سالیوان: توپ در زمین ایران است!

مشاور امنیت ملی کاخ سفید بدون اشاره به رفتار آمریکا در ایجاد بن بست فعلی، مدعی شد که ایران باید جدیت خود را در مذاکرات وین نشان دهد.

به گزارش مشرق، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به دیدار مجازی میان رؤسای جمهور آمریکا و روسیه، مدعی شد که جو بایدن و ولادیمیر پوتین گفتگوی خوبی درباره موضوع ایران داشته اند.

وی در ادامه این ادعا افزود: گفتگوی پُر باری بود. روسیه و آمریکا حتی در شرایط دشوار ۲۰۱۴-۲۰۱۵ هم در راستای حصول توافق جامع مشترک، خوب با هم همکاری کردند. این حوزه ای است که واشنگتن و مسکو می توانند از نزدیک به مشورت ها در راستای تضمین عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای ادامه دهند.

بیشتر بخوانید:

بلینکن: خروج از برجام اشتباه بسیار بزرگی بود

این ادعا در حالی مطرح می شود که ایران بارها گفته است که اهداف صلح آمیزی را در برنامه هسته ای خود دنبال می کند و همواره در چارچوب ان پی تی و توافقات پادمانی، به تعهدات خود عمل کرده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بخش دیگری از ادعاهایش گفت: ایران مجهز به سلاح هسته ای، در همکاری با نیروهای نیابتی خود تهدید بزرگتری است و مصمم هستیم که مانع از این اقدام شویم حال آنکه دیپلماسی بهترین مسیر پیش رو است.

سالیوان در ادامه این ادعا افزود: هرچه ایران، در میز مذاکره، عدم جدیت بیشتری از خود نشان دهد، به همان اندازه اتحاد بیشتری هم میان ۱+۵ حاصل می شود. بنابراین، توپ در زمین ایران است تا نشان دهد که آیا می خواهد جدی باشد یا خیر.

این ادعا در حالی است که آمریکا از برجام خارج شده و دیگر عضوی از توافق هسته ای نیست و در جریان مذاکرات وین هم، طرف گفتگوی ایران، ۱+۴ است (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان).

اظهارت سالیوان در حالی است که ایران با جدیت وارد دور هفتم مذاکرات وین شد و با ارائه پیشنهادهای خود نشان داد که در اسرع وقت خواهان دستیابی به توافقی جامع است. در مقابل، تهران انتظار دارد که طرف غربی نیز با واکنش فنی و عملی خود و با پرهیز از کلی گویی و گسترش جو اتهام و مقصرنمایی، جدیت در مذاکره را اثبات کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  1 0
  توپی وجود ندارد که در زمین ایران باشد
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  1 0
  برید سراغ نود درصد دیگه همه تحریم هارا کشیدیم
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  1 0
  تنها راه پیش رو منتشر کردن متن پیشنهادی ایران به 4+1 و منتشر کردن متن کلیه مذاکرات از این به بعد است.
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  3 0
  لایحه خرروج از ان پی تی رو همین امروز بدین مجلس!!!
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  6 0
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند. 4- کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. 5- هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد، هر چند لازم است، اما کافی و پذیرفته نیست. 6- انجام این موارد باید دقیقاً مورد راستی‌آزمایی طولانی مدت قرار گیرد. 7- تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. 8- شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند. 9- مکانیسم ماشه باید از برجام حذف گردد تا آمریکا نتواند با بازگشت صوری به برجام، از این امتیاز یک طرفه به ضرر ما سوء استفاده کند. 10- مذاکرات نباید فرسایشی و بی ثمر باشد، لذا باید برای انجام موارد فوق ضرب الاجل قرار داد و مذاکرات را تا زمان انجام موارد اشاره شده در عمل، هر یک سال یک بار در روز امضای برجام، به حال تعلیق در آورد. 11- همت اصلی تمام مسئولان کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم ها، و حذف دلار از چرخه ی اقتصاد کشور باشد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس