تازه ترین وضعیت سدهای کشور

تازه ترین وضعیت مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر۱۴۰۰) تا ۱۰ اردیبهشت ماه بیانگر کاهش ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال است.

به گزارش مشرق، روزهای اخیر بود که "اشکان فرخ نیا" مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو از وضعیت نگران کننده سدهای کشور خبر داد و گفت: وضعیت بدتر هم خواهد شد.

اکنون تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان از آن دارد که از ابتدای سال آبی جاری(ابتدای مهر۱۴۰۰) تا روز دهم اردیبهشت ماه حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور درحالی به رقم ۲۶ میلیارد و ۵۷ میلیون متر مکعب رسیده که پارسال در همین بازه زمانی این رقم ۲۹ میلیارد و ۵۶ میلیون متر مکعب بوده است.

تفاوت این دو حدود ۱۰ درصد است و درصد پرشدگی سدها به این ترتیب به ۵۳ درصد رسیده به این معنا که کمی بیش از نصف سدهای کشور پرآبند و این درحالی است که میزان مصرف این روزهای کلان شهر تهران بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر برآورد شده است.

کل آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۰ اردیبهشت ماه به رقم ۲۲ میلیارد و ۴۲ میلیون متر مکعب رسید و این درحالی است که در سال آبی پارسال این میزان ۲۲ میلیارد و ۸۵ میلیون متر مکعب بوده که کاهش ۲ درصدی را نشان می دهد.

میزان خروجی آب از سدهای کشور هم از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۵ میلیارد و ۹ دهم میلیون متر مکعب است که در مقایسه با ۲۰ میلیارد و ۶۴ میلیون متر مکعب پارسال ۲۷ درصد کاهش یافته است.

مجموع سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه (درصد پرشدگی: ۷۴ درصد) با افزایش ۸ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو است.

مجموع سدهای استان تهران (درصد پرشدگی:۲۸ درصد) با کاهش ۳۳ درصدی نسبت به سال گذشته همراه است.

مجموع سدهای استان خوزستان۱۰ سد (درصد پرشدگی: ۵۸ درصد) با کاهش ۹ درصدی نسبت به سال گذشته روبه رو شده است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس