ویژه ها

در دولت قبل، وزیر امور خارجه ادعا کرد که «آمریکا می تواند تنها با یک بمب، تمام سیستم دفاعی ما را نابود کند»!. حالا روزنامه شرق تاکید می‌کند که ما در برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم!

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با  «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** امام به چه طیفی می گفتند «تفاله های آمریکا»؟

«سید حسین موسوی تبریزی» فعال اصلاح طلب، عضو مجمع مدرسین و از حامیان فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت:«یکی از شعارهای مهم انقلاب اسلامی شعار "نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی" بود. این شعار به معنای این نبود که ما با شرق و غرب ارتباط نداشته باشیم و بلکه به معنای این بود که ما باید منافع ملی خود را دنبال کنیم و به همین دلیل به شرق و غرب باج نخواهیم داد. نباید شرایط به شکلی رقم بخورد که ما کشورهای غربی را کنار بگذاریم و با عناوینی مانند استکبار جهانی با آنها برخورد کنیم و در مقابل تنها با کشورهایی مانند روسیه و چین ارتباط داشته باشیم. مسیر حرکت ما باید بر اساس منافع مردم و کشور باشد. ما باید ببینیم ارتباط با کدام کشور بیش‌ترین سود را برای منافع ملی و کمترین ضرر را دارد. ممکن است برخی قراردادهایی که آمریکا و کشورهای اروپایی با آن موافق هستند به سود ملت ایران باشد. دشمنی و نداشتن رابطه باعث نمی‌شود منافع ملت را در نظر نگیریم و با قراردادهایی که به سود مردم است مخالفت کنیم».

وی افزود:«امام هر بار که درباره خطر آمریکا صحبت می‌کردند درباره شوروی و مخاطرات دخالت‌های شوروی در کشور نیز صحبت می‌کردند».

شرق: ما در برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم/ امام به چه طیفی می گفتند «تفاله‌های آمریکا»؟

جریان اصلاح طلب همچنان با انکار کارنامه غرب در بزنگاه هایی همچون برجام، دیپلماسی «تعامل با شرق» را مورد هجمه قرار داده و آن را مغایر با منافع ملی معرفی می کند.

«مایکل لدین» مشاور سابق شورای امنیت ملی آمریکا و عضو برجسته موسسه «آمریکن اینترپرایز»- بهمن 96- در مقاله‌ای در وال‌استریت‌ژورنال نوشت:«آمریکا باید با روسیه در مورد غرب‌ آسیا به توافق برسد و حتی امتیازات بزرگی به مسکو بدهد اما مشکل اینجاست که چیزی را باید به روسیه ببخشد که در دستان ایران است و تا وقتی جمهوری اسلامی بر سر کار باشد، توافق مسکو و واشنگتن امکان‌پذیر نیست».

لدین در ادامه تصریح می کند:«در نتیجه راهکار باقی‌مانده برای آمریکا از میان برچیدن رژیم ایران از داخل است...آمریکا باید با حمایت از مخالفان داخلی جمهوری اسلامی، زمینه را برای "حکومتی سکولار و سازگار با غرب" در ایران فراهم سازد و با از میان رفتن جمهوری اسلامی دولت آمریکا در جایگاه قوی‌تری برای دستیابی به توافقی با پوتین قرار خواهد گرفت. راه مسکو از تهران می‌گذرد».

جریان غربگرا اینگونه وانمود می کند که ایران صرفا ابزاری در دست چین و روسیه در مسائلبین المللی است؛ این در حالی است که همانطور که روسیه و چین از نوع مواجهه ایران با آمریکا برای خود منافعی تعریف کرده اند، ایران نیز از نوع مواجهه روسیه و چین با آمریکا منافعی برای خود تعریف کرده است. اینگونه نیست که ما ابزاری در دست روسیه و چین برای تسویه حساب این دو کشور با آمریکا باشیم. تفاهم نامه های راهبردی خود یکی از مصادیق در تایید این مسئله است.

امام خمینی(ره) در توصیف جریان غربگرا فرموده بودند:«نباید فراموش کنیم که در جنگ با آمریکا هستیم. ما در جنگ با آمریکا و تفاله‌های آمریکا (هستیم)، این تفاله‌هایی که قالب زدند خودشان را و ما غفلت کردیم، الان هم هستند. باید هر یک از اینها را شناسایی کنید و به دادگاهها معرفی کنید، ننشینید که باز یک جایی را آتش بزنند. اینها می‌خواهند خرابی کنند. کار ندارند به این که کی کشته بشود و کی از بین برود... خط این بود که اصلاً آمریکا منسی [فراموش] بشود. یک دسته شوروی را طرح می‌کردند تا آمریکا منسی بشود. خط این بود که این قضیه مرگ بر آمریکا منسی بشود».

در روزهای گذشته یکی از فعالین فضای مجازی در مطلبی نوشته بود:«هروقت کسی گفت امضای "وانگ یی"(وزیر خارجه چین) تضمینه؛ هروقت کسی گفت ما باید برای مشکل آب خوردن مردم با چین توافق کنیم؛ هروقت کسی گفت توسعه فقط همان چیزی است که در چین اتفاق افتاده است؛ هروقت کسی گفت ما باید از نوک پا تا فرق سر چینی شویم تا به توسعه برسیم؛ اونوقت شما هم دلواپس استقلال ایران شوید».

نوع تعامل ایران با کشورهایی از جمله روسیه و چین بر پایه تعامل دوجانبه و از موضع برابر و مبتنی بر «عزت، حکمت و مصلحت» است. در این خصوص ایران همواره در پی آن بوده تا ابتکار عمل را در دست گرفته و قرارداد ۲۵ ساله با چین و قرارداد ۲۰ ساله با روسیه نیز بر پایه همین رویکرد طراحی شده است.

** سیاه نمایی؛ کارویژه بانیان اصلی کارنامه روحانی

روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان «قطع زنجیره کاهش تورم» نوشت:«بر اساس تازه ترین گزارش مرکز آمار روند نزولی تورم ماهانه و نقطه ای، در دی ماه سال جاری قطع شده ولی تورم سالانه با یک واحد درصد کاهش نسبت به آذرماه، همچنان بر مدار کاهشی است. با توجه به نوسانات متغیرهای پولی بعید است که کاهش نرخ تورم سالانه نیز تداوم یابد».

در بخش دیگری از این مطلب آمده است:«با استناد به آنچه مرکز آمار منتشر کرده تورم نقطه‌ای در دی ماه با 0.7 واحد درصد افزایش نسبت به آذرماه به رقم 35.9 درصد و تورم ماهانه نیز با همان میزان افزایش به 2.3 درصد رسید.  در دی ماه تورم سالانه گروه خوراکی و آشامیدنی و دخانیات 56.5 درصد بود. از ابتدای سال جاری تا دی ماه،  تورم ماهانه به جز در اردیبهشت ماه که 0.7 درصد گزارش شد، در مابقی ماه‌ها بین 1.7 تا 3.9 درصد در نوسان بوده است».

شرق: ما در برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم/ امام به چه طیفی می گفتند «تفاله‌های آمریکا»؟

در ماههای اخیر، سانسور میراث دولت روحانی و سانسور موفقیت های دولت رئیسی به کارویژه اصلی رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب بدل شده است.

در ماههای اخیر صادرات نفت ایران 40 درصد افزایش پیدا کرده و تمام درآمد آن هم به کشور بر می‌گردد. این در حالی است که سیاست فشار حداکثری از سوی دولت آمریکا در حال اجرا است و برجام هنوز احیا نشده و تحریم ها نیز کاهش نیافته است. اما این خبر هیچ جایگاهی در رسانه های اصلاح طلب ندارد.

حالا به این اظهارنظر توجه کنید: «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت روحانی-۲۴ تیر ۹۵ –گفته بود: «اگر برجام نبود، امروز باید نفت در برابر غذا را تحمل می‌کردیم»! همچنین محمد جواد ظریف وزیر خارجه سابق در دولت قبل و در مقطع اجرای برجام در پاسخ خبرنگار روزنامه سوئیسی تاگس انسایگر که پرسید «صادرات نفت ایران از 2.5 میلیون بشکه در روز به بیش از یک میلیون کاهش یافته؛ آیا این در دراز مدت کافی است؟»، گفته بود «خیر، این کافی نیست و کمتر از میزانی است که ما در دوران تحریم‌های سازمان ملل و قبل از توافق (برجام) می‌ فروختیم».

بر اساس گزارش‌های رسمی منتشرشده، متوسط ماهیانه صادرات غیرنفتی در دولت سیزدهم ۱۶ درصد بیشتر از متوسط ماهانه در چهار ماه آخر دولت قبل و ۳۵ درصد بیشتر از میانگین هشت سال عملکرد دولت روحانی است.

همچنین براساس گزارش بانک مرکزی در ۹ ماه سال 1400 (از فروردین تا آذر)، ۴۰ میلیارد دلار به بازار عرضه شده و این در حالی است که در طول سال ۱۳۹۹ این رقم در مجموع ۳۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است. همچنین گزارش‌های مرکز آمار حکایت از آن دارد که رشد نرخ تورم ماهانه در ماه‌های اخیر سیر نزولی داشته است.

افزایش صادرات روزانه نفت و میعانات گازی، دسترسی به بخشی از منابع ارزی در کشورهای خارجی، عضویت ایران در پیمان اقتصادی شانگهای، واردات حدود 150 میلیون دُز واکسن کرونا به کشور، امضا و اجرای قرارداد سوآپ گازی میان‌ترکمنستان، ایران و آذربایجان، افزایش ارتباطات اقتصادی با همسایگان، عملیاتی‌سازی پروژه خط آهن شلمچه- بصره و پروژه خط آهن اسلام‌آباد- تهران- استانبول و... تنها بخشی از اقدامات ایران در ماه‌های اخیر است.

در حال حاضر بانیان کارنامه غیرقابل دفاع روحانی و عاملان دلار 32 هزارتومانی و تورم 42 درصدی و افزایش 10 برابری قیمت مسکن و بانیان پرواز قیمت خودرو و حامیان سیاستگذاری دلار 4200 تومانی، تازه دلواپس معیشت مردم شده اند.

** شرق: ما در برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم

روزنامه شرق در مطلبی با عنوان «تیم مذاکره‌کننده رئیسی از تیم روحانی کمک می‌گیرد» نوشت:«ما باید در برجام جدید عمل در برابر عمل را به‌موقع انجام دهیم... ما در زمینه داعش و اسرائیل اجماع داشتیم و موفق هم شدیم، اما در بعضی موضوعات عدم اجماع داریم و ناموفق هستیم. در زمینه وقایع 88 عدم اجماع داشتیم، دشمن از گسل‌های داخلی ما استفاده و تحریم‌های سال 91 را اعمال کرد. عدم اجماع پسابرجام ما هم منجر به تحریم‌های فلج‌کننده سال 97 شد».

در ادامه این مطلب آمده است:«ما در حوزه برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم؛ در دوران قاجار حاکمان نتوانستند مقاومت کنند و مرزهایمان به بیگانگان تعلق گرفت. اگر در برجام نتوانیم مقاومت کنیم باید مرزهای دانش و علم را بدهیم که همان انرژی هسته‌ای است... ما باید به برجام ملی نگاه کنیم نه حزبی و جناحی. تیم مذاکره‌کننده آقای رئیسی از تیم مذاکره‌کننده آقای روحانی کمک می‌گیرند و از آنها مشورت می‌خواهند. ما باید با وحدت ملی و گرفتن شرکای راهبردی و تاکتیکی خارجی دست مذاکره‌کنندگان را پر کنیم تا برجام را به موفقیت برسانند».

شرق: ما در برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم/ امام به چه طیفی می گفتند «تفاله‌های آمریکا»؟

این روزنامه اصلاح طلب تاکید کرده که «ما در حوزه برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم». این همان روزنامه ای است که امضای وزیر خارجه آمریکا را تضمین قلمداد کرده بود.

تاکید بر «امضای هر توافق بهتر از عدم توافق»، اجرای توافق به صورت یکطرفه، نامتوازن و غیرهمزمان در ۲ ماه، نگرفتن تضمین قوی و کافی برای لغو تحریم ها، ادامه اجرای تعهدات برجامی علیرغم نقض فاحش برجام توسط آمریکا، اجرای تعهدات علیرغم گزارش نادرست آژانس در موضوع PMD، مرجع بودن تفسیر طرف مقابل و مبهم بودن متن برجام و...از جمله قصور و تقصیرهای دولت روحانی در مسئله برجام است.

در سال ۹۴ تیم مذاکره کننده به ریاست ظریف در اقدامی عجیب و نامتعارف پذیرفت که ایران به صورت پیش دستانه تعهدات خود را اجرا کند و پس از پایان تعهدات ایران، طرف مقابل از جمله آمریکا اجرای تعهدات خود را آغاز کند! بر همین اساس چندین هزار سانتریفیوژ از چرخش ایستاد، در قلب راکتور اراک بتن ریزی شد، ۹۷۰۰ کیلو از ۱۰ هزار کیلوگرم ذخایر اورانیوم غنی شده از کشور خارج شد و حتی تحقیق و توسعه نیز متوقف شد! پس از آن، روز اجرای تعهدات طرف مقابل آغاز شد. آمریکا در اولین روز اجرای تعهدات 1+5، برجام را نقض و تحریم‌های جدید ضد ایرانی را تصویب کرد!

«علی اکبر صالحی» رئیس سابق انرژی اتمی- شهریور ۹۵گفت: «در بعد تحریم و مسائل دیگر سیاسی، امریکایی‌ها از شیوه نادرستی استفاده می‌کنند، اگر ما وقتی برجام را تنظیم می‌کردیم دقت بیشتری می‌کردیم این فرصت برای امریکا پیش نمی‌آمد که از این قابلیت تفسیر بودن سوء استفاده کند».

در دولت قبل، وزیر امور خارجه ادعا کرد که «آمریکا می تواند تنها با یک بمب، تمام سیستم دفاعی ما را نابود کند»!. حالا روزنامه شرق تاکید می کند که ما در برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • سید IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  20 5
  روزی نامه شرق چرا در دوره مذاکرات هیئت ظریف الممالک فراموش کرده بود یادآوری کند نباید مانند دوره قاجار قرارداد امضاء کنند که شد آنچه نبایست می شد!
  • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   4 1
   جریان اصلاح طلب صدای شیطان بزرگ امریکا و رژیم کودک کش صهیونیستی در ایران است
  • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   6 0
   لعنت بر آنوسی لعنت بر رضا پالون
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   0 4
   کاری به جایی رسیده است انقلابی که با شعار نه شرقی و نه غربی شروع شده بود بر سر شرقی بودن یا غربی بودن بین حاکمان ایران دعوا است. یکی به اینها بگوید هم شرقی هم غربی تمام
 • مجید IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  3 11
  مردم اسیر ناداری و فقر هستند دعوا های سیاسی نان و آب نمیشود برای پیشرفت نیاز به اتحاد و استفاده از همه ظرفیت‌های مملکت است
  • IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   4 0
   اتحاد خیر وشر محال است
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  9 0
  پس برجامی که آمریکا نقض کرد در واقع عهدنامه مانند دوره ی قاجار بوده؟
  • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   4 0
   خود برجام در اصل همان ترکمنچای بود
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  8 1
  سوال من این است چرا باید طی یک مدت کوتاه چند ساله قیمت دولار از دو هزار و هشتصد تومان به بیست و هشت هزار تومان برسد .ملاک شما برای تعیین قیمت چیست ؟ایا عرضه و تقاضا در همه کشور ها و در همه شرایط تعیین کننده قیمت است ؟ آیا نباید با گران فروش برخورد کرد ؟ یا اینکه خود دولت باید گران فروش شود ؟ اقتصاد ایران که در این چند سال دچار مشکل نشده بر فرض که تحریم اتفاق افتاده باشد .اما همه کارخانه ها دارند فعال کار می کنند.پس چرا همه اصرار دارند دولار را گران کنند ؟ آیا کاسه ای زیر نیم کاسه نیست؟ آیا هدف این نیست که دارایی ریالی اقشار متوسط جامعه را از بین ببرند و صاحبان دولار و طلا و ارز را ثروتمند کنند . آیا ریال آبروی ما نیست چرا آنرا بی ارزش می کنید . ظاهراً شما منتظر تحریم آمریکا بودید ؟؟؟؟؟؟؟؟
 • DE ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  12 5
  ما در برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم. باید مانند دوره آبگوشت بزباشیانی ها و دیپلماسی التماسی عمل کنیم. قطع رابطه با غرب به نابودی ما اصلاحطمعکاران ختم میشود .آخه ما روسی بلد نیستیم اُ مای گاد ./ «تفاله‌های آمریکا»
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  5 0
  چه قشنگ گفته: ما در برجام نباید مانند دوره قاجار عمل کنیم
 • حسین حسین زاده فومنی IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  7 3
  واقعا جای تاسف استاز سخنان نابخردانه این شیخ موسوی تبریزی . جمهوری اسلامی عزیز بعد از پیروزی انقلاب عظیم اسلامی هموارهفریاد ارتباط سیاسی و دیپلماتیک به غیر از رزیم حعلی اسرائیل را داده است حتی با آمریکا هم در شرائط برابر تمایل به رابطه سیاسی و اقتصادی بوده است . اما سوال این است که آمریکا از بدو پیروزی انقلاب با عناد محض و دشمنی تمام روبروی انقلاب اسلامی ایستاد و چه مقدار جنایاتی که از حیث به شهادت رساندن عالمان دینی و مردم عادی و ترور دانشمندان و ایجاد جنگ با ایران و سرنگون کردن هوا پیمای مسافر بری و صدها جنایت ضد بشری و بین المللی در ایران به عمل آورده است که بی حد و شمار است . و همه می دانیم که آمریکای سلطه جو تا نابودی انقلاب به هیچ چیزی قانع نیست و هرگز هم قانع نخواهد شد و بسیار بسیار احمقانه است که اگر مستقیما با آمریکا مذاکره کنیم مشکل اقتصاد ما حل خواهد شد و دیگر کاری به کار مان ندارد . آقای شیخ موسوی تبریزی خاطرتان نرفته است که دولت یازدهم و دوازدهم با انعقاد قرار داد برجام که یک عهد نامه بین المللی بود چطور ناجوانمردانه و بیرحمانه و با نهایت شقاوت با ایران عمل جنایتکارانه انجام دادند و از شروع عملی برجام صدها نقض عهد بین المللی نمود و هنوز که هنوز ذره ای از عناد و دشمنی اش کم نشده و بلکه تداوم و تشدید کرده است . مگر تفکر شما و گروه اعتدال و اصلاحات در برجام که تمام قد به تروئیکای اروپا و آمریکا اعتماد کردند آیا ایران از این پیمان بهره مند اقتصاد گردید سخن آقای سیف را فراموش که نکردید که گفت ما از برجام هیچ سودی نکردیم . آمریکا دشمن شماره یک ایران اسلامی است و تا زمانی که اسلام ناب و مکتب امام خمینی در ایران جاری است دست جنایت کارانه آمریکا و اروپا دایر است و لا غیر . و اگر ایران در این با چین و روسیه قرارداد 25 و 20 ساله بسته یکی از همفکرانتان گفته ایران به مستعمره چین و روسیه در آمده است که واقعا چه ظلم بزرگی در حق انقلاب روا داشته است و این چه اندیشه نا پاکی است . آیا بیان این مطلب از سر دلسوزی است که هرگز نیست و با شیطنت تمام عده ای دست بکار شده اند تا می خواهند دستاورد مطلوب و موفق و حسن عملکرد دولت مردمی سیزدهم را زیر سوال ببرند و آنرا در افکار عمومی نومید نشان بدهند که البته هرگز موفق نخواهند گردید . امید وارم که به خود بیائید .
 • نیما IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  10 4
  تفاله هایی آمریکا اصلاح طلبان هستند
 • IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  8 4
  وقتی که دیدم زردنامه شرق بعد از گند امضای کری تضمین است هنوز چاپ می شود ایمان آوردم وقاحت و دروغگویی افسادطلبان هیچ حد و مرزی ندارد
 • آرش IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  9 3
  شرق گفته ما در زمینه داعش و اسرائیل اجماع داشتیم!! وقاحت تا کجـــــــــــــــــــــا؟؟؟؟!!!!!! شما اصلاحطلب ها در مورد مبارزه با داعش و تکفیری ها و اعزام نیرو به خارج از مرزها با انقلابی ها و نظام همصدا بودید؟؟!!!
 • محمدایوب IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  7 2
  موسوی تبریزی. کشور رهبری دارد که از دنیا دست کشیده ودر زهد و تقوا مانند ندارد همانطور که در فتنه ها خصوصا فتنه ۸۸ که تفاله های آمریکا براه انداختند این کشتی انقلاب را از طوفان فتنه ودزدان دریایی آمریکا وسربازان داخلیش به ساحل رساند اینجا نیز با توکل به خدا ناظر است احتیاجی به زوزه شغالان نیست
 • محمدایوب IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  10 3
  روزینامه آرمان خانواده هاشمی. اول به زنگنه وروحانی باید میگفتی قراردادهای نفتی و گازی وخرید هواپیما وده ها قرار داد دیگر را منتشر میکردند بعد اکنون حرف می‌زدی که قرارداد را منتشر کنند
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  8 2
  بدون شک اگر ابراهیم خان کلانتر یهودی روزنامه میداشت هرزنامه شرق بود! «امضای آغا محمد خان قاجار تضمین است»«آغا محمد خان قاجار چشم درد بیست هزار نفر از کرمانیها را درمان کرد»
  • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   6 0
   میبینم شده مقر ...های رضا پالون لعنت بر پالون
 • ناشناس IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  5 4
  ای شرق شما باید در روس وچین مثل دوران قاجار عمل کنید
 • امید IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  0 5
  مگر شرق حرف بدی زده ؟؟
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  3 0
  با سلام با شرق موافقیم ، نباید در برجام مانند دوره قاجار رفتار کنیم. خوب ، بهتر است با یک نمونه از رفتارهای قجری این موضوع را کنکاش کنیم. شفاف ترین نمونه ، مثال نفت است. پارسی در زمان قاجار موفق به انعقاد قرارداد می شود. مجریان اهمیت نفت را نمی دانستند. در آن دوره چشم اندازی برای قوی شدن ایران در ابعاد راهبردی و گفتمانی و نیز فرهنگی وجود نداشت و اساسا بحث استقلال سیاسی و فرهنگی مطرح نبود. نتیجه این انفعال و وادادگی شد چیزی که نباید می شد و کشور در گردونه وابستگی قرار گرفت. اما امروزی در مبحث انرژی هسته ای چشم انداز، راهبرد و گفتمان ملی در بستر انگیزه حفظ استقلال سیاسی شرایط متفاوتی را رقم زده است‌. بنابراین این دو دوره کاملا متمایز است ولی جالب است این تمایز در دوره روحانی و دولت های دوازدهم و سیزدهم با کارکردهای قجری تطابق می کند‌. در دولت سیزدهم شرایط تغییر پیدا کرده و طومار قاجارها نیز بسته شده است و سرمقاله روزنامه شرق کمی تا اندکی نابجا است .
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  3 0
  آنهایی که برای اغتلای کشور در تلاشند زنده باشند
  • IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   1 0
   و البته تلاش در اختلاس کشور با شعارهای قشنگ قشنگ نه غربی و نه شرقی
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  3 0
  سعد اباد و برجام خودش نقص کننده نه غربی و نه شرقی بود چون اجازه به آنها دادید در امور داخلی ما دخالت کنند و به خاطر آنها پلمپ و بتن ریختید منتشر بفرمایید
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  2 0
  خداوند غربپرستان را نابودشان کند
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  2 0
  سلام بر تک ستاره درخشنده، سلام بر سرور ما و مولای ما و مادر ما فاطمه س،___ آن روز می رسد و نام فاطمه را در تمام جهان آدمیان بالا میبریم.
 • حامد IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  0 5
  روزنامه مفتضح مشرق چرا فقط نظرات موافق با خودتون رو درج میکنید؟؟؟؟
 • TR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  3 1
  قاجار در جنگ به شوروي باخت
 • سید فروزان CH ۰۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  2 0
  سرمایه های بزرگ رژیم اشغالگر بشدت مشغول جوسازی و دشمنی با روابط بین ایران و چین و روسیه میباشند ، موسوی تبریزی نااگاه و بیسواد ،حداقل تحقیق و مطالعه کند ،سپس جوسازی کدام یک از کشورهای دنیا جزییات یک قرارداد را اعلام کرده‌اند که امثال این شخص و احمدی نژاد ،همزمان و همزبان با شبکه های معاند بشدت مشغول جوسازی و مخالفت با روابط ایران با چین و روسیه هستن؟ آیا زمانی که حسن روحانی افتضاح برجام را رقم زد ،جزییات آن را هم اعلام کرد ؟ هر چند که هییت آن زمان خودشان هم نفهمیدند جزییات را و نخوانده و نداسته با مشاورت باند نیویورکیها امضا کردن.
 • سید فروزان CH ۰۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  3 0
  این طیف غربکدا سرمایه رژیم اشغالگر آنقدر نادان و بیسواد هستند که هنوز فرق راهبردی و قرارداد را نمیدانند نه با چین نه با روسیه قرارداد رسمی امضا نشده ، اینقدر در زمین دشمن بازی کردن به چه قیمتی؟ آن هاشمی که اینها پیرو خط فکری او هستند ،عاقبتش در استخر
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  2 0
  روابط استراتژیک با شرق صدای غربپرستان را بیشتر بلند خواهد کرد
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  2 0
  نظر جناب اقای موسوی تبریزی را فقط به چند کلمه کوتاه از امام خمینی ره در با ره امریکا جلب میکنم : 1- امریکا این تروریست بالذات دولتی است که سرتاسر جهان را به اتش کشیده است . 2- همه گرفتاری هایی که ما داریم از دست امریکا است. 3- منازعه بین ما و امریکا نیست بین اسلام و کفر است . 4- مسلمانان جهان با همراهی نظام جمهوری اسلامی ایران عزم خود را جزم کنند تا دندانهای امریکا را در دهانش خرد کنند . 5- برای ما ننگ است که در ارزاقمان دستمان را پیش امریکا دراز بکنیم . 6- ما مبارزه سخت و بی امان خود را علیه امریکا شروع کرده ایم و امید واریم فرزندانمان با ازادی از زیز یوغ ستمکاران پرچم توحید را در جهان بیافرازند . 7- ما امریکا را در منطقه شکست خواهیم داد . 8- ما تا اخر عمر علیه امریکا مبارزه میکنیم . 9- ما با تمام وجود از گسترش و باج خواهی و مصونیت کارگزارن امریکایی حتی اگر با مبارزه قهر امیز هم که شده باشد جلوگیری میکنیم . 10- همانگونه که بارها گفته ام رابطه ایران و امریکا رابطه گرگ و میش است و بین این دو اشتی نیست . 11- ایران دستش را پیش امریکا ان شاء الله تا ابد دراز نمیکند ولو اینکه فانی بشود . 12- این همه خونریزی ها که در بلاد مسلمین میشود با تحریکات امریکا است 13- دنیا باید امریکا را از بین ببرد و الا تا اینها هستند این مصیبت ها در دنیا هست . 14- خداوند نیاورد ان روز را که ایران گرایش پیداکند به امریکا .
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  1 0
  بارها تجربه کرده‌ایم که آمریکا شیطان بزرگ است و وعده‌هایش جز دروغ و فریب‌کاری نیست.
 • حسین IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  0 0
  حداقل قاجار شرف داشت جنگید و شکست خورد قرارداد بست رضاخان نه جنگیده قرارداد بست و یسری جاها را بخشید یا پسرش محمدرضا که مفت بحرین رو داد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس