تقسیم کار صهیونیست‌ها و آل سعود/ جاسوسان موساد در اربیل چه می‌کنند؟

رژیم صهیونیستی به‌واسطه کشورهای عربی منطقه، آمریکا و حمایت امنیتی - سیاسی توسط اقلیم کردستان، اهدافش را در عراق پیش می‌برد و بطور متمرکز علیه ایران فعالیت می‌کند.

به گزارش مشرق، اصابت چند موشک به مقر جاسوسی رژیم صهیونیستی در اربیل عراق در شامگاه روز یکشنبه، بازتاب گسترده‌ای در محافل رسانه‌ای به همراه داشت. حجت‌الاسلام شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل گروه مقاومت اسلامی "عصائب اهل الحق" نیز به‌تازگی، هشدارهایی درباره فعالیت صهیونیست‌ها در خاک کردستان داده بود. به گفته وی، مرکز اطلاعاتی موساد در اربیل، با هدف رصد اوضاع در جمهوری اسلامی ایران و عراق، راه‌اندازی شده بود.

این افشاگری به دنبال هدف قرار گرفتن مرکز جاسوسی این رژیم در تاریخ چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ توسط یکی از گروه‌های نوظهور مقاومت به نام "سرایا اولیاء الدم" اتفاق افتاد.

الخزعلی در بیان جزئیات بیشتری از این مرکز گفت که آن‌طور که به من اطلاع دادند، در آن محل، نیروهای رژیم صهیونیستی وابسته به سازمان جاسوسی این رژیم (موساد) فعالیت داشتند.

او تأکید کرد که تصور می‌کنم دولت عراق از وجود این مرکز اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در اربیل اطلاع نداشت درحالی‌که برخی از رهبران سیاسی کردستان عراق از فعالیت مرکز مطلع بودند.

الخزعلی تأکید کرد که دریکی از حملات به این مرکز، سه افسر موساد کشته شدند و چند روز بعد از حمله، یک هواپیما از اربیل به‌طور مستقیم عازم سرزمین‌های اشغالی شد.

او افزود که بعد از این عملیات، وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در دستورالعملی، از اسرائیلی‌ها خواسته که از رفتن به کردستان عراق خودداری کنند.

تازه‌ترین اطلاعات درباره تکاپوی صهیونیست‌ها در کردستان عراق، حاکی است که بزرگترین مجموعه جاسوسی رژیم صهیونیستی در منطقه و حتی شاید بتوان گفت در جهان، در اقلیم کردستان واقع شده است. مرکز فرماندهی‌ و کنترل کل اقدامات جاسوسی رژیم، در اربیل عراق قرار دارد؛ این مرکز در عین رصد اقدامات امنیتی و نظامی ایران، اقدامات اقتصادی و راه‌های دور زدن تحریم توسط نظام را هم رصد کرده و با استفاده از منابع محلی و داخلی، نسبت به راه‌های جدید برای تحریم‌های اقتصادی مردم ایران، اقداماتی را انجام می‌دهد.

رفتارهای دوگانه مقامات اقلیم کردستان مقابل رژیم صهیونیستی

صهیونیست‌ها در حالی به فعالیت‌های خاص در کردستان عراق مشغول شده‌اند که مقامات اقلیم کردستان نسبت به این فعالیت‌ها اقدامات و رفتار دوگانه‌ای از خود نشان می‌دهند. همچنان که در مهرماه امسال، اتفاقی در این منطقه اتفاق افتاد که حائز اهمیت است و باید به آن توجه شود.

پس از شکست پروژه جدایی اقلیم کردستان از عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی و شکست همه‌پرسی، رژیم صهیونیستی، این بار از باب عادی‌سازی روابط، وارد شده و سعی بر آن داشت تا علاوه بر کشورهای همسو با خود، با کشورهایی که با ایران روابط نزدیکی دارند وارد عمل شود تا به‌نوعی حلقه محاصره را علیه ایران تنگ‌تر کنند.

تایمز اسرائیل در خصوص تلاش‌های این رژیم برای گسترده‌کردن روابط عادی‌سازی نوشت: عراق از زمان تأسیس دولت یهود در سال ۱۹۴۸ میلادی رسماً با اسرائیل در حال جنگ است. سربازان عراقی در سه جنگ متوالی اعراب علیه اسرائیل شرکت کرده‌اند. برنامه مخفی سلاح‌های هسته‌ای صدام، اسرائیل را نگران کرد، که در نهایت در ۱۹۸۱ میلادی، رآکتور اوسیراک در عراق را نابود کرد و در سال ۱۹۹۱ میلادی، دیکتاتور عراق ده‌ها موشک اسکاد را به سمت تل‌آویو و حیفا شلیک کرد تا اسرائیل را به جنگ خلیج فارس بکشاند.

این روزنامه همچنین ادامه داد: مقامات عراقی گفته‌اند که کشورشان بدون حل عادلانه مسئله فلسطین روابط خود را با اسرائیل عادی نخواهد کرد اما در سال ۲۰۱۹ میلادی، «فرید یاسین» سفیر عراق در واشنگتن خاطرنشان کرد که "دلایل عینی" برای ایجاد روابط بین دو "کشور" وجود دارد.

تایمز اسرائیل در خصوص تلاش‌های رژیم صهیونیستی در خصوص متقاعدکردن مقامات دولت کردستان عراق برای عادی‌سازی، با اشاره به اینکه "کردهای عراق که بیشتر با زبان کردی صحبت می‌کنند تا عربی، خود را از نظر ملی و فرهنگ متمایز از دیگر مردم عراق می‌دانند"، اذعان کرد: اقلیم آنها تا حدودی از بغداد مستقل است و اسرائیلی ها به‌صورت محرمانه هر چندوقت‌یک‌بار از این منطقه دیدن می‌کنند.

رهبران کرد عراق طی چند دهه، بارها از اسرائیل دیدن کرده‌اند و سیاستمداران محلی آشکارا از عراق خواسته‌اند که روابط خود را با دولت یهود که خود از همه‌پرسی استقلال ۲۰۱۷ میلادی در منطقه خودمختار حمایت کرده بود، عادی‌سازی کند.

بر همین اساس و به دنبال علاقه سران اقلیم کرد عراق برای ایجاد روابط رسمی با رژیم صهیونیستی، برای اولین بار همایشی درباره عادی‌سازی روابط عراق و اسرائیل در اقلیم کردستان عراق برگزار شد که با انتقادهای گسترده مواجه شد و سرانجام دولت مرکزی عراق در واکنش به گسترش انتقادات، آن را اجلاسی "غیرقانونی" خواند.

اندیشکده مرکز ارتباطات صلح در نیویورک که بانی این همایش بوده، می‌گوید ۳۰۰ نفر از نویسندگان و چهره‌های فرهنگی سیاسی شیعه و سنی عراق از جمله سران قبائل از بغداد، موصل، دیاله، انبار و چند استان دیگر در این نشست در اربیل، مرکز اقلیم کردستان شرکت کرده‌اند.

جاسوسان موساد در اربیل چه می‌کنند؟

این نخستین بار بود که همایشی در زمینه ارتباط با رژیم صهیونیستی در عراق برگزار می‌شد؛ مرکز ارتباطات صلح در زمینه عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل فعالیت می‌کند و همایش را روز جمعه ۲۴ سپتامبر برگزار کرده است.

سید مقتدی الصدر نیز در بیانیه‌ای در توییترش گفت که دولت باید چنین "همایش‌های تروریستی صهیونیستی" را ممنوع و شرکت‌کنندگان در آن را بازداشت کند.

جاسوسان موساد در اربیل چه می‌کنند؟

مدیریت پشت پرده آل‌سعود در پروژه عادی‌سازی رابطه عراق - رژیم صهیونیستی

حضور رژیم صهیونیستی در خاک عراق، قسمتی از پروژه آل‌سعود برای عادی‌سازی روابط با این رژیم است.

مقامات سعودی به نیروهای آمریکایی و صهیونیست اعلام کرده‌اند که روابط ریاض و تل‌آویو، تنها زمانی به‌صورت رسمی اعلام و علنی قابل‌طرح است که اسرائیل بتواند رابطه با بغداد را ایجاد کند.

آل سعود معتقد است که بغداد، نزدیک‌ترین کشور عربی و پایگاه شیعی نزدیک به ایران در جهان اسلام است و برای عادی‌سازی روابط، باید اول بغداد رابطه با تل‌آویو را اعلام کند و بلافاصله بعد از بغداد، ریاض رابطه با این رژیم را علنی و رسمی کند تا فشار اهل سنت جهان بر ریاض کاهش یابد.

بر همین اساس، دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مانند امارات، بحرین و دیگرکشورهای عربی همچون تونس، بر اساس این طرح عربی - عبری وارد فاز علنی‌کردن و رسمیت‌بخشی به ارتباط با رژیم صهیونیستی شده‌اند.

مدیریت عملیات ترور شهید فخری‌زاده از مرکز جاسوسی رژیم صهیونیستی در کردستان عراق

حجت‌الاسلام شیخ قیس الخزعلی، دبیر کل جنبش "عصائب اهل الحق" عراق ضمن اشاره به حضور نیروهای موساد در خاک این کشور، گفته که بیش از آن‌چه انتظار می‌رود، نیروهای اسرائیلی در عراق حضور دارند و در ادامه می‌گوید: اسرائیلی‌ها با گذرنامه‌های جعلی در عراق حضور دارند و می‌خواهند برخی شخصیت‌های مقاومت عراقی را به قتل برسانند.

الخزعلی اضافه کرده که برنامه موساد، ترور شخصیت‌ها از گروه جهادی "کتائب حزب‌الله" و "سرایا السلام" (شاخه نظامی جریان صدر) است تا بین آن‌ها درگیری ایجاد کنند.

وی با اشاره به حضور نیروهای رژیم صهیونیستی در شهر الانبار، تأکید کرد: «اسرائیلی‌ها از طریق سازمان‌های غیردولتی و برخی شرکت‌ها و با استفاده از گذرنامه‌های جعلی در عراق حضور دارند.»

به گفته شیخ الخزعلی، موساد در صدد ترور برخی از شخصیت‌های کتائب حزب‌الله و سرایا السلام است تا آن‌ها را به جان هم بیندازد.

شیخ الخزعلی تأکید کرد که حضور اسرائیل در عراق بیش از آن چیزی است که انتظارش می‌رود.

شیخ الخزعلی در ادامه اشاره کوتاهی به موضوع ترور شهید فخری زاده می‌کند و می‌گوید: یکی از اقداماتی که این پایگاه در اربیل عراق رصد و مدیریت کرده است، ماجرای ترور شهید فخری‌زاده در ایران بوده است.

هم‌زمان با این اظهارات "محمود الربیعی" سخنگوی عصائب اهل الحق در توییتی گفته است که شرکت اماراتی G۴۲ که قرار است امنیت فرودگاه بغداد به او سپرده شود، پوششی برای نفوذ اسرائیلی‌ها به عراق خواهد بود.

وی گفته است: "اطلاع یافته که قرار است حفاظت امنیتی فرودگاه بغداد به شرکت اماراتی  G۴۲ که اخیراً نیز قرارداد مشابهی در افغانستان به دست آورده، واگذار شود و این شرکت هم‌زمان دارای قرارداد با شرکت اسرائیلی موسوم به RAFAEL (رافائل لمیتد) است".

جاسوسان موساد در اربیل چه می‌کنند؟

الربیعی همچنین به جاسوسی و شنود تلفن رئیس‌جمهور عراق توسط برنامه اسرائیلی پگاسوس اشاره می‌کند و در توییترش می‌نویسد: گزارش‌های دریافتی در خصوص برنامه اسرائیلی شنود پگاسوس، تأکیدی است بر سخنان ما در رابطه با نقش تخریبی اسرائیل، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در داخل عراق. همین‌طور رشد قابل‌ملاحظه نقش امارات که برنامه‌های رژیم صهیونیستی را در عراق پیش می‌برد و به دنبال تسلط بر مقدرات عراق با هدف خدمت به اسرائیل است.

جاسوسان موساد در اربیل چه می‌کنند؟

روابط تاریخی میان اقلیم کردستان و رژیم صهیونیستی

حکومت اقلیم کردستان و در رأس آن خاندان بارزانی، در میانه آشوب تکفیری‌ها، تنها به دنبال اغراض و مطامع خودش بوده و در این راه، یکی از طرف‌های عمده‌ای که از آنها حمایت می‌کند، رژیم صهیونیستی است؛ این حمایت در ماجرای برگزاری همه‌پرسی برای خودمختاری اقلیم کردستان، به‌روشنی ظاهر شد و تنهاطرفی که از استقلال کردستان عراق حمایت کرد، رژیم صهیونیستی بود.

جاسوسان موساد در اربیل چه می‌کنند؟

حمایت این رژیم از «استقلال» کردستان، به‌رغم آگاهی از حساسیت کشورهای مسلمان، در نگاه اول تعجب برانگیز بود، ولی با بررسی پیوندها میان صهیونیست‌ها و خاندان بارزانی، به قدمتی حدود نیم قرن می‌رسیم.

سابقه روابط رژیم اشغالگر قدس و کردهای عراق، به دهه ۱۹۶۰ میلادی بازمی‌گردد؛ اسرائیل بر اساس "راهبرد پیرامونی" که توسط اولین نخست‌وزیر آن بن‌گوریون ترسیم شده بود، در آن مقطع روابط نزدیک را با حکومت‌های محلی و اقلیت‌های قومی و نژادی، در کشورهایی که مخالف این رژیم بودند، در دستور کار قرار داد. طبق راهبرد پیرامونی، هر رقیب یا دشمنی مقابل کشورهای عرب، متحدی بالقوه برای دولت یهودی محسوب می‌شد، خواه گروه‌های فروتر از دولت همچون کردها یا مسیحیان سودان جنوبی، خواه کشور ترکیه، ایران و اتیوپی. در آن زمان، اسرائیل که به‌شدت از نقش عراق در دشمنی جهان عرب با خود بیمناک بود، پیوندهای پنهان را با کردهای ناراضی شمال عراق به رهبری ملامصطفی بارزانی (پدر مسعود) آغاز کرد.

موساد نقش مهمی در تجهیز و آموزش چریک‌های تحت امر ملامصطفی داشت. در عوض، کردها هم در انتقال یهودیان عراق به سرزمین‌های اشغالی نقش اساسی ایفاء کردند. رژیم اسرائیل یک ژنرال موساد به نام «ساگی چوری» را برای تعلیم پیشمرگه‌ها به شمال عراق فرستاد و البته شماری از فرماندهان نظامی کردها هم مخفیانه به سرزمین‌های اشغالی سفر کردند.

جاسوسان موساد در اربیل چه می‌کنند؟

ملامصطفی در جلسه ای با حضور «آبا اِربان»، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی (با عینک) و ژنرال مئیر آمیت، رئیس موساد (نفر دوم از چپ)

از ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۵ میلادی، روابط رژیم صهیونیستی و ملامصطفی دچار چالش شد. ماجرا از این قرار بود که در جریان جنگ اکتبر ۱۹۷۳ میلادی (که در اسرائیل به جنگ یوم‌کیپور معروف است)، چریک‌های ملامصطفی بارزانی دست از جنگ با دولت مرکزی عراق کشیدند تا خللی در مشارکت ارتش عراق در جریان جنگ با اسرائیل به وجود نیاید که مقامات صهیونیست، از این مسأله به‌شدت عصبانی شدند.

جاسوسان موساد در اربیل چه می‌کنند؟

ملامصطفی(کت و شلوار روشن) در کنار زالمان شازار، رئیس وقت رژیم صهیونیستی (سمت چپ او)

اهداف کلی رژیم صهیونیستی در عراق شامل چه مواردی است؟

در واقع ورود رژیم صهیونیستی در عراق، باید این‌گونه تحلیل شود که این رژیم به‌واسطه کشورهای عربی منطقه، آمریکا و حمایت امنیتی -  سیاسی توسط اقلیم کردستان، اهدافش را در عراق پیش می‌برد.

در یک نگاه کلی می‌توان اقدامات رژیم صهیونیستی در عراق را در محورهای زیر خلاصه کرد:

حضور در عراق در پوشش دیپلماتیک به‌واسطه کمک امنیتی سفارت آمریکا

حضور در عراق به‌واسطه اقدامات امینی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس اعم از عربستان و امارات

حضور در عراق به‌واسطه کمک‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی اقلیم کردستان

حضور در عراق برای حمایت از صهیونیست‌های عراقی‌الاصلی که در سرزمین اشغالی زندگی می‌کنند و به دنبال برگشت، گرفتن تابعیت عراقی، پس گرفتن مایملک و عادی‌سازی روابط با عراق هستند

حضور در عراق در حوزه اقتصادی به واسطه شرکت‌های نیابتی اردنی، مصری، اردنی - عراقی، مصری عراق

حضور عراق و سرمایه‌گذاری حوزه الکترونیک و مخابرات به واسطه شرکت‌های نیابتی

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  16 0
  کردها در نسل کشی ارامنه در سال 1917 هم با دولت عثمانی همکاری اساسی داشته اند
  • طاهر ذوالیمینین IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
   4 0
   اقلیم کردستان نه تنها محلی شده برای جولان جاسوسان رژیم صهیونیستی بلکه شده پایگاه علنی گروهکهای محارب کومله و دمکرات . بارزانی مزدور باید بفهمه بعد از این حتی یک نقطه از خاکش امن نیست و هر زمان که گروهکها دست به حماقت بزنن اینبار جهنمی از موشکها بر سر و کله شون میباره . حالا هی بشینن عین خاله زنکها شلیک موشکهای ما رو محکوم کنن . ای محکوم نمی کنین به جهنم دشمنهای مزدور و کثیفه نوکر صهیونیست . این موشکها تازه دست گرمی بود
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  17 0
  پرچم دو رژیم جعلی
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  11 2
  مقتدی صدر به سبک کفار مکه به جای بسم الله الرحمن الرحیم، اول نوشته اش بسمک اللهم می نویسد. دقیقا یادآور برخورد مشرکان با پیامبر در زمان نوشتن صلح حدیبیه
 • !! IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  17 1
  سه کشور ترکیه ، آذربایجان و کردستان عراق ؛ پاتوق جاسوسان اسرائیلی ، برای فتنه افکنی بر ضد ایران !!
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  2 0
  اسراییل خواهان طوری ضعیف شدن نژادها وکشورهای منطقه است کهبرانان سروری کند وبقیه حیوان بارکش ان باشند وشلاقش هم به فساد کشاندن انها بارسانه وحملات بیولوژیک است
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  3 0
  هر غلطی میخواهند در کردستان بکنند ولی موقعش برسد مثل سگ از لانه شان بیرونشان می کشیم.اون وقت ما میدانیم و بارزانی و اسرائیلی ها.
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  4 0
  به جای موشک باران مقر موساد باید مقر بارزانی را موشک باران می کردند تا این این آدمهایی نمک به حرام و خائنین به امت سلام از روی زمین محو می شدند. یادشون رفته کی جماعت کرد عراق را از دست داعش نجات داد!
 • CO ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  8 0
  قلمرو باکو( آذربایجان دروغین ) هم کانون پایگاه های دشمنان ایران است پس چرا با آنها مدارا میکنید؟
 • ناشناس IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  2 0
  و این جمهوری اسلامی ایران است که تا ظهور امام موعود باقی خواهد ماند.
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  1 0
  انشاءالله یک پاکسازی اساسی در کردستان شاهد باشیم . ریشه کنده میشه
 • ناصر EC ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  3 0
  ای حاج قاسم عزیز دل.چرا جلوی داعش وحشی رو که نزدیک کاخ جنایت ال بارزانی رو گرفتی.مگذاشتی نسل این پست فطرتا رو منقرص بعد اونا رو تارو مار میکردی.روحت شاد ای بزرگ مرد اسلام
 • احد IR ۱۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  2 0
  آرزوی جنگیدن با صهیونیست های کودک کش را دارم ،
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  0 0
  با این تاریخ ، صهیونیست ها ، از جمله اربیل را از خود میدانند . جالب حاشا کردن دولت کردستان است ، انگار با دسته کورها طرفند . از طرفی با این موضع گیری . وجود هر صهیونی ، بمثابه جاسوس محسوب میشه . که طبعا . حضورشان در این محیط عادی نیست و جنبه دشمنی با عراق و همجوارها ، منجمله ایران . بارز است
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  1 0
  این قضیه کردستان ، برخی در عراق تصور میکنند ، فرصت خوبی فراهم شده ، تا اینگونه . دق دلی را خالی کنند ، اما جانب دیگر ، این ارادت به آمریکا و ایضا به داشتن روابط زیر جلکی با اسرائیل . علیرغم قیافه گیری ها و ادعاها ، عین دم خروس حاشا میشه و پرده نفاق از چهره فرو میافتد ، و مردم عراق و سایرین چهره و شخصیت واقعی مدعیان را بی واسطه و سفسطه خواهند شناخت . خب دیگه ، با تاسف در همه جا افرادی در موقعیت و لباس دارای احترام پیدا میشه ، که گرفتار هستند و انگار دچار.کیش شخصیت هستند که باعث گرفتاری برای خود و اطراف و بمقیاس بزرگتر جامعه میشوند ، در طول تاریخ وجود داشتند و امثال مقتدایان ما ، همسر و فرزندان حضرت زهرا س . از بابت چنین افرادی رنج بردند . اما اکنون فرصت روشنگری و تبیین وجود دارد ، همتی باید کرد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس