کد خبر 1302605
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
اوکراین روسیه

رئیس سازمان اطلاعات دفاعی اوکراین ضمن طرح این ادعا که روسیه بیش از ۹۲۰۰۰ نظامی اطراف مرزهای اوکراین مستقر کرده، گفت مسکو در حال آماده شدن برای حمله به این کشور تا پایان ژانویه (اواسط زمستان) است.

به گزارش مشرق، رئیس سازمان اطلاعات دفاعی اوکراین در مصاحبه اختصاصی با وبگاه «میلیتری تایمز» مدعی شد روسیه بیش از ۹۲۰۰۰ نظامی اطراف مرزهای اوکراین مستقر کرده و در حال آماده شدن برای حمله به اوکراین تا پایان ژانویه یا اوایل فوریه است.

بیشتر بخوانید:

ارتش روسیه آماده‌ حمله به اوکراین؛ آیا ناتو حاضر به درگیری با خرس بزرگ خواهد بود؟ +تصاویر

ژنرال «کایرلو بودانوف» صبح شنبه در توضیح این ادعا، گفت: چنین حمله‌ای احتمالاً شامل حملات هوایی، توپخانه‌ای و زرهی و به دنبال آن حملات هوایی در شرق، حملات آبی خاکی در «اودسا» و «ماریوپول» و تهاجم کوچکتر از طریق کشور همسایه بلاروس خواهد بود. 

او گفت، برای مثال، رزمایش بزرگ نظامی «زاپاد ۲۱» روسیه در اوایل سال جاری ثابت کرد که آن‌ها می‌توانند بیش از ۳۵۰۰ نیروی هوابرد و عملیات ویژه را همزمان فرود آوردند.

بودانوف همچنین ادعا کرد حمله‌ای که روسیه تدارک می‌بیند، بسیار ویرانگرتر از چیزی است که در درگیری‌ سال ۲۰۱۴ آغاز شد و حدود ۱۴۰۰۰ اوکراینی کشته شدند.

«الکسی رزنیکوف» وزیر دفاع جدید اوکراین روز جمعه در گفت‌وگو با «واشنگتن پست» گفته بود که مشخص نیست «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه تصمیم به حمله گرفته است یا خیر.

بودانوف در ادامه ادعاهای بی‌اساسش به میلیتری تایمز گفت اما روسیه در حال ایجاد ظرفیت برای انجام این کار است و سطح نیروها و سیستم‌های تسلیحاتی را در کریمه افزایش می‌دهد و سیستم‌هایی مانند سامانه‌های موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد «اسکندر» و سایر تسلیحات را در نقاط دیگر نزدیک مرز نصب می‌کند. 

او سپس این نظر را که شرایط آب و هوایی سخت در آن زمان از سال روس‌ها را از حمله منصرف می‌کند، مورد تمسخر قرار داد و گفت: این برای ما و روس‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند.

مقام اوکراینی افزود: با این حال، چنین حمله‌ای ابتدا به دنبال یک سری عملیات روانی در حالِ انجام خواهد بود که با هدف بی‌ثبات کردن اوکراین و تضعیف توانایی آن برای جنگ طراحی شده است. آن‌ها می‌خواهند با اعتراضات و جلساتی که نشان می‌دهد مردم مخالف دولت هستند، ناآرامی ایجاد کنند.

به ادعای وی، این تلاش‌ها شامل تظاهرات مداوم علیه واکسیناسیون کروناست که توسط روسیه سازماندهی شده که همچنین در تلاش برای برانگیختن ناآرامی‌های مربوط به اقتصاد و تامین انرژی است.

بودانوف گفت که از عملیات روانی روسیه برای نشان دادن اینکه مقامات اوکراین به مردم خیانت می‌کنند، استفاده می‌شود.

این مقام نظامی اوکراینی سپس درگیری مرزی جاری بین لهستان و بلاروس را هم به این موضوع مرتبط دانست و مدعی شد که بخشی از این تلاش است.

بودانوف در ادامه اتهام‌زنی علیه روسیه، ادعا کرد: آن‌ها می‌خواهند وضعیت داخل کشور را بیش از پیش خطرناک‌تر و سخت‌تر کنند و شرایطی ایجاد کنند که مجبور شویم دولت را تغییر دهیم. اگر آن‌ها نتوانند این کار را انجام دهند، نیروهای نظامی کار خود را انجام خواهند داد.

به ادعای وی، ارزیابی‌های اطلاعاتی ایالات متحده و اوکراین در مورد زمان حمله روسیه بسیار مشابه است.

به نوشته میلیتری تایمز، سفارت روسیه روز شنبه به درخواست برای اظهارنظر پاسخ نداد. پنتاگون هم روز شنبه از اظهارنظر درباره ارزیابی‌های بودانوف در خصوص زمان و ماهیت هرگونه حمله احتمالی روسیه خودداری کرد و به اظهارات چهارشنبه و پنجشنبه «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده اشاره کرد.

آستین روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده همچنان شاهد «رفتار نگران‌کننده از سوی روسیه» است.

او گفت: ما دقیقاً مطمئن نیستیم که آقای پوتین چه تصمیمی دارد. اما این تحرکات قطعاً توجه ما را به خود جلب کرده است. آستین همچنین ادعا کرد «حمایت ما از تمامیت ارضی حاکمیت اوکراین تزلزل‌ناپذیر است».

وزیر دفاع آمریکا پس از دیدار با همتای اوکراینی در روز پنجشنبه گفت که ایالات متحده به پیشبرد اولویت مشترک خود برای مقابله با تجاوز روسیه و تعمیق همکاری خود در زمینه‌هایی مانند امنیت دریای سیاه، دفاع سایبری و اشتراک اطلاعات ادامه خواهد داد.

بودانوف گفت که در حالت ایده‌آل، ایالات متحده از طریق کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین و افزایش فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی، از جمله تحریم‌های بیشتر علیه روسیه و توقیف و مسدود کردن حساب‌های بانکی روسیه به جلوگیری از هرگونه تهاجم مسکو کمک خواهد کرد.

بودانوف گفت علاوه بر کمک‌های ایالات متحده که قبلاً وعده داده و تحویل داده شده است، از جمله قایق‌های گشتی Mark VI، سیستم‌های ضد زره Javelin و سیستم‌های رادار ضد آتش سبک AN/TPQ-۵۳، اوکراین به دنبال سامانه‌های دفاع هوایی، موشکی و پهپادی اضافی و دستگاه‌های پارازیت الکترونیکی است و باتری‌های موشک پاتریوت و سیستم‌های ضد موشک، توپخانه و خمپاره در فهرست تقاضای اوکراین هستند. 

مقامات نظامی اوکراین پیش از این به این وبگاه خبری گفتند که استفاده از سیستم‌های AN/TPQ-۵۳ نتیجه‌بخش بوده است. بودانوف گفت که سامانه‌های جاولین علیه نیروهای روسیه نیز مورد استفاده قرار گرفته است و افزود: این پهپادها، همراه با پهپادهای ساخت ترکیه که علیه نیروهای جدایی‌طلب همسو با روسیه استفاده می‌شوند، دارای ارزش بازدارندگی روانی قابل توجهی هستند که باعث می‌شود روس ها در خصوص حمله تجدیدنظر کنند. 

وی علیرغم این ادعاها، با بیان این که اوکراین به کمک بیشتری از آمریکا نیاز دارد، اظهار داشت: «فکر می‌کنم در حال حاضر برای ما کافی نیست. ما نیاز بیشتری داریم. هیچ کشوری به جز اوکراین جنگ علنی با روسیه ندارد و ما هفت سال است که داریم. به همین دلیل مطمئن هستیم که ایالات متحده باید هر چیزی را که قبلاً به دست نیاورده‌ایم به ما بدهد. و همین الان زمان مناسب برای این کار است. چون بعد از آن ممکن است خیلی دیر شود.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز شنبه گفت: «ما نگرانی واقعی درباره فعالیت نظامی غیرعادی روسیه در مرز با اوکراین داریم. ما نگرانی‌های واقعی درباره نحوه گفتاری که از روسیه می‌شنویم و شاهد آن هستیم و همچنین در رسانه‌های اجتماعی داریم».

وزیر خارجه آمریکا گفت که نگرانی‌های این کشور به صورت گسترده با متحدان آمریکایی به اشتراک گذاشته شده اما از بیان این موضوع که آیا سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا معتقدند که مسکو به دنبال حمله به اوکراین بوده، خودداری کرد.

آمریکا و ائتلاف ناتو در بهار سال جاری هم اتهامات مشابهی را علیه روسیه مطرح کردند. طرف‌های غربی در آن زمان مدعی شده بودند روسیه نزدیک به ۱۰۰ هزار نیروی نظامی و تجهیزات نظامی نظیر تانک و جنگنده را در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده است.

با این حال، وزارت دفاع روسیه هفته پیش ضمن اشاره به رهگیری شش فروند از هواپیماهای ائتلاف ناتو بر فراز دریای سیاه، گفت فعالیت‌های نظامی آمریکا ثبات این منطقه را تهدید می‌کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  3 1
  روسیه اینقدر بی پروا نیست بنظر فقط داره حالت دفاعی میگره تا حمله
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  8 17
  بهترین راهکار اکرایین ...راضی کردن ترکیه هست ..روسیه توان ایستادگی برابر ندارد .
 • GB ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  4 7
  اکرایین .از مشاوران نظامی ترکیه استفاده کند ..اتحاد با ترکیه ..
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  7 12
  دشمن بشریت روسیه
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  3 5
  کی می تونه به قدرت هوایی روسیه دربیفته ... انبوهی از جنگنده های پر قدرت چالاک پیشرفته با برد راداری خیلی بالا ... دماغ عقابی های لاغر ترکه ای اگه به جون چیزی بیفتن لت و پارش می کنند . داعش با اون همه کپکپه و هیاهو و قدرت توسط اینها به خاک تبدیل شد . مگر اینکه آمریکا جنگنده هاشو توی اکراین مستقر کنه روسیه کوتاه بیاد
  • IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
   1 1
   دقیقا ... روسیه گردن کلفت تر از این حرفاست . فقط آمریکا می‌تونه حتی اروپایی ها هم چون گازشون وابسته به روسیه است نمیتونن .
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
   1 0
   داعش ؟؟ چند نیروی زمینی انتحاری آماتور ، بدون موشک و نیروی هوایی را قدرت مند می دونی ؟؟ روسیه هنوز در جنگ جدی محک نخورده تا ببینیم چند مرد حلاجه . فقط پهبادهای ترکیه نشان داد چقدر سیستم دفاعی هاشون مثل پانستر و... عقب مانده هستند و چقدر نیروی زرهی شون هدف آسان برای پهبارها هستند
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  0 3
  عجیب نیست ؟ ناتو همین الان در عراق سوریه یمن سومالی لیبی و ... حضور نظامی و تجاوزکارانه داره و هیچ صدایی بلند نشده . اما احتمال حمله روسیه به اوکراین در تمام رسانه ها بولد شده . رسانه غربی و عواملش میتوانند حرامخواران واقعی باشند
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  2 0
  ادامه ادعاهای بی‌اساسش .... چرا از روسیه دفاع میکنید ؟
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  1 4
  اکراین بجای سرشاخ شدن با روسيه بايد با اين همسايه قدرتمند متحد می شد اشتباه بزرگی دولت مردان اکراینی مرتکب شده اند وفریب امریکاوغرب راخورده اند درافتادن با خرس بزرگ برای اکراین تاکنون‌ تاوان بزرگی داشته است‌
  • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
   3 0
   اتحاد با روسیه هیچ حاصلی برای اکراین و هیچ کشوری نخواهد داشت، اکراین باید بین روسیه و غرب تعادل ایجاد می‌کرد نباید رو در روی روس ها قرار می‌گرفت اشتباهی که اوکراینی ها باید هزینه و تاوان سنگینی بابتش پرداخت کنند ..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس