روسیه: اشتباه سیاستمداران اروپایی باعث بروز بحران انرژی در اروپا شد

معاون امور انرژی نخست وزیر روسیه اعلام کرد که بحران انرژی در اروپا بر اثر اشتباه سیاستمداران اروپایی بروز کرده است.

به گزارش مشرق، الکساندر نوواک روز شنبه به شبکه تلویزیونی روسیه ۱، اظهارات برخی سیاستمداران اروپایی را که خواستار خودداری از خرید گاز شده بودند دارای جنبه تبلیغاتی و پوپولیستی خواند که با بی تمایلی آنها برای پذیرفتن اشتباه خود که منجر به بروز بحران انرژی در اروپا شده است، ارتباط دارد.  

وی افزود: سیاستمداران هر چه که بخواهند می‌توانند بگویند اما پیامدهای اقتصادی سرانجام معلوم خواهد شد. در حالیکه امسال شاهد بروز وضعیت بسیار دشوار در بازار گاز اروپا بودیم. سیاستمداران در این رابطه اظهارات عوامفریبانه می‌کنند.  

معاون نخست وزیر روسیه بیان کرد که ممکن است که بحران انرژی در اروپا دوباره تکرار شود به همین دلیل نیاز به اتخاذ تدابیر برای جلوگیری از تکرار چنین وضعیت وجود دارد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر انبارهای زیرزمینی با کمبود نزدیک به ۲۵ میلیارد مترمکعب گاز مواجه هستند و باید این مساله را حل کرد.

نوواک خاطر نشان کرد که روسیه نه فقط به تعهدات خود عمل می‌کند بلکه حجم صادرات گاز به بازار جهانی را نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داد.

مقام‌های روس اعلام کرده‌اند که خودداری کشورهای اروپایی از عقد قراردادهای درازمدت خرید گاز از عوامل اصلی بروز بحران انرژی در اروپا بود.

قیمت گاز در بازار اروپا در هفته‌های اخیر تا یک هزار و ۵۰۰ دلار برای هر هزار مترمکعب گاز افزایش یافته است.   

روسیه سالانه تا ۱۳۰ میلیارد مترمکعب گاز به کشورهای اروپایی صادر می‌کند و بخش عمده این گاز از طریق شبکه خطوط لوله اوکراین ترانزیت می‌شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تازگی گفت که گازپروم برای کمک به حل و فصل بحران انرژی در اروپا، صادرات گاز به بازار اروپایی را ۱۰ درصد افزایش داده است.

وی اخبار رسانه‌های غربی مبنی بر کاهش صادرات گاز روسیه را ادعای گمراه کننده خواند و آن را تکذیب کرد.  

به گزارش رسانه‌های روسی، اورسولا فون درلاین رئیس کمیسون اروپا به تازگی گفته است که اعمال تحریم‌هایی در مورد شرکت گازپروم و جلوگیری از راه اندازی خط لوله گاز نورد استریم ۲ موجب توقف رشد بهای گاز در اروپا خواهد شد.  

شرکت دولتی گازپروم روسیه روز دهم ماه سپتامبر از پایان عملیات احداث خط لوله گاز نورد استریم۲ که از روسیه به آلمان از بستر دریای بالتیک کشیده می‌شود، خبر داد.

روسیه گفته است زمان شروع انتقال گاز از طریق این خط لوله به آلمان، به طرف آلمانی بستگی دارد.

طرح خط لوله گاز نورد استریم ۲ شامل دو خط لوله یک هزار و ۲۳۰ کیلومتری با مجموع ظرفیت سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب بوده و گاز طبیعی روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان انتقال می‌دهد.

این پروژه حاصل سرمایه‌گذاری مشترک شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت اروپایی شامل «انجی» فرانسه، «او ام وی» اتریش، «رویال داچ شل» هلند و «یونیپر» و «وینترشل» آلمان است.

اوکراین و لهستان کشورهای تزانزیت کننده گاز روسیه به اروپا مخالفان سرسخت طرح خط لوله گاز نورد استریم۲ هستند و بارها از غرب و اروپا خواستار تحریم این طرح و شرکت‌های مشارکت کننده در آن شده‌اند.  

آمریکا تاکنون چندین تحریم در مورد مجریان این طرح وضع کرده است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس