تخم‌مرغ در انگلیس - نمایه

قیمت کالاهای اساسی، از مرغ و تخم‌مرغ تا روغن و شیر، در انگلیس افزایش پیدا کرده است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد از هر پنج انگلیسی، دو نفر مجبورند غذای کم‌تری بخورند تا امورات دیگر زندگی‌شان بگذرد.

سرویس جهان مشرق - جنگ در اوکراین، بالأخره طاقت صنایع غذایی جهان را طاق کرد. بعد از عبور از یک دوره‌ی سخت و طولانی همه‌گیری کووید-۱۹ و پیش از آن تأثیرات اقلیمی و عوامل دیگر، کمرِ صنایع غذایی جهان زیر بار کاهش یا قطع صادرات محصولات مهمی مانند روغن آفتابگردان، شکست. همین مسئله، عاملی شد تا هزینه‌ی تولید و قیمت نهایی محصولات غذایی در بسیاری از کشورهای جهان با جهش مواجه شود، تا جایی که شماری از مصرف‌کنندگان، دیگر توان خرید این محصولات را ندارند، یا دست‌کم وادار به کاهش مصرف آن‌ها شده‌اند. یکی از کشورهایی که حتی در حالت طبیعی نیز هزینه‌های زندگی در آن بالا بود و اکنون حتی تهیه‌ی غذای روزانه نیز برای بخشی از مردم در آن دشوار شده، انگلستان است.

توضیحات سرویس فارسی شبکه‌ی بی‌بی‌سی درباره‌ی فقر در انگلیس [دانلود]

روزنامه‌ی انگلیسی «گاردین» طی مطلبی تحت عنوان « «دوران طلایی» غذای ارزان تمام شده؛ از هر پنج انگلیسی، دو نفر کم‌تر خوراکی می‌خرند[۱]» به همین مسئله پرداخته است. این روزنامه توضیح می‌دهد که چگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند گندم، روغن و تخم‌مرغ، خانواده‌های بریتانیایی را مجبور کرده تصمیم‌های دشواری درباره‌ی تهیه و مصرف غذا بگیرند. آن‌چه در ادامه می‌آید، ترجمه‌ی گزارش گاردین است.

در همین‌باره بخوانید:

›› از نژادپرستی تا رسوایی جنسی؛ «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس کیست؟


آمارهای رسمی‌ای که اخیراً در انگلیس منتشر شده، از عوارض بحران [افزایش] هزینه‌ی زندگی[۲] حکایت دارند؛ به طوری که از هر پنج نفر، دو نفر مجبورند غذای کم‌تری بخرند تا سایر امورات زندگی‌شان بگذرد. به علاوه، به خانوارها [ی انگلیسی] هشدار داده شده که «دوران طلاییِ» مواد غذاییِ ارزان‌قیمت در بریتانیا به پایان رسیده است.

«جاستین کینگ» رئیس سابق «سِینزبریز» [دومین فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ بریتانیا]، گفت با توجه به افزایش قیمت‌ها در قفسه‌ی فروشگاه‌ها در اثر شوک مالی ناشی از جنگ در اوکراین، خریداران اکنون با تصمیم‌های دشواری درباره‌ی نحوه‌ی هزینه کردن پولشان روبه‌رو هستند. کینگ، که از چهره‌های ارشد صنعت خرده‌فروشی و همچنین عضو هیأت‌مدیره‌ی «مارکس اند اسپنسر» [از فروشگاه‌های چندملیتی خرده‌فروشی در بریتانیا] است، می‌گوید: «شاید یک دوران طلایی را پشت سر گذاشته باشیم»؛ و می‌افزاید: آن شرایط اکنون به ناچار تغییر خواهد کرد و مردم مجبور می‌شوند در اولویت‌بندی‌های بودجه‌ی خانواده‌یشان تجدیدنظر کنند. کینگ می‌گوید: «من گمان می‌کنم در درازمدت سهم هزینه‌ی خوراک از بودجه‌ی مردم افزایش خواهد داشت.»

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در انگلیس/ دوره «غذای ارزان» تمام شد +عکس و فیلم

جالب است بدانید «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس، وعده داده بود با معضل چاقی در این کشور مقابله کند و از جمله فروش محصولاتی مانند چیپس و پفک به صورت «یکی بخر، دوتا ببر» و همچنین تبلیغ این محصولات طی ساعات پیش از ۹ شب (زمانی که کودکان تلویزیون تماشا می‌کنند) را ممنوع نماید، اما این ممنوعیت با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی در بریتانیا، فعلاً به تعویق افتاده است (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› یونیسف به داد کودکان گرسنه در انگلیس می‌رسد/ بیش از یک‌پنجم انگلیسی‌ها فقیر هستند

›› جای خالی بی‌خانمان‌های انگلیس در عروسی شاهزاده «هری»

نگرانی‌های کینگ انعکاسِ نگرانی‌هایی است که چهره‌های ارشد در سراسر صنایع خرده‌فروشی و کشاورزی بریتانیا دارند. همزمان، خانواده‌های انگلیسی خود را برای مواجهه با موجی از افزایش تورم آماده می‌کنند. اقتصاددانان معتقدند آمارهای رسمی در آینده‌ی نزدیک نشان خواهد داد که قیمت‌ها در ماه آوریل، ۹ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده این نرخ در ادامه‌ی سال جاری از ۱۰ درصد نیز عبور کند؛ که بالاترین میزان از سال ۱۹۸۲ خواهد بود.

رئیس «کنسرسیوم خرده‌فروشی بریتانیا»، که نماینده‌ی همه‌ی سوپرمارکت‌های مهم است، تأیید می‌کند: «آینده‌ی سختی در انتظار مصرف‌کنندگان است.» «هلن دیکنسون» مدیرعامل این کنسرسیوم، می‌گوید قیمت‌های جهانی مواد غذایی به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی و حمل‌ونقل، و همچنین بازار کار بسیار فشرده، به طرز بی‌سابقه‌ای بالا رفته‌اند. رقابت شدید میان سوپرمارکت‌ها تا کنون افزایش قیمت اقلام اساسی را محدود کرده، اما دیکنسون معتقد است فشار روی بازار صنایع غذایی «به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها کاهش یابد.»

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در انگلیس/ دوره «غذای ارزان» تمام شد +عکس و فیلم

درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «دفتر آمار ملی» انگلیس که گفته‌اند (از بالا به پایین) «هزینه‌ی زندگی طی یک ماه گذشته برایشان افزایش داشته است»،   «انتظار ندارند طی ۱۲ ماه آینده بتوانند هیچ پولی پس‌انداز کنند»  و «نمی‌توانند یک هزینه‌ی ۸۵۰ پوندی اضطراری و غیرمنتظره اما ضروری را پرداخت کنند»  (+)

بحران افزایش هزینه‌های زندگی، پیشاپیش، مردم را وادار به ایجاد تغییرات بزرگی کرده است. بر اساس جدیدترین نظرسنجی افکار عمومی و روندهای اجتماعی، که اخیراً توسط «دفتر آمار ملی» بریتانیا منتشر شد[۳]، از هر پنج بزرگ‌سال در این کشور، دو نفر وقتی به خرید می‌روند، غذای کم‌تری می‌خرند. این رقم از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا کنون دو برابر شده است. ۹ نفر از هر ۱۰ بزرگ‌سالی که در نظرسنجی شرکت کردند [معادل ۹۰ درصد] به دفتر آمار ملی گفتند هزینه‌هایشان طی این ماه نبست به ماه گذشته بیش‌تر بوده است.

ماه نوامبر [سال ۲۰۲۱]، وقتی برای اولین بار همین سؤال از شرکت‌کنندگان پرسیده شد، تنها ۶۲ درصد از بزرگ‌سالان چنین مطلبی را بیان کردند. سه نگرانی بزرگ انگلیسی‌ها عبارت بودند از: خوراک، قبض‌های گاز و برق، و قیمت سوخت. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفتند هزینه‌های غیرضروری‌شان را کاهش داده‌اند؛ سعی می‌کنند کم‌تر از برق و وسایل گرمایشی استفاده کنند؛ و در موارد غیرضروری با خودروی خودشان بیرون نمی‌روند؛ ضمن این‌که بیش‌تر از گذشته در فروشگاه‌های مختلف می‌چرخند تا ارزان‌ترین قیمت‌ها را پیدا کنند. از هر پنج پاسخ‌دهنده به سؤالات دفتر آمار ملی، دو نفر گفتند بعید می‌دانند طی ۱۲ ماه آینده بتوانند هیچ پولی پس‌انداز کنند.

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در انگلیس/ دوره «غذای ارزان» تمام شد +عکس و فیلم

حدود ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «دفتر آمار ملی» انگلیس گفته‌اند هزینه‌هایشان طی یک ماه گذشته افزایش داشته است (+)

«سارا کولز» تحلیلگر ارشد امور مالی شخصی در شرکت خدمات مالی «هارگریوز لانزداون»، می‌گوید افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، مردم را وادار به اتخاذ «تصمیم‌های مالی واقعاً وحشتناکی» کرده است. به گفته‌ی او تعداد افرادی که مجبور هستند [خوراک را در اولویت‌های بعد قرار دهند و] هزینه‌ی کم‌تری برای غذا خرج کنند «هشدارکننده» است؛ «تعجبی ندارد که یک‌سوم از ما تا این حد مضطرب هستیم.» کولز اعتقاد دارد نظرسنجی دفتر آمار ملی نشان می‌دهد «زنگ‌های خطر درباره‌ی غذا به صدا درآمده‌اند. درصد مردمی که کم‌تر [غذا] می‌خرند، رو به افزایش است؛ و اگرچه این درصد شامل افرادی هم می‌شود که از خرید خوراکی‌های گران‌قیمت صرف‌نظر می‌کنند یا ضایعاتشان را کاهش می‌دهند، اما این خطرِ واقعی نیز هست که برخی دارند مجبور شوند گرسنه بمانند.»

در همین‌باره بخوانید:

›› موردِ عجیبِ وزیر بهداشت انگلیس/ از رسوایی جنسی تا عذرخواهی بدتر از گناه +عکس و فیلم

›› برای پیشرفت در پارلمان انگلیس باید به نماینده‌ها خدمات جنسی بدهید

تحقیقاتی که ماه گذشته [آوریل ۲۰۲۲] توسط تحلیلگران حوزه‌ی قیمت در [شرکت تحقیقات و بررسی کیفیت خرده‌فروشی] «آسوسیا» برای گاردین انجام شد، نشان‌دهنده‌ی افزایش شدید قیمت‌هاست: طی یک سال گذشته، قیمت ماکارونی ساده ۴۵ درصد، تخم‌مرغ و کنسرو گوجه فرنگی ۱۳ درصد، و غذای سگ بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. داده‌های رسمی حاکی از افزایش نزدیک به ۲۰ درصدی قیمتِ بسته‌های نیم کیلویی شیر است. تولیدکنندگان مواد غذایی، از پرورش‌دهندگان دام گرفته تا تولیدکنندگان خیار، ماه‌هاست هشدار می‌دهند که افزایش قیمت انرژی و کالاهای اساسی، مانند گندم و روغن پخت‌وپز، هزینه‌های آن‌ها را بالا برده و این هزینه‌ها باید [به مصرف‌کننده‌ی نهایی] انتقال پیدا کند.

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در انگلیس/ دوره «غذای ارزان» تمام شد +عکس و فیلم

درصد افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی در انگلیس از ماه مارس سال گذشته (۲۰۲۱) تا ماه مارس امسال: انواع روغن (زرد)، فرآورده‌های ماکارونی (قرمز)،  ماست (آبی تیره)، شکر (آبی روشن)، و آرد و سایر غلات (خاکستری) (+)

صدها تولیدکننده‌ی تخم‌مرغ با توجه به افزایش هزینه‌های سوخت و انرژی، به علاوه‌ی هزینه‌ی اضافی نگهداری مرغ‌ها در داخل مرغداری در طول دوره‌ی شیوع آنفولانزای پرندگان[۴]، در معرض ورشکستگی هستند[۵].

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در انگلیس/ دوره «غذای ارزان» تمام شد +عکس و فیلم

تخم‌مرغ یکی از کالاهای اساسی‌ای است که در انگلیس قیمت آن افزایش داشته است (+)

«مینت باترز» رئیس «اتحادیه‌ی ملی کشاورزان [و دام‌پروران]»، می‌گوید تولیدکنندگان تخم‌مرغ، مرغ و گوشت خوک از جمله تولیدکنندگانی هستند که به دلیل افزایش هزینه‌های مزرعه‌داری در حال زیان‌دهی هستند. به گفته‌ی باترز قیمت انرژی، سوخت، خوراک و بسته‌بندی، همگی «دارد به‌شدت بالا می‌رود. در ازای همه‌ی این هزینه‌های تولید (چه بسته‌بندی، چه خوراک) شاهد افزایش تورم هستیم. افزایش هزینه‌ی تولید غذا، بیش‌تر، بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که بتوان آن را با افزایش قیمت فروش، جبران کرد. مسئله این‌جاست که چگونه باید بازدهی منصفانه برای همه را تأمین، و در عین حال تضمین کنیم که مصرف‌کننده هنوز هم توانایی خرید دارد. و خطرش این است که اگر همه‌ی این هزینه‌ها را بر دوش مصرف‌کننده قرار دهیم، آیا هنوز هم قادر به خرید آن محصول خواهد بود؟»

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در انگلیس/ دوره «غذای ارزان» تمام شد +عکس و فیلم

افزایش هزینه‌ی تولید تخم‌مرغ به دلیل نگهداری از مرغ‌ها در داخل مرغ‌داری برای محافظت آن‌ها مقابل شیوع بیماری، یکی از دلایلی است که قیمت نهایی این محصول برای مصرف‌کننده را افزایش داده است (+)

کینگ در گفت‌وگو با برنامه‌ی «امروز» رادیو ۴ بی‌بی‌سی گفت اگرچه سوپرمارکت‌ها اعلام کرده‌اند درآمدهایشان بالاتر رفته، اما نمی‌توان انتظار داشت این هزینه‌های اضافی را به طور کامل تقبل کنند یا از مصرف‌کنندگان در برابر افزایش قیمت‌ها محافظت نمایند. ماه گذشته، «تسکو[۶]» و سینزبری[۷] گزارش دادند که سود سالانه‌یشان، قبل از مالیات، دو برابر شده و، به ترتیب، به ۲ میلیارد پوند و ۷۳۰ میلیون پوند رسیده است. کینگ می‌گوید: «صدالبته این ارقام سود در مقایسه با بودجه‌ی هر خانواری بزرگ است، اما حاشیه‌ی سود سوپرمارکت‌ها حدود ۳ درصد است. بنابراین حتی اگر سوپرمارکت‌ها اصلاً سودی هم نداشته باشند، واقعاً نمی‌توانند چیز زیادی از حجم تورمی کم کنند که از طریق نظام [تولید و عرضه] دارد به وجود می‌آید.»

جنگ در اوکراین نیز به مشکلاتی اضافه شده است که پیشاپیش به دلیل اختلالات در صنایع غذایی، ناشی از همه‌گیری [کووید-۱۹]، برگزیت و همچنین مشکلات مربوط به بذر در نتیجه‌ی بحران اقلیمی، روی هم انباشته شده بودند. به عنوان نمونه، موج گرمای اخیر در هند[۸] و دوره‌های خشکی در بخش‌هایی از آمریکا (دو کشوری که از تولیدکنندگان بزرگ غلات هستند)، در کنار محدودیت صادرات و کاهش تولید در اوکراین، به افزایش قیمت گندم در سراسر جهان منجر شده است.

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در انگلیس/ دوره «غذای ارزان» تمام شد +عکس و فیلم

۹۲ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «دفتر آمار ملی»  انگلیس که گفته‌اند طی یک ماه گذشته، هزینه‌ی زندگیِ‌شان افزایش داشته، دلیل اصلی این افزایش هزینه را گران‌تر شدن غذا معرفی کرده‌اند (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› دزدی مردم از بیمارستان‌ها در انگلیس/ کرونا چگونه چهره پشت ماسک غرب را افشا کرد؟

›› برف و بورانِ «وحشی شرقی» چگونه انگلیسی‌ها را زمین‌گیر کرد؟

«ریچارد گریفیتس» رئیس «شورای مرغداری بریتانیا»، نماینده‌ی تولیدکنندگانی که ۸۵ درصد از مرغ بازار این کشور را تأمین می‌کنند، می‌گوید «راه آسانی برای کاهش دوباره‌ی قیمت مواد غذایی» به چشم نمی‌خورد؛ و توضیح می‌دهد: «شاهد افزایش هزینه‌ی تولید بوده‌ایم؛ به این معنا که انتظار داریم شاهد تورم ۱۵ درصدی مواد غذایی باشیم. مسئله، فقط افزایش قیمت انرژی نیست، بلکه افزایش هزینه‌ی خوراک و نیروی کار و تأثیرات برگزیت بر تجارت هم هست. اگر فقط یکی از این موارد بود، ممکن بود امکان مدیریت و احیا وجود داشته باشد، اما از آن‌جایی که همه‌ی این‌ها با هم هستند، زندگی روزبه‌روز دشوارتر می‌شود.»

** خبرنگار: سید سجاد موسوی


[۱] ‘Golden era’ of cheap food over as two in five Britons buy less to eat Link

[۲] Cost of living crisis Link

[۳] Public opinions and social trends, Great Britain: ۲۷ April to ۸ May ۲۰۲۲ Link

[۴] Free-range eggs unavailable in Britain from Monday Link

[۵] Egg farmers: UK supermarkets must raise price or we’ll go under Link

[۶] Tesco focused on keeping prices ‘in check’ as profits double Link

[۷] Sainsbury’s customers ‘now watch every penny’ as cost of living soars Link

[۸] ‘We are living in hell’: Pakistan and India suffer extreme spring heatwaves Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 98
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • DE ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  11 4
  از هر پنج نفر دونفر غذای کمتر می‌خورند که بتوانند مشروبات الکلی و یا سیگار یا مواد مخدر بخرند چیزی که بسیار معمولی است. ز هر دستی زدی ز همون دست هم خوری. چندصد سال دنیا را غارت کردند و حالا از گرسنگی می‌میرن.
  • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   3 3
   اونها از گرسنگی نمیمیرند چون هم درآمد بالایی دارند هم ارزش پولشون بالاست .
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
   0 0
   اکنون آمریکا به کمک رسانه هایش از روسیه غولی می سازد که هر لحظه تصمیم دارد کشورهای اروپایی را یک لقمه چپ کند. و بدین ترتیب ؛ آمریکای پس از ترامپ ؛ با انبوهی از مشکلات ؛ موفق گردید ، بحران های خود را صادر نماید. با افزایش سرسام آور قیمت نفت ؛ از یک سو ؛ اقتصاد چین را مهار می کند و از سوی دیگر؛ مهار دو جانبه ای در اروپا ایجاد نماید: 1ـــ روسیه را با تحریم اقتصادی و تهاجم رسانه ای و بحران های سیاسی ، بایکوت ورزشی و .... مهار زده و به سقوط بکشاند . و 2ـــ نژاد جدید گاوهای شیرده؛ این بار؛ بولوند چشم آبی اروپایی (آلمان ، فرانسه ؛ فنلاند ؛ سوئد ، هلند؛ نروژ ؛ لهستان و .....) را ــ همانند گاوهای شیرده خلیج فارس ــ سر کیسه کند و کارخانه های اسلحه سازی خود را رونق بخشد و سلاح های بنجل خود را به اروپایی ها بیندازد. از نتایج بدیهی این آتش افروزی آمریکایی : 1- فرار سرمایه های اروپایی به آمریکا 2- فرار مغزهای اروپایی به آمریکا 3- فرار سایر نخبگان (هنری ؛ ورزشی و..... ) اروپایی به آمریکا می باشد. و برای قدردانی از بازی موفق دلقک اوکراینی ؛ در فریب روسیه ؛ به جای اسکار ؛ جایزه صلح نوبل به او داده می شود. زلنسکی: «من تبعه رژیم صهیونیستی هستم و شهروند اسرائیل! اما در اوکراین زندگی می‌کنم» به خاطر بیآوریم: آمریکایی ها ؛ به کابوی Cowboy معروفند. کابوی یعنی گاوچران یعنی: متخصص شناسایی ، به دام انداختن ؛ رام سازی و پرورش گاو وحشی . سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی پیدا شد ـــــ گاوهای بولوند چشم آبی آماده شیر دهی می شوندــــ
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  8 2
  انگلیس نگو گداخونه بگو فقط ایران خوبه کویته کویته
  • IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   0 0
   در دنیا معمولا سرمایه داران، صاحبان صنایع و اصناف با هم رقابت می کنند، نه اینکه علیه حکومت و مردم با هم تبانی کنند
  • IR ۰۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
   0 0
   وقتی رانت خواران، رشوه گیران، قاچاقچیان، گرانفروشان و کلا مفسدان و خلافکاران اقتصادی سالهای مدید در افساد خود آزاد باشند، مهارشون بسیار سخت می شه. جامعه هم یاد می گیره و نهایتا کویت می شه دیگه
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  13 1
  آخی بیایم از مابقی یارانه اون خانوم که تو فروشگاه زیاد اومده بود بدیم به انگلیسی ها
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  8 4
  مشرق خدا خیرت بده این ها رو به صورت یک یا چند عکس به صورت آگه نگاری(اینوگرافیک) هم بزار تا ما بتونیم منتشر کنیم کل سایت رو که نمیتونیم بزاریم همه هم نمی خونند.
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  18 1
  الان همه دنیا از ما بدترن ما هم خیلی خوبیم خب دیگه باور کردیم که همه چی خوبه .... ولی انشالله خدا ریشه باعث و بانی این وضعیت رو خشک کنه .... ظلم پایدار نمی مونه
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   4 3
   ما هم منتظر فروپاشی امریکا و سربه نیست شدن گاوچرونهای حرومزاده که باعث و بانی همۀ این مشکلات در کل دنیا هستند هستیم ؛ ان شاء ا... به زودی !!!
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  9 1
  البته تو ایران خودمون در امدها ریالی هست وتورم دلاری .گوشت گوساله دویست ‌تومن رو رد کرده وگوشت گوسفندی هم داره هرهفته گرونتر میشه .پوشک بچه مولفیکس قبل عید ۱۱۰تومن بود امروز خریدم ۱۴۵تومن.ماست ۱۸۰۰گرمی قبل عید ۳۸تومن بود امروز خریدم ۶۵تومن.مشرق جان مادرت آخر مقالت راجع به مردم انگلیس بنویس یک کارگر اونجا ساعتی چند یورو می گیره بعد ما مردم ایران چند می گیریم جز هزینه سوخت وانرژی همه چیزمون با کشورهای خارجی برابره وحتی گرانتر
 • چشم برزخی IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  5 0
  جهان بس فتنه خواهد دید از آن چشم و از آن ابرو
 • علیرضا IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  66 39
  آخی طفلی ها گناه دارن در عوض تو مملکت ما همه چی ارزونه و مردم از فرط سیری نمیدونن چیکار کنن
  • IR ۰۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   1 11
   دوست عزیز هنوز متوجه نشدی که مافیای فتنه گر موسوم به کارگزاران و اصلاحات، قواعداقتصادی و بانکی را طبق منافع خودشان چیدند تا ۸۰ میلیون کار کنند تا یک میلیون عمله انگلیس ریخت و پاش کنند و احساس ژن خوب بکنند!
  • IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   5 7
   آخی دلم واقعأ واسه این غربگداها و مزدورهای بیگانه سوخت، حالا چی بگن؟؟! بگن عن گلیس دروغ میگه یا بگن غلط کردیم؟؟!
  • GB ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   6 4
   درست میگن همجای دنیا گرانی هست و مختص ایران نیست.
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   5 3
   معلومه گناه دارن . الآن در انگلیس یک پراید شده یک میلیون یورو و همه از شدت فقر و گرسنگی روزگار وحشتناکی رو دارن سپری می کنن پس با همین مقایسه ساده نتیجه میگیریم اینجا بهشت روی زمینه
  • NL ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   11 5
   آره انگلیس خیلی بده. فقط کشورهای قوی جهان مثل ایران کره شمالی و سوریه با مردم سیر
  • حمید IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   45 15
   آخی همه مثل شما خود تخقیر نیستن دوست عزیز، توی انگلیس گرونی اومده پس چرا به شما فشار اومده؟
  • DE ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   4 0
   آخی خوبه انگل لیس ۴۳ ساله نه تنها از کل دنیای غرب وحشی و زیاده خواه و غارتگر منابع خاورمیانه تحریم نشده بلکه خودش جزو غارتگران و تحریم کنندگان است با وجود ۱۲ میلیون نفر زیر سطح فقر تعیین شده بر ای کل آدمها. از بس انگل لیس این یارو را تحقیر کرده و تو سرش زده الان دیگه اتوماتیک خودش خودش را تحقیر میکنه و اسم انگل لیس که میاد خودش یکی میزنه تو سر خودش منتظر انگل لیس نمیمونه میمونه منظور نمیمونه که نمیمونه.
  • علیرضا IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   7 1
   خطاب به حمید........امثال تو با رانت دولتی و بخور بخور از حق مردم مثل زالو زندگی میکنی و به مردم کشورت توهین میکنی و زبونت درازه اسم خودتم گذاشتی فعال فرهنگی و رسانه ای
  • IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   7 3
   اروما و آمریکا بده. ما خوبیم.
  • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   0 5
   مزدور پلید با این جحساب ارباب دیگه جیرتو نمی ده
  • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   1 3
   اشتباه مثبت دادم. نخیر شمایی که انگلیس رو بهشت میدونید باید ببینید کشوری که اینطور کشور های دیگه رو استعمار کرده و چاپسده اما بازم این درصد فقرا و بدبختی داره.خاک تو سر انگلیس ملعون
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  47 9
  غعصه خودمون کم بود الان غم انگلیس هم اضافه شد!!!
  • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   38 9
   نه بحث اینه که اینا هر وقت کم میارن میگن ببینید همه جای دنیا مثل ایرانه و از این مشکلاتها هست و طبیعیه !!!
  • قریشی IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   5 10
   این برای غصه خوردن نیست، برای افزایش درک و شعور امثال شماهاست که بفهمید همونهایی که دارن شما رو به بهانه گرونی ایران به اغتشاش دعوت میکنن خودشون چه وضعیتی دارن
  • IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   7 0
   غصه نخور.فردا ستاد کمکهای مردمی به ملت مظلوم انگلستان تشکیل می‌دیم.
  • IR ۰۶:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   3 4
   نه بحث اینه که یه عده مدام ینگه دنیا رو به ناحق نکوبن تو سر ایران
  • IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   3 7
   نه اتفاقأ برعکسه، شما غربگداها که از صبح تا شب میگین عن گلیس و یانکیستان غذا مفته همینطوری ریخته تو خیابون و به ایران و ایرانی سرکوفت میزنین حالا کم آوردین!! بگین معذرت میخوایم ، باریکلا!!!
  • DE ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   4 2
   نه بحث اینه که اینا هر وقت کم میارن میگن ببینید همه جای دنیا مثل ایرانه و از این مشکلاتها هست و طبیعیه !/ نه گاگول جان اگه سواد داری و انگلیسی میفهمی یه بار از جلوی بنگاه لجن پراکنی بی بی ۳۰ و بی بی چل و بی بی خل پاشو خودت مستقیم اخبار ساعت ۸ شب خارجکی ها را گوش کن گوش دنیا را کر کردند از بس تکرار میکنند وضعیت جهان بحرانیه داره قحطی میاد.
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  47 7
  به وضع مردم ایران رسیدگی کنید.
  • حاجی IR ۰۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
   0 0
   کی تو کشور هست که رسیدگی کنه برنج شده کیلویی ۱۲۰هزارتومن بعد میگن انگلیس هی خارج نشون مامیدن
 • IR ۰۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  42 9
  اونا اشتباه کردن تو انگلیس انقلاب کردن
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   4 0
   نه،روسیه رو تحریم کردن!!!!
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   2 0
   غارتگران دزد و استعمارگر انگلیسی لیاقت انقلاب ندارن
  • DE ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   2 1
   اونا اشتباه کردن تو انگلیس انقلاب کردن . انگلیس انقلاب بلد نیست بکنه فقط کودتا بلد هستند مثل کودتایی که رضا قلدر میر پنچر پالانی را کردنس پادآه ایران زرشک. اروپایی ها هم اگه انقلاب کنند مانند فرانسه با گیوتین سر هر چه مخالف است را چه ده هزار چه صدهزار میزنند عین داعش سر را از بدن جدا میکنند.در افریقا میلیونها نفر را دزدیدند و مانند بره بصورت برده فروختند .البته به زن و دختر و چوان و بچه هم تجاوز میکردند این هم جزو مرام و کارشون بود.
 • بهروز IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  52 7
  تورم سالانه مواد غذایی انگلیس ۶/۷ دهم درصد. خیلی گناه دارن . خخخخخخخ
  • IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   1 8
   با همین تورمِ خخخخخ، مجبور شدن رو بسته های دویست گرمی گوشت ردیاب بذارن تا ندزدنشون!
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   13 1
   تو ایران سالی ۴۰ ۵۰ درصد فقط خود دولت دستور میده باید گرون بشه مابقیش بماند تازه
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  34 16
  من دارم مهاجرت میکنم انکلیس
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   8 0
   خدارو شکر، لطفأ یکم زودتر ، باریکلا!!!
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   3 8
   شیطون پشت پنهات! بی زحمت باقی هم فکرات رو بردار ببر،تا جا برای انسان ها بیشتر بشه در ایران.
  • GB ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   2 8
   بزرگ‌ترین اشتباه را میکنی، فقط تو فیلمها دنیای غرب خوب و قشنگ هست.
  • حمید IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   6 18
   لیاقت تو انگلیس هست، خودفروخته
  • DE ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
   1 0
   من دارم مهاجرت میکنم انکلیس// آقازایده ای یا داداچ یا رانتخوار و دزد یا معمولی هستی؟؟ قبل از جنگ اوکراین چرا نرفتی چلمنگ شیلنگ کمرنگ کلنگ الد.. بیست میلیون اوکراینی در رفتند و فرار کردند ۱۰ میلیونشون رفتند اروپا الان فقط اگه چشمهات آبی رنگه و خوشکلی مو طلایی‌داری برو انگل لیس وگرنه مجبور میشی زیر‌پای پناهنده های بلوند اوکراینی را تمیز کنی. تا سالها بعد بهت پناه بدهند.
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  10 0
  قرار بود 4 قلم گرون شه فقط. حداقل حقوق ها رو افزایش میدادن.
 • شرم و حیا لطفن IR ۰۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  50 18
  خدایش خجالت نمیکشین ؟!! که چی تورم های اونا اصن شباهتی به تورم ایران داره ؟
  • درک و شعور لطفا IR ۰۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   2 11
   واقعا امثال شماها با شعور و فهم بیگانه هستید
  • IR ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   2 9
   که چی برای چی؟ گزارش گاردینه
  • IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   4 0
   خیر. اما آنها باید پوند بدهند نه تومان.
  • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   1 1
   خداییش خجالت نمیکشی ؟خخ
  • علی IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   1 0
   اره ولا نه جانسون مثل امثال حسن فریدونه نه انگلستان مثل ایران تحت ستم امپریالیسم آمریکا ولیبرالیسم وحشی دولتمردان بنفش وسبز غربگرا قرار داره.حداقلش درد درد خودشونه بهشون تحمیل نکردن
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   0 1
   اونا بدترن از همه جی
 • IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  12 1
  مشرق نظرت در مورد گرانی های اخیر خودمون چیه اون ۴ قلم رو نمیگم ۴۰ قلم دیگه تو دو هفته اخیر گرون شده راستی مشرق کجای دنیا ماشین دهه ۸۰ میلادی رو سوار میشن؟
 • محمد IR ۰۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  12 1
  خوب چند تا اقتصاددان و مسوول از ایران وارد میکردن کارشون به اینجا نمیرسید در وفور ارزانی غوطه ور میشدند
 • سعید IR ۰۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 4
  عیش و نوش جامعه وحشی غرب بر پایه چپاول و غارتگری دیگران بنا شده یا با جنگ و اشغال نظامی! یا با نظریات اصالتاً باطل اقتصادی ! اون فرد جامعه ستیز و ضد فرهنگ انگلیسی (قاسمخانی) هنوز اسم ۴ اقتصاددان را میخواهد!!!
 • IR ۰۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 4
  دزدان و نزولخواران غرب وحشی،قوانین بانکی و تجارت بین الملل را طوری نوشتند و اعمال کردند که میلیاردها نفر جان بکنند و گرسنه بمانند،اما جامعه خوکی غرب فقط عیش و نوش کنند
 • SE ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  7 2
  مردم در انگلیس تا همینجاش خوشبخت ترین مردم دنیا هستند،در ضمن خیلی بدیهی هستش که بر اثر جنگ در کشور اوکراین که یکی از تولید کنندگان بزرگ گندم و ذرت بوده قیمتها نه تنها در انگلیس بلکه در سراسر جهان بالا رفته باشه
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  2 1
  این مشکلات فعلی بخاطر جنگ اوکراین هست که اگر سرنوشت جنگ زودتر مشخص بشه اوناج هم کم کم به وضعیت سابق بر میگرده
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  5 2
  حالا چکاربه انگلیس داریم اول نگاه به مشکلات خودمان بکنیم وراه حل اساسی بیابیم
 • majid IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  8 1
  اگه آنجا تورم دارن مطابق با تورم به دستمزدها هم اضافه می شه نه مثل ایران که ۳۰۰٪تورم داریم ۱۰٪ به حقوق ها اضافه می کنن.
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  8 0
  یه شامپو بچه خریدم ایرانیش ۵۰ تومن! قبلا ۷ تومن بود! مرگ بر انگلیس
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  8 2
  تو از وضع مردم خودت گزارش تهیه کن که قیمت روغن 600 برابر شده
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 1
  از همین گزارش: اقتصاددانان معتقدند آمارهای رسمی در آینده‌ی نزدیک نشان خواهد داد که قیمت‌ها در ماه آوریل، ۹ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده این نرخ در ادامه‌ی سال جاری از ۱۰ درصد نیز عبور کند؛ که بالاترین میزان از سال ۱۹۸۲ خواهد بود./ تورم مواد غذایی امسال 15 درصد پیش بینی می شود.
 • US ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 0
  داشتم وقایع 11 سپتامبر رو میدیدم کار تروریستی با این عظمت بعیده کار چند تا افغانی باشه
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  2 1
  خیلی محشری مشرق خیلی
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  4 0
  بیچاره انگلیسی ها . دل آدم براشون کباب میشه
 • بی نام IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  4 0
  باشه قبول موارد دیگه از انگلیس هم با ایران مقایسه کنید فقط زیاد نشر ندید چون مهاجرت از لندن به ایران زیاد میشه ما نمی تونیم پذیرایی کنیم
 • علی IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  4 0
  میزان دستمزدرانسبتبه کالاهای اسااسی انگلیس راهم نگاه کنیدبااین افزایش ده درصدی دستمزدنسبت به تورم چنددهدرصدی درداخل خودمان!
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  0 5
  در مورد نیمه تاریک غرب پست بذارید خودباخته ها ناراحت میشن
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  17 8
  برعکس مردم ما که به همه ی غذاهای ارزون دسترسی دارن . واقعا که عقل ندارید .
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   0 7
   تو هم عقل نداری چون اینقدر چربی تو مغزت رفته که نمیفهمی
 • حمید IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  15 35
  قیمت گوشت گاو الان تو انگلیس ۴ پونده ارزونتر از ایران با اینکه دستمزدشون میانگین ۳ تا ۴ هزار پونده یعنی ۱ کیلو گوشت ۱ درصد درامد اونهاست
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   0 7
   این یعنی اینکه گاردین و بی بی سی اینا اخبار جعلی و دروغ منتشر میکنن؟؟ ممنون از تایید شما!!!!!!
  • DE ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   1 0
   اولا جنون گاوی از انگلیس به دنیا سرایت کرد یعنی گاوهای بیچاره را از بدو تولد تا کشتارکاه اصلا از طویله بیرون نمی آوردند تا وزن کم نکنند این خودش تا ۴۰ درصد ارزونی گوشت را تضمین میکنه ۲۰۰ تا گاو در طویله ای که ۵۰ تا گاو باید بچرخند.ثانیا خوک ۷ تا ۹ تا توله میزاد و فقط آشغال میخوره و میلیونها خوک غربی ها و خصوصا انگلیسیها میخورند گوشت گاو خیلی احتیاج ندارند قیمت میاد پایین . قانون عرضه و تقاضا‌. ثالثا انگلیس نه کویر داره نه خشکی نه بیابون برهوت علف مفت بارون مفصل علوفه فراوان وارزان ما کشتی کشتی علف باید از خارج بخریم این غیر از چند میلیارد عذای سگ و گربه و لوازم سگداری لاتچریهاست . بعد مینشینی در کمال بلاغت و فصاحت میگی گوشت گاو در انگلیس ارزونه . .
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  31 1
  من بامردم انگلیس همدردی می کنم؛اماهمدردی من باوجودتورم تک رقمی آن هاودستمزدبالای آن هاخنده داراست؛من اکنون باخودمی اندیشم کشوری میان دریای خزروعمان باهزینه های دلاری یکسان باانگلیس وآمریکا ودرآمدریالی غیرقابل قیاس باآنها چگونه رسانه های اینچنین مزخرفی دارد؟باخودمی اندیشم چگونه عدالت اجتماعی درآنهاکه مدعی اسلام هم نبودندازماکه رگ گردن مان بادمی کندبیشتراست؟باخودمی اندیشم وتحریم های ظالمانه ترامپ وکرونارامسبب شرایط می دانم؛امابه من می گویندمسبب مسئولین بی کفایت اند؛حقیقتا موافقم؛مسئولینی که رفاه ومنافع ملت راقربانی حفظ ایدئولوژی وحفظ نظام به هرقیمتی کرده اندوازشایسته سالاری وآزادی نسبی رسانه وشفافیت واعتراضات مسالمت آمیزگریزان اند...بوی بدفسادوتبعیض ورانت وشکاف عمیق واختلافات طبقاتی طیف سلام فرمانده باطیف متروپل همه جارافراگرفته است؟...باحذف یکی ازقطب هاقطب دیگررشدنمی کند؛مساجدی که روزی پربودازنمازگذارخالی شده ونمازجمعه هایی که پاشنه آشیل نظام!...به آغوش ملت بازگردید!
  • DE ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   1 17
   من ۱۱:۲۹ بامردم انگلیس همدردی می کنم؛اماهمدردی من باوجود کودتاهای خونین انگلیس و قرنها غارت منابع و کشت و کشتار ملت بیچاره افریفا و آسیا و دزدیدن میلیونها انسان وفروش آنها مانند حیوانات و گاو و گوسفند بعنوان برده ....و باز 43 سال تحریم های سبعانه و ددمنشانه کشور عزیز من ایران بخاطر اینکه حاضر نیست برده و غلام انگلیس خبیث و شرکایش گردد..بسی خنده داراست؛اینهمه غارت و کشتار عاقبت بلای جانشان شده با 12 میلیون زیر سطح فقر غیر از میلیونها بیکار. من اکنون باخودمی اندیشم کشوری میان دریای خزروعمان که سالها استعمار انگلیس و امریکا و جنگ تحمیلی برای غارت نفت و گاز و منابع آن و اینهمه غربگدا و وابسته و جاسوس و ستون پنجم دشمن بهایی ها و منافقین و داعشی ها...در منطقه ای که در حقیقت جنگ امپریالیسم و غرب وحشی برای ساقط کردن و غارت منابع شوروی و اکنون روسیه از طریق پل ایران ... با این آرامش و ثبات و قدرت و صلابت جلوی تجاوزگران تنهای تنها ایستاده است.؟باخودمی اندیشم چگونه عدالت اشتباهی درآنهاکه مدعی آزادی بشر و حقوق انسانها ازماکه رگ گردن مان بادمی کندبیشتراست و قرنها با دزدی و غارت کشورها برای خودشان چنان عدالت اجتماعی!! درست کردند که 12 میلیون زیر سطح فقر و چند میلیون بیکار با یک قشر اشرافی و برده داری که بر کل مردم انگلیس با فخر و افاده و تکبر ریاست میکنند.باخودمی اندیشم وتحریم های ظالمانه امریکا و اروپا وکرونارامسبب شرایط می دانم؛اما عقل به من می گوید نه مسبب اصلی مسئولین بی کفایت اند که غربگدا و ندانم کار و اتفاقا تحصیل کرده در انگلیس و اروپا و امریکا و کدخدا پرست بوده و حتی برای آب خوردن هم جلوی غربی ها سینه خیز میروند.؛مسئولین غربگدا و غرب درس خوانده و در غرب مقیم شده و دوتابعیتی ضد شایسته سالاری بوده و رفاه ومنافع ملت راقربانی حفظ پست و ریاست خود به هرقیمتی کرده اند . اکنون از دادن آزادی نسبی رسانه وشفافیت واعتراضات مسالمت انگیز که بعد از چند ماه ازدحامات بشود خیابانها را و مغازه ها را و کل کشور را آتش زد هم خبری نیست ... بوی بدفسادوتبعیض ورانت وشکاف عمیق واختلافات طبقاتی طیف غربگدا و بیدین و کدخدا پرست همه جارافراگرفته است...از طرفی در کل اروپا و امریکا کلیساهاییکه روزی پر بود خالی شده و تعطیل و یا رسما به عقد ازدواج همجنس بازان مشغولند . دنیای استعمار اینست
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  15 26
  آخه نادان ایران را با انگلیس مقایسه میکنی
  • IR ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
   0 0
   اولا ادب رو رعایت بفرمایید، ثانیا تورم ایران زیاده و کسی منکرش نیست اما درامد ها هم هر ساله مقداری بالا میره جدیدا هم که یارانهها رو افزایش دادن، اما تو انگلیس چی درامدها مثل ایران بالا میره؟ کارگر 57 درصد. اگه اونها درامد به پوند دارن خرج هم به پوند دارن قیمت بنزین و گاز و اب تلفنشون چند برابر ایرانه؟
 • مهدی AU ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  3 0
  انصافا من تشکر میکنم از مشرق که تا الان برعکس بعضی از سایتها کامنتها را باز گذاشته تا مردم راحت اظهار نظر کنند این واقعا کار بزرگ و ارزشمندیه همینو متاسفانه خیلی از خبرگزاریخا ندارن و کامنت تا یک مقدار مخالف نظرشون باشه اصلا انتشار نمیدن
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 1
  افزایش هزینه‌ی تولید تخم‌مرغ به دلیل نگهداری از مرغ‌ها در داخل مرغ‌داری برای محافظت آن‌ها مقابل شیوع بیماری، یکی از دلایلی است که قیمت نهایی این محصول برای مصرف‌کننده را افزایش داده است. مال ما بدتره
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  5 1
  بعد از جنگ مشکلات آنها حل خواهد شد مشکلات کشور اسلامی! ما کی حل میشه؟
 • عطا IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 2
  به امید قحطی بزرگ در عنگلستان
 • DE ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  0 4
  قیمت کالاهای اساسی، از مرغ و تخم‌مرغ تا روغن و شیر، نفت و گاز و محصولات پتروشیمی ،حمل و نقل ...قیمت تمام شده محصولات کشاورزی دامداری....در کل اروپا امریکا ....مخصوصا در کشورهای صنعتی آن منجمله انگل لیس که همه بیش از چند قرن از نفت و گاز مفت کشورهای فقیر و از نفت و گاز مفت روسیه پادشاهی میکردند افزایش پیدا کرده است. اگر غارت و دزدی این چند قرن اخیرِ منابع جهان توسط اروپایی ها و امریکایی ها نبود ، اروپا هنوز در قرون وسطا زندگی میکرد ....و امریکا هنوز از گاوداری و گاوچرانی
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  0 2
  گزارش عالی است.
 • علی IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  7 1
  ایران صد برابر شده
 • US ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  10 1
  یاد این بنده خدا اوفتادم اول امدادگر بود بعد 30 ساعت زیراوار مونده بعد میگین چرا مردم ماهواره می بینن درآمد انگلیسی ها کجا و درآمد مردم ما کجا تورم اونها کجا و تورم ما کجا اقتصاد اونا کجا و اقتصاد ما کجا بقول امام علی اگه دین ندارید آزاد مرد باشید
  • DE ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   3 5
   US ۱۳:۴۶ .. بقول امام علی اگه دین ندارید آزاد مرد باشید و بگید که غرب وحشی بیش از دو قرن است یا در ایران کودتا کرده و آدم کشته و منابع ما را غارت کرده و جلوی پیشرفتمان را گرفته یا 43 ساله با انواع دشمنی ها یک ساعت از بازگشت به ایران و ادامه غارت و دزدی غافال نمانده است. ایران هم اگر مانند اروپایی ها مستعمره داشت و مانند زالو و کنه به منابع دیگر کشورها چسبیده بود و غارتشان میکرد و با چند تا دزد تحریمشون میکرد اوضاع ایران هم خوب بود. کما اینکه قبل از انقلاب دهاتی های بیچاره جون میکندند نه آب و برق و گاز و جاده و بهداشت و درمان داشتند نه زندگی درست و حسابی و تحضیلات تا ما شهریها محصولات آنها را میخوردیم و کیف میکردیم . همین مثال در کل دنیای غرب است که شیره حیات کشورها مخصوصا خاورمیانه و افریقا را چندین قرن مکیدند و هنوز ول کن نیستند.این ددمنشان فقط برای غارت نفت و گاز عراق و معادن افغانستان و سایر کشورهای اسلامی تا کنون میلیونها مسلمان را کشته اند. وطنفروشان و غربگداها از بس از غرب تو سری خورده اند الان اتوماتیک اسم غرب که میاد خود تحقیری کرده و خود شان تو سر خودشان میزنند . و عمدا خیانت ها و جنایت های آنها که هر روز ادامه دارد را به فراموشخانه شان میفرستند. اگر آدم بودید خجالت میکشیدید اثوه های بیغیرتی و خباثت.
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 0
  این درصد بالای فقراشون برای چیه؟ ۳۰۰ درصد میدونید یعنی چی؟؟؟؟؟
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  0 0
  علم‌الهدی امام جمعه مشهد با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع)، به سه اثر گرانی کالا بر مردم اشاره و اظهار کرد: گرانی کالا مردم را «بداخلاق» می‌کند، آدم‌ها بد اخلاق می‌شوند و باهم بداخلاقی می‌کنند، اثر دوم آن از بین رفتن «امانت‌داری» است، مردم مجبور می‌شوند دزدی و کلاهبرداری کنند و سومین اثر گرانی، «ضجر» دیدن مسلمانان است که سبب ناامیدی و از بین رفتن نشاط می‌شود.
 • کارگر شرکتی IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  3 0
  چرا نمیان ایران زندگی کنن ما تو بهشتیم ما خوبییم گدا گشنه ها بیان ایران ما وضعمون خیلی بهتر از شماست .
 • مجتبی IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  3 1
  قرار بود فقط چند کالا گران شود حالا گرانی به همه کالاها سرایت کرده کسی هم اعتراضی نمی کند.
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  0 0
  غرب با تمام دزدیهائی که میکنه بازم آن گل و بلبلی که شما فکر می کنید نیست. روسیه رو تحریم کردن بجاش خودشون به فلاکت افتادن بعضیاشون هم میگن بخاطر جنگ اوکراین اینجوری شده و الا همه چی خوب بود. اولا که ایران 40 ساله که بدتر از جنگ اوکراین رو گذرونده و کشورهای زور گو حقمون رو میخورن. ثانیا قبل از جنگ اوکراین هم طبق آماری که خودشون میدن وضعیت فقر و تجاوز و دزدی در غرب بیداد می کنه. آمریکا بزرگترین زندانهای جهان رو داره. اون مردم بیچاره و کارتون خواب آمریکائی، رسانه ای ندارند که نشونشون بده.
 • NL ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  1 0
  و کاهش سرسام آور مواد غذایی در ایران!
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  0 0
  انگليسي ها و اروپاييها و آمريکايي ها بدبختن
 • IR ۰۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  0 0
  امروز رفتم چندتا تخم مرغ پوست زرد فاسد گرفتم دونه ای 3500تومان
 • متین IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  0 0
  میخوان خودشونو توجیه کنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس