ترکیه نمایه

اصلاحات اقتصادی ترکیه نیازمند حرکتی بود که شاید در نگاه اول از سمت عموم مردم حرکتی غیرمنطقی و ناعادلانه بنظر می رسید؛ لازم بود که حقوق و دستمزدها، نه تنها افزایش سالانه نداشته باشد.

به گزارش مشرق، مطالعه تحولات اقتصادی کشورها، همواره دارای درس های آموزنده ای است که می توان در شرایط مشابه در کشورهای مختلف از آن بهره برد؛ خصوصا برای کشورهایی که دارای شاخصه های مشترکی همچون جغرافیا، دین، فرهنگ و ... باشند.

بانگاهی به تاریخ تحولات اقتصادی کشور ترکیه، شاهد سه دوره بحران های شدید اقتصادی در سال های ۱۹۹۴، ۲۰۰۱ و۲۰۰۷ در این کشور هستیم که بحران فوریه ۲۰۰۱ بیش از دیگر مقاطع دارای اتفاقات و تحولات شدید اقتصادی بوده است و سالهاست که از آن به عنوان نمونه موفقی از برخی سیاست های اصلاحی اقتصادی یاد می شود.

بیشتر بخوانید:

نرخ تورم ترکیه بالا رفت

نکته قابل توجه در بحران ۲۰۰۱ که بیش از پیش این تجربه را برای ایران ارزشمند نموده، موضوعی است که هم اکنون در کشورمان با آن روبرو هستیم یعنی چرخه دستمزد-تورم. در ماه‌های گذشته شاهد هستیم که کارکنان و بازنشستگان، خواستار افزایش حقوق خود برای جبران قسمتی از قدرت خرید از دست رفته خود هستند؛ اتفاقی که در ترکیه نیز به دلیل نرخ تورم بالای ۷۰ درصد اتفاق افتاد و اتحادیه های کارگری خواستار افزایش سالانه بیشتری در حقوق خود بودند. اما سوال اصلی این است که آیا با افزایش مداوم حقوق ها می شود کاهش قدرت خرید و نرخ بالای تورم را جبران نمود؟

در ادامه این گزارش، به بررسی این بحران و نحوه‌ عملکرد دولت ترکیه خواهیم پرداخت که در جهان به واسطه نقش پررنگ «کمال درویش» وزیر خزانه داری ترکیه در کنترل و رفع این بحران از آن به عنوان شاهکار کمال درویش نیز یاد می شود.

*بحران فوریه ۲۰۰۱

اگرچه ترکیه طی دهه ۱۹۸۰ توانست عملکرد قابل قبولی در کارنامه اقتصادی خود برجای بگذارد. اما دهه ۱۹۹۰ را می‌توان دهه سکون اقتصادی این کشور دانست. بررسی آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که طی دهه ۱۹۹۰ میزان رشد درآمد سرانه در این کشور تقریبا صفر درصد بوده ‌است. در این دهه، ظهور نشانه‌های بحران اقتصادی سیاسی و اجتماعی اقتصاد این کشور را به موجودی بی تحرک، بیمار و آسیب‌پذیر تبدیل کرده ‌بود. شدت بیماری اقتصاد ترکیه در این دوران به حدی بود که در سه سال پایانی دهه ۱۹۹۰، نرخ رشد اقتصادی در این کشور همواره کمتر از منفی ۶ درصد بود.

روندی که باعث کاهش ۳۰ درصدی درآمد شهروندان ترکیه در سه سال منتهی به سال ۲۰۰۱ شد. همراهی این تحولات با کاهش شدید ارزش پول ملی ترکیه و مشکلات ناشی از وضعیت ناگوار بودجه دولت، ضمن تضعیف اقتصاد و فرسایش اعتماد عمومی به حاکمیت اقتصادی ترکیه، این کشور را به «لبه پرتگاه اقتصادی» کشانده بود. می‌توان گفت که در این شرایط بحرانی سیاست‌های مالی تنها ابزار در دسترس برای کمک به اقتصاد ترکیه برای ایجاد تناسب بین دو هدف واگرا یعنی «تثبیت نرخ ارز» و «متعادل کردن تراز تجاری» بود.

بیشتر بخوانید:

اقتصاد ترکیه، گرفتار تورم و رکود

اما با وجود این شرایط پیچیده، در نیمه نخست دهه ۲۰۰۰ نه تنها سیاست‌های مالی در این کشور در مسیر معقولی قرار نداشت، بلکه کسری تراز تجاری فزاینده در این کشور حکایت از تضعیف مستمر توان رقابتی کالاهای ترکیه‌ای در مقایسه با رقبای خارجی داشت. طی این سال‌ها بانک مرکزی ترکیه این اجازه را داشت که نرخ ارز را متناسب با تورم نسبی، تعدیل کند، سیاستی که در عمل اجرایی نمی‌شد و نرخ تعدیل ارز در این کشور کماکان متفاوت از تفاوت نرخ بهره در داخل و خارج از مرزهای این کشور بود. این تفاوت باعث می‌شد که استقراض خارجی در اقتصاد ترکیه بسیار جذاب شود. در واقع ارزان‌تر بودن استقراض خارجی باعث شده بود تا کسری تراز تجاری این کشور از طریق استقراض کوتاه مدت خارجی تامین شود. این روش تامین سرمایه به واسطه شکاف نرخ بهره از یک بازی پونزی سود می‌برد و اعتبار نرخ ارز میخکوب شده را رفته‌رفته فرسوده می‌کرد. به این ترتیب اقتصاد ترکیه در آستانه یک پرتگاه بزرگ قرار گرفته ‌بود.

در چنین شرایطی از دست رفتن اعتماد عمومی نیز با معکوس کردن جریان سرمایه و ایجاد فشار به نظام بانکی، چرخه‌هایی را در اقتصاد این کشور فعال می‌کرد که به‌صورت یک دومینو بخش‌های مختلف اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌داد. اولین تکانه‌های ناشی از این روندهای مخرب در نوامبر ۲۰۰۰ بروز کرد. یعنی زمانی که یکی از بانک‌های متوسط در این کشور سقوط کرد و نتوانست افزایش دفعه‌ای نرخ بهره را تحمل کند، چرا که نمود ریسک بالایی به خاطر نگهداری اوراق دولتی داشت. این سقوط به از دست رفتن بیشتر اطمینان در بازارها منجر شد و نیاز به مداخله بانک مرکزی در بازار ارز این کشور را بیش از پیش افزایش داد. کمک مالی نهادهای بین‌المللی نیز تنها توانست شرایط را برای کمتر از سه ماه در این کشور تغییر دهد. اما در فوریه سال ۲۰۰۱ یک سقوط بزرگ در اقتصاد ترکیه اتفاق افتاد.

بررسی آمارها نشان می‌دهد که نرخ ارز در ترکیه طی ۶ ماه ابتدایی سال ۲۰۰۱ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت. طی دهه ۱۹۹۰ میزان بدهی دولتی در ترازنامه بانک‌ها روزبه‌روز در حال افزایش بود. بانک‌ها نیز برای پوشش این دارایی در ترازنامه خود و به واسطه تفاوت بین نرخ بهره داخل و خارج اقدام به تامین مالی این دارایی با ارز کرده بودند. با صعود ارز بانک‌های ترکیه یکی پس از دیگری به مرز ورشکستگی رسیدند. در نتیجه اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۰۱ آماده یک سقوط بزرگ بود. آن هم در شرایطی که از دست رفتن اعتماد عمومی به حاکمیت اقتصادی در این کشور، تغییر جهت انتظارات را به هدفی سخت‌دست‌یافتنی برای سیاست‌گذاران این کشور تبدیل کرده بود.

این فعل و انفعالات در حالی در اقتصاد ترکیه در حال وقوع بود که اختلاف نظرها در میان تصمیم‌گیرندگان اقتصادی در این کشور، باعث انفعال سیاست‌گذاران در واکنش به نشانه‌های بحران شده‌بود. در میانه فوریه ۲۰۰۱ و همزمان با شدت گرفتن نشانه‌های بحران در اقتصاد ترکیه، اختلاف نظر بین رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه بر سر مسائلی مانند «برخورد با فساد» و «نظارت بر سیستم بانکی» به حداکثر رسیده ‌بود، تا جایی که در ۲۹ فوریه سال ۲۰۰۱ رئیس‌جمهور وقت ترکیه، نخست‌وزیر را علنا به فساد متهم کرد. در چنین شرایطی رئیس بانک مرکزی ترکیه نیز با حالت استیصال از سمت خود استعفا داد. احزاب مخالف ائتلاف دولت نیز با برگزاری راهپیمایی‌های روزانه وضعیت اقتصاد ترکیه را نتیجه اعتماد دولت این کشور به صندوق جهانی پول دانسته و خواستار استعفای دولت بودند. به این ترتیب در فوریه سال ۲۰۰۱ ترکیه درگیر یک بحران همه‌جانبه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شد.

*کمال درویش، منجی اقتصاد از لبه پرتگاه ترکیه

در آغاز سال ۲۰۰۱ سیاستمداران در این کشور تصمیم به تغییر تیم اقتصادی گرفتند. در این بین ریاست بانک مرکزی ترکیه به «کمال درویش» پیشنهاد شد اما درویش عقیده داشت تغییر اساسی باید در سطح بالاتری اتفاق افتد. افزون بر این به عقیده درویش در آن بازه زمانی، تصمیمات جزیره‌ای نهادها و وزارتخانه‌های اقتصادی در این کشور، همگرایی را به پیش‌شرطی حیاتی برای تحقق اهداف اقتصادی تبدیل کرد. در نتیجه قرار بر این شد تا در ازای پذیرفتن دو شرط «استقلال در تصمیم‌گیری و انتخاب تیم اقتصادی» و «همگرایی ائتلاف سیاسی حاکم بر ترکیه» درویش عهده‌دار سمت وزارت خزانه‌داری در این کشور شود. به این ترتیب کمال درویش از شغل پیشین خود در «بانک جهانی» استعفا داد و کار خود را با تشکیل تیم چهار نفره از کارشناسان که شامل رئیس کل و معاون بانک مرکزی و یکی از همکاران درویش در بانک جهانی بود آغاز کرد. درویش علاوه بر وزارت خزانه‌داری، مسوول مذاکره با نهادهای بین‌المللی و ایجاد هماهنگی بین بانک مرکزی و «آژانس قانون‌گذاری و نظارت بانکی» را عهده‌دار شد. با انتصاب مدیران جدید در بانک‌های دولتی ترکیه و تغییر رئیس آژانس قانون‌گذاری و نظارت بانکی، نخستین پیش‌زمینه مد نظر کمال درویش، یعنی تیمی هماهنگ، حرفه‌ای و مصر بر اجرای اصلاحات اقتصادی حاصل شد. سکانداری این تیم اقتصادی چنان تحولی در مسیر اقتصاد ترکیه ایجاد کرد که بسیاری از کارشناسان کمال درویش را به‌عنوان معمار اقتصاد ترکیه معرفی کردند.

*محور برنامه‌های اصلاحی درویش چه بود؟

به عقیده درویش، یکی از مهم‌ترین مسائل پیش‌روی سیاست‌گذاران وقت ترکیه اقتصاد رانت‌جو بود. نهادینه شدن گرایش به رانت نه تنها اقتصاد بلکه بنیان‌های اجتماعی این کشور را نیز تخریب کرده ‌بود. در نتیجه تیم جدید اقتصادی در نخستین گام تصمیم‌ به اجرای سیاست‌های اصلاحی برای تغییر این روند فرساینده گرفت. آن‌چیزی که این برنامه اصلاحی به دنبال آن بود «تغییر از یک جامعه رانت‌جو به اقتصادی مدرن، شفاف، و بدون امتیازات ویژه سیاسی» بود.

دولت‌های ترکیه از دهه ۱۹۶۰ تلاش می‌کردند تا به توزیع منابع، بیش از آنچه به دست می‌آورد، بپردازد. طی این سال‌ها بخش خصوصی در اقتصاد ترکیه به جای رقابت سازنده در بازار برای به دست آوردن سهم بیشتر از رانت توزیع شده در اقتصاد تلاش می‌کردند. اگرچه سیاست‌های اصلاحی دهه ۱۹۸۰ در دوره «تورگوت اوزال» توانسته بود این وضعیت را تا حدودی تغییر دهد؛ اما اقتصاد ترکیه در دهه ۱۹۹۰ بار دیگر به عرصه کشمکش‌های سیاسی برای جذب رانت دولتی تبدیل شده ‌بود. کشمکش سیاسی در تصمیمات اقتصادی ترکیه در این سال‌ها به حدی زیاد بود که دوره تصدی‌گری برخی از وزارتخانه‌ها در این کشور عملا به کمتر از یک سال تقلیل یافته بود. این شرایط پراصطکاک باعث شده بود تا کمترکسی هزینه سیاسی انجام اصلاحات اقتصادی در این کشور را بپذیرد. اما تیم اقتصادی جدید، با درک این مساله که راه‌حلی جز تقبل این هزینه سیاسی وجود ندارد، وارد میدان سیاست‌گذاری در ترکیه شد.

*بازگشت از پرتگاه با تصمیم جسورانه کمال درویش

شرایط بحرانی ترکیه، سیاست‌های مالی این کشور را نیز نیازمند تغییرات گسترده کرده بود. طی آن سال‌ها بدهی بخش عمومی در ترکیه به بیش از ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده‌ بود. ترکیه در ابتدای سال ۲۰۰۱ نه اعتبار لازم برای بازسازی بدهی خود را داشت و نه شرایط اقتصادی و نا اطمینانی‌ها آماده پذیرش تورم بود؛ تورمی که قسمت عمده ای از آن ناشی از اتفاقی بود که این روزها در کشور ما نیز به یک جریان دومینو وار و رقابتی تبدیل شده است؛ افزایش حقوق‌ها. زمانی که در یک سیستم اقتصادی تورم بالا رخ می دهد، به تبع آن قدرت پول ملی کاهش می یابد که افزایش نرخ ارز نیز موجب تشدید این اتفاق می شود. با کاهش قدرت خرید مردم، دولت ها دو راه پیش روی خود دارند؛ یا باید با کنترل تورم از طریق سیاست های پولی و مالی قدرت خرید مردم را افزایش دهند و موجب کند شدن روند افزایش قیمت ها شوند و یا اقدام به افزایش پول در دست مردم کنند که افزایش حقوق ها، معمول ترین روش آن است. دولت ها اما معمولا به جهت سادگی کار و افزایش زود بازده تر، و بعضا به سبب اقدامات پوپولیستی اقدام روش دوم را انتخاب کرده و به سمت افزایش فزاینده دستمزد و حقوق قدم بر میدارند؛ اقدامی که خود باعث افزایش مجدد تورم می شود و در نتیجه دولت ها پس از مدتی درگیر چرخه افزایش دستمزد و تورم می شوند.

به عبارتی دولت ها از طریق افزایش حقوق و دستمزد سعی بر این دارند تا مقداری از قدرت خرید از دست رفته مردم را به آنها بازگردارند در صورت که این افزایش دستمزد و حقوق که اغلب از طریق چاپ پول از سمت بانک مرکزی تامین اعتبار می شود، موجبات افزایش پایه پولی و تورم مجدد را فراهم می نماید. در نتیجه در ابتدا ظاهرا به قدرت خرید مردم افزوده می شود اما پس از مدتی با شروع چرخه جدید تورم، اوضاع از قبل هم بدتر می شود. این چرخه اتفاقی بود که بحران ترکیه را بیش از پیش خطرناک کرده بود و سیاستمداران ترک نیز هیچ کدام حاضر به مخالفت و اقدام در مقابل این چرخه دستمزد- تورم نبودند و انجام اصلاحات را بسیار پرهزینه می دیدند.

اصلاحات نیازمند حرکتی بود که شاید در نگاه اول از سمت عموم مردم حرکتی بر خلاف عقل و ناعادلانه بنظر می رسید؛ در پی اجرای سیاست مالی انقباض  ی لازم بود که حقوق و دستمزدها، نه تنها افزایش سالانه نداشته باشد، بلکه باید کاهش پیدا می‌کرد؛ در این زمان اما کمال درویش اصرار داشت تا اتفاقی که سالها کسی قدرت اجرای آن نداشت را رقم بزند؛ در نتیجه مذاکراتی با اتحادیه‌های مختلف آغاز شد. در این شرایط از یکسو دولت ترکیه به واسطه توافق با بانک جهانی متعهد به کاهش دستمزدها شده‌بود و از سوی دیگر اتحادیه‌ها به دنبال پیروزی در مذاکرات تعیین حقوق بودند. کمال درویش این روزها را سخت‌ترین روزهای کاری خود در دولت ترکیه می‌داند که طی آن دولت مذاکرات فراوانی با اتحادیه‌های کارگری برای کاهش دستمزد داشت. طی این دوره کمال درویش بارها در گفت‌وگوی عمومی حضور پیدا کرد تا افکار عمومی را نسبت به اهمیت کاهش دستمزد و نتایج بلندمدت آن آگاه کند. در واقع درویش در تلاش بود تا سرمایه‌های اجتماعی را در یک فداکاری بزرگ با خود همراه کند. در نهایت این «فداکاری بزرگ عمومی» باعث موفقیت دولت در اجرای این طرح با حفظ آرامش اجتماعی شد. اجرای موفقیت‌آمیز این طرح یک سیگنال بزرگ به اقتصاد بود؛ دولت مصمم به کاهش تورم است. در واقع کمال درویش تمام اعتبار خود را به میدان آورد تا مردم را مطمئن به ایجاد عزمی راسخ برای حل مشکلات کنند؛ در نتیجه کمک شایانی به کنترل انتظارات تورمی کرد. به این ترتیب سیاست‌گذاران ترکیه‌ای موفق شدند خیلی زودتر از حد تصور مسیر فرساینده متغیرهای اقتصادی در این کشور را تغییر دهند.

در نتیجه این تغییرات و کاهش دستمزدها، شرایط مولفه های اقتصادی ترکیه در طی مدت نسبتا کوتاهی، به میزان قابل توجهی بهبود یافت و ضمن تامین کسری بودجه، نرخ تورم بیش از ۵۰ درصدی ترکیه  ظرف سه سال کاهش پیدا کرد و تک رقمی شد که اثر قطع دومینوی افزایش حقوق را بیش از پیش نشان می دهد.

بازخوانی این تجربه اهمیت خاصی دارد زیرا در چند ماهه گذشته این اتفاق در کشور سرعت گرفته و شاهد هستیم که بازنشستگان صندوق‌های مختلف، اتحادیه ها،گروه های مختلف کارگری، پرستاران، پزشکان، وکلا و دیگر گروه ها درخواست افزایش حقوق دارند و البته دولت روحانی با برخی افزایش حقوق ها و همسان سازی حقوق بازنشستگان موافقت نموده و زنگ خطر چرخه دستمزد- تورم را به صدا درآورده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  2 1
  تو ایران دولتها ونمایندگان مجلس بیشتر نگران انتخاب مجدد خودشون هستند تا اقتصاد کشور .افزایش حقوق راحت ترین وآسانترین راه پوپولیستی برای کاستن اعتراضات هست غافل از اینکه اگر تورم رو درسال پیش رو بشه کنترل کرد عملا در طول سال پول کاهش تورم رو به جیب مردم به جای افزایش حقوقها ریختین.تو ایران امسال افزایش حقوقها فقط سبب تورم وکسری بودجه شدید شده ونتیجه اون کم کم داره معلوم میشه .برنج ایرانی که پارسال 25تومن بود الان 45تومن توگیلان نمی فروشند .حبوبات زیر 40تومن دیگه پیدا نمیشه ومواد غذایی وشوینده هر ماه افزایش قیمت دارند .اون کارگری که ماهی 4تومن درآمد داره ومستاجر هست براش این افزایش قیمتها مثل شکنجه هست .برای اقتصاد باید افراد دلسوز ودرحال بی توجه به کارهای پوپولیستی تصمیم بگیرند وگرنه حال مردم خرابتر خواهد شد.
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  1 0
  جالب بود و در چرخه ای جذاب رانت را از مقاله خارج و به دستمزد رسید. پس رانت های سیاسی و اقتصادی که مثلث علف هرز بر اقتصاد کشور افتادن چی میشه؟ اول اینا رو از بین ببرید بقیه مسایل خودش درست میشه
 • MY ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  4 0
  ههههه. همین الان حقوق پرداختی زیر خط فقر هست. اگر راست میگید اول رانتخواری و بهره کشی از نیروی انسانی توسط پیمانکاران حذف بشه
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  2 2
  یعنی اون زمان ترکیه هم مثل ایران تحت تحریم های همه جانبه بوده؟ معاملات بانکی و ارزی ایران تحت تحریم آمریکاست ، کشورهای خارجی از ترس تحریم حتی بعضا دارو هم به ما نمیفروشن چون معاملات بانکی باید انجام بشه و نمیخوان مورد خشم و غضب آمریکا قرار بگیرن. مقایسه ایرانِ سختی کشیده و رنج دیده با ترکیه بدون تحریم از اساس اشتباه و غلطه. در ضمن اگر قرار حقوق کسی هم کم بشه باید اول حقوق مدیران دولتی به اندازه حقوق کارگران پایین بیاد. ان کنتم صادقین
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  0 3
  ما هم همتی داشتیم و سیف که زحمات زیادی کشیدند.
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  6 1
  سیاست های ریاضتی برای کشوری که بر روی دریایی از منابع و معادن و نفت و گاز و 18 اقتصاد دنیاست خجالت آوره. و زمینه سازی شما برای کاهش دستمزد اقشار ضعیف جامعه به جای مبارزه با رانت و فساد و نجومی بگیران خجالت آورتر!
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  7 0
  الان که دولت متبوع شما روی کاره نسخه سیاست های اقتصادی ریاضتی میپیچید؟ واقعا که!
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  5 0
  تون کارمند و کار گری که همه حقوقش قسطه چطور با کاهش حقوق کنار بیاد اصلا فکر میکنید شماها؟؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  3 0
  چطور شد از شعار های توسعه تولیدملی و تامین نقدینگی و روابط مقتدرانه با سایر کشور ها رسیدید به نسخه پیچی های این چنینی و کاهش حقوق؟ عجب...
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  6 0
  خیلی تبریک میگم به دولت اقای رییسی که به جای حل مشکلات دارن از طریق رسانه های هم راستا برای کاهش حقوق ها فرهنگ سازی میکنن! چه راهکار جالب و خلاقانه ای!! مردم قسط و وام و خرجشونم که رو هوا!
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  4 3
  ترکیه کجا ایران کجا! ایران نه تنها تحریمه بلکه هزاران رسانه مخالف داره. اینجور میخواید جلو فروپاشی اقتصادی رو بگیرید ناگهان کشور دچار فروپاشی اجتماعی میشه!!! احسنت!!!
  • TR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
   4 0
   تحریم های امریکا فقط جهل درصد تاثیر داشته دلیل اصلی اقتصاد فاجعه ایران سو مدیریت اختلاص و ...است
 • MY ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  3 0
  ههههه. همین الان حقوق پرداختی زیر خط فقر هست. اگر راست میگید اول رانتخواری و بهره کشی از نیروی انسانی توسط پیمانکاران حذف بشه
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  0 1
  اقتصاد بدون نفت و گاز ترکیه به خاطر رقابتهای راست ها و چپ ها که مثل دهه ۷۰ به درگیری کشیده شده بود عقب مونده بود. حتی دولتهای راست هم مجبور بودن دولت رو مادر خرج مردم بکنن که همانطور که تو متن اشاره شد این کمکها به مردم نمی رسید و وسط هاپولی می شد. وقتی این درگیری ها نبود مثل دهه ۸۰ اقتصاد ترکیه رشد می کرد. دهه ۹۰ هم دولتهای اتئلافی و زود گذر ثبات رو از بین برده بود. و اما کمال درویش در محیطی این اصلاحات رو انجام داد که ترکیه تحریم نبود. و کاری که کردن دادن امید به جامعه و دادن نظم به اقتصاد بود. شما این کار رو در ایران تحریم شده نمیتوانید اجرا کنید.
 • DE ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  4 0
  درسته که میخواین ذهن مردم رو برای کاهش حقوق ها آماده کنید ولی باید بدونید که برخلاف ترکیه آن روزگار در ایران به دلیل گرانی و تحریم ها مردم به شدت ناراضی هستند و هر حرکت اشتباهی آغاز پایان خواهد بود. بهتره دولت جدید نظام سفت و سخت مالیاتی از سرمایه داران و رانت خواران اعظم رو پی گیری کنه.
 • DK ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
  4 0
  وزیران ترکیه تحصیلات عالی دارند بدون رانت و کجا ما شخصی مثل کمال درویش در ایران داریم
 • NL ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
  1 0
  این کجا و آن کجا برادر مسئولان ترکیه مرام دارند تابع انگلیس نیستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس