وحشت در خیابان پارلمان؛ تداوم تهدیدات علیه قانون‌گذاران انگلیس

چند روز پس از کشته شدن یکی از قانون‌گذاران انگلیس با ضربات چاقو، یک فرد دیگر به‌خاطر تهدید جانی علیه یکی از قانون‌گذاران حزب کارگر بازداشت شد.

به گزارش مشرق، پلیس انگلیس روز دوشنبه مردی را به‌خاطر تهدید به مرگ یک قانون‌گذار این کشور، بازداشت کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، فقط چند روز بعد از کشته شدن «دیوید آمِس» یکی از نمایندگان محافظه‌کار مجلس عوام انگلیس، «کریس برایانت» نماینده حزب کارگر نیز نامه تهدید به مرگ دریافت کرد.

به نوشته این خبرگزاری، پلیس جنوب ولز پس از دریافت شکایتی در همین ارتباط، یک مرد ۷۶ ساله را بازداشت کرده است.

برایانت پس از قتل آمس در جمع خبرنگاران گفت، از سال ۲۰۰۱، سالی نبوده که مورد تهدید جانی قرار نگرفته باشد و این روند طی سال‌های اخیر تشدید شده است.

این قانون‌گذار حزب کارگر انگلیس گفت: «سال قبل مخالفان واکسن بودند، سال قبل از آن حامیان برگزیت روی دیوارهای دفترم کلمه "خائن" را نوشتند، در این سال‌ها تهدیدات جانی زیادی دریافت کردم. هر سال چهار یا پنج تهدید دریافت می‌کنم. [در این رابطه] افرادی بازداشت شده‌اند، از سوی پلیس اخطار دریافت کرده‌اند و حتی روانه زندان شده‌اند».

از سوی دیگر، به نوشته روزنامه «گاردین»، «دومینیک راب» معاون نخست‌وزیر انگلیس نیز اعلام کرد ظرف دو سال گذشته با سه مورد تهدید مواجه شده که همگی «مسأله مرگ و زندگی» بوده‌اند و همه آن‌ها مورد تحقیق قرار گرفته‌اند.

راب افزود: «افرادی هستند که بدتر از من مورد آزار قرار گرفته‌اند و شخصاً احساس می‌کنم این موارد برای قانون‌گذاران زن بیش‌تر رخ می‌دهد. مطلع هستم که برخی همکارانم به‌خاطر این رفتارهای زننده، حساب‌های کاربری خود را، برای مثال در توئیتر، بسته‌اند».

راب که سمت وزیر دادگستری را نیز بر عهده دارد گفت، می‌توان برای قانون‌گذاران، به‌ویژه در دفاتر آن‌ها محافظت شخصی به کار گرفت و بودجه آن نیز مهیا است.

آمس ۶۹ ساله از اعضای حزب محافظه‌کار حاکم «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس ظهر جمعه بر اثر ضربات متعدد چاقو در کلیسایی در منطقه اسکس واقع در شرق لندن و در جریان دیدار با رأی‌دهندگان منطقه انتخابی‌اش، جان باخت. پلیس اسکس گفت وی توسط اورژانس تحت درمان قرار گرفت اما در محل حادثه جان باخت.

پیش از این در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز «جو کاکس» قانونگذار بریتانیایی هنگام ملاقات با رای دهندگان در جریان همه‌پرسی برگزیت به ضرب گلوله کشته شد.

 پلیس مبارزه با تروریسم انگلیس رسماً حادثه مرگ آمس را اقدام تروریستی اعلام کرد و مدعی شد تحقیقات اولیه انگیزه بالقوه مرتبط با «افراط‌گرایی اسلامی» را نشان می‌دهد.

پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در پی این حادثه یک جوان ۲۵ ساله به سرعت و به ظن قتل دستگیر شد و چاقو نیز کشف شد. او در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد».

ابراز نگرانی‌های اخیر درخصوص جان قانون‌گذاران انگلیسی در حالی است که  چند روز از صدور محکومیت حبس ابد برای «وین کوزنس» افسر پلیس دارای سابقه مأموریت محافظت در پارلمان انگلیس به جرم تجاوز و قتل یک زن جوان می‌گذرد.

اندکی بعد، پلیس متروپولیتن در بیانیه‌ای اعلام کرد «دیوید کاریک» ۴۶ ساله یکی دیگر از مأموران پلیس پارلمان انگلیس به اتهام تعرض جنسی بازداشت شده است.

«کریسیدا دیک» رئیس پلیس متروپولیتن در این‌باره گفت: «بابت اخباری که امروز درباره بازداشت و اتهامات جدی علیه مأمور فرماندهی پلیس دیپلماتیک و پارلمانی شنیدم، عمیقاً نگران شدم».

«لیندسی هویل» رئیس مجلس عوام انگلیس نیز درباره این دستگیری گفت:‌ «امنیت اعضا و کارکنان [پارلمان] همواره اولویت شماره یک من است. بنابراین می‌خواهم بدانم این مرد چطور وارد حریم پارلمان شده است».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس