کد خبر 1306138
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
دیدار باقری کنی با هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه

به گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه اولین هدف در مذاکرات رفع کامل، تضمین شده و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌هایی است که علیه مردم ایران اعمال شده بودند.

به گزارش مشرق، مذاکرات برای لغو تحریم‌ها بناست از امروز ۸ آذر در هتل کوبورگ وین، پایتخت اتریش، میان ایران و ۱+۴ از جمله روسیه، چین، فرانسه، انگلیس به اضافه آلمان، به صورت رسمی آغاز شود.

علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان، ریاست این دور از مذاکرات را برعهده دارد و معاون رئیس کل بانک مرکزی، معاون وزیر اقتصاد در امور اقتصادی، معاون وزیر اقتصاد در امور بین‌الملل، معاون وزیر اقتصاد در امور حقوقی نیز او را در مذاکرات وین همراهی می‌کنند.

ببینید:

عکس/ رایزنی‌های علی باقری در وین

هدف ایران از حضور در این دوره از مذاکرات، لغو تحریم‌های غیرقانونی، ظالمانه و یکجانبه علیه ملت ایران است. بنا به گفته مذاکره‌کننده ارشد کشورمان که در مقاله‌ای در فایننشال تایمز نوشت: این هفته ایران و پنج قدرت جهانی در وین برای به اصلاح «مذاکرات هسته‌ای» گردهم می‌آیند. این عبارت که از آن برای اشاره به توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استفاده می‌شود مملو از اشتباه است.

«علی باقری‌کنی»گفت: کشورهای غربی علی‌الخصوص آمریکا به طور خستگی‌ناپذیر در تلاش هستند تا «مذاکرات» را تنها به عنوان فرایندی جهت محدود کردن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز و مشروع ایران نشان دهند که در معاهدات بین‌المللی گنجانده شده و توسط سازمان‌های نظارتی تحت نظر است، اما از دید ایران «مذاکرات» باید اهداف واقعی را دنبال کند و توسط تمامی طرفین نظارت شود.

وی بیان کرد: در این باره ما دو هدف داریم. اولین هدف رفع کامل، تضمین شده و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌هایی است که علیه مردم ایران اعمال شده بودند. بدون آن، این فرایند تا ابد ادامه خواهد یافت. «مذاکرات» بدون راه‌حل بی‌چون‌وچرا برای هیچ کسی سودی ندارد. دومین هدف تسهیل حقوق قانونی ملت ایران برای بهره‌بری از دانش هسته‌ای صلح‌آمیز به ویژه فناوری مهم غنی‌سازی برای مقاصد صنعتی طبق معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (NPT) است.

اسامی اعضای اصلی تیم مذاکره‌کننده

معاون سیاسی وزیر امور خارجه: مذاکرات بدون راه‌حل بی‌چون‌وچرا برای هیچ کسی سودی ندارد

موضع گیری‌های مختلف در ساعات باقی مانده تا آغاز مذاکرات وین پیرامون برجام

«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین و رئیس هیئت مذاکره کننده روسیه در مذاکرات وین، از برگزاری دیدار سه جانبه غیر رسمی میان هیئت‌های ایران، چین و روسیه خبر داد.

به گفته وی این مذاکرات برای تبادل نظرها و آماده سازی از سرگیری مذاکرات وین در ۲۹ نوامبر (۸ آذر) برگزار شد و نخستین هدف آن درک بهتر موضع تهران در این مذاکرات بود.

یادداشت وزرای خارجه انگلیس و رژیم صهیونیستی درباره ایران

«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین و رئیس هیئت مذاکره کننده روسیه در مذاکرات وین، از برگزاری دیدار سه جانبه غیر رسمی میان هیئت‌های ایران، چین و روسیه خبر داد.

به گفته وی، این مذاکرات برای تبادل نظرها و آماده سازی از سرگیری مذاکرات وین در ۲۹ نوامبر (۸ آذر) برگزار شد و نخستین هدف آن درک بهتر موضع تهران در این مذاکرات بود.

در همین حال به گزارش «تلگراف»، «لیز تراس»، وزیر خارجه انگلیس و «یائیر لاپید»، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در آستانه برگزاری مذاکرات وین، یادداشت مشترکی منتشر کردند.

طرفین در یادداشت مذکور مدعی تعهد برای جلوگیری از دستیابی ایران به آن چه «سلاح هسته ای» خواندند، شدند.

«تراس» و «لاپید» در یادداشت مذکور آورده اند که یکی از عوامل اصلی پیمان جدید طرفین تعهد به کار «شبانه روزی» برای جلوگیری از آن چه «تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای» خواندند، است.

شرایط وین ساعاتی پیش از برگزاری مذاکرات

وزرای خارجه انگلیس و رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شدند که زمان در حال سپری شدن است و نیاز به همکاری شرکا و دوستان برای مقابله با آن چه «جاه طلبی ایران» خوانده شد، وجود دارد.

براساس یادداشت مذکور، «تراس» و «لاپید» روز دوشنبه با هم دیدار می‌کنند.

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی پیشتر با انتشار بیانیه‎ای، اعلام کرده بود که تمرکز سفر «لاپید» به انگلیس، مذاکرات وین است، اما در حاشیه آن روابط دوجانبه نیز پیگیری خواهد شد.

براساس گزارش «کانال ۱۳» تلویزیون رژیم صهیونیستی، هدف اصلی وزیر خارجه این رژیم از تور انگلیس و فرانسه، اطمینان از باقی ماندن تحریم‌های بانکی علیه ایران است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه: مذاکرات بدون راه‌حل بی‌چون‌وچرا برای هیچ کسی سودی ندارد

از سوی دیگر، مذاکرات وین در حالی امروز دوشنبه، ۸ آذر، از سر گرفته می‌شود که «لارنس نورمن»، خبرنگار «وال استریت ژورنال»، در توصیف وضعیت شهر «وین» در آستانه مذاکرات پیرامون برجام نوشت که این شهر به دلیل قرنطینه کرونایی خلوت و خالی از جمعیت است.

«الین جورجز»، وابسته مطبوعاتی هیئت اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، نیز شرایط حضور خبرنگاران برای پوشش مذاکرات روز دوشنبه وین را اعلام کرد.

وی ضمن اشاره به مهیا بودن همه شرایط برای برگزاری مذاکرات وین، گفت که همه خبرنگاران حاضر در این رویداد باید واکسن کرونا زده باشند و تست منفی «PCR» را ارائه دهند؛ خبرنگاران باید پیش از حضور در این رویداد، ثبت نام کرده و اعتبارنامه دریافت کنند.

دیدار باقری‌کنی با هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه

در ادامه دیدارهای کارشناسی و سیاسی، علی باقری‌کنی مذاکره کننده ارشد ایران عصر روز یکشنبه با انریکه مورا، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرد.

این دیدار پس از رایزنی سه جانبه رئیس هیئت مذاکره کننده ایران با نمایندگان روسیه و چین در گروه ۱+۴ انجام شد.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان: اولین هدف مذاکرات رفع کامل تحریم‌هاست

 «علی باقری‌کنی» در مقاله‌ای در فایننشال تایمز نوشت: این هفته ایران و پنج قدرت جهانی در وین برای به اصلاح «مذاکرات هسته‌ای» گردهم می‌آیند. این عبارت که از آن برای اشاره به توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استفاده می‌شود مملو از اشتباه است.

وی نوشت: کشورهای غربی علی‌الخصوص آمریکا به طور خستگی‌ناپذیر در تلاش هستند تا «مذاکرات» را تنها به عنوان فرایندی جهت محدود کردن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز و مشروع ایران نشان دهند که در معاهدات بین‌المللی گنجانده شده و توسط سازمان‌های نظارتی تحت نظر است، اما از دید ایران «مذاکرات» باید اهداف واقعی را دنبال کند و توسط تمامی طرفین نظارت شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه: مذاکرات بدون راه‌حل بی‌چون‌وچرا برای هیچ کسی سودی ندارد

در ادامه این یادداشت آمده است: در این راستا ما دو هدف داریم. اولین هدف رفع کامل، تضمین شده و قابل راستی آزمایی تحریم‌هایی است که علیه مردم ایران اعمال شده بودند. بدون آن، این فرایند تا ابد ادامه خواهد یافت. «مذاکرات» بدون راه‌حل بی‌چون‌وچرا برای هیچ کسی سودی ندارد. دومین هدف تسهیل حقوق قانونی ملت ایران برای بهره‌بری از دانش هسته‌ای صلح‌آمیز به ویژه فناوری مهم غنی‌سازی برای مقاصد صنعتی طبق معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (NPT) است.

باقری کنی در یادداشت خود آورده است: تلاش‌های پیشین برای بستن «شکاف اعتماد» میان مشارکت‌کنندگان در مذاکرات هسته‌ای به طور عمده شکست خورده چراکه غرب هر توافقی را صرفا بعنوان سکویی تثبیت‌شده می‌انگارد که از آن برای اعمال فشار بیشتر علیه ایران استفاده می‌شود. در انگلیسی به آن (Moving the goalpost) گفته می‌شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان نوشت: این اصل اختلافات است که پس از شش سال از حصولی توافق اولیه ما را دوباره به میز مذاکره کشانده است. ما این مذاکرات جدید را تحت شرایطی آغاز می‌کنیم که برجام در دورانی که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ تصمیم گرفت به طور یکجانبه این توافق را ترک کند، به سرنوشتی ناگوار دچار شد. این خیانت وحشتناکی به اعتماد ایران و ایرانیان بود.

در این یادداشت آمده است: تجربه به ما می‌گوید که غرب به دنبال اجرای توافق نیست؛ بلکه به دنبال آن است که با اعلام حصول توافق با جلب نظر عموم مخفیانه توافق را به تمامی روش‌های ممکن اجرا نکند. از روی تجربه می‌شود گفت که به دنبال این کار، اقداماتی جهت «ربایش» سکوی برجام انجام می‌دهند تا ایران را برای وادار کردن به دادن امتیازات بیشتر در زمینه‌های غیرمرتبط با مسائل هسته‌ای تحت فشار قرار دهند. در نتیجه ملت ایران نه به این روند و نه به نتیجه آن اعتماد ندارند.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: ساده‌لوحانه است که این مشکلات را تنها به دولت ترامپ و «کمپین فشار حداکثری‌اش» نسبت بدهیم. تلاش‌های مداوم آمریکا برای جلوگیری از بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی برای کاهش فعالیت‌های هسته‌ایش باعث شده که بسیاری از کسانی که زمانی از مدافعان ایرانی پرشور این توافق حساب می‌شدند، نظر خود را تغییر دهند. آن‌ها نه دیگر به منافع ملموس توافق اعتماد دارند و نه به اهدافش. دونالد ترامپ تنها دستکش‌های مخملی را از دستان آهنی دولت پیشین آمریکا خارج کرد.

در ادامه این یادداشت آمده است: از دیدگاه ما اشتباهات گذشته نباید تکرار شوند. ما همگی در طول شش سال گذشته یاد گرفته‌ایم که به چه کس یا چه چیزی می‌شود اعتماد کرد. برای حصول اطمینان از استحکام هر توافقی در آینده، غرب باید برای ناکامی در انجام دادن وظایفش بهایی بپردازد. در هر کسب و کاری توافق، توافق است و شکستن آن پیامدهایی دارد.

علی باقری کنی در ادامه نوشت: ایران همچنان به این روند متعهد است و ما به تعهدات‌مان پایبند خواهیم بود. از دیدگاه ما از آنجایی که این آمریکا بوده که به طور یکجانبه از توافق خارج شده، اصل «پایبندی متقابل» نمی‌تواند اساس مناسبی برای مذاکرات باشد. آمریکا باید این مرتبه جدیت خود و برخورداری از صلاحیت لازم جهت اجرای تعهداتش را نشان دهد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه: مذاکرات بدون راه‌حل بی‌چون‌وچرا برای هیچ کسی سودی ندارد

این یادداشت می‌افزاید: طی انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، رای‌دهندگان تصمیم گرفتند تا اعتماد خود را بر روی الگویی سرمایه‌گذاری کنند که از تعامل واقع‌گرایانه‌تر با با غرب حمایت کند. حال عمل از حرف مهم‌تر است. سازوکار شفاف و واضحی باید به ما ارایه شود تا برداشته شدن تحریم‌ها تضمین شود. به چه دلیل دیگری باید درخصوص پیشرفت فناوری‌های ایران و برنامه هسته‌ای بومی با ارزش ملی مصالحه کنیم؟

این دیپلمات کشورمان در ادامه نوشت: ایران دربرابر استفاده از تهدیدات نظامی، تحریم‌های اقتصادی و «فشار حداکثری» دولت ترامپ تسلیم نشد و در برابر بایدن نیز تسلیم نخواهد شد. به منظور تامین حقوق و منافع کشورمان برای گفتگوهای عادلانه و دقیق براساس اصول «ضمانت» و «راستی‌آزمایی» آماده‌ایم. چنین چیزی باید خسارت نقض توافق را در اولویت قرار دهد که شامل رفع تحریم‌های پسابرجامی می‌شود.

معاون وزیر خارجه کشورمان بیان کرد: ایران در ازای آن آماده است تا به طور داوطلبانه تعهدات هسته‌ای مطابق با توافق را انجام دهد. ما آماده‌ایم تا دربرابر هرگونه فشاری واکنش متناسب نشان دهیم و دربرابر هرگونه حسن نیتی اقدام متقابل انجام دهیم.

در انتهای این یادداشت آمده است: ما انتخاب خود را کرده‌ایم. حال خواهیم فهمید که آیا غرب عزم ورود به مذاکرات واقعی را دارد یا نه.

عزم جدی ایران در مذاکرات وین

اعضای تیم مذاکره‌کننده نشان می‌دهد ایران با عزم جدی در مذاکرات حاضر خواهد شد؛ بنابراین اگر طرف‌های مقابل نیز قصد دستیابی به توافق را دارند، بهتر است با حسن‌نیت در مذاکرات حاضر شده و گام‌های جدی را برای اثبات این حسن نیت بردارند.

اعضای تیم مذاکره‌کننده نشان می‌دهد ایران با عزم جدی در مذاکرات حاضر خواهد شد؛ بنابراین اگر طرف‌های مقابل نیز قصد دستیابی به توافق را دارند، بهتر است با حسن‌نیت در مذاکرات حاضر شده و گام‌های جدی را برای اثبات این حسن نیت بردارند.

منبع: میزان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • عبدالله مومن IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  6 14
  به خواست خدا ، تحریم ها برطرف خواهدشد اما حساب روباه پیر و کشورهای غربی را کف دستشان بگذارید !!!
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   14 3
   تحریمشان کنیم یا داراییهایشان را بلوکه کنیم یا پراید براشون بفرستیم؟؟
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   2 0
   11:37 - تو را برایشان می فرستیم !!!!
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  9 15
  دست خدا به همراهتان، با توکل بر خدا همه موانع برطرف می شود انشاالله
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  13 9
  شماها که میخواستید برجام را اتش بزنید!!!!!!! فقط ملت را بیچاره کردید که دولت روحانی را خراب کنید خدا لعنتتان کند
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   4 8
   متاع خوب بهت نرسيده
  • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   4 14
   توکه تابحال نفهمیده ای امیدی نیست که ازاین پس بفهمی
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   4 8
   به خدا که خیلی نفهمی!!!!!! هر چی فکرکردم نتونستم واژه مودبانه ای برات پیدا کنم.... با کیا شدیم 80ملیون
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   14 1
   متاسفم از این لحنت
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  11 2
  بخاطر تحریم ها هر کس و ناکسی برامون شاخ شده ترخدا تحریم ها رو بردارید.
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  5 20
  اگر قبل از شروع مذاکرات آمریکا مجبور میشد که بابت خروج عیر قانونی اش از برجام توسط ترامپ رسما اعلام موضع کند - کار برای ادامه مذاکرات خیلی راحتتر بود. متاسفانه آمریکایی ها هنوز هم با پررویی هرچه تمامتر از اعلام خطای خود تفره میروند واز طریق رسانه های زیر نظرشان ایران را مقصر جلوه میدهند.
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  2 8
  استکبار شرق وغرب میخواهند منطقه ودنیا رابه فروش سلاحهای بنجولشون، غارت ،اشعال واهداف پلیدشون برسند-اونها به ماوتله برجام نیازدارند چرا ما هی انواع خسارت بایدبدهیم وهی ازجان دانشمندان،فرماندهان نظامی،مردم وبیت المال ایران وایرانی هزینه کنیم برای اونها،در هتلهای کثیفشون!؟
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  2 0
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند. 4- کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. 5- هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد، هر چند لازم است، اما کافی و پذیرفته نیست. 6- انجام این موارد باید دقیقاً مورد راستی‌آزمایی طولانی مدت قرار گیرد. 7- تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. 8- شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند. 9- مکانیسم ماشه باید از برجام حذف گردد تا آمریکا نتواند با بازگشت صوری به برجام، از این امتیاز یک طرفه به ضرر ما سوء استفاده کند. 10- مذاکرات نباید فرسایشی و بی ثمر باشد، لذا باید برای انجام موارد فوق ضرب الاجل قرار داد و مذاکرات را تا زمان انجام موارد اشاره شده در عمل، هر یک سال یک بار در روز امضای برجام، به حال تعلیق در آورد. 11- همت اصلی تمام مسئولان کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم ها، و حذف دلار از چرخه ی اقتصاد کشور باشد.
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  0 1
  ۱ برجام ابطال خواهد شد۲ به ایران حمله خواهد شد ۳ ایران مثل هیتلر شکست خواهد خورد ۴ ایران تجزیه خواهد شد ۵ خاور میانه به صلح و آرامش خواهد رسید ۶ ملت ایران به اسایش خواهد رسید انشالله
  • دادا IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   1 0
   ساکت شو خائن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس