کد خبر 1358688
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۸
تنفس در مذاکرات وین و سفر معنادار امیرعبداللهیان به مسکو

حسن بهشتی پور، از کارشناسان حامی برجام اذعان کرده است که مشکل عدم رسیدن به توافق مانع زایی امریکایی هاست و عدم توافق ارتباطی به چین و وسیه ندارد.

به گزارش مشرق، حسن بهشتی پور، از کارشناسان حامی برجام اذعان کرده است که مشکل عدم رسیدن به توافق مانع زایی امریکایی هاست و عدم توافق ارتباطی به چین و روسیه ندارد. البته که جناب بهشتی پور باز انگشت اتهام را به سمت داخل چرخانده و روند طولانی شدن را به دلیل رویکردهای ایران در عدم مذاکره مستقیم با آمریکا عنوان کرده است!

رفتار اصلاح طلبان در نوع خود جالب است که از رهگذر هر موضوعی انگشت اتهام را به سمت داخل هم نشانه می روند. با آنکه آقایان هنوز از تحلیل های گذشته خود عذرخواهی نکرده اند، خواسته یا ناخواسته برای برگشت بدون هزینه آمریکا و خواسته بر زمین مانده آنها تلاش می کنند.

 بخش هایی از اظهارات بهشتی پور در گفتگو با نامه نیوز را در ادامه می‌خوانید:

* آمریکایی بر تصمیم دولت ترامپ درباره سپاه اصرار دارند اما ایران می گوید بخشی از نیروهای مسلح کشور را نباید تحریم کرد، ضمن آنکه بخشی از اقتصاد ایران مرتبط با فعالیت های سپاه است بنابراین وقتی تحریم سپاه ادامه پیدا کند عملا بخشی از اقتصاد ایران همچنان در تحریم باقی می ماند.

* نکته دیگر که باید به آن توجه داشت این است که حوزه تصمیم سازی ها و رویکردها در حوزه سیاست خارجی مربوط به وزارت خارجه نیست و مسئولیت آن بر عهده شورای عالی امنیت ملی است. در واقع وزارت خارجه تصمیمات شورای عالی امنیت ملی به اجرا درمی آورد بنابراین اشکالی که می توان به وزارت خارجه گرفت در حوزه اجرای سیاست ها و تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است.
 
* معتقدم مهمتر از حوزه اجرا، بحث رویکردهاست. ما می دانیم می توانیم مستقیما با آمریکا مذاکره کنیم تا نتیجه زودتر حاصل شود ولی این کار نمی کنیم چون نمی خواهیم آمریکا قبل از لغو تحریم ها به برجام برگردد بنابراین پروسه مذاکرات اینقدر طولانی می شود. وزارت خارجه در مباحث کارشناسی ورود می کند، حرف هایش را هم می زند اما تصمیم گیر و تصمیم ساز شورای عالی امنیت ملی است.

* ما ایرانی ها عادت داریم ناکامی های خودمان را گردن خارجی ها می اندازیم. یک زمان اسمش آمریکا، یک زمان اسمش انگلیس و یک زمان هم چین و روسیه است. یعنی به جای آنکه خودمان مسئولیت بپذیریم و بررسی کنیم چرا به نتیجه نمی رسیم و اشکال کار کجا است، توقف مذاکرات را گردن چین و روسیه می اندازیم.

* هیچ قرائن و شواهدی وجود ندارد که چین و روسیه مانع رسیدن به توافق هستند. این مانع به آمریکا برمی گردد که حاضر نیست سپاه را از لیست تروریستی خارج کند. کلا عادت کردیم که ناکامی هایمان را گردن دیگران بیندازیم، مثلا در اقتصاد کشور کلی از مشکلات را گردن آمریکا و تحریم ها می اندازیم حال آنکه اصلا با واقعیت ها تطبیق ندارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 4
  مقصر بن بست در مذاکرات ایران است
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
   3 1
   برو جلو بوق بزن مناخیم ، تقصیر ارباب گاوچرونته!!!
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  3 1
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! توافق نکردن از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، توافق نکردن بر یک چنین توافق کردنی شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم توافق مجدد با شیطان بزرگ و مستکبران و زورگویان دنیا، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام در روز ملی فناوری هسته‌ای با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.
  • IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
   0 1
   برجام یک مصیبت عظمی بود. نه میشد آن را ادامه داد و نه می شود از آن بیرون آمد چون در هر دو صورت متضرر می شویم. اگر ترامپ یک کار خوب کرده باشد آن هم همین خروج از برجام بوده است . هر چند رو ح ا نی بموقع عکس العمل نشان نداد و به ضرر روی ضرر ادامه داد. ولی الآن بهترین کار برای خلاصی از برجام ادامه مذاکره با رعایت شدید خطوط قرمز ایران حتی سرسختانه تر از آن برای جلوگیری ازسواستفاده غربیها است در عین حال کار اصلی عبارت است است از خنثی سازی تحریمها که سلاح تحریم را اولا بی خاصیت ثانیا یخ جلوی آفتاب خواهد کرد.و مهمتر اینکه ما هم از برجام بیرون نیامده ایم و هم عملا برجام دیگر نمی تواند دست برنامه هسته ای را بسته نگه دارد و ضمنا ما در منظر افکار عمومی مقصر نخواهیم بود. دولت باید سرسختانه در مذاکره حاضر باشد ولی کار اصلی همان خنثی سازی تحریمهاست که باید با جدیت دنبال شود همینطور رسیدگی به کسانی که شرایط معیشتی مناسبی ندارند این شرایط با جدیت دنبال شود بعد از مدتی نه طولانی شرایط خوب خواهد شد الحمد لله شرایط هم بگونه شده است که با بالا رفتن قیمت نفت شرایط هم از لحاظ فروش هم از نظر قیمت به نفع ما در جریان است.خدا رو شکر
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  3 1
  امام خمینی (ره) فرمودند: «من در میان شما باشم و یا نباشم به همه‌ شما وصیت می‌کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.» مدیران خسته، ناکارآمد که نه با هدف خدمت به مردم، بلکه با اهداف دنیوی و برای تأمین منافع شخصی مدیر شده‌اند و به دنبال اشرافی‌گری، فساد و ثروت‌اندوزی شبکه‌ای هستند نباید در هیچ سطحی از سطوح مدیریتی کشور، حتی سطوح میانی و پایینی جایی داشته باشند. این مدیران حتی اگر تخصصی هم داشته باشند، کمکی به حل مسائل کشور نخواهند کرد. تا امروز از جانب این نوع مدیران ضربه‌های سنگینی به نظام، انقلاب و مردم وارد شده است
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  3 0
  مذاکره فرسایشی نباید بشود؛ نباید جوری باشد که طرف‌ها بخواهند همین طور مدام این مذاکره را کش بدهند که این برای کشور ضرر دارد. این جور نیست که آمریکا بخواهد مذاکره کند تا اینکه یک حرف حقی را قبول کند؛ نه، می‌خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطلی را تحمیل کند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش بزرگترین موفقیت در مذاکرات است. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. بهترین راه این است که بدون هیچ‌گونه توافقی، مذاکرات را تا بیستم فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای تعلیق کنیم؛ چنانچه تا آن تاریخ تمام تحریم‌ها لغو شد و این امر راستی‌آزمایی گردید و تمام مطالباتمان هم وصول شد، به مذاکرات برگردیم و در غیر این‌ صورت در همان روز این شجره‌ی خبیثه‌ی برجام را که از روی زمین ناپاک و بی‌ثمر اعتماد به غرب برکنده شده و ثبات و قراری ندارد را برداریم و آن را بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان بکوبیم و با اقتدار از برجام خارج شویم. نباید گذاشت اقتصاد کشور بیش از این شرطی شود؛ کار عمده خنثی کردن تحریمها از طریق ایجاد حرکت تولید داخلی و تحرک اقتصادی داخلی است.
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  خائن غیر مستقیم
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  1 0
  در جهان غرب و بویژه امریکا هر فعلی با پول سنجیده می شود. لذا برای غرب دوستی وقرار داد و0000 هیچ ارزشی ندارد. از قرارداد ها با سرخ پوستان تا رها کردن نوکران خود در ایران و لیبی و عراق و افغان و ویتنام و00000. امریکا قابل اعتماد نیست. حتی برای نوکری.
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  مگه مذاکره بعد از سردار بد نبود؟!
 • US ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  منظورش؟
  • US ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
   0 0
   منظورت از سانسور؟؟
 • DE ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  حالا تازه گی ها بهانه چین و روسیه مد شده خب چرا در دولت حسن فری که عمو سام را ارباب و خودشان را رعیت میدانستند و بهانه چین و روسیه هنوز مد نشده بود و همه چیز را دادند هیچ چیز نگرفتند برجام امضاء نشد؟؟ حتی جان کریه هم یک تار ۳۰ بیل خودش را گروگان گذاشت افاغه نکرد گفتند کم است حداقل باید سه تار باشد تا بتواند با موزیک و دایره دنبک ما هماهنگ شود. ....والا ......به جان جان کریه حوصله داری ها
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  روسیه بی عرضه باید تمام(مواد غنی شده،تاسیسات اتمی،بالسنیک وکلاهک اتمیش)را بدهد ایران-تا بفهمانیم به روسیه چطوری کاری کنیم که این غارتگران غرب گورشان را برای همیشه ازمنطقه وشرق گم کنند
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  -استکبار غرب هدفش با(مذاکرات،برجام،رفع تحریم وتحریم)اینه که ایران را ازلحاظ (اقتصادی،سیاسی،نظامی ومنطقه ای،داخلی وخارجی) بی ثبات ووابسته به برجام،مذاکرات بشه
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  بعدازدوسال ازآمدن بایدن،بامداکرات میخره معطلی وتحریم،اگر ایران بتواند ارزو دلار را در مرز ۴۰تا۵۰هزارتومان نگه دارد-برای همیشه تحریمها شکست خورده واستکبار غرب برای ارزان عارت کردن نفت وگاز منابع ومعادن وذخایر متطقه وایران باید التماس به ایران کنه والا با رفع تحریم وتحریم ووجود این فساد خودیها عیر ممکنه چیزی درست بشه
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  اره بابا.
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۶
  0 0
  گور پدر شرق و غرب همشون مثل همن
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۷
  0 0
  این مشکل از خودمان است را موافقم . یک کلام چرا کشور را هشت سال معطل برجام کردیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس