کد خبر 1378104
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰
10 سوال پرسپولیس از باشگاه تراکتور

باشگاه پرسپولیس با طرح سوالات، ابهامات و نکاتی در رابطه با حاشیه‌های دیدار با تراکتور، خواستار پاسخگویی باشگاه تبریزی شد.

به گزارش مشرق، باشگاه تراکتور به عنوان میزبان این بازی که مسئولیت اصلی را در قبال حواشی رخ داده دارد و باید به سوالاتی پاسخ بدهد که در روزهای اخیر برای طرفداران فوتبال طرح شده است. سوالاتی که انتظار می‌رود پاسخ‌هایی مبتنی بر واقعیات آنچه رخ داده را دریافت کنند.

اما نکته مهمی که پیش از طرح سوالات باید به آن اشاره کرد، این است که اتفاقات روی داده در حاشیه یک مسابقه فوتبال، به هیچ عنوان نمی‌تواند به یک شهر یا یک قومیت نسبت داده شود؛ همانطور که تیم فوتبال تراکتور نمی‌تواند تمام ترک‌زبانان و حتی تبریزی‌ها را نمایندگی کند و بی‌تردید گروه قابل توجهی در این شهر هستند که نه تنها به تراکتور بلکه نسبت به ورزش فوتبال علاقه‌ای ندارند.

اما بخشی از سوالات، ابهامات و نکاتی که بی پاسخ مانده‌اند:

۱. باشگاه تراکتور پیش از آغاز بلیت فروشی تاکید کرد: «هواداران بدون تهیه بلیط از طریق سامانه، به ورزشگاه مراجعه نکنند؛ چرا که به هیچ عنوان بلیط فروشی دستی یا اینترنتی در ورزشگاه انجام نمی‌شود.» با این حال آنچه در ورزشگاه یادگار امام دیده شد مسئله متفاوتی بود و باجه‌های بلیت فروشی با دریافت کد ملی تماشاگران، اقدام به صدور بلیط برایشان می‌کرد. این در حالی است که در همان ساعات، طرفداران استقلال به دلیل پر شدن ظرفیت ۳۰ درصدی ورزشگاه آزادی نتوانستند برای تماشای بازی تیمشان وارد استادیوم شوند. باشگاه تراکتور که بلیط فروشی را در اختیار داشته، باید جواب بدهد که چرا به این تعهد خود عمل نکرده است؟

۲. ساعتی پیش از شروع بازی، ستوده‌نژاد مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی در گفتگویی که در ورزشگاه یادگار امام انجام داد، اعلام کرد که «بلیط فروشی فقط برای طبقه پایین انجام شده» و «طبقه پایین ۴۶ هزار صندلی دارد». اما به وضوح حتی در طبقه پایین تعداد نفراتی بسیار بیشتر از ۴۶ هزار صندلی مستقر شدند و پیش از شروع بازی نیز برخلاف تصمیم قبلی، درهای طبقه دوم ورزشگاه نیز باز شد. چرا باشگاه تراکتور به عنوان میزبان مسابقه اجازه چنین اتفاقی را داد؟

۳. باتوجه به اینکه بلیط فروشی به صورت اینترنتی (در ورزشگاه نیز باجه‌ها، بلیط اینترنتی صادر کردند)  انجام شد، طبیعتا امکان فروش بلیط بیشتر از ۴۶ هزارتا وجود نداشت. اما تخمین ناظران نشان می‌دهد که دستکم ۶۰ هزار نفر وارد ورزشگاه شدند. این حداقل ۱۴ هزار نفر چگونه توانستند از گیت‌های الکترونیکی که باشگاه تراکتور پیش‌تر سیستم مجهز آن را تبلیغ می‌کرد، رد شدند؟ این سوال از آن جهت مطرح می‌شود که در ورزشگاه آزادی اگر بارکد روی بلیط با آنچه برای گیت تعریف شده، یکی نباشد، طرفدار نمی‌تواند از ورودی عبور کند و حالا مشخص نیست که این هزاران هوادار بدون بلیط، چگونه توانستند به استادیوم یادگار امام برسند.

بیشتر بخوانید:

نمایندگان تراکتور و آذربایجان شرقی پیگیر جنجال تبریز

۴. آیا طرفدارانی که بدون بلیط وارد ورزشگاه شدند، مورد بازرسی قرار گرفتند؟ این سوال از آن منظر اهمیت دارد که ورود بطری به ورزشگاه ممنوع است اما در بازی تراکتور - پرسپولیس، بطری‌های زیادی در دست طرفداران دیده می‌شد و این شائبه را به وجود آورد که اساسا بسیاری از طرفداران به دلیل ازدحام، بدون بازرسی کافی توانستند روی سکوها مستقر شوند. باشگاه تراکتور در بیانیه خود نوشته بود: «از ورود افراد بدون بلیط جلوگیری خواهد شد.» آیا این باشگاه به این تعهد خود وفادار ماند؟

۵. یکی از مسئولان "فرهنگی" باشگاه تراکتور در جدیدترین اظهارات مقامات این باشگاه ادعا کرده: «پس از اتفاقات بازی دو تیم تراکتور و پرسپولیس، به طور دقیق وضعیت سکوها را بررسی و رصد کردیم که با مدنظر قرار دادن تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، مشخص شد که هواداران پرسپولیس در بین هواداران تراکتور حضور داشتند و عامل اصلی ایجاد تنش در سکوها بودند.»

در ادامه گفته: «یادآور می‌شود، امید عالیشاه پیش از این نیز در تبریز و در بازی تیم‌های گسترش فولاد و پرسپولیس با رفتارهای توهین آمیز خود موجب ناراحتی هواداران و بروز تنش شده بود که همین موضوع در اتفاقات بازی اخیر نیز تأثیر داشت.»

تناقضی بین این دو جمله وجود ندارد؟ ابتدا ادعا می‌شود که هواداران پرسپولیس نسبت به بازیکنان خودشان (مشخصا عالیشاه) سنگ‌پرانی کردند. سپس گفته می‌شود عامل بروز تنش، برخورد عالیشاه با هواداران تبریزی در بازی با ماشین سازی (به اشتباه گفته‌اند گسترش فولاد) بوده است. بالاخره هواداران "نفوذی" پرسپولیس سنگ پرتاب کردند یا هواداران تراکتور که از بازی‌های قبلی از عالیشاه عصبانی بودند؟

۶. یکی دیگر از مسئولان باشگاه تراکتور مدعی شده که ۱۰ دقیقه پس از ترک زمین توسط بازیکنان پرسپولیس، شرایط مهیای برگزاری بازی بود. اگر شرایط ده دقیقه پس از ترک زمین توسط پرسپولیسی‌‎‌ها مهیای بازی شده بود، چرا مهدی کیانی، محمدرضا اخباری و سایر بازیکنان تراکتور تا ۲۰ دقیقه پس از ترک زمین، تلاش می‌کردند با دور زدن در ورزشگاه، طرفداران را دعوت به آرامش کنند؟

۷. اگر ده دقیقه پس از توقف بازی، شرایط، مهیای برگزاری بازی بود، چرا داور برای از سرگیری مسابقه وارد زمین نشد؟ آیا این ادعا که داور منتظر بازیکنان پرسپولیس ایستاده بود، منطقی است؟ چرا که در چنین مواردی، اگر داور وضعیت را مهیای برگزاری بازی بداند، وارد زمین می‌شود و اگر یک تیم برای انجام بازی حضور نیابد، تخلف کرده است. آیا پس از توقف مسابقه، داور برای ازسرگیری بازی در محلی که مسابقه را متوقف کرده بود (وسط زمین) حاضر شد؟

۸. اگر ده دقیقه پس از توقف بازی، شرایط، مهیای برگزاری بازی بود، پس چرا سرمربی پرسپولیس با اسکورت یگان ویژه، مهدی کیانی، ساغلام و همچنین با کلاه مخصوص نیروی‌های انتظامی از پله‌ها پایین آمد؟ آیا یک چنین وضعیتی نشان دهنده «شرایط فراهم برای پیگیری بازی» است؟

۹. اگر باشگاه تراکتور مدارکی دال بر نقش داشتن طرفداران پرسپولیس (یا هر تیم دیگری) در جنجال‌های این مسابقه دارد، می‌تواند ارائه بدهد. یک راه حل این است که باشگاه تراکتور تصاویر این افراد را منتشر کند و با تطبیق دادن تصاویر با سامانه بلیط فروشی، کدملی را استخراج کند و در اختیار سامانه بلیط فروشی ورزشگاه آزادی (توسعه و تجهیز) قرار دهد تا مشخص شود این افراد با این کدملی‌ها، چند بار برای تماشای بازی پرسپولیس به ورزشگاه آزادی رفته‌اند. آیا این کار انجام خواهد شد؟

۱۰. با فرض اینکه طرفداران نفوذی پرسپولیس بطری آب را در طول بازی به زمین پرتاب کردند، آیا شعارهای پیش از مسابقه، پرتاب لیرز و اتفاقات پیرامون یحیی گل‌محمدی نیز کار آنها بود یا چه کسانی؟ آیا بهتر نیست هر باشگاه میزبان، مسئولیت اتفاقاتی که رخ داده را بپذیرد؟ شاید این راهی باشد که در بازگشایی دوباره ورزشگاه‌ها، از تنش‌ها کاسته شده و همه برای یک بار، با واقعیت روبرو شوند.

منبع: سایت باشگاه پرسپولیس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  مگه تماشاگرنماهای تراکتور بار اولشون بود این حرکات زود انجام میدن تشویق آتاتورک در ورزشگاه فحاشی ناموسی به اقوام ایرانی شعار خلیج ع ر بی زوزه کشیدن در زمان تلاوت قرآن کریم ... تنها بخشی از اقدامات فرهنگی باشگاه تراکتورسازی هست که همیشه توسط مالکین و مسئولین شهر تبریز هم حمایت میشن و رسانه ملی هم در اقدامی قابل تامل اینها رو تماشاگران پرشور!!! خطاب میکنه قطعا دستهایی آلوده در کار هست که مانع برخورد با اراذل تماشاگرنما شده که اصلا واسه فوتبال وارد استادیوم نمی شن مردم ایران متحد باشن دشمن صهیونیستی نزدیک مرزهای شمال غربی ایران شده و عوامل مزدور سرویس های جاسوسی صهیونیست به سمت ایران گسیل شدن جهت ایجاد تفرقه و اشوب
  • آذربایجان ایران IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   0 0
   تماشاگر نما کجا بود؟ خود زنوزی بخاطر اینکه ماشین سازی رو نیمه کاره رها کرد و با اون همه سابقه سقوط کرد لیگ پایین تر و تیم تراکتور را از بین ۴ تیم مدعی بالای جدول رسوند به رتبه ۲ رقمی جدول؛ حالا آدم اجیر کرده که بیان شلوغ کنن تا هواس طرفدارها پرت بشه!
 • کلیم IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 2
  اینکه به کسی بلیط از طریق باجه و یا اینترنت دادن چه ربطی به بقیه قضایا داره؟ نکنه حتی سنگ پراکنی بازیکن پرسپولیس و تهییج احساسات تماشاگران هم تقصیر مسئولان باشگاه هستش؟ امان از تیم سوگولی و بیت المال خور پایتخت
  • IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   1 0
   خوش بحالت از مخ راحتی. بنده خدا بلیط فروشی الکترونیکی شده و باید به اندازه ظرفیت بلیط بفروشن. نه اینکه ۲۰ هزار تا بیشتر و بدون آمار. این را هم نمیفهمی؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  6 0
  بوی گوشت پخته آدمهای نژادهای مختلف در عراق و سوریه که به دست داعش ساخته ترکیه سوزانده شده اند،، عطر پانترک شده است، تشت رسوایی پانترک به زمین افتاده است، شرم بر نژادپرست های فاشیست پانترک___ خدایا حساب ما ترک ها را از این پانترک های نژادپرست فاشییت جدا کن
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  وقتی تراکتور را تراختور میگی یعنی داری با لهجه ایرانی آذری های باستانی حرف میزنی زبانی اصیل آذری چه ترک های زردپوست حذف کردند.
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  مذهب ترکیه و طالبان یکی هست. ترک بازی اردوغان یک‌فریبه به وقتش از اذری ها هم سر میبره چون شیعه هستند. همانکاری که قرنها قبل عثمانی با آذری کرد.
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  4 1
  دی ان ای = ژنتیک / ترک زردپوست است / ببخشید میدونم چشم به صنعت منتاژی کشور جهان سوم ترکیه شده ای ولی تو آذری آریایی هستی و جزء تمدن های جهان اول جهان مثل تمدن های آریایی ایران، آمریکا، هند، روسیه، هلند، اسپانیا، فرانسه، ماننا و آلمان هستی.
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  کشورهای مدرن فرانژادی مثل ایران، اتحادیه اروپا دارند موشک به فضا میفرستند اونوقت ترکیه هنوز درگیر مسایل قرون وسطی نژاد و نژادپرستی هست‌ چقدر حقیر چقدر عقب افتاده چقدرپست
 • NL ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  یارو عملا اومده ضد کشور بزرگ ترک های ایرانی یعنی (ایران) شعار میده بعد همه نگاهش میکنیم
 • سوسان IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 1
  بچه کوچولوی یهودی داره بچه های محله مسلمان رو به ظلم محکوم میکنه لابی یهودپولیس تا کی
 • اطلس IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  الانه که مظلوم نمایی ،فرا فکنی و فرار به جلو تراکتورها شروع بشه ؟؟؟؟؟ مماشات تا کی ؟؟؟؟؟ قوانین و مقررات کشورها در خصوص آشوبگری در ورزشگاه و پرچم بیگانه برافراشتن و توهین قومی نژادی بخوانید و اجرا کنید ،جای دوری نمی خواهید برید همین ترکیه ،نماینده کردتبار مجلس ترکیه ،سر سخن گفتن کردی ۱۵ سال زندانی و اخراج از مجلس ترکیه
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 1
  اگه شما در قبال مرتاب نارنجک در ورزشگاه علیه تراکتور سازی و هوادارانش و همچنین توهین هوادارانتان به ترک زبان ها محکوم می شدید و عدالت اجرایی می شد الان زبان دراز تشریف نداشتید
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  این دوتا کوتوله میخوان ترکهای ایران رو‌ زیردست خودشون بکنند ولی این آلب‌ارسلان ایرانی بود که به این بیچارگان تمدن و زبان ترکی و‌اسلام داد.
 • UA ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  مردم باکو بالا برن پایین بیان، میخواهید میخواهید بهمون فحش بدید یا بهمون گل بگید. ترکی حرف بزنید آلمانی حرف بزنید اسپانیایی حرف بزنید هرچی-ولی- شما را ایرانی میدانیم عاشقتان هستیم و رهایتان نمیکنیم
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  تمدن آریایی هواپیمای آواکس ساخته تمدن ترکی_قزقیزی هم بیرقدار، حقیر بودن هم حدی داره. (#آذری،‌آریایی است.)
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  هفت پایگاه نظامی آریایی در خاک ترکیه و روی صورت ترکیه ساخته شده است.(اینجرلیک) «» آذری های آریایی را چه کار با قرقیز و ازبک
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  چندین بار قفقاز و انکارا توسط ژنرال های باستانی ترکهای ایران مثل آلب ارسلان ادب شدند اینبار هم توسط ژنرال قاآنی بزرگ ادب میشوند.
 • احمد نوری اسرمی IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  واقعن برای تراکتوریها متاسفم . مگه میشه اینجور فرافکنی کرد و همه گناهان گردن دیگری انداخت . پنج جلسه محرومیت قطعی همه شونو ادم میکنه
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 2
  مرگ ب پان فارس...مرگ بر افغاني های هندی تبار
  • علیرضا IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   1 0
   بی هویت تو رو چه به ایران ؟؟؟؟؟هنوز اربابت اردوغانت آویزون ایرونی و شعرای ایرونی است مهاجر دشت قبچاق
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   1 0
   ببین هند داره به زودی جای چین رو در اقتصاد میگیره. و هند و امریکا و آذری و المان هر۴تا آریای هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس