کد خبر 1306080
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
اهمیت توسعه روابط ایران و کشورهای همسایه

روابط ایران با کشورهای منطقه رو به توسعه است و اجلاس‌های شانگهای و اکو به افزایش مناسبات کمک کرده است.

به گزارش مشرق، ایران در منطقه با کشورهای زیادی هم مرز و همسایه است که این خود یک فرصت استثنایی برای کشور و همسایگان است.

حسن همجواری همیشه از سوی ایران رعایت شده و سعی کرده تا با کشورهای همسایه روابط عمیق و دوستانه داشته باشد تا هر دو طرف از این روابط سود ببرند.

درک موقعیت دوجانبه و گسترش روابط عمیق برای همسایگان باعث تقویت ظرفیت‌های دوجانبه و چندجانبه می‌شود و از نفوذ و تأثیرگذاری عوامل خارجی نیز جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

ظرفیت‌های فراوانی در توسعه روابط ایران و سوریه وجود دارد

مسئولان و مردم کشورهای همسایه باید به درک مشترک بزرگی برسند تا یک ارتباط خوشایند و مثبت برقرار شود.

کافی است تا سران و مردم کشورهای منطقه با تعقل و منطق بیشتری نسبت به روابط خود بنگرند تا به نتیجه‌ای مطلوب دست یابند.

بیشتر بخوانید:

جزییاتی از دیدار رئیسی و اردوغان در عشق‌آباد

منطقه‌ای که ایران در آن قرار گرفته از نظر موقعیت جغرافیایی یکی از حساس‌ترین و در عین حال مهمترین و ثروتمندترین نقاط دنیا است.

ایران را می‌توان تنها کشوری در منطقه دانست که به خاطر داشتن ظرفیت‌های بسیار بالا از نظر منابع، آب و هوا و امکانات اقتصادی می‌تواند تبدیل به یک قطب اقتصادی تأمین کننده نیازهای کشورهای همسایه شود.

همسایگان ایران نیز از پتانسیل خوبی برای استفاده از بازار اقتصادی و تولیدی ایران دارند که برای رسیدن به چنین هدفی باید عرصه دیپلماسی سیاسی و اقتصادی برای گسترش روابط فعال‌تر اقدام کند.

کشورهای همسایه ایران هر یک به خاطر شرایط فرهنگی و اجتماعی که دارند قرابت‌های زیادی با کشورمان دارند که همین امر اهمیت روابط را بیشتر نشان می‌دهد.

در این میان عواملی وجود دارد که از گسترش روابط ایران و کشورهای همسایه شادمان نمی‌شود و به همین خاطر است که کارشکنی و مانع تراشی از ابزارهای آن دسته از عوامل خارجی است تا مانع گسترش روابط شود.

در شمال ایران کشورهایی وجود دارد که هر یک به نوعی با چندین مولفه مهم و عمیق با ایران قرابت‌های زیادی دارد.

در شمال ایران کشورهایی، چون ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان قرار دارند که همسایه و هم مرز محسوب می‌شوند و کشورهای دیگری در نزدیکی ایران هستند که اگرچه مرز مشترک ندارند، اما قرابت‌های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی زیادی دارند از جمله تاجیکستان و ازبکستان.

همه کشورهای پیرامون ایران هر یک تعلقات زیادی به ایران دارند.

پیوستن ایران به سازمان شانگهای که بیشتر کشورهای همسایه نیز در آن حضور دارند گام مهمی در این زمینه بود.

دیدارهایی که رئیس جمهور با سران کشورهای همسایه در حاشیه اجلاس شانگهای داشت چراغ گسترش روابط را روشن کرد و نوید آن می‌رود که تحولات خوبی در روابط ایران همسایگان به ویژه کشورهای شمالی اتفاق بیفتد.

آیت الله رئیسی همچنین به تازگی به دعوت رئیس جمهور ترکمنستان و برای شرکت در نشست کشورهای عضو سازمان اکو به عشق آباد سفر کرد.

سفر رئیس جمهور به ترکمنستان دومین سفر خارجی او پس از رسیدن به ریاست جمهوری است که هر دو سفر نیز منطقه‌ای بوده است.

پیش بینی می‌شود که به خاطر نگاه درست و روشن دولت به ظرفیت‌های منطقه‌ای شاهد گسترش روابط ایران با همسایگان باشیم.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس