کد خبر 1328318
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۷
چرا امارات به جنگ مجدد با یمن بازگشت؟

کارشناس تحولات یمن با بیان اینکه انصارالله در مرحله بازدارندگی قرار دارد، گفت:حمله موشکی و پهپادی به ابوظبی واکنش انصارالله به فعل و انفعالات دو ماه گذشته و چند روز اخیر در استان شبوه و مأرب بوده است.

به گزارش مشرق، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با موشک‌های بالستیک و پهپادهای دور برد خود فرودگاه ابوظبی و پالایشگاه نفتی المصفح امارات را هدف قرار دادند. سخنگوی نیروهای مسلح یمن با بیان اینکه امارات هدف حملات بیشتری قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: این کشور کوچک ناامن باقی خواهد ماند.

به منظور بررسی چرایی این حمله، مطرح شدن بحث تجزیه یمن، امکان موفقیت امارات در این زمینه، قدرت و تاثیرگذاری انصارالله در شبه جزیره عربستان و چشم انداز تحولات منطقه،  گفت‌وگویی با «رضا میرابیان» کارشناس تحولات یمن و حوزه خلیج فارس انجام دادیم که متن آن به شرح ذیل است.

امارات اعلام کرده بود که در نظر دارد نظامیان خود را از یمن خارج کند اما از این تصمیم عدول کرد و وارد درگیری‌های میدانی از جمله در استان «شبوه» شد. به نظر شما دلیل بازگشت امارات به جنگ یمن چیست؟

میرابیان:آن زمانی که امارات اعلام کرده بود که  نیروهایش را از یمن خارج می‌کند، نظامیان خود را این کشور خارج کرد اما مزدورانش را که حدود ۱۰ هزار نفر برآورد می‌شوند، در استان‌های جنوبی یمن مستقر کرد. این مزدوران تحت عنوان نیروهای شورای انتقالی جنوب، نیروهای شبوه، نیروهای حضرموت و... هستند.

اگر به یاد داشته باشید حدود دو ماه قبل یک عقب نشینی گسترده‌ای در جنوب منطقه الحدیده صورت گرفت. نیروهایی که از این منطقه عقب نشینی کردند،  نیروهای وابسته به امارات بودند. نام این نیروها لشکر «عمالقه» است. این لشکر از جنوب الحدیده به سمت استان «شبوه» و استان «مأرب» رفت. مشخص بود که این نقل و انتقال با هماهنگی ریاض صورت گرفته و این در حالی است که «محمد البخیری» عضو دفتر سیاسی انصارالله به تازگی فاش کرد: سعودی‌ها اختیار استان‌های جنوبی یمن را به ابوظبی واگذار کرده‌اند. بر همین اساس،  اماراتی‌ها خود را ملزم می‌دانند، حضورشان را در جنوب یمن پر رنگ کنند. بنابراین، انتقال لشکر عمالقه به شبوه و مأرب نشان‌دهنده آن بود که عملیاتی در پیش است. پس از این نقل و انتقال بود که بمباران‌های سعودی‌ها در مأرب، شبوه و شهر صنعا افزایش پیدا کرد و چند روز قبل نیروهای وابسته به امارات توانستند مناطقی دراستان‌های مأرب و شبوه را از تصرف انصار الله خارج کنند.

 انصارالله بار دیگر به امارات هشدار داد که در جنگ یمن دخالت نکند،  در غیر این صورت با واکنش این نیرو روبرو خواهد شد لذا حمله موشکی و پهپادی اخیر به ابوظبی واکنش انصارالله  به فعل و انفعالات دو ماه گذشته و چند روز اخیر در استان شبوه و مأرب بوده است. در حقیقت،  این حمله یک اقدام خیلی مختصر و سمبلیک بوده و انصار الله تهدید کرده است، اگر امارات دست از رفتار خود برندارد، ابوظبی و سایر مراکز حساس امارات را هدف موشک‌های بالستیک خود قرار می‌دهد. شایسته است به این نکته اشاره شود که امارت‌های شیخ نشین امارات مثل دبی، شارجه، ام القوین، شارجه و راس الخیمه عموما دلخوشی از جنگ یمن ندارند،  مایل هم نیستند که امارات درگیر این جنگ باشد و قبلا در حلسات خصوصی ناخوشنودی خود را اعلام کرده بودند.

برخی گزارش‌ها حاکیست طرح تجزبه یمن و احیای یمن شمالی و جنوبی جدی است. آیا امارات به دنبال اجرای این طرح  است؟

میرابیان:بله،  اصولا ابوظبی برنامه و منافعش با ریاض  در یمن متفاوت است. از ابتداء اماراتی‌ها به دنبال این بودند که بخش جنوبی یمن را  جدا کنند.  به همین منظور،   شورای انتقالی جنوب را در عدن شکل دادند. این شورا برای اولین مرتبه پرچم یمن جنوبی را بر افراشت و رسما اعلام کرد که به دنبال جدا کردن یمن جنوبی است لذا به نظر می‌رسد، تجزبه یمن در دستور کار قرار دارد و می‌خواهند به حضور انصار الله در مناطق مرکزی یمن چه شبوه  و یا سایر مناطق دیگر پایان دهند و آرام  آرام به سمت تجزیه و اعلام رسمی یمن جنوبی حرکت کنند.

 شما فرمودید برخی امارت‌ها مثل دبی، شارجه، ام القوین و ... دلخوشی از مشارکت امارات در جنگ یمن ندارند. چنانچه حملات یمنی‌ها علیه مراکز حساس امارات گسترش یابد آیا شاهد افزایش فشارهای داخلی علیه ابوظبی خواهیم بود؟

مرابیان: حتما فشارها به ابوظبی افزایش پیدا می‌کند. حمله موشکی و پهپادی یمنی‌ها این بار ابوظبی را هدف قرار داد. ابوظبی و دبی دو شهری هستند که از لحاظ اقتصادی، سرمایه گذاری، بانکداری و گردشگری و مالی بسیار شکننده هستند. چنانچه موشک‌های بالستیک یمنی‌ها دبی، ابوظبی و سایر مراکز حساس امارات  را هدف حملات پیاپی خود قرار دهند دیگر چیزی از امارات باقی نمی‌ماند.

با توجه به تحولاتی که در جنگ یمن رخ داده است،  آیا امارات موفق می‌شود طرح تجزیه یمن را اجرایی کند؟

میرابیان: قطعا ابوظبی موفق به این کار نخواهد شد البته ممکن رسما این موضوع  را اعلام  کند اما در روی زمین این مسئله تحقق نخواهد یافت.

چرا؟
میرابیان : علت آن دو چیز است. اول اینکه بخش قابل توجهی از مردم جنوب یمن است. آنان الزاما خواهان تجزیه یمن نیستند البته بیشتر کسانی که خواهان تجزیه این کشور هستند،  در عدن ساکن‌اند. دوم اینکه بالانس قدرت و توانمندی انصار الله مانع می‌شود که تجزیه یمن در روی زمین محقق شود.

ایران و عربستان وارد دور جدیدی از گفت‌وگوها برای از سرگیری روابط دوجانبه شده‌اند و این درحالی است که ایران پیش از این ابتکاری درباره یمن ارائه داده‌ است. آیا در این ابتکار تغییراتی ایجاد شده یا همان طرح قبلی است؟

میرابیان : طرح برای گذشته است ضمن آنکه سعودی‌ها ابراز تمایلی نسبت به این طرح نداشتند. ریاض دنبال آن  بود از جمهوری اسلامی ایران به عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن انصارالله استفاده کند.  تهران هم به صراحت اعلام کرد: روابط دو جانبه ارتباطی به تحولات یمن ندارد.   چنانچه شما می‌خواهید درباره جنگ یمن صحبت کنید با خود انصارالله صحبت کنید البته تهران می‌تواند به شما کمک کند اما اینکه بخواهید تهران  از طرف شما صحبت کند و انصارالله  را تحت فشار قرار دهد،  جمهوری اسلامی ایران چنین کاری را نخواهد کرد.

حمله اخیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به امارات چه تغییراتی را در توازن منطقه ایجاد می‌کند و چشم انداز تحولات جنگ یمن چگونه رقم خواهد خورد؟

میرابیان: از زمانی که جنگ یمن شروع شده تاکنون انصارالله از وضعیت دفاعی خارج شده و حالت هجومی به خود گرفته است. اکنون این جنبش در مرحله بازدارندگی قرار دارد. امارات و عربستان چه بخواهند و چه نخواهند انصارالله و یمن  به یک قدرت مهم شبه جزیره عربستان تبدیل شده است و در آینده نه چندان دور به یک قدرت برتر در این شبه جزیره تبدیل می‌شود زیرا از یک ظرفیت بالانی انسانی برخوردار است به اضافه اینکه توانمندی نظامی‌اش روز به روز درحال افزایش است.

شما ملاحظه کنید که بازدارندگی موشکی و پهپادی که قبلا وجود داشت، امروزه بازدارندگی دریایی هم به آن اضافه شده‌ است. چندی قبل ارتش و کمیته‌های مردمی یمن یک کشتی حامل تجهیزات نظامی امارات برای مزدورانش در یمن را توقیف و در اختیار گرفت و این درحالی است که با موشک‌های پدافندی خود تعداد زیادی از پهپادهای پیشرفته آمریکایی را سرنگون کرده است. بنابراین،  وضعیت انصار الله به گونه‌ای است که می‌تواند نقش برتر را در شبه جزیره عربستان ایفا کند و اجازه ندهد یمن تجزیه شود. این نیرو توانایی تامین وحدت ارضی یمن را دارد.  انصارالله رسما این موضوع را به عربستان اعلام کرده است که چنانچه ریاض بخواهد به بمباران یمن ادامه دهد آن ملاحظات قبلی برای ورود به خاک عربستان نادیده گرفته خواهد شد و از این به بعد ممکن است انصارالله وارد خاک عربستان بشود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
    0 0
    کشورهای غربی منجمله آمریکا در حال حاضر درگیر موضوع اوکراین و روسیه هستند ، بهترین موقع برای جبهه مقاومت یمن ، انصارالله یمن که ضربات بعدی به امارات و عربستان را با قدرت بیشتری وارد کنند ..!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس