رزمایش فاتحان خیبر

برگزاری رزمایش نیروی زمینی ارتش در منطقه شمالغرب کشور و در مرزهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان با نام فاتحان خیبر، خط و نشان قاطعی برای آنهایی است که سودای تغییر در مرزهای کشورهای منطقه را دارند.

به گزارش مشرق، طی روزهای گذشته جمهوری اسلامی ایران با محوریت نیروی زمینی ارتش رزمایشی را در شمالغرب کشور به مرحله اجرا گذاشت که محل برگزاری آن در مرزهای کشورمان با جمهوری آذربایجان و ارمنستان و همچنین زمان برگزاری آن به دلیل شرایط خاص حاکم بر این منطقه مورد توجه جدی افکار عمومی قرار گرفته است؛ این رزمایش «فاتحان خیبر» نام داشت.

ماجرا از طرح یک ادعا از سوی جمهوری آذربایجان درباره منطقه‌ای آغاز می‌شود که «زنگزو» نام دارد؛ این منطقه که جزئی از سرزمین ارمنستان محسوب می‌شود، در حقیقت بین خاک جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان که بخشی از جمهوری آذربایجان است واقع شده و جمهوری آذربایجان در نظر دارد با تصرف این منطقه، پیوستگی میان خود و نخجوان ایجاد کند تا خط تدارکات آنها از ترکیه پیوسته باشد، به همین دلیل است که الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان درباره این موضوع در ابتدای سال جاری گفته بود: «ما دالان زنگزور را اجرا خواهیم کرد، ارمنستان بخواهد یا نخواهد. اگر بخواهد، آسان‌تر حل خواهد شد و اگر نخواهد با زور حل خواهیم کرد».

خط و نشان قاطع ایران با فاتحان خیبر؛ از ستون‌کشی گسترده تا استقرار ۴۸ ساعته در مرز ارمنستان و آذربایجان

تصویر فوق نشان می‌دهد که در صورت اجرای طرح مورد نظر جمهوری آذربایجان، در حقیقت مرز ایران و ارمنستان نیز که کریدوری حساس برای تجارت و ترانزیت از ایران به قفقاز محسوب می‌شود از بین خواهد رفت؛ موضوعی که می‌توان از آن بعنوان خط قرمز اصلی ایران و دلیل اصلی تحرکات نظامی کشورمان در مرزهای شمال‌غرب یاد کرد.

امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش هم در اینباره می‌گوید: «جمهوری اسلامی ایران کاملا نسبت به تغییرات مرزهای رسمی کشورها در این منطقه حساس است و آن را قابل قبول نمی‌داند. همه مرزهای قانونی باید حفظ شود و ضعف احتمالی یک کشور در حفظ مرزهای خود دلیل نمی‌شود که کشور دیگری با کمک بیگانه، مرزها را به‌ هم بریزد و جمهوری اسلامی ایران اجازه این کار را نمی‌دهد».

البته این تمام ماجرا نیست، رژیم صهیونیستی سال‌هاست تلاش دارد که کشورهای اطراف ایران را به پایگاهی برای اقدامات مخرب خود در عمق ایران قرار دهد، از سوی دیگر جنگ سال گذشته میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ فرصتی شد تا توسط یکی از کشورهای منطقه عناصر نیروهای تروریستی که در سوریه فعال بودند به قره‌باغ و مناطق هم‌مرز با جمهوری اسلامی ایران منتقل شوند، موضوعی که حساسیت ایران را در پی داشته است.

حالا اما وقت آن بود که ایران یک خط و نشان جدی برای همه عوامل در صحنه و پشت‌پرده این توطئه‌ها بکشد؛ رزمایشی توسط نیروی زمینی ارتش در منطقه شمال‌غرب در محدوده بین پلدشت تا جلفا و در حاشیه جنوبی رود ارس طرح‌ریزی می‌شود، رزمایشی که نام آن بیشتر از خودش توجه‌ها را جلب می‌کند؛ «فاتحان خیبر» که بسیاری مخاطب اصلی آن را رژیم صهیونیستی بعنوان پشت پرده تمام این توطئه‌ها می‌دانند.

خط و نشان قاطع ایران با فاتحان خیبر؛ از ستون‌کشی گسترده تا استقرار ۴۸ ساعته در مرز ارمنستان و آذربایجان


محدوده رزمایش فاتحان خیبر

پیش از آغاز رزمایش، تصاویر و فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از ستون‌های نظامی ایران که به سمت مرزهای شمالغربی کشور روانه بودند در جاده‌ها منتشر شده بود که حکایت از جابجایی ادوات سنگین زرهی و توپخانه به این مناطق داشت؛ آنگونه که فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمالغرب نیروی زمینی ارتش گفته است، انتقال نیروها و تجهیزات تنها ظرف ۴۸ ساعت به مرزهای شمالغربی انجام شده است؛ موضوعی که خود حکایت از سرعت جابجایی بسیار بالا برای این حجم از نیروها را دارد.

اما استعداد نیروی زمینی ایران در این رزمایش چقدر بود؟ آنگونه که اعلام شده در این رزمایش ۲ تیپ زرهی (تیپ‌های ۲۱۶ و ۳۱۶ زرهی) یک تیپ نیروی مخصوص (تیپ ۲۵ واکنش سریع نیروی مخصوص)، یک گروه توپخانه (گروه ۱۱ توپخانه)، گروه پهپاد نزاجا، گروه جنگال نزاجا و گروه ۴۳۳ مهندسی رزمی نیروی زمینی ارتش حضور داشته‌اند.

خط و نشان قاطع ایران با فاتحان خیبر؛ از ستون‌کشی گسترده تا استقرار ۴۸ ساعته در مرز ارمنستان و آذربایجان

تست و ارزیابی سامانه‌های جدید بخش دیگری از این رزمایش بود که از جمله آنها می‌توان به سامانه پایشگر الکترواپتیک جلال برای پایش مرزها در منطقه عمومی رزمایش اشاره کرد که تصاویری از حضور این سامانه منتشر شد. جلال قابلیت پایش در طول شبانه‌روز و ارسال تصاویر به مراکز کنترل و فرماندهی را به صورت برخط دارد.

خط و نشان قاطع ایران با فاتحان خیبر؛ از ستون‌کشی گسترده تا استقرار ۴۸ ساعته در مرز ارمنستان و آذربایجان
سامانه جلال در منطقه رزمایش فاتحان خیبر نزاجا

در کنار پایش زمینی، پایش هوایی منطقه رزمایش با استفاده از پهپادهای شناسایی و مراقبتی نیروی زمینی ارتش از دیگر اقدامات اجرا شده در این رزمایش با استفاده از پهپادهای مهاجر ۶ نزاجا بود؛ در کنار عملیات‌های شناسایی آنگونه که فرمانده نیروی زمینی ارتش گفته، در این رزمایش از پهپادهای بردبلند و نقطه‌زن هم استفاده شده است.

پهپادهای انتحاری یکی از ابزارهای اصلی و موثر جنگ‌های منطقه در سال‌های اخیر بوده‌اند به طوریکه هر طرفی که دستش در این حوزه پُرتر بوده باشد، اثرگذاری‌اش بر طرف مقابل نیز بیشتر بوده؛ مثال واضحش جمهوری آذربایجان است که با خرید انبوه پهپادهای انتحاری از رژیم صهیونیستی در طول جنگ قره‌باغ توانست ضربات قابل توجهی را به ارمنستان وارد کند.

خط و نشان قاطع ایران با فاتحان خیبر؛ از ستون‌کشی گسترده تا استقرار ۴۸ ساعته در مرز ارمنستان و آذربایجان

در نیروهای مسلح کشورمان نیز امروز در تمام سازمان‌ها اعم از ارتش و سپاه، حجم قابل توجه و انبوهی از این نوع پهپادها وجود دارد و در رزمایش‌های مختلف مورد تست و ارزیابی قرار گرفته و کارآمدی آن در صحنه‌های مهمی به اثبات رسیده است.

در رزمایش فاتحان خیبر باز هم آنگونه که اعلام شد، دو نوع سلاح ضدزره جدید تست شده است که البته جزئیاتی از آن اعلام نشده است؛ همچنین گفته شده که در بعضی کالیبرها نیز گلوله‌های هوشمند برای توپخانه توسعه داده شده که در این رزمایش تست و ارزیابی شده اند؛ به احتمال زیاد منظور از گلوله‌های هوشمند همان گلوله‌های کراسنوپول باشد که با استفاده از لیزر هدایت می‌شوند و دقت اصابت نقطه‌زنی دارند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  95 4
  چرا وزارت خارجه با استدلال تاریخی در پی الحاق آذربایجان به ایران نیست ایران مادر آذربایجان است
  • TR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
   4 30
   اذربایجان متعلق به قاجار بود
  • IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
   4 28
   برو شیرتو بخور لالا کن
 • جاوید IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  62 2
  از همون ابتدا مشخص بود جنگ قره باغ توطئه از پیش طراحی شده توسط اتحاد شوم ترکیه آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران هست و آذربایجان هم به عنوان ابزار این توطئه بوده و متاسفانه به خاطر ساده لوح بودن دیکتاتورهای آذربایجان دود این توطئه به چشم آذربایجان خواهد رفت
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  13 0
  جلوتر جمهوری باکو از اتصال راه آهن دو کشور می گفت حالا راه ارتباطی را قطع میکند وخودسرانه عوراض می گیرد حالا هدف باکو چی بوده وچی هست ا...اعلم
  • مینا IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
   4 9
   ببخشید که موقع عوارض گرفتن از شما اجازه نگرفت... مگه ایران آزادراه قزوین عوارض میگیره یه کشورهای دیگه میگه و یا اجازه میگیره؟
  • IR ۰۶:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
   5 2
   اذربایجان به هیچ کنوانسیون بین المللی پایبند نیست.
  • یاشاسین آذربایجان یاشاسین ایران FR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
   3 2
   به باکو هم ربطی نداره درباره تمامیت ارضی ایران صحبت کنه. به باکو هم ربطی نداره ایران ازون جاده بره چون معاهده صلح اینو قبول داره و باکو زیرش میزنه تازه یه رزمایش کردیم اینهمه سوخت :-) ولی خوشحالم حداقل چنتا پانمغول حساب کار دستشون اومد.
 • پاپک آذری iran IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  13 1
  درود بر نیروهای نظامی دفاعی ارتش و سپاه میهنم ایران بزرگ ، زنده باد ایران ، یاشاسین گوزل ایرانیمیز .. بعنوان یک ایرانی از خطه آذربایجان ایران عزیز می‌گویم مانور نظامی ایران در این برهه زمانی و در این منطقه حساس مرزی کار بسیار ارزشمند لازم و ضروری بود ، رژیم صهیونیستی اسرائیل، الهام علی اوف ، رجب عرعردوغان ترکیه باید این پیام مقتدرانه ایران رو دریافت میکردند که ایران با کسی شوخی ندارد بازی و شیطنت و توطئه و خرابکاری در مرزهای ایران به هیچ عنوان قابل قبول و پذیرش نخواهد بود هر گونه شیطنتی با پاسخ و، واکنش تند و جدی ایران بزرگ و مقتدر روبرو خواهد شد، یاشاسین ایران .. ما فرزندان ستارخان و باقرخان و باکری ها هستیم خاک میخوریم خاک به دشمن نمی‌دهیم جانم فدای خاک مقدس ایران عزیز
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  13 0
  کریدور زنگزور آزاد باید گردد . ابن کریدور باید توسط نیروهای مرزبانی ایران کنترل شود . چرا که ایران در قبال هردو کشور همسایه بر اساس عدالت رفتار مبکند افزون بر اینکه از بعد تاربخی زنگزور قبلا متعلق به ایران بوده و حالا با انقضای قرارداد ترکمانچای دوباره به آغوش مادر بر میگردد
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  18 0
  شايد حماقت علیف باعث بازگشت آذربایجان به‌ مام ميهن شود
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  15 0
  خط و نشون كشيدن بدرد ما نميخوره. تركها بايد بروند و خاك ايران بايد به ما برگردد.
  • IR ۰۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
   7 1
   و الحاق مجدد اون بخش که رضا خان ابله از کیسه خلیفه بخشیده بود.
  • ترک تبار IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
   0 0
   دوست عزیز
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  14 0
  هدف ترکیه قطع ارتباط ما با قفقاز است یکبار برای همیشه نخجوان را تصرف کنیم وخواب وخیال آذربایجان وترکیه را برای همیشه باطل کنیم عدم انجام این حرکت مشگلات را دوبرابر خواهد کرد امریکا وترکیه وپاکستان عملا ایران را از کریدور جنوب به شمال خارج کرده اند پاکستان بااشغال افغانستان عملا راه آهن چابهار به هرات ‌ازبکستان را از مدار خارج کرد و آذربایجان با رفتن این کریدور عملا راه شمال ایران قطع میشود راه حل ودفع خطر راه اندازی مقاومت شما افغانستان با حمایت مسعود وایجاد در یزدی مجدد بین ارمنستان واذربایجان تست وبه یک بهانه ای نخجوان تصرف شود غیر این صورت عملا از شملغزب شمال وشرق محاصره خواهیم شد باید اطراف ترکیه را هم آشفته کرد سوری کردها ارمنستان ویونان ترمز ترکیه را میکشند
 • RO ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  11 0
  در هرصورت ترکیه دنبال فرصت مناسب برای تصرف مرز ایران با ارمنستان است که اگر عملی شود چیزی شبیه شکست های زمان قاجاریه است.ایران باید در این مرز حضور نظامی قدرتمند داشته باشدو در مقابل احداث پایگاه های ترکیه در خاک جمهوری باکو در ارمنستان پایکاه موشکی و نظامی بزند
 • احمد IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  9 0
  بهتر است که با ارمنستان یک پیمان نظامی امنیتی منعقد وایران حفاظت از این جاده ،دالان وراه ارتباطی را بعهده بگیرد آن وقت معلوم می شود آیا کسی باز هم جرات تعرض به این جاده رادارد ؟
 • کارشناس IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  5 8
  به نظرتون چرا سپاه رزمایش اجرا نکرد؟ هر جا کار خطرناک میشه سپاه عقب نشینی میکنه
  • ناشناس IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
   2 2
   هنوز سواد سیاست بین المللی نداری
 • امیر IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  9 0
  ما زمانی که آذر بایجانیها ازشوروی جدا شدند و التماس میکردند که به خاک ایران برگردند چرا به صورت رسمی اعلام کردیم که ما هیچ ادعایی به این مناطق جدا شده از ایران نداریم؟بزرگترین اشتباه همونجا بود الان که کشور مستقلی شدند و ده ها سال روی فکر اونها کار شده تا از ایران دور بشن و با ترکیه احساس برادری و همخونی کنند این کار سخته.
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  5 0
  برای حفظ امنیت ایران هم که شده در صورت امکان در ارمنستان پایگاه موشکی احداث کنید تا همزمان دو کشور ترکیه و آذربایجان تحت نظر باشند
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  4 1
  ایران با همکاری روسیه و ارمنستان باید در قسمت راهروی زنگزور یک پایگاه بزرگ نظامی مشترک احداث کند تا دیگر ترکیه و آذربایجان نتوانند کاری بکنند. این تنها راه، حل مشکل در این منطقه است.
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
  1 2
  تانک چیفتن ٤٠ سال پیش که به روز بود تو جنگ ایران و عراق کارایی نداشت. حالا در مقابل تی٩٠ اذربایجان, m60a3 به روز رسانی شده ترکیه و تانک های لئوپارد ١ و ٢ ترکیه چه کارایی می تونه داشته باشه. نیروی هوایی هم که وضعش در مقابل نیروی هوایی ترکیه احتیاج به گفتن نداره. اول ارتش رو به روز رسانی کنید بعد به فکر خط و نشان کشیدن باشید. حالا یکی میاد میگه ما با سلاح عقیده می جنگیم. اگه اینطوریه همون شمشیر و نیزه زمان صفوی براتون کافیه. سرنوشت همچین درگیری هم مشابه جنگ چالدران.
  • ع FR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
   4 0
   اخوی خیلی بدبینی! تو جنگ سوریه هم با همین تجهیزات بودیم تازه نیروهای نیابتی مون:-) تازه 5 سال قبل و نتیجش شد شکست تورکیه تو سوریه دقت کنید ما نیروهای مسلح خودمون رو اصلا در حد وسیع درگیر نکردیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس