور اکنون اعلام شده و نکته دیگر اینکه یک ریال از منابع پرداختی برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی متعلق به دولت نیست بنابراین دولت حق تغییر این مصوبه را نداشت، دولت می‌توانست یا این موضوع را تصویب کند یا عدم تصویب آن را به سازمان تامین اجتماعی ارجاع دهد درواقع دولت راسا امکان تصمیم برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را ندارد و مبنای حقوق بازنشستگان مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی و تائید دولت است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت راسا حق تغییر در پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سراسر کشور را ندارد، اضافه کرد: آنچه در قانون بودجه مطرح می‌شود، پرداخت تعهد دولت به سازمان تامین اجتماعی است و دولت حتی یک ریال به این سازمان کمک نمی‌کند، پرداختی دولت به سازمان تامین اجتماعی دو ایراد دارد؛ نخست آنکه بابت رد دیون دولت، شرکت‌هایی به تامین اجتماعی داده می‌شود که این شرکت‌ها به جای کمک به رفع مشکلات، دارایی هزینه ساز برای آن ایجاد می‌کند.

وی افزود: دومین مشکل در پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، عدم در نظر گرفتن نرخ تورم سالانه در بدهی است به این معنا که دولت بدهی خود را براساس نرخ سود سپرده بانکی پرداخت می‌کند در حالیکه نرخ تورم در برخی مواقع تا دو برابر نرخ سود سپرده بانکی است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه آنچه در قانون بودجه مصوب شده مربوط به بازنشستگان نیروهای مسلح ذیل سازمان تامین اجتماعی است نه بازنشستگان  سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور، ادامه داد: در طول ۱۰ سال گذشته متوسط افزایش حقوق بازنشستگان غیر از سازمان تامین اجتماعی به مراتب بیش از بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نظر مصوبه دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با قوانین تامین اجتماعی و بودجه مغایرت‌های اساسی دارد، تصریح کرد: به زودی نظر کمیسیون اقتصادی مجلس در باره این موضوع به رئیس مجلس و اعضای هیات رئیسه مجلس ارسال می‌شود تا مصوبه دولت در هیات تطبیق مصوبات مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • علی IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  2 2
  برنده ی نهایی بازی باحقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
  • IR ۰۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   0 2
   آقای پور ابراهیمی یعنی حقوق 20 میلیونی 30 تومان بشه و حقوق 3میلیونی 4 و نیم پس شعار عدالتچه میشود
  • DE ۰۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   1 0
   کمیسیون اقتصادی مجلس به‌زودی درباره افزایش حقوق بازنشستگان نظر میدهد. قربونتون زحمت بکشید حالا که دستتون بنده حقوق بازنشستگان را که زیاد میکنید تعداد بازنشستگان را هم زیاد کنید تا جوانها بتوانند بجاشون کار کنند و زندگی و عمرجوونها الکی هدر نره.
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   0 0
   بازنشسته ها رو راضی کنین از دستشون راحت شیم
 • محمد IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  10 0
  یعنی رئیس جمهور واقعا چرا باید عملی را انجام دهد که اولا در چهارچوب سخنرانی هایش در تبلیغات انتخابات نبوده و ثانیا اصلا به ایشان ارتباطی نداشته پس چرا اینگونه عمل می‌کند هم با گفته هایش سنخیت ندارد و هم جز وظایفش نیست
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  6 1
  از سخنان آقای پورابراهیمی نماینده محترم و پرتلاش مجلس شورای اسلامی سپاسگزارم و امیدوارم حقوق بازنشستگان زحمتکش و مظلوم تامین اجتماعی هرچه زودتر برابر مقررات و مصوبات شورای عالی پرداخت شود .
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  5 0
  با سلام درود برشرافت شما حرف حق و عدالت ورفع ظلم را زدید انشاءالله که عمل شود ودعای یک عمر بازنشسته هایی که همه عمر وسلامت خود را برای این حقوق وتامین درزمان پیری گذاشته اند بدرقه شما خواهد بود
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  3 0
  نمایندگان مجلس همسو
 • DE ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  10 0
  حقوق تمام بازنشستگان و مستمری بگیرا اعم از تامین اجتماعی و غیره باید باز نگری بشود . 10 درصد اضافه حقوق با توجه به تورم فعلی ، یعنی دستبرد به جیب بازنشسته . ..
 • بازنشسته تامین اجتماعی IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  9 0
  چه عجب یکنفر فهمید ما چی میگیم و اون اینکه: "در طول ۱۰ سال گذشته متوسط افزایش حقوق بازنشستگان غیر از سازمان تامین اجتماعی به مراتب بیش از بازنشستگان تامین اجتماعی بوده"
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  0 0
  من بازنشسته کشوری هستم اول میگم ضریب اجتماعی ها رو درست بدید چون واقعا حقشونه بعد هم معلمان بازنشسته و سایر بازنشستگان کشوری الان در فقر هستن تنها ۱۰ درصد اضافه شده که نا چیزه و باید قولی که دادید برای همسانسازی اجرا کنید بخدا ماها گناه داریم چجوری سرتون روی بالشت راحت میارید وقتی حق یک ملت گردنتونه به خدا قسم آخرت نزدیکه این دنیا برای هیچ کی نمیمونه همدیگر رو بیش از این اذیت نکنیم همه انسانیم
  • الم IR ۰۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   0 0
   اگه به اخرت واگذاشتی و میگی نزدیکه خوب بی خیال شو و کمی صبر کن که به اخرت برسی زیاد خودتو اذیت نکن
 • مهدی IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  0 0
  پور ابراهیمی ، کرمانی ست ، غیور و جوانمرد از نسل سردار سلیمانی ست ،
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  0 0
  خدا به داد مابازنشسته های تامین اجتماعی برسد
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  0 0
  حرف حق را شما زده اید خدا پدرت بیامرزه خدا کند فقط در حرف باقی نماند
 • داش جانى IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  1 6
  عجله اى در كار نيست اگثر بازنشستگان با مشاغل جانبى دو جا ٣ جا پول بدست مياورند وضعشان خوب است باستثناء محدود ٧٥ ساله ببالا كه توان بدنى به انها اجازه نميده كار سنگين بكنند.
 • امیری IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  0 0
  چی بگم
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   0 0
   نظرتو بگو
 • IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  8 0
  مگر صندوق تامین اجتماعی صندوق دولت است که اینطور برایش حکم کند صندوق تامین اجتماعی از محل کسورات شاغلین با ارقام متفاوت است و همه ی شاغلین هم میدانند هر که کسور بیشتری پرداخت کند بهره بازنشستگی او بیشتر است
 • امیر IR ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  1 0
  واقعا با توجه به تورم افسار گسیخته که از اول فقط همین امسال بالای چند صد درصد روی بسیاری از اقلام غذایی و.... اثر داشتها افزایش حقوق 10 درصدی برای بازنشستگان هم خیلی خجالت آ ور برای مسئولین هست . واقعا چه فکری می کنند .
 • IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  10 0
  یک چهارم سال گذشته، قیمتها هم که دیگه الی ماشالله... هنوز درگیر مقدار افزایش حقوق
 • IR ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  1 0
  گرچه آقای پور ابراهیمی اولین نفری بودند که گزارش تعدیل حقوقها را دادند و بخش عمده بازنشستگان تامین را نگران کردند اما بعد ازاینکه متوجه شدند مغایرت قانونی دارد محکم درمقابل آن ایستادند خداوند دنیا آخرت به ایشان خیر عطا فرماید من با برادران کرمانی هم دانشگاه بودم آدمهای باصفت و تابع قانون هستند.درود بر مردان خطه سردار سلیمانی
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  0 0
  اجرای مصوبه شورای عالی کار
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  0 0
  مجلس اگر انقلابي است بياد مصوبه خودش را كه براي كارمندان بود و 10 درصد بعلاوه دوبرابري حق ائله مندي رو پيگيري كنه كه چرا دولت اجرايي نكرد و فقط 10 درصد حقوق كارمندان ور اضافه كرد . البته دولت به مرگ كرفت تا به تب راضي بشند مردم
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
  0 0
  حقوق ۳۵ سال مرا با حقوقی که الان در پست من کارگر کار می‌کند بدهند من راضی هستم
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
  0 0
  چرا فردی که‌ ۳۵سال بیمه پرداخت کرده ۱۰ درصد اضاف می‌کنند کسی که ۱۰ سال بیمه پرداخت کرده۵۷ درصد هیئت وزیران اشتباه بزرگی کرده اگر جلو این کار گرفته نشه اشتباهات بزرگ هیئت وزیران در آینده خواهند کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس