ادامه مخالفت‌ها با نتایج انتخابات عراق؛ درخواست بازنگری در انتخابات

همزمان با افزایش دامنه اعتراض‌ها به نتایج انتخابات پارلمانی عراق، ائتلاف العقد الوطنی به ریاست فالح الفیاض از کمیساریای عالی انتخابات خواست، در این نتایج بازنگری کند.

به گزارش مشرق، ائتلاف العقد الوطنی به ریاست «فالح الفیاض» امروز چهارشنبه رسما از کمیساریای عالی انتخابات عراق خواستار بازنگری در نتایج اولیه انتخابات شد.

این ائتلاف دربیانیه‌ای ضمن ابراز تأسف از فرآیند شمارش آرا که در سایه «بی‌طرفی» و «عدم واقعیت» صورت گرفته، تأکید کرد که در این انتخابات تخلفاتی صورت گرفته و حقوق شمار زیادی از نامزدها نیز ضائع شده است.

ائتلاف الفیاض از این نهاد خواسته در مدت کوتاهی، بدون اینکه طولانی باشد، موارد قابل اصلاح را اصلاح کند.

این ائتلاف همچنین از دولت عراق خواسته است که در ارتباط با آنچه که اتفاق افتاده، موضع مناسب با میزان امانتی که بر گردن آن است، اتخاذ کند تا حقوق عراقی‌ها حفظ شود.

ائتلاف الوطنی العراقی گفته که سرنوشت و آینده مردم عراق به خروجی این انتخابات گره خورده است.

ائتلاف الفیاض به طرفداران و نامزدها و عراقی‌ها اطمینان داده که همه راه‌های قانونی و چارچوب‌های دموکراسی برای حفاظت از حقوق خود و دفاع از آن را خواهد رفت.

ائتلاف الفتح  همچنین با صدور بیانیه‌ای دیگر خواستار محاکمه «مهند نعیم»، مشاور مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در امور امنیت انتخاباتی شد.

به گزارش خبرگزاری «براثا» در این بیانیه آمده است: «با توجه به اظهارات مهند نعیم که به بیرون درز کرده، وی گفته است که موظف شده به انتخابات ورود کرده و پرونده‌های انتخاباتی مربوط به گروه های خاصی را از بین ببرد.»

اعتراض علاوی به کمیساریای عالی انتخابات

ائتلاف الوطنیه به ریاست ایاد علاوی، نخست وزیر اسبق عراق نیز نتایج انتخابات را مردود دانسته و گفته است که این نتایج شماری از نامزدها که مورد اعتماد مردم بودند را حذف کرده که نامزدهای این ائتلاف جزو این افراد هستند.

در این بیانیه تصریح شده است: «ما مخالفت کامل خود را با این نتایج مشکوک اعلام می کنیم که باعث شده تا تعداد زیادی از نامزدهای سرشناس و مورد اعتماد مردم - از جمله نامزدهای ائتلاف الوطنیه - راهی به پارلمان نداشته باشند.».

ائتلاف الوطنیه در بیانیه خود هشدار داده است که وضعیت موجود به هدف اصلی انتخابات که همان اصلاح امور بوده، منجر نخواهد شد.

براساس شمارس دستی آراء انتخابات، تعداد کرسی‌های ائتلاف الفتح به ۱۹ کرسی، ائتلاف دولت قانون به ۲۸ کرسی، جنبش امتداد به ۱۳ کرسی و جریان الحکمه به  ۳ کرسی افزایش یافته است. احتمال تغییر در تعداد کرسی‌ها وجود دارد.

افرایش کرسی‌های نامزدهای مستقل

کمیساریای عالی انتخابات عراق بعد از ظهر امروز اعلام کرد که افراد مستقل در انتخابات پارلمانی عراق، از ۱۷ کرسی به ۳۷ کرسی رسیده است.

تعداد کرسی‌های شماری از ائتلاف‌های کوچک در پارلمان عراق نیز بعد از شمارش دستی برخی از حوزه ‌ها نیز افزایش جزئی داشته است.

اعتراض‌ها به کربلاء رسید

بعد از استان‌های دیالی و ذی قار، از استان کربلاء خبر می‌رسد که در برابر ساختمان کمیساریای عالی انتخابات عراق در شهر کربلاء نیز تظاهراتی در اعتراض به نتایج انتخابات شکل گرفته است.

شرکت کنندگان در این تظاهرات می‌گویند که در نتایج آرا انتخابات دستکاری و تغلب گسترده شده است.

بعد از تظاهرات طرفداران ریاض التمیمی، نامزد شرکت کننده از استان ذی قار، امروز طرفدارهای وی، خیمه‌هایی در مسیر کرکوک - بغداد زدند. این معترضان دیروز در اعتراض به نتایج انتخابات، ساعاتی این جاده را مسدود کردند.

کمیساریای عالی انتخابات عراق امروز در واکنش به این اعتراض‌ها گفت که بازشماری همه آراء در شرایط خاصی امکان پذیر است و از بین ۳۶۰۰ حوزه انتخاباتی، تنها ۱۴۰ حوزه به صورت دستی باز شماری خواهد شد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس