نظام مهندسی فروردین شرایط متروپل را بحرانی اعلام کرد

سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از ارایه پیشنهاد بهره‌گیری تجربه ساختمان پلاسکو برای تخریب سازه متروپل خبر داد و گفت: دستگاههای نظارتی و امنیتی به ساخت و سازهای غیرقانونی ورود کنند.

به گزارش مشرق، حمزه شکیب با تاکید بر اینکه برای ساخت و ساز باید طراح توسط مالک تعیین شود اظهار کرد: مهندس طراح (حقیقی یا حقوقی) علاوه بر عضویت در سازمان نظام مهندسی باید پروانه اشتغال به کار داشته باشد.

وی افزود: متاسفانه این کار در رابطه با ساختمان متروپل آبادان انجام نشده و طراحی این سازه به افراد غیر مسئول واگذار شده بود.

وی ادامه داد: پس از این مرحله نمایندگی سازمان نظام مهندسی در آبادان متوجه این تخلف شده و به مالک و شهرداری تذکر می دهد.  این تذکرات برای فرمانداری نیز ارسال شده است، دادگستری نیز در جریان این تذکر قرار گرفته است.

سرپرست سازمان نظام مهندسی کشور با یادآوری اینکه نمایندگان آبادان نیز در جریان ساخت و ساز غیر قانونی قرار گرفته بودند، گفت: با وجود این اقدامات متاسفانه مالک متروپل را ساخت و سازمان نظام مهندسی ناگزیر می شود ناظر از طریق این سازمان انتخاب کند، پس از این مرحله مهندس ناظر نیز به طور مکرر غیر ایمن بودن سازه های متروپل را اخطار کرده بود ولی متاسفانه کنترلی برای توقف ساخت و ساز از سوی شهرداری انجام نشده است.

شکیب بیان کرد: در واقع اعتمادی به گزارش های سازمان نظام مهندسی ساختمان در خصوص تخلف مالک متروپل نشده است. مضاف بر اینکه با وجود شرایط غیر ایمن مجوز ساخت سه طبقه اضافه را نیز به مالک این سازه می دهند.

وی با یادآوری اینکه سازمان نظام مهندسی در فروردین و اردیبهشت گزارش داد و شرایط این ساختمان را بسیار بحرانی اعلام کرده بود، اضافه کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان از ابتدای طراحی سازه متروپل در جریان قرار نگرفت که این  مشکل از طرف مالک و شهرداری بوده است.

وی با تاکید بر اینکه چنین مواردی در خیلی از استانهای دیگر در حال انجام است اظهار کرد: نقشه های اولیه ساخت و ساز تهیه می شود و در ادامه تخلفاتی صورت می گیرد و پس از آن نیز نقشه های بعدی آماده می شود. ما باید فکر اساسی برای این قبیل اتفاقات کنیم، حادثه مترو پل همه ما را عزادار کرده و باید باعث شود برای آینده درس بگیریم و اشتباهات را تکرار نکنیم تا جان مردم و سرمایه ملی را از دست ندهیم.

سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از پیگیری حادثه مترو پل خبر داد و با بیان اینکه ما از مراجع قانونی این اتفاق را دنبال خواهیم کرد، افزود: سازمان های نظام مهندسی نباید از چرخه ساخت و ساز به بهانه‌های مختلف حذف شوند؛ طی چند روز گذشته اعلام شد که می خواهند کنترل نقشه های ساخت و ساز را از سازمان نظام مهندسی بگیرند. دستگاه های نظارتی و امنیتی باید به این قبیل مسائل ورود کرد و اجازه ندهند کارها به گونه‌ای دنبال شود تا در نهایت مردم متضرر شوند.

شکیب با اشاره به سفر روز پنجشنبه به آبادان، یادآور شد: مسئولان شهری باید توجه داشته باشند وقتی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان از چرخه طراحی و نظارت حذف می شود در نهایت عاقبت کار مانند حادثه متروپل خواهد شد. چنانچه تخلفی در ساخت و سازها وجود دارد و باید هرچه سریعتر متوقف شود بایستی قوانین و مقررات در ساخت و سازها رعایت شده و همه به وظایف خود توجه داشته باشند.

وی با بیان این که در رابطه با مدیریت تخریب هنوز هیچکس به طور رسمی از سازمان نظام مهندسی ساختمان کمکی نخواسته است، اظهار کرد: ما پیشنهاد دادیم از مدیرانی که تجربه ساختمان پلاسکو را دارند استفاده شود. در این رابطه مازیار حسینی معاون سابق راه و شهرسازی برای مدیریت تخریب اعلام آمادگی کرده است.

وی تاکید کرد: تجربه تخریب چنین سازه هایی را داریم و می توانیم با استفاده از این تجارب حداکثر ۱۰ روز سازه متروپل را به صورت ایمن تخریب کنیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  1 0
  چرا قبلش تخریب نکردید
  • IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   0 0
   این شرکت عبدالباقی از سال 1336 فعالیت داره چندتا پروژه عظیم قبلا ساخته یسری در دست ساخت داره یک ابر پروژه هم قراره بسازه
 • محمدرضا IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  8 0
  همشون دستشون تویک کاسس مالک ساختمان روفراری دادن که دست رشو گیرای بالایی رو نشه.خدالعنت کنه هرکی که بخاطر گرفتن رشوه باجان مردم بازی میکنه ریشهاوتنه این درخت فاسدشده ودودش توچشم مردم بیگناه میره
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  0 0
  سازمان نظام مهندسی ساختمان اولین متهم و مسئول این جنایت است. برای رد گم‌کنی خودشو مطرح می‌کند. آیا دهنه 16 متری بدون ستون را شنیده و دیده و تائید کرده است؟ چرا اعتراضی نداشته است. چرا برای بالا بردن کیفت ساخت اقدامی نکرده است. چرا و صدها چرای دیگر. امضای زیر اسناد اجرای پروژه باید تک‌تک بررسی و خائنان شناسایی، معرفی و محاکمه شوند.
 • احسان IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  0 0
  وقتی بالاترین مرجع نظارت و کنترل از چرخه کار ساخت و ساز دور نگه داشته می‌شود همین حوادث رو درپی دارد. سازمان نطام مهندسی باید قدرت برتر کشور در طراحی و نظارت باشد .علم مهندسی در جهان با ارزش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس