کد خبر 1376388
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۰
جمعیت

«ع.ش» علاوه بر اینها، از دولت آمریکا (موسسه ملی سلامت) گرنت تحقیقاتی گرفته بود. با بنیاد راکفلر مرتبط بود، با مسئولین بلندپایه شورای جمعیتی آمریکا مراوده داشت و با این شورا همکاری می‌کرد.

به گزارش مشرق، جمعیت همواره به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های قدرت دولت‌ها به شمار رفته و جایگاه بالایی در دکترین و راهبرد دفاعی و محاسبه قدرت کشورها داشته است. «ویل دورانت» در کتاب «درس‌های تاریخ» آورده: «قلّت اعضای خانواده در تاریخ یونان و روم نقش داشته است. این نکته جالب توجه است که «ژولیوس قیصر» (۵۹ پیش از میلاد) به رومیانی که فرزندان بسیاری داشتند جایزه می‌داد و زنان بی‌فرزند را از سوار شدن بر تخت روان و استفاده از زیورهای گرانبها منع کرده بود».

«ابن خلدون» - اندیشمند برجسته مسلمان- می‌گوید: «جمعیتی که به حد کافی انبوه و انباشته باشد، امکان می‌یابد تا از نیروی کار خود استفاده بهتری ببرد. جمعیت، مهم‌ترین وسیله برقراری امنیت سیاسی و نظامی جامعه است». در فرانسه، «هنری شانزدهم» بر این عقیده بود که: «قدرت و ثروت پادشاهان به فراوانی و توانمندی جمعیت و افراد آن بستگی دارد». «فردریش فرمانروای» کبیر پروس نیز معتقد بود که «تعداد افراد جمعیت، ثروت دولت‌ها محسوب می‌شوند».

«ریچارد جکسون»- دکترای تاریخ از دانشگاه امنیتی- نظامی ییل آمریکا و مدیر بخش سالخوردگی جمعیت جهان در مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک آمریکا- می‌گوید: در طول قرون، تمایل رهبران سیاسی تقریباً همیشه این بود که از کاهش جمعیت اجتناب کنند و رشد جمعیت را تشویق کنند. به ندرت، برخی متفکرین بزرگ، نقطه نظرات متفاوتی ارائه کردند؛ مانند این جمله مشهور «ارسطو»؛ «یک دولت بزرگ و پرقدرت، ضرورتاً یک دولت پرجمعیت نیست»، اما شواهد اندکی وجود دارد که رهبران سیاسی به چنین اظهارنظرهایی اعتنا و عمل کرده باشند و فرمانروایان یونان باستان، یقیناً به اظهارنظر ارسطو عمل نکردند.

همچنین جمعیت‌شناس شهیر «پل دمنی» معتقد است که شاخص‌هایی همچون تشویق به ازدواج و بعضا تشویق به مهاجرت به داخل، مبیّن این واقعیت است که حاکمان و فرمانروایان در سرتاسر تاریخ دارای یک رویکرد جمعیت‌گرایی و موافق با افزایش جمعیت بوده‌اند.

ایده تنظیم خانواده و تحدید نسل از کجا پیدا شد؟

با این اوصاف، ایده تنظیم خانواده و تحدید نسل از کجا پیدا شد؟ منظور «خروشچف» - رهبر شوروی- از این سخن چه بود که می‌گفت: «فکر محدود کردن توالد و تناسل، یک «تئوری آدم خواری» است که ایدئولوژی بورژوازی (سرمایه‌داری) آن را اختراع کرده است».

حقیقت این است که خروشچف درست فهمیده بود؛ هرچند او احتمالاً به پیچیدگی و ابعاد عجیب و غریب ماجرا واقف نبوده است، البته طبیعی هم بود چرا که تازه چند سالی است که اسناد پروژه تحدید نسل جهانی از محرمانگی خارج و توسط دکتر «امیلی مرکانت» - استاد مطالعات علوم و فناوری دانشگاه کالیفرنیا- منتشر شده است.

مرکانت در مقاله و پایان نامه‌اش که با گرنت «مرکز آرشیو بنیاد راکفلر» انجام شده، تقریباً به تمام آرشیوهای مهم مربوطه دسترسی داشته است؛ از آرشیو دانشگاه پرینستون و استنفورد گرفته تا آرشیو سازمان ملل و بنیاد راکفلر(Rockefeller Foundation). او آغاز پروژه تحدید نسل جهانی از آمریکا را مربوط به جلسه‌ای می‌داند که راکفلر سوم، بهار ۱۹۵۲ میلادی در باغ شخصی خود و پشت درهای بسته برگزار کرد.

در این جلسه که چند شبانه‌روز به طول انجامید پایه تأسیس شورای جمعیت آمریکا (Population Council) گذارده شد و قرار شد که این شورا به اموری از قبیل توسعه فناوری‌های ساده ضدبارداری بپردازد و تحقیقاتی را انجام دهد تا بفهمد چگونه می‌توان در جوامع کشاورزی نسبت به کنترل موالید، اقبال عمومی ایجاد کرد. در همین راستا بود که شورا به تولید انبوه وسیله داخل رحمی (IUD) روی آورد.

دانشمندان مرتبط با شورای جمعیت که به ابعاد سیاسی و امنیتی موضوع جمعیت واقف بودند، توصیفات جالبی در مورد «آی.یو.دی» دارند: «ابزاری برای مدرنیزاسیون!»، «راهکار مهار بین‌المللی کمونیسم!» و «راه‌حلی فناورانه برای چالش‌های ژئوپلیتیک در دوره بعد از جنگ!»(a technological solution to the geopolitical challenges of the postwar period) «فرانک نوتشتین» - مدیر سابق موسسه تحقیقات جمعیت دانشگاه پرینستون و رئیس سابق شورای جمعیت که در جلسه مزبور حاضر بوده، پرده از دلیل نگرانی غربی‌ها برداشته و می‌گوید: «باید برای جلوگیری از رشد جمعیت کشورهای جنوب، برنامه ریزی شود وگرنه پیشرفت اقتصادی در این مناطق موجب خواهد شد، ابرقدرت‌های کنونی در آینده به اقلیت‌هایی تبدیل شوند که روز به روز وزن کم می‌کنند و در نتیجه سهمشان از ثروت جهان کاسته شود و امکان کنترل جهان را از دست بدهند. سیاست ملی ما در قبال کشورهای عقب‌مانده باید در پرتو این حقیقت تعریف شود».

شورای جمعیت البته کارهای مهم‌تری هم داشت؛ مانند «تولید محتوای شبه علمی و سفارشی در جهت پروژه جهانی تحدید نسل». به‌عنوان یک نمونه جالب امیلی مرکانت می‌گوید: «عموماً به‌نظر می‌رسد این گزاره که «رشد جمعیت مانع توسعه اقتصادی است» نخستین بار در مطالعه «کل» و «هوور» (۱۹۵۸,Coale and Hoover) مطرح شده باشد؛ مطالعه‌ای که توسط بانک جهانی و شورای جمعیت تأمین مالی شده بود!»

همچنین شورای جمعیت با کمک بنیاد فورد، دانشجویان زیادی را از کشورهای دارای باروری بالا، جذب کرد، آموزش داد و به کشورهای خود بازگرداند تا در آنجا به‌عنوان مدیران تنظیم خانواده، کنترل جمعیت را به پیش ببرند. جالب آنکه تمام طراحان و راهبران اصلی پروژه تحدید نسل در ایران، چه قبل و چه بعد از انقلاب، تحصیل کرده‌های آمریکا بوده‌اند.

 آغاز برنامه‌های تنظیم خانواده در ایران

سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۸) را می‌توان سرآغاز برنامه‌های تنظیم خانواده در ایران دانست. در این سال «ستّاره فرمانفرمائیان» - شاهزاده قجر که در آمریکا مددکاری اجتماعی خوانده بود و سال‌ها کارشناس رسمی سازمان ملل بود- از آمریکا به ایران بازگشت و با تأسیس آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی، زمینه ‌تربیت نیروی انسانی برای اجرای برنامه‌هایی مانند تنظیم خانواده را ایجاد کرد.

وی «انجمن بهداشت و تنظیم خانواده ایران» را تأسیس کرد که بلافاصله به عضویت فدراسیون بین‌المللی تنظیم خانواده (IPPF) درآمد. او در دوران حضور در ایران و پس از آن سعی کرد که چهره‌ای ملی، وطن‌پرست و خیرخواه محرومان از خود نشان دهد.

در حالی که اسناد متعددی نشان می‌دهد که او گماشته آمریکایی‌ها در موضوع کنترل جمعیت ایران بود و ذیل شورای جمعیت آمریکا و به نفع همان آمریکایی‌هایی کار می‌کرد که علیه مردم ایران و پسر عمه‌اش - محمد مصدق- کودتا کرده بودند. او هزینه فعالیت‌هایش را از آمریکا می‌گرفت و طبق سند افشا شده ویکی لیکس، حتی برای اینکه به نمایندگی از ایران در کنفرانس بین‌المللی جمعیت شرکت کند، پول بلیت پرواز خود به مانیل را از سفارت آمریکا گرفته است.

دانشگاه هاروارد این فرد به اصطلاح وطن‌پرست را به پاس خدماتش به آمریکا، در لیست «زنان تأثیرگذار تاریخ آمریکا» قرار داد! به جز فرمانفرمائیان، دو نفر دیگر نیز مهم‌ترین نقش را در اجرای پروژه تحدید نسل ایرانیان داشتند. یکی دکتر «امیرمنصور سرداری» و دیگری دکتر «شاپور راسخ». 

سرداری، فراماسون و عضو رسمی لژهای «روشنایی» و «جویندگان کمال سقراط» بود. او بهایی بود و به شبکه‌های اسرائیلی داخل ایران کمک مالی می‌کرد. ساواک در گزارش مورخ ۱۳۵۲/۱۲/۱۸ پیرامون سرداری آورده است: «نامبرده پسرخاله آقای هویدا - نخست‌وزیر- می‌باشد. فردی خوش‌گذران، خودخواه، بددهن و تندخو که از نظر صحت عمل و درستی مورد اعتماد نیست؛ کما اینکه در سال ۱۳۴۸ رقمی معادل ۶۰ هزار دلار از طریق شورای جمعیتی آمریکا جهت اجرای برنامه بهداشت و تنظیم خانواده به ایران حواله شده ولی این اعتبار به‌حساب شخصی امیرمنصور سرداری منظور گردیده است... گفته می‌شود دکتر جرالد زاتوشنی که نماینده شورای جمعیتی آمریکا در ایران می‌باشد، در این جریان با دکتر سرداری همکاری می‌نماید». البته این گزارش و گزارش دیگری که در آن ذکر شده بود: «عیاشی وی زبانزد خاص و عام است» نهایتا راه به جایی نبرد و سرداری که در آمریکا تحصیل کرده بود، در سال ۱۳۵۵ معاون امور جمعیتی و تنظیم خانواده وزارت بهداری و بهزیستی شد و رئیس وقت ساواک هم به او تبریک گفت!

شاپور راسخ نیز که از پایه گذاران برنامه تحدید نسل در ایران به شمار می‌آید، یک بهایی متعصب بود و در تمام پرسشنامه‌های اداری، خود را علناً بهایی معرفی می کرد. او سه سال رئیس مرکز آمار ایران بود و از خرداد ۱۳۵۲ معاون امور نظارت و هماهنگی سازمان برنامه شد. او در سرشماری سال ۱۳۵۵ که تحت نظارتش انجام شد، سعی کرد که به هر طریق آمار بهاییان را چند برابر جلوه دهد و بهاییت را به ‏عنوان بزرگ‌ترین اقلیت دینی ایران مطرح نموده و از شاه و دولت، رسمیت قانونی دریافت نماید. راسخ نیز مانند سرداری از ماسون‌های نشان‌دار بود.

ورود این افراد و مانند آنها در موضوع جمعیت، شاخ و برگ شجره خبیثه‌ای را نشان می‌دهد که ریشه‌اش در آمریکا بود. تحدید نسل ایرانیان این‌قدر برای آمریکایی‌ها اهمیت داشت که شخص رئیس‌جمهور آمریکا آن را از شاه پیگیری می‌کرد؛ چنان‌که شاه در ملاقات سال ۱۳۵۱ خود با «جرالد فورد» - رئیس‌جمهور وقت آمریکا- و «کیسینجر» در کاخ سفید از برنامه کنترل موالید ایران گزارش می‌دهد. همچنین در اسفند ۱۳۵۳ که دکتر «هوشنگ انصاری» - وزیر وقت اقتصاد ایران- در کاخ سفید با فورد و کیسینجر جلسه دارد، فورد بلافاصله پس از خوش‌آمدگویی به هیئت ایرانی، از موضوع جمعیت می‌پرسد. انصاری نیز در پاسخ می‌گوید: «رشد جمعیت ایران سالانه حدود سه درصد است؛ اما ما یک برنامه‌ریزی داریم و امیدواریم که آن را کاهش دهیم.»

ادامه تحرکات تحدید جمعیتی بعد از انقلاب

موضوع جمعیت البته از این عجایب زیاد دارد و حکایت‌های آن ضمن وقایع انقلاب و پس از آن نیز ادامه پیدا می‌کند. مثلا هنوز انقلاب پیروز نشده است که خانم «جرجی گایر» - خبرنگار روزنامه لس آنجلس تایمز- در نوفل لوشاتو به سراغ حضرت امام(ره) می‌رود و از ایشان می‌پرسد که: نظر حضرتعالی در مورد کنترل موالید و تحصیل زنان و مردان در دانشگاه به‌صورت مختلط چیست؟! بله، شانزدهم آذر ۵۷ است، هنوز انقلاب پیروز نشده و به قول معروف نه به دار است و نه به بار؛ اماآمریکایی‌ها نگران برنامه تحدید نسل ایرانیان هستند!

بعد از پیروزی انقلاب و در ابتدای پاییز ۱۳۵۸ نیز دکتر «کاظم سامی» - وزیر بهداری دولت موقت- نامه‌ای بلند بالا خطاب به حضرت امام(ره) می‌نویسد و در آن درخواست می‌کند که ایشان جواز از سرگیری برنامه تنظیم خانواده را صادر نمایند. اما موضع امام(ره) در اردیبهشت ۵۸ و صرفا سه ماه پس از پیروزی انقلاب بیان شده بود. آنجا که فرموده بودند: «مملکت ایران ۳۵ میلیون حالا می‌گویند جمعیت دارد. وسعتش آن‌قدر است که برای ۱۵۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون جمعیت کافی است. یعنی اگر ۲۰۰ میلیون جمعیت داشته باشد، در ایران با رفاه زندگی می‌کنند».

چرا این همه عجله؟

اما گروهی در دولت‌های دهه شصت، با وجود آگاهی از موضع حضرت امام(ره) به شدت پیگیر کنترل جمعیت بودند؛ به‌گونه‌ای که حتی می‌خواستند سرشماری را که باید ۱۰ سال یک‌بار صورت بگیرد؛ پیش از موعد و به جای سال ۱۳۶۵، در سال ۱۳۶۳ برگزار نمایند. (ر.ک پاورقی ص ۳۴ کتاب جمعیت شناسی؛ مبانی و زمینه‌ها از دکتر حسن سرایی) شوق این افراد برای ازسرگیری برنامه تحدید نسل به اندازه‌ای بود که نهایتا نیز طاقت نیاوردند و پیش از انجام سرشماری سال ۱۳۶۵، کنترل جمعیت را بی‌سروصدا و مخفیانه در روستاهای کشور آغاز کردند.

این جریان پس از رحلت حضرت امام(ره) نیز به فعالیت خود ادامه داد؛ هرچند رهبر معظم انقلاب موضع خود را صرفا پس از گذشت یک ماه از آغاز زعامت خود و مورخ ۱۳۶۸/۴/۱۸ بیان کرده بودند که: «ما اگر دو برابر امروز هم جمعیت داشته باشیم، باز هم می‌توانیم بدون کمترین نیازی به کشورهای دیگر، خود را به بهترین وجه اداره کنیم».

دولت سازندگی و تصویب قانون کنترل جمعیت 

دولت وقت به شدت پیگیر کنترل جمعیت بود و آن را در برنامه نخست توسعه جای داد. پس از آن هم لایحه‌ای تهیه کرد و به مجلس فرستاد که در سال ۱۳۷۲ تصویب و تبدیل به قانون تنظیم خانواده و جمعیت شد. در سال ۱۳۷۳ نیز هیئتی از طرف دولت وقت به کنفرانس بین‌المللی جمعیت و توسعه قاهره رفتند و در آنجا تعهد دادند که رشد جمعیت کشور را به صفر برسانند!

اسنادی که بعدها درز کرد نشان می‌داد که پیگیری تحدید نسل در دولت‌های موسوم به سازندگی در هماهنگی کامل با بانک جهانی بوده و برای نمونه، اساساً تشکیل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت (دفتر جمعیت و تنظیم خانواده سابق) ناشی از توافق دولت و بانک جهانی برای دریافت وام بوده است. همین دفتر در وزارت بهداشت، متولی پیشبرد عموم برنامه‌های تحدید نسل در دولت شد و در طول این سالیان شاخه‌ای تنومند از آن شجره خبیثه‌ای بوده است که ذکرش رفت. نخستین مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت، دکتر «صمد اسدپور» بود. فردی که اکنون یک ضدانقلاب تابلودار و مرید رضا پهلوی است و در کانادا زندگی می‌کند. حقیقتا مشخص نیست که این فرد چگونه توانسته با وجود سخت‌گیری‌های ابتدای انقلاب، به آن جایگاه در وزارت بهداشت برسد؟

ممکن است برخی افراد نامطلع، در ارتباط شبکه تحدید نسل پیش و پس از انقلاب تشکیک کنند. مرور بخش ذیل از مقاله دکتر «مهدی امانی» که پدر جمعیت‌شناسی ایران خوانده می‌شود، برای رفع این تردید کفایت می‌کند: «فکر تنظیم خانواده از سال‌های قبل از ۱۳۴۰ به وسیله خانم ستّاره فرمانفرمائیان و دکتر موتمنی و سایرین به‌وجود آمد و ... رفته رفته با آمادگی اجتماعی در مقابل این برنامه رسماً در سال ۱۳۴۷ سازمان تنظیم خانواده در وزارت بهداری به مدیریت مرحوم دکتر سرداری تاسیس شد و کار خود را در سراسر کشور آغاز نمود... برنامه‌های سازمان مزبور را متخصصینی چون... دکتر متین، دکتر محیط و سایرین، با دلسوزی و صلاحیت تام مدیر اصلی آن (مرحوم دکتر سرداری) اجرا و نظارت می‌کردند. مدت قریب به ۱۰ سال این برنامه با موفقیت و تأثیر قابل توجهی ادامه داشت که هم اکنون نیز فکر و عمل در زمینه کنترل جمعیت و تنظیم خانواده در ایران، دنباله طبیعی همان ۱۰ سال است».

همچنین تقریباً سه سال قبل بود که بنیاد چالش‌های جهانی سوئد گزارشی با عنوان «معجزه ایرانی: مؤثرترین برنامه کنترل جمعیت تاریخ» منتشر کرد و در آن نوشت: «در سمینار جمعیت و توسعه در مشهد (در سال۱۳۶۷ که نقطه عطف آغاز مجدد برنامه تحدید نسل در ایران به شمار می‌آید) جمعیت‌شناسان و دیگر کارشناسان که چندین نفر از آنها در دانشگاه‌های غربی در موضوع «کنترل جمعیت» در دهه ۱۹۷۰ آموزش دیده بودند، گرد هم آمدند و به‌طور جدی خواستار اجرای سیاست کنترل جمعیت ملی با هدف کاهش باروری شدند».

به هر حال برنامه تحدید نسل ایرانیان در تضاد با منافع ملی، ادامه یافت. در سال ۱۳۷۹، مطالعات یک جمعیت‌شناس ایرانی به نام «ع.ش»، نشان داد که سطح باروری در ایران با سرعتی بی‌نظیر کاهش یافته و به حد جانشینی (۲.۱ فرزند به ازای هر زن در سن بارداری) رسیده است. «ع.ش» از استرالیا روانه آمریکا شد تا نتیجه مطالعه را به «رونالد فریدمن» برساند. فریدمن کسی است که گروه مطالعات جمعیتی دانشگاه میشیگان را با حمایت بنیاد فورد تاسیس کرد. «ع.ش» در اولین نامه نگاری خود با این دانشمند یهودی که سابقه کار با بنیاد راکفلر را نیز داشت، تأکید کرد که می‌تواند بر سیاست‌سازان موضوع جمعیت در ایران اثر بگذارد!

از سکوت تا اعتراض؟

در شرایطی که هزینه پروژه‌های تحقیقاتی و حتی مبلمان و رایانه انجمن جمعیت شناسی ایران را صندوق جمعیت سازمان ملل می‌داد، طبیعی بود که صدای هشداری از جمعیت شناسان ایرانی شنیده نشود و کنترل جمعیت حتی پس از رسیدن نرخ باروری به حد جانشینی نیز ادامه یابد.

زمان گذشت تا اینکه در سال ۱۳۸۹، رئیس‌جمهور وقت با ادامه سیاست تحدید نسل مخالفت کرد. شبکه تحدید نسل بلافاصله به میدان آمد. یکی در مجلس نطق کرد و علیه این صحبت دکتر احمدی‌نژاد مصاحبه نمود و یکی مثل دکتر «حسین ملک افضلی» که به قول روزنامه واشنگتن‌پست، معمار اصلی پروژه تحدید نسل پس از انقلاب است، با صندوق جمعیت سازمان ملل مصاحبه کرد و گفت: «متأسفانه این روزها برخی از شخصیت‌های موثر محلی (رئیس‌جمهور)، توقف برنامه کنترل جمعیت را مطرح کرده‌اند. بنابراین به‌نظر می‌رسد، ضرورت آگاه کردن سیاستگذاران برای حفظ «تعهد سیاسی» مانند گذشته وجود دارد... اگر ما می‌خواهیم موضوع جمعیت را همین‌گونه که هست حفظ کنیم به گسترش جدی‌تر تنظیم خانواده در موضوع کنترل جمعیت و مباحث ایدز و بیماری‌های مقاربتی نیاز داریم. بنابراین ما به کار مصرانه بر روی «تعهد سیاسی» نیاز داریم، (مقصود تعهدات کنفرانس جمعیت و توسعه و توسعه هزاره است) زیرا با تغییرات قدرت، ارائه اطلاعات کافی به سیاستگذاران الزامی است».

تحرکات مشکوک

ملک افضلی که تحصیل کرده و تبعه آمریکا است و رئیس انجمن تنظیم خانواده پس از انقلاب و از اعضای هیئت ایرانی شرکت‌کننده در کنفرانس جمعیت و توسعه قاهره، این‌چنین به راهنمایی یک نهاد بین‌المللی با ماهیت کاملاً ضدجمعیتی می‌پردازد؛ صندوق جمعیت که در سال ۱۹۶۹ و بنا به توصیه کمیته انجمن سازمان ملل به ریاست راکفلر، تأسیس شده بود.

صندوق جمعیت در این سال‌ها به توصیه‌های ملک افضلی عمل کرده است، به عنوان نمونه می توان به طرحی با عنوان «حمایت از وزارت بهداشت برای یافتن فعال موارد «اچ.آی.وی» در افراد با رفتارهای پرخطر» با حمایت مالی ۲۹۵۰۰ دلاری سفارت استرالیا یا پرداخت هزینه ۳۰ دستگاه اتوبوس مربوط به کمپین پیشگیری از «اچ. آی.وی» توسط صندوق جمعیت در سال ۱۳۹۵ اشاره کرد، اما مگر سازمان ملل یک آژانس ویژه به نام دفتر برنامه مشترک ایدز (UNAIDS) ندارد تا به این موضوع بپردازد؟ صندوق جمعیت چه ربطی به این موضوع داشته است؟

ورود اطلاعات سپاه به اقدامات ضد جمعیتی

عملکرد مخرب شبکه تحدید نسل در تمام این سال‌ها ادامه پیدا می‌کند تا اینکه برخی از اقدامات «ع.ش» و همکارش خانم «م.ح» تحت رصد سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد. با پیشرفت تحقیقات، زوایای عجیبی از تلاش این دو نفر برای نفوذ در مسئولین کشور ملاحظه می‌شود.

به‌عنوان نمونه این دو متهم در سال ۱۳۹۲ به همراه دکتر «پیتر مک دونالد» (جمعیت شناس مطرح استرالیایی که سابقه امنیتی دارد) به ایران می‌آیند و در برنامه‌ای مفصل، نهایت سعی خود را برای تأثیرگذاری بر تصمیم‌گیران کشوری مسئله جمعیت به کار می‌گیرند. «ع.ش» در این برهه که تهیه و تدوین قانون در مجلس پیگیری می‌شد، به بالاترین سطوح مسئولین کشوری (رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و ...) نامه زده و در مرکز پژوهش‌های مجلس نیز حاضر می‌شود و برای انحراف سیاست جدید جمعیتی و به تاخیر انداختن اجرای آن تلاش می‌کند.

هزینه این سفر را صندوق جمعیت سازمان ملل می‌دهد و نام فایلی که بعدها در لپ تاپ متهم پیدا می‌شود و در آن به گزارش این سفر اشاره شده، «مأموریت تهران» (Tehran Mission) است! این کار در مقاطع بعدی نیز پیگیری می‌شود چنان‌که در سال ۹۷ «ط.س» - نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی- به «ع.ش» اطلاع می‌دهد که توانسته «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» را از دستور کار مجلس خارج کند!

 نفوذی پر دامنه برای ضربه جمعیتی

البته دامنه نفوذ متهمین بسیار بیشتر از موارد فوق بود. برخی از جایگاه‌ها و دستگاه‌های دیگری که طی این سال‌ها تحت نفوذ و ادراک‌سازی این دو قرار گرفته‌اند، به قرار ذیل است: شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت، معاونت امور زنان و خانواده، سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم، وزارت کار، وزارت جهاد کشاورزی، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، مرکز آمار، فرهنگستان علوم پزشکی، دانشگاه تهران، انجمن جمعیت شناسی ایران، دانشکده مطالعات جهان و موسسه تحقیقات سلامت.

«ع.ش» در نامه درخواست خود برای دریافت تابعیت استرالیا (فوریه و ژولای ۲۰۱۴) در مورد آنکه وجودش تاکنون چه فایده‌ای برای استرالیا داشته، به جمع‌آوری و انتقال داده‌های دست اول و ویژه (first hand data) از ایران‌ اشاره کرده بود. وی همچنین داده‌های مربوط به جمعیت میلیونی مهاجران افغانستانی را در سطح فرد! در اختیار بیگانگان قرار داده بود؛ داده‌هایی محرمانه که معمولا در اختیار محققین قرار نمی‌گیرد. وی در نامه درخواست خود برای دریافت این داده‌ها، به رئیس وقت مرکز آمار تعهد داده بود که اصل محرمانگی را رعایت کند و آنها را در اختیار فرد یا سازمان دیگری قرار ندهد.

ارزش بلیت سفر بیشتر از قرارداد پروژه!

«م.ح» نیز در سال ۹۷ و در حال انتقال داده‌های مطالعه شاخص‌های سلامت و جمعیت (DHS) ایران به خارج از کشور، در فرودگاه امام خمینی تهران دستگیر شده بود. جالب است بدانید پرواز برگشت وی از قطر به استرالیا ۳۵ میلیون تومان قیمت داشت، در حالی که مبلغ قرارداد کل تیم او برای مطالعه بر روی این داده‌ها تنها ۳۰ میلیون تومان بوده است. آیا «م.ح» برای دستیابی به این ۳۰ میلیون تومان، بیش از ۷۰ میلیون تومان هزینه بلیط هواپیما داده و از استرالیا روانه ایران شده بود؟!

تلاش برای قانونی کردن سقط جنایی در ایران

متهمین همچنین پروژه‌هایی را به منظور قانونی کردن سقط جنین جنایی در ایران به انجام رسانده بودند. در خلاصه یکی از این تحقیقات که «ع.ش» در کنفرانس «اتحادیه بین‌المللی مطالعات علمی جمعیت» در بوسان کره جنوبی ارائه کرده، رسماً احکام اسلامی مورد تخطئه قرار گرفته است: «حقوق زنان ایرانی به وسیله فرهنگ قدیمی پیچیده شده در مباحث قانون اسلامی، محدود شده است!» البته «ع.ش» پیش از اینکه این تحقیقات را با دلارهای کثیف سازمان بهداشت جهانی، بنیاد فورد وتراست انگلیسی ولکام انجام دهد و طبق متن قرارداد بخواهد سیاست‌سازان (رهبران مذهبی و عناصر دولت و مجلس) را متقاعد کند؛ برای قانونی شدن سقط جنین جنایی در ایران نقشه راه طراحی کرده بود.

او در نامه خرداد ۱۳۸۰ خود خطاب به دکتر «امیرهوشنگ مهریار» - از طراحان پروژه تحدید نسل پس از انقلاب که در سال ۱۳۵۵ به مدت یک سال در سوییس دوره «بهداشت باروری و تنظیم خانواده سازمان جهانی بهداشت» را گذرانده بود- نوشته بود: «چنانچه بر مبنای قطعنامه کنفرانس جمعیت و توسعه در قاهره، تعریف بهداشت را به بهداشت روحی و روانی تعمیم دهیم و جوانب مختلف سلامت مادر و کودک مدنظر باشد، احتمالا با آگاهی‌بخشی پزشکان، روانشناسان و متخصصین بهداشتی در مورد اثرات منفی فرزندان ناخواسته بر سلامت جسمی و روحی و روانی مادران و فرزندان، و نیز با متقاعد نمودن علمای مذهبی از نظر علمی، می‌توان حمایت آنها را نسبت به تجویز سقط جنین در موارد خاص جلب نمود... همان‌گونه که قبلاً نیز ذکر گردید، ارائه خدمات موثر تنظیم خانواده از جمله سقط جنین برای خانواده‌ها لازم و مفید است!»

«ع.ش» علاوه بر اینها، از دولت آمریکا (موسسه ملی سلامت) گرنت تحقیقاتی گرفته بود. با بنیاد راکفلر مرتبط بود، با مسئولین بلندپایه شورای جمعیتی آمریکا مراوده داشت و با این شورا همکاری می‌کرد.

وی همچنین در تهیه گزارش براندازانه بنیاد کارنگی (Carnegie Corporation) در مورد ایران همکاری کرده بود. متهمین آگاهانه پروژه آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا (USAID) را انجام داده بودند و با کارشناس ارشد این آژانس همکاری داشتند. تحقیقات صورت گرفته ارتباط و همکاری این دو نفر با ۸ مورد از لیست ۶۲ موردی وزارت اطلاعات را اثبات کرد؛ لیستی که در دی‌ماه ۱۳۸۸ توسط معاون خارجی وزارت اطلاعات منتشر و عنوان شده بود که هرگونه ارتباط افراد حقیقی و حقوقی با این موسسات و بنیادهای برانداز ممنوع است.

 رسیدگی قضایی قاطع، تبرئه مبهم!

نتیجه پرونده چند صد صفحه‌ای با این ویژگی‌ها مشخص بود. متهمین ردیف اول و دوم به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، در دادگاه انقلاب به ۱۰ سال و ۵ سال حبس، ارائه خدمات عمومی و ضبط بیش از دو میلیون دلار محکوم شدند. این حکم با توجه به اعتراض متهمین به رای صادره، در دادگاه تجدیدنظر مورد رسیدگی مجدد قرار گرفت، حکم صادره قطعی گردید و نهایتا به اجرای احکام دادسرا ارجاع شد.

در این مرحله، پرونده ناگاه و در اتفاقی نادر وارد فرایند اعاده دادرسی شد و احکام صادره که حاصل دو سال کار چهار مقام قضایی بود، در روالی عجیب که بهتر است بیان نشود، نقض شد. این‌بار پرونده برای تجدیدنظر به شعبه‌ای غیرامنیتی ارجاع شد که نهایتا حکم به تبرئه متهمانی داد که حقیقتاً برای خیانت به کشورشان از هیچ تلاشی فروگذار نکرده بودند.

«ع. ش»، یعنی همان فردی که در نامه مورخ دهم ژولای ۲۰۱۲ خود برای درخواست تابعیت استرالیا، با افتخار عنوان کرده بود که سابقا شخص کاندولیزا رایس - وزیر امور خارجه جنایتکار آمریکا- مشکل ویزای آمریکایش را حل کرده؛ با پیگیری اعضای شبکه تحدید نسل، از انبوه اتهامات خود تبرئه شد.

اما زندانی شدن یا نشدن فردی که به قول معروف سوخته است، چه اهمیتی دارد؟

نخست اینکه این فرد اکنون در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور مشغول تدریس است و نیروی انسانی آینده کشور زیر دست چنین فردی تربیت خواهد شد. موضوعی که خطراتش اظهر من الشمس است و آینده‌ای را ترسیم می‌کند که ده‌ها «ع.ش» مشغول تضعیف مولفه‌های قدرت کشورند. از سوی دیگر این تبرئه، دورنمای خوبی را از وضعیت دستگاه قضای کشور نشان نمی‌دهد. مسئولین مربوطه در قوه قضائیه باید بدانند که موضوع جمعیت، یک موضوع استراتژیک و مسئله امنیت مردم این کشور است. این موضوع محل خوبی برای سفارش‌پذیری و مسامحه نیست.

بیشتر بخوانید:

 چه کسانی درباره جمعیت به رهبر انقلاب دروغ گفتند؟

وقتی که برژینسکی در مصاحبه معروفش با وال استریت ژورنال می‌گوید: «از فکر کردن به حمله پیشدستانه علیه تاسیسات هسته‌ای ایران اجتناب کنید و گفت‌وگوها با تهران را حفظ کنید، بالاتر از همه بازی طولانی‌مدتی را انجام دهید، چون زمان، آمارهای جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم کنونی نیست»، مقصودش این است که جنگ را به بعد از سالخوردگی شدید جمعیت ایران موکول کنید.

حال تسامح در قبال کسانی که نهایت سعی‌شان را کرده‌اند تا پیری جمعیت را به سرنوشت محتوم ایران تبدیل کنند؛ چه معنایی دارد؟ آیا رواست که نسل‌های آینده زیر چکمه دشمنان، تاوان رابطه‌بازی ما را بدهند؟ آیا تبرئه این دو متهم، اعضای داخلی و خارجی این شبکه را در ادامه مسیر خیانت‌بارشان جری‌تر نمی‌کند؟

آیا شبکه‌ای که تصویب قانون جمعیت را ۸ سال به تعویق انداخت، اجازه اجرای «قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» را خواهد داد؟ آیا مسئولین دستگاه قضا مطلع هستند که این اشتباه‌ها، سبب یأس و سرخوردگی قضاتی می‌شود که از فشارها متأثر نشده‌اند و متعهدانه حکم داده‌اند؟ آیا نادیده گرفتن ممنوعیت ارتباط با لیست بنیادهای برانداز که توسط وزارت اطلاعات بیان شده است، راه را برای تخلف دیگران باز نمی‌کند؟

در همکاری با دشمن سوءنیت نداشتیم!

متهمین البته گفته‌اند که در ارتباط با نهادها و بنیادهای برانداز سوء نیت نداشته‌اند. خب اگر می‌توان با حسن نیت به سراغ بنیادهای برانداز رفت، با آنها همکاری کرد و از آنها دلار گرفت، چرا نباید عموم مردم از این امکان باخبر باشند و از این طریق برای کشور ارزآوری کنند؟!

بنا بر برخی مصالح، حرف‌های بسیاری ناگفته ماند، اما امید است که همین مختصر سبب شود که مسئولین محترم قوه قضائیه، به موضوع جمعیت به نحوی شایسته اهمیت دهند و پرونده مزبور را نیز، مجدد و در یک دادگاه تخصصی به جریان بیندازند.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 49
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 0
  عجب تحلیلی
  • سید IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   4 1
   مشکلات اساسی ای که در حال حاضر برنامه جوان ماندن کشور را با چالش مواجه می کند عمدتاً این چند مورد هستند: اجاره نشینی و یا مالکیت با خانه های کوچک چند ده متر مربعی برای اغلب خانواده ها؛/ هزینه های سرسام آور به خصوص در بخش مسکن، درمان و معیشت؛/ درآمد محدود و اغلب نا متناسب با هزینه های خانوارها؛/ کم آبی تهدیدآمیز چه در بخش کشاورزی برای تأمین غذا و چه در بخش مصارف خانگی و شهری؛/ مشکلات اجتماعی و تربیتی تهدید کننده جوانان و خانواده ها!
  • DE ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 1
   امنیتی چیه؟!! تا هرچی میشه قضیه رو گانگستری میکنید.
 • برومند IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  8 0
  تکان دهنده بود. بدخوابم کردید!
 • NL ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  6 0
  خیلی تاثیرگذار بود
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  10 0
  قوة قضائیه، دولت غربگرای روحانی که 8 سال مردم رو سرکار گذاشت، انواع نفوذی ها و جاسوس ها در اون رفت و آمد داشتند، انواع خیانت ها و فرصت سوزی ها رو انجام دادند و... که خیانت هاشون أظهر من الشمس بود رو محاکمه نکردند، بعد بیان اینا محاکمه کنن! :(
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 0
   نادان پرونده براشون تشکیل شده
 • IR ۰۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  5 0
  احسنت
 • IR ۰۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  3 11
  تجربیات ایران در دهه شصت ثابت کرد که تنظیم خانواده و جمعیت امر ضروری است ، بیچارگی و فلاکت عدم وجود امکان تحصیل ،شغل و ازدواج و مسکن متولیدن دهه شصت به خوبی علمی بودن و منطقی بودن این موضوع رو ثابت کرد .
 • IR ۰۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 15
  دو میلیارد جمعیت کره زمین بیشتر از امکانات زمین می باشد و با افزایش جمعیت روبرو هستیم در ایران خودمان اب کافی نداریم امکانات نیست
 • IR ۰۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  3 5
  دهه هفتاد خیلیها مخالف سرسخت فرزند آوری بودند طوری که فرزند چهارم از همه امکانات محروم بود. مردم درآمد ندارند مردم امکانات ندارند
 • علی IR ۰۵:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 7
  نون خالی گیر مردم نمیاد با این اقتصاد فکر ازدواج هم نمیشه کرد
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   2 1
   تو آلمان شاید ایجوری باشه
 • DE ۰۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  8 3
  جالبه در غرب سلبریتیها هر کدوم پنج شش و حتی هفت هشت تا بچه دارن اونوقت سلبریتیهای ما مردم رو تشویق به زندگی با سگ!!!!!! میکنند
 • IR ۰۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  3 2
  همه ی این مطالب هم اگر درست باشه!!! ما دهه شصتیا تعدادمون خیلی زیاد بود یعنی بعد از پیروزی انقلاب تو ایران یک جهش جمعیتی عالی داشتیم، حالا خداوکیلی غیر از اینکه یکی از وزیران دولت بهمون گفت معضل چکاری برامون انجام دادین که حالا به فکر افزایش جمعیت افتادین؟؟!! افزایش جمعیت برای یک کشوری مثل ژاپن میتونه خوب باشه که از این افزایش به عنوان سکویی برای پیشرفت و رفاه مردم کشورش استفاده کرد نه اینجا که فاصله ی طبقاتی داره بیداد میکنه و ای کاش این شکاف و فاصله از راه سالم اتفاق افتاده بود نه از راه تلکه کردن مردم و خوردن بیت المال
 • IR ۰۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  6 1
  امیدوارم سطح مالیمردم قدری بهتر بشه تا بتونن به فرزند آوری فکر کنند. فکر نمیکنم کسی لز بچه بدش بیاد ولی خب ترسهایی وجود داره که باید زمینه اون ترسها از بین بره
 • محسن IR ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  6 0
  باسلام.بامطالعه دقیق این گزارش را خواندم.اگر چنین موضوعی درست باشد واقعا خیانتی در خور اعدام برای مجازات چنین اشخاصی کم است. کسیکه براحتی در محافل علمی و نهادهای حاکمیتی چنین تاثیری گذاشته و با نقشه شوم «سالخوردگی جمعیت ایران عزیز»برای کاهش اقتدار در آینده نزدیک طبق گفته برژینسکی اقدام کرده ،آیا قوه قضاییه بایستی برائتش کنه!!!!!!اصلا چرا اسمش را اعلام نمیکنن؟؟؟
 • IR ۰۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  5 9
  بنده نظر قاطع دارم که جمعیت ایران بالاست و افزایش جمعیت هم اشتباه است دلیل هم دارم 1-بیشتر مساحت ایران را بیابان و سرزمین های بی آب و علف تشکیل داده پس این توهم که چون ایران وسیع است باید جمعیتش زیاد باشد را فراموش کنید 2-خاک ایران در بسیاری از مناطق ارزش کشاورزی ندارد و در بعضی از مناطق هم ارزش کشاورزی بسیار پایینی دارد(هوموس خاک بسیار پایین است) 3-تغییرات اقلیم در آینده مناطق بیشتری از سرزمین ایران را درگیر میکند و سرزمین های قابل سکونت کمتری خواهیم داشت جمعیت زیاد عامل پیشرفت نیست عامل بدبختی است وگرنه جمعیت هند و چین هم بالاست ولی هندی ها و چینی ها چطور زندگی میکنند؟؟ کیفیت زندگی شان چگونه است ؟؟؟؟
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   3 3
   خفه شو و از کشور ماگمشو برو بیرون چون اتفاقا فقط جای امثال تو رو نداره
  • AU ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   0 0
   برو همونجا زندگی کن و نظرایت ها به همون ارائه کن.
 • کامران IR ۰۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  4 2
  صهیونیستها قبل از انقلاب برنامه جامع و طولانی مدتی برای کاهش جمعیت ایران داشتند.پس از انقلاب هم سازمان آمریکایی-صیونیستی بهداشت جهانی برنامه کاهش جمعیت ایران را بوسیله وزارت بهداشت ایران اجرا کرد.اکنون هم بوسیله به اصلاح سلبریتیها و رسانه های متمایل به غرب این برنامه را در ایران اجرا میکنند.تشویق به تشکیل خانواده و فرزندآوری باید به صورت فرهنگ در مدارس و رسانه ها انجام شود و به مشکلات مادی والدین هم توجه ویژه ای شود.
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  5 1
  مشرق عزیز ممنون از شما و نویسنده.کاش این نوشته را به دست شخص رییس قوه قضاییه می رساندید
 • IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 3
  مشکل اقتصادی رو حل کنین جمعیت سه برایر میشه درضمن این همه نبافین که کم شدن جمعیت از بیرونه بلکه سیاست اشتباه خارجی اینو به بار میاره
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   1 1
   اولا همه چی اینا نیست میدونی مشکل چیه مشکل غربگرا بودن مردمه
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 1
  "یک دولت بزرگ و پرقدرت، ضرورتاً یک دولت پرجمعیت نیست " جمله ی درستی به نظر میرسه. جمعیت هند چند برابر امریکاست اما هیچ حرفی در برابر امریکا نداره. همچنین زمانی که هند مستعمره ی انگلستان بود چند برابر آن جمعیت داشت؟! چین در برابر ژاپن چطور؟
 • علیرضا IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 2
  واسه همه چی یه صغری کبری میچینید که حد نداره .........ملت تو کرایه خونه شون موندن با این طرح دولت و مردمی هم که زندگی سخت تر شده بعد طرف بچه بیاره
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 0
  دولت باید موانع رو کم کنه. من خودم عاشق بچه ام. نه یکی دو تا .بیشتر حتی
 • US ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 0
  فضا پیمایی
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 1
  خدایی ،خبرنگارها و کارمندان خبرگزاری مشرق،هرکدومشون چندتا بچه دارند؟؟؟
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 0
  نگاه بلند مدت به جوانی جمعیت ضروریه. ولی موانع رو دولتها باید برطرف کنن تا جوانها راغب بشن به بچه آوردن
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 0
  مسئولین قضایی منتظریم
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 0
  حالا این "ع ش" کیه؟
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  15 0
  همین اقناع شدن این رسانه در این مقاله برای عدم افشاگری، حفظ یکی دیگر از قطعات پازل این براندازان است. یک بار باید با اعاده دادرسی حکم محکومیت نقض شود و یک بار هم نویسنده‌ای برای مثلا حفظ شئونات از افشاگری امتناع نماید. هر دو بازی در زمین دشمن و به ضرر کشور و انقلاب است. این نوع گول زدن خود هم یکی از دسیسه‌های شیطان است و صد البته اجرای حکم شیطان بزرگ. چه مصرانه از نیروهای خود محافظت می‌نمایند البته نرم نرم نرم!!
 • سید IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 1
  مشکلات اساسی ای که در حال حاضر برنامه جوان ماندن کشور را با چالش مواجه می کند عمدتاً این چند مورد هستند: اجاره نشینی و یا مالکیت با خانه های کوچک چند ده متر مربعی برای اغلب خانواده ها؛/ هزینه های سرسام آور به خصوص در بخش مسکن، درمان و معیشت؛/ درآمد محدود و اغلب نا متناسب با هزینه های خانوارها؛/ کم آبی تهدیدآمیز چه در بخش کشاورزی برای تأمین غذا و چه در بخش مصارف خانگی و شهری؛/ مشکلات اجتماعی و تربیتی تهدید کننده جوانان و خانواده ها! به گونه ای که درحال حاضر بخش بزرگی از هزینه ای خانواده ها را دولت متحمل می شود مانند هزینه تحصیل تا سطوح عالی و تکمیلی، هزینه یارانه درمان و دارو، هزینه تأمین غذای اصلی مردم شامل غلات، گوشت و لبنیات، و یارانه هایی که در بخش های برق و آب و سوخت به عهده دولت گذاشته شده است! به عبارتی در شراط کنونی هرچه یک خانواده پرجمعیت تر باشد تحمیل هزینه اش به دولت مشابه خانواده ای است که دارای خودروهای شخصی بیشتری است یا خانه های سرای مانند داشته و نیرو و برق و سوخت بیشتری نیاز دارد! زمانی این افزایش جمعیت مفید فایده خواهد بود که اولاً آن معضلات مذکور نباشد؛ ثانیاً هزینه های مختلف خانوارها به دوش خودشان باشد نه بر دوش دولت! این موارد علاوه بر هزینۀ سرسام آوری است که پدیده جوانی افزایش جرائم و در نتیجه هزینه های قضائی و مجازات ها مانند زندان را هم دارد که دولت در حال حاضر با آن ها مواجه است! تقاضا دارم این نوشته را بازنشر دهید تا تضارب و تبادل اندیشه ها در باره آن را ببینیم. با امتنان و سپاس!
 • آذر IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  11 1
  خوبه بدونید که شاگرد اول کلاس فتنه جمعیتی ایران، جناب آقای وزیر بهداشت وقت، هنوز به عملکرد خود در این زمینه افتخار می‌کند.
 • محمد IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  4 0
  قطعا چنین حکمی از سوی قوه قضاییه نشان از وجود عناصرنفوذی احتمالا ازشبکه فراماسون در این پروتده داردضمن اینکه باید اندیشید چه پروژه های دیگری اکنون توسط عتاصر مشابه در دست انجام است
 • US ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 4
  برو بابا مشرق
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   1 0
   خودت برو بابا پنتاگونی
 • محمدایوب IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 0
  محاکمه روحانی را با بیش از 800هزار شکایت پیگیری کنید
 • هاشم IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 0
  این همه پنهانکاری بهتر بود اسامی را صراحتا اعلام میکردید
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 2
  یدونه کره 50 گرمی 25 هزار تومان باشه حتما بچه می آوریم حتما
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 0
  همه مقصریم
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 2
  من فرزندم بعد از سه سال بدنیا امد هربار به دکتر مراجعه کردم برای بارداری میگفت خیلی زود است چرا عجله داری راحتی خوشی لذت ازارت میدهد تا چهار .پنج ماه بعد می رفتم باز شبیه این حرفها واینکه نترس بچه دار می شوی هر چهار پنج ماهی یکبار می رفتم .گاهی دکتری فقط ویتامین D به مولتی ویتامین می داد ومی گفت جای هیچ نگرانی نیست البته من چندین دکتر عوض کردم تا بالاخره به عطاری طیرانی رفتم ومشکل راگفتم او گفت خیلی دیر کردی با داروهای تلخ وتند سه ماهه من باردار شدم بهداشت رفتم تا زیر نظر باشم همینکه ما ه اخر شد بمن ادر س بیمارستان دادند برای زایمان تا اینجا ظاهرن همه چی خوب بود برا ی واکس نوزاد که به بهداشت مراجه کردم از چگونگی پیشگیری سوال شد تعجب کردم گفتم مادرم خواهرم مادر شوهرم و........می گویند تا بچه شیر خورد تو بچه دار نمی شی. بهداشت گفت ازهمین ما ه اول تو بایدپیشگیری کنی من که جوان بودم وخام وفکر می کردم چه خوب همه چیز در کنترل من خواهد بود کی اراده کنم .کی فرزندار شوم .چند فرزند بیاورم علاوه بر خودم دو تا از دوستانم ودختر خواهرم را معرفی کردم بهداشت .. روشهای جلوگیری زیادی بود ..یادم نمی رود هرگز ان روز را در بهداشت که زنی برای دریافت شیر خشک امده بود برای فرزند سوم چقدر ازار زبانی شنید اخر گفت بهجهنم ندهید روزی این دست خداست بازهم بچه می اورم شما چکارهاید . به ما که رسیدگفت معتل چه هستیید وقتی فهمید برای پیشگیری گفت بخدا قسم وسایل اینها اسراییلی است دیگر باردار نمی شوید . دلمان را خالی کرد وقتی نوبت من شد به دکتر گفتم حرف ان زن را . دکتر گفت اسراییل پول اضافه ندارد که خرج دشمنش بکند و........... بعد از گذشت چند سال اقدام به بارداری کردم اما هیچ حاصل نشد .......................... تنهایی افسرگی بیماریهای جور واجور اعصاب خراب و............ ما چها ر نفر که تصمیم گرفتیم بهداشتی عمل کنیم هرگز باردار نشدیم والبته اثار شوم تک فرزندی برای هر کداممان متفاوت بود . به کدام دادگاه شکایت کنیم رنجهای که گفتنی نیست .بیمارییهای که در مان ندارد ........... وبرای بعضی از ما اشکی که خشک نمی شود .زیرا که او در دریا امیدش غرق شد.............
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 0
  بزرگترین علت بی رغبتی مردم به فرزند اوری بی اعتمادی به سیاستهای تشویق فرزند اوری است در سال 90 در دولت وقت قرار شد به ازای تولد هر فرزند یک میلیون تومان پاداش پرداخت شود ...اقدامی که خوب بود ولی زود متوقف شد انگار فقط برای یکی دو تولد انجام شد
 • صمصام IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 2
  دست به کار شوید و برای تشویق فرزند اوری اقدام کنید فقط جهت اطلاع : -الان اجاره یک واحد 50 متری حومه تهران یک خوابه ماهی 5 میلیون تومان با 300 میلیون پول پیش است ....بقیه هزینه های زندگی بماند !
  • AU ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   0 0
   اونا می ببین شما مجبوری! پس قیمت ها رو بالا میبرن! وقتی کسی کرایه نکنه! اونا هم مجبور میشن، این قیمت ندن! برید در شهرا مختلف زندگی! این همه هزینه سنگین هم نیازی نیست انجام بدید! چندین برابر قوطی کبریت هم جا و مکان خواهید داشت .
 • احسان IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  5 0
  نقش دکتر مرندی وزیر بهداشت را فراموش کرده اند
 • موسی IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 0
  همه سربه سرتن به کشتن دهیم از ان به که کشور به دشمن دهیم . جوانی درمیانمان نمانده درروستای .... اراک که 80 پیرمرد مانده اصلا صدای کودکی به گوش نمی رسد وهمه تن پرور ....درحالی که عده ای ماشین های یک ملیاردی سوار می شسوند می گویند نداریم ونمی رسد.
 • محسن IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 1
  به نظر من جمعیت ایده آل برای ایران ۳۵ تا ۴۰ میلیون نفره(نظر شخصی)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس