سید محمد خاتمی پای صندوق رای

لیدر اصلاح‌طلبان در حالی اقدام به موج‌سواری بر حاشیه‌های طرح مجلس برای صیانت از فضای مجازی کرده که شخص او علت‌العلل مشکلات عمده این روزهاست و کسی منتظر او نبوده است

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

مردی که به کسب و کار اینترنتی رونق داد...

مشکل مردم شمایید نه فضای مجازی! / مردی که به کسب و کار اینترنتی رونق داد

محمد خاتمی، حامی رئیس‌جمهور روحانی و لیدر اصلاح‌طلبان اخیراً در یادداشتی که سایت جماران آنرا منتشر کرد به طرح مجلس برای صیانت از فضای مجازی اعتراض کرد.

خاتمی در این یادداشت نوشته است: ‌آنچه این روزها در مجلس گذشت و می‌گذرد علاوه بر ناسازگاریِ آن با حقوق مدنی و شهروندی و شرایط حکمرانیِ خوب، باید گفت در این وانفسای زندگی و بی‌کاری و فشارهای سنگین که بر مردم وارد آمده و موجب ناامیدی و بی‌کاری وخشم انبوهی از آنان شده است، آنچه از این تصمیم نادرست و دارای هزینه سنگین مادی و معنوی حاصل خواهد شد، نه کارساز است و نه مفید. تنها نتیجه فوری آن پوشاندن ناتوانی در یافتن و ارائه راه‌های منطقی و معقول برای بهبود بخشیدن به زندگی مردم است و موجب بیکاری انبوهی از نیروهای کارآمد و بازماندن از خدمت‌رسانی به مردم است. ‌

او می‌افزاید: خوشبختانه بسیاری از مردم، نخبگان و افراد صاحب نظر، خیرخواه و مسؤول از همهٔ جریان‌ها و جناح‌ها حتی در خود مجلس مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده‌اند.‌

در یادداشت این فرد همچنین می‌خوانیم: ‌امیدواریم مجلس با شناخت درست واقعیت و جستجوگری برای راه‌های مناسب بهبود بخشیدن به امور و گوش فرادادن به ندای خیرخواهانه بخش قابل توجهی از مردم از این طرح که با روح قانون اساسی مغایر است و در کوتاه مدت حاصل آن نارضایتیِ به حقِّ مردم و خللِ بیشتر در زندگیِ تحت‌فشار آنان است و هزینه‌های بی‌فایده، بلکه پرضرر برای کشور و ملت و دولت دارد منصرف شود و مسؤولان عالی‌رتبه برای جلوگیری از افزایش فاصلهٔ میان مردم و مسؤولان چاره‌ای بیندیشند.[۱]

***

*طرح مجلس برای صیانت از فضای مجازی، مورد اقتراح قرار گرفته است و فارغ از خوب یا بد بودن طرح، کارشناسان در حال بحث پیرامون آن هستند.

بماند که عقلانیت نظارت بر فضای مجازی در هر حاکمیتی محرز است. اگرچه قانون را باید اصولی نوشت و با پیوست‌های لازم اقناعی اجرا کرد.

در این میان اما کسی منتظر امثال لیدر اصلاح‌طلبان که سبب‌ساز مشکلات مردم، فتنه و تحریم انتخابات است، نیست!

آقای خاتمی هم‌اکنون در جایگاه متهم ردیف اولی است که مشکلات فعلی ثمره "تَکرار می‌کنم" اوست و مسئولیت او حتی از آقای روحانی هم بیشتر است.

چنین کسی البته بایستی راجع به اتهام خود مسئولیت‌پذیری داشته باشد نه اینکه به بهانه یک مسئله کارشناسی اقدام به فرافکنی کند و خود را دلسوز مشکلات مردم جلوه دهد.

پر واضح است که اگر لیدر اصلاح‌طلبان و انتخاب غلطی که ۸ سال در دامن رأی مردم گذاشت، نبود؛ امروز بخش کمتری از مردم نیاز به کار و امرار معاش در اینترنت داشتند و معیشت عده کمتری از مردم آنچنان دچار تخریب می‌شد که به فضای مجازی وابسته شود.

***

مشکل مردم شمایید نه فضای مجازی!

مشکل مردم شمایید نه فضای مجازی! / مردی که به کسب و کار اینترنتی رونق داد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی طی اظهاراتی در افتتاحیه مسابقات ملی مهارت در کنایه به طرح مجلس برای صیانت از فضای مجازی با تاکید بر اینکه اتکا بر فناوری‌هایی نظیر آی تی و آی سی تی موجب افزایش شفافیت است، تصریح کرد: امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد. امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت. کشور در مرحله ای قرار دارد که نمی توان به مردم چیزی گفت ولی کار دیگری انجام داد.

به گزارش ایسنا، او با اشاره به فعالیت اقتصادی چندین میلیون ایرانی در فضای مجازی و اینترنت، ادامه داد: اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی در کشور است تا جایی که یک روستایی در منطقه خاش در سیستان بلوچستان با استفاده از اینترنت و ایجاد کسب و کار توانسته کالاهای خود را با جلب مشتری به سراسر دنیا بفروشد که این مهم از مزایای بسیار زیاد گسترش اینترنت و پهنای باند در کشور است که با تلاش های دولت تدبیر و امید فراهم شده است.

جهانگیری همچنین با اشاره به شیوع بیماری کرونا تصریح کرد: اگر اینترنت، پهنای باند و امکانات و زیرساخت های فضای مجازی در این دولت توسعه نیافته بود کشور با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شد. اگر پهنای باند در کشور ایجاد نمی شد ۱۴ میلیون دانش آموز، ۹۰۰ هزار معلم، ۴ میلیون دانشجو و اساتید دانشگاه نمی‌توانستند از طریق شبکه‌های مجازی و همچنین شبکه شاد در آموزش و پرورش کلاس‌ها و آموزش های خود را برقرار کنند.

این فعال اصلاح‌طلب تاکید کرد: در حال حاضر ۲۰ میلیون خانوار با بهره گیری از فضای مجازی و اینترنتی می‌توانند وام قرض الحسنه دریافت و یا خرید الکترونیکی داشته باشند. دنیای مجازی و اینترنت و اقتصاد مرتبط با این بخش دنیای متفاوتی خواهد بود.[۲]

*اظهارات جهانگیری در حالی است که منطقا و علی‌القاعده محتوای طرح نمایندگان مجلس این نیست که بخواهند با تصویب یک قانون، معاش مردم را مختل کنند و یا معیشت آن روستایی شریف را از بین ببرند.

این منطق آشکار هنگامی که در کنار توضیحات رئیس مجلس پیرامون این طرح مبنایی [۳] قرار می‌گیرد نشان می‌دهد که آقای جهانگیری عملا خود را به آن راه زده و یا در احتمال قوی‌تر قصد مظلوم‌نمایی در پایان یک کارنامه مشحون از ناکارآمدی و سیاه‌نمایی دارد.

باید به آقای جهانگیری متذکر شد معیشت آن روستایی شریف شهرستان خاش و آنهمه معلم و دانش‌آموز و شهروند را هیچکس به اندازه دولت روحانی - جهانگیری نمی‌توانست با آنهمه گرانی و سیاه‌نمایی مختل کند.

دولت آقای جهانگیری آنجا که می‌توانست جلوی گرانی‌ها را بگیرد و بر بازار نظارت کند اما نکردند و گفتند نمی‌توانیم! [۴] و آنجا که می‌توانستند ذهن مردم را آرام نگه دارند اما بر آتش اغتشاشات دمیدند و با اینکه مقام دولتی بودند اما اظهار کردند که ایران در "شرایط ته دره" قرار دارد! [۵]

اکنون نیز اعتراض به یک طرح از هرکس مسموع باشد از آقای جهانگیری و اعضای دولت ناکارآمد روحانی مسموع نیست...

***

1_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1519442

2_ https://www.isna.ir/news/1400050905810/

3_ mshrgh.ir/1252140

4_ mshrgh.ir/956156

5_ mshrgh.ir/818894

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 114
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  23 15
  واقعا کسی به این فکر نکرد که چی شد زندگی مردم گره خورد به اقتصاد اینترنتی؟!
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   38 13
   ظاهراً جهانگیری خود را به تحامق زده است و گمان می کند که مردم فراموش کرده اند که همین نفر در دولتر چیز دیگری می گفت و کار دیگری می کرد!
  • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   15 8
   دنیا پیشرفت کرد . به همین سادگی .
  • علی RO ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   16 3
   وقتی الان با مدرک کارشناسی و ارشد مردم یا بیکارن، یا حقوق 4 5 تومنی دارن، طبیعیه که به سمت اینترنت کشیده بشن تا بتونن درآمد آزاد و بدون سقف و محدودیت داشته باشن.
  • آرمین IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   8 2
   ديگه تمومه
  • سوخته IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   8 5
   انشاالله پای چوبه دار مکافات ببینمتان البته با همدستان خائنتان
  • آرش IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   4 5
   آقا یا خانم 10:30 منظور ایشون اینه که این تغییر یا به قول شما پیشرفت یک پروسه بود یا یک پروژه؟ همه چیز به این سادگی که شما می فرمایید نیست عزیز دل..
  • بینام US ۰۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   1 0
   با درود هنوز هیچ حیوانی پیدا نشده که از کوچکتر کردن قفسش یا طنابی که به گردنش بسته اند راضی وخوشحال شود.
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  30 12
  درسته که نمیشه به مردم دروغ گفت ولی انصافا ۸ سال به مردم دروغ گفتید
  • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   13 3
   فقط ٨ ساله؟! مطمئني بيشتر نيست؟!
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  15 15
  خاک بر دهانت باد خاتمی اف بر رویت باد ایا این هشت سال مردم هیچ مشکلی نداشتند فقط الان مشکل همین است خداوند شما را لعنت کند که جز به منافع خودتان به چیز دیگری فکر نمیکنید
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   10 6
   حتما باید با بی ادبی نظر بدهی تا همه بفهمند با چه شخصیتی روبه رو هستند ...می توانی مخاف باشی می توانی نظر مخالف داشته باشی ولی حق نداری بی ادبی کنی و فحاشی..چرا که در این صورت در زمره بی ادبان قرار می گیری
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   6 4
   مرگ بر فتنه گر
 • یوسف GB ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  19 28
  برای اینکه مزدوران وجاسوسان انگل لیس در فضای مجازی با هدف دو قطبی کردن جامعه کاملاً حرفه ای هستند ومحدود کردن به معنی کوتاه کردن دست این جماعت از این فضا کاملاً منطقی وقانونی است در آمریکای به اصطلاح مهد آزادی ترامپ نیمه روانی را از فضای مجازی بیرون کردند چون این وسیله مثل چاقو در دست آدم مست هم عمل میکنه
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  5 6
  این ها روی قبری که جنازه ای که توش نیست گریه می کنند. متاسفان برخی از آحاد جامعه که همیشه افکار خود را در اختیار پروپاگاندی جریان های ضدانقلاب داخلی و خارجی قرار داده اند درمورد طرح صیانت ازحقوق کاربران فضای مجازی از نکات ابتدایی زیر غفلت می کنند و دردام دروغگویان قرار می گیرند: 1- همان طوری که از اسمش پیداست عنوان طرح است نه قانون 2- درطرح ارائه شده درمورد بستن اینترنت و..... مطلبی نیامده است. 3- به حقوق خصوصی اشخاص توجه ویژه ای شده است. 4- درکشورهای غربی و .....قانون دراین زمینه وجود دارد آیا عدم وجود قانون و رها شدن این موضوع مهم پذیرفتنی است؟ 5....
  • تابش IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   3 3
   اسمی از فیلتر نیست. چرا مردم رو میترسونی فتنه گر
  • IR ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   1 1
   پروپای گاندی چیه؟
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   0 3
   امثال خاتمی از جای دیگه میسوزند و نگران چیز دیگه ای در این طرح هستند و نگران اشتغال در پیام رسان ها نیستن
 • DE ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  23 36
  لغتنامه دهخدا، خاتمی: سید خندان و نوکر مآبی که هنوز داره نقشه میکشه برای زدن ریشه های انقلاب
  • IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   7 6
   ریشه های اسلام و ...
  • سید محسن 19 ساله IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   3 7
   جالب بود
  • سبزواری IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   13 6
   اینگونه نوشتن حکایت از کم شخصیتی فرد دارد البته مردم با مخالفتشان با این پست جواب این فرد راداده اند اگر بیننده ای باشد وشرق بیان کننده نظرات توده مردم باشد نه بیان کنند یک طیف ویک گروه
  • DE ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   0 4
   جالب بود
 • بنده IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  19 68
  یکی نیست این ها را ادب کنه؟!
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   18 6
   وقتی خودت ادب نداری چگونه به دیگران ادب تجویز می کنی ؟؟!!!
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   6 0
   از کجا میدونی ایشون ادب نداره؟
 • US ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  4 4
  معلومه خاتمی هنوز سواد اولیه رو نداره چون هنوز طرح رو نخونده داره حرف رایگان میزنه
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  9 14
  واقعا این نخاله ها به چه دردی میخورن باید از شر این امریکاییان داخلی راحت شد.
  • مهدی IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   13 6
   منظورت از آمریکایی داخل همونایی که به تو میگن بلند بگو مرگ بر آمریکا و فرزندانشون تو آمریکا زندگی میکنند ؟ درسته ، منظورت اینها بود ؟
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   3 4
   منظورم اصلاحاتیا بودن که همه چی رو به نظر کدخدا گره زدن ابله
  • سالار خان IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   0 0
   خوب تمام اینها همون مسئولین اصلاح طلب و اصولگرا هستند دیگه . چرا می سوزی نادان
 • محمدایوب IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  7 2
  رسانه ملی باید رسما از آقای جهانگیری. دعوت کند به همراه یک کارشناس دولت. در برنامه زنده. درمقابل دوکارشناس طراح طرح از مجلس به بحث و گفتگو بنشینند. مطمئنا نمی آید. ولی باید در اخبار وبرنامه های متعدد وشبکه های متعدد. دعوت شود. تا حرف مفت نزند.
 • محمدایوب IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  7 0
  فرماندهان قرارگاه سرفرماندهی مرغ. به داد مرغ برسید. گوشت که ازدست رس خارج شد
 • hamid US ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  3 3
  حقه بازی وسیاه نمایی در مورد دولت روحانی انتهایی ندارد ولی این صحبت درد 4 ساله شما را قطعا درمان نخواهد کرد
 • hamid US ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  3 8
  حقه بازی وسیاه نمایی در مورد دولت روحانی انتهایی ندارد ولی این صحبت درد 4 ساله شما را قطعا درمان نخواهد کرد
 • محمدایوب IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  9 2
  عباشکلاتی. دیگه حنات رنگ نداره. مگر تو همون سایت برانداز جماران حرف بزنی
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  4 16
  به نظر من این تلگرام، اینستاگرام و.... هیچ فایده ای جز ضررندارند میخواهی تبلیغ کسب وکار. کنید از برنامه های ملی تبلیغ کنید همه رو محدود کنید
  • ضد خاندان پالانی IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   4 2
   خب تو استفاده نکن
  • سعید IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   2 2
   خاتمی جو نده قرار نیست اینترنت قطع بشه
 • محمد IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  9 6
  خاتمی ۷۹ ملیون طرفدار داره
  • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   3 4
   حالا چرا ۷۹میلیون؟! ۸۰ میکردی گرد بشه هم ما راضی باشیم هم شما خخخخخخ
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   4 4
   اگه داشت تو فتنه 88 پیروز میشد. ولی نشد
 • قلی حرف IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  6 6
  ازش خوشم نمیاد و کارنامه خوبی ندارد ولی انصافا حرفش درسته.
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  8 6
  ترجیح میدم در جهنم باشم تا تو بهشت با شما قرن ۲۱ه میخوان مردمو برگردونن به هزارو چهارصد سال پیش آقا نخواستیم میخوایم بریم جهنم تمام
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   4 6
   البته آلبانی از جهنم بدتره
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   1 4
   مگه من میزارم تو بری جهنم
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  25 10
  خاتمی به همه شما شرف داره.
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   4 9
   شرفش كجاته؟
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   13 3
   11:52 از اونی که تو رو تربیت کرده بپرس.
  • IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   4 0
   اصلاحطلبان به خاتمی می گفتند ... لنگ،با مسما بود چون دشمنان ملت در رسانه های فارسی زبان لندنی و آمریکایی زیر پر و بال او سر ...درآوردند،خاتمی و اعوان و انصارش از آنوسیهای معاند نظام هستند که سودای سلطنت یهود بر ملت ایران را دارند،داراییهای عمومی و ارزش پول ملی را دزدیدند و به جیب مافیای اقتصادی سیاسی یهودی ریختند.در آخرالزمان جهودان را تا کنج اذهانشان تعقیب میکنند،سوره اسرا آیه ۵/
 • محمد IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  7 12
  سلام مشخص است که گاندوها از شفافیت در فضای مجازی می ترسند نگرانند مبادا طرح مجلس باعث کشف ارتباط جاسوسی ها با ارباباشان در آن سوی آبها شود ، این علامت خوبی است که نشان میدهد مجلس جای خوبی دست گذاشته است
 • حمید IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  2 4
  با مغز معیوب نمی توان تصمیم گرفت
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  6 7
  به نظر این طرح که بدجوری نوکران کدخدا رو سوزانده حرفی برای گفتن دارد، می خواهند متل انتخابات92و96 مردم را با اهداف کاذب مشغول کنند و مانع حقیقت شوند
 • DE ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  5 1
  ولی با اون ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ سی میلیارد دلار و ۶۵ تن طلا و هزاران میلیارد ریخت و پاش حقوق نجومی و سمینار های الکی و همایش و نمایش و هزاران تُن چلوکباب و جوجه کباب در هتل ها و همایش ها در این ۳۲ سال ننگ اصلاحات به سرکردگی ممد خالی بند یا همون سید خندان هرهر میشد بزرگترین ابر رایانه دنیا را در ایران زد
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  10 7
  مجلسی که بخواهد محرمانه قانونی که مردم با آن موافقت ندارندتصویب کنداین یعنی بی خیال گرانیها ورسیدگی به معیشت که دیگر آنهانیازبه تصویب ندارند!
 • م IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  7 1
  #بازخواست_روحانی
 • ... IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  6 4
  کی از دست این خاتمی خلاص میشیم
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   1 8
   تنها باشرف اصلاحات که همچنان محبوبه بااینکه اصلاحات به زباله دان تاریخ پیوسته
 • رحیم IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  11 2
  پر رو های نجومی
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  16 10
  بهترین دوره ایران دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی بود
 • سمند IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  6 2
  خخخخ اون کاربری ک نوشته 79 میلیون طرفدار خاتمی اند خیلی خندیدم خخخخخخخ
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  11 4
  زمان خاتمی کسی ماشین چینی داشت مسخرش میکردن. نصف پول پراید رو از بیشتر بانکها میتونستی وام بگیری. با یه گواهینامه میتونستی بری عسلویه راننده یکی از صدها شرکت فعال نفتی و گازی اونجا بشی با حقوق مناسب. هیچکس دنبال دلار و سکه نبود.
  • جاوید ایران من IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   3 2
   وای چقد زمان خاتمی خوب بوده کم حرف رایگان بزن
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 3
  اولش که نمیبندند ارام ارام شروع میکنند شما هم بفکر کار جدید باش مطمعن باش دارن بازی میدن طرح شفافیت ارا تصویب نمیشه اما این میشه
 • علی IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  7 4
  خدا نسل شیخ حسن و معاونش را نابود سازد چنین وضعیتی برای ملت درست کردند
 • ناشناس IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  6 2
  اگر اینقدر طرح مجلس خوبه، چرا بصورت شفاف طرح رو اعلام نمی کنید. حتی نمیذارید مردم بدنن چی هست.
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  9 3
  اونیکه بهشت شمارا نخاد باید کی رو ببیند ...؟؟؟
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   4 4
   یا برود، یا بماند و تحمل کند یا انقلاب کند! حالت چهارمی هم نیست. هر کدام را انتخاب کنی باید هزینه هایش را هم بپذیری.
 • ساسان IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  4 1
  بله مشکل رو ایجاد می کنید کشور ، ملت و حکومت رو آتش می زنید و بعد موج سواری بترسید از روزی که خشم ملت انقلابی ،مؤمن و جان برکف بروز کند اونوقت همه تون .....!
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  2 2
  زندگی مردم را سیاست های غلط خطر انداخته خاتمی ؛روحانی و...از هدفش منحرف شده
 • حامی IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  8 3
  واقعا فکر می کنید با رفتن شیخ حسن و آمدن رئیسی مملکت گل و بلبل میشه ؟
 • رضا DE ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  5 4
  کافی بود ایشان هم مثل خیلی ها زبان به چاپلوسی بگشاید امروز تاج سر اصولگرایان بود اما اعتقاد به مرام و انقلاب واسلام وامام نگذاشت تا بخاطر جیفه بی ارزش دنیا خودش را مانند خییییلی ها که زمان انقلاب هنوز در قنداق بوده اند انقلابی دروغین بنامد
  • DE ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   3 0
   خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  • DE ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   2 0
   اما اعتقاد به مرام و انقلاب واسلام وامام!!!؟؟؟ خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ دفعه بعد قبل از نوشتن کامنت با سشوار موهات رو خشک کن نچائی خخخخخ اعتقاد به جورج سوروس را از قلم انداختی...
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  7 1
  امروزه فضای مجازی جزئی از زندگی مردم جهان است و در ان شک و تردیدی وجود ندارد الان عصر جدید است و نیازی به استدلال ندارد که بگوییم فضای مجازی مهم است یا نیست.
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   3 1
   مسئله همینجاست که اصلاح طلبان دارند جلوه می دهند که نمایندگان مجلس فکر می کنند فضای مجازی مهم نیست!
 • محمد IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  5 1
  خیلی باحاله این مملکت فعلا جوری شده هیچ کس زیر بار کارهاش نمیر
 • ایرانی IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  2 2
  چه خبره تو این مملکت من نمیدونم طرح مجلس چیه ولی همه چیز سیاسی یعنی من باید باور کنم اصلاح طلبها با این شلوغ کردن فکر من کارگر هستند یا یه دردی دارن
 • دانا IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  5 3
  خاتمی برو بشین سرجات. تو دیگه نمیخواد به فکر مردم باشی
 • امیر IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  4 4
  این سه ... بازخواست شوند:1-خاتمی 2-احمدی نژاد 3-رو....
 • مرگ بر خائن DE ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  3 1
  پررویی نجومی اصلاحات
 • علی IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  5 1
  حالا از این به بعد اراجیف بافی اصلاحات رو داریم. جنگ رسانه ای و روانی
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 4
  اقتصاد اوج واجبات هست
 • مذهبی IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  6 3
  اصلاح طلب و اصولگرا همشون دنبال منافع جناحی خودشونند .و این وسط مردم هیچ کاره. در ضمن طبق روایات یکی از ویژگیهای مومن و مسلمان انصاف است انصاف را رعایت کنید و راحت به هر کسی توهین کنید
 • محمد دیانتی IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  4 1
  فقط خواهش از رسانه داریم بپرسند از مجلس مگه مردم عقل وعلم وسواد ندارند که شماها ناراحتیت
 • احمد IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  3 2
  از اینکه اصلاحات به این مجلس می تازن معلومه مجلس داره کار درست رو انجام میده
 • علیرضا IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  2 2
  باسلام؛بسیارلازم وبسیارمهم است که نسلهای امروزی این طیف وقشرمکارحلیه گردوم خردادی واصلاح طلب که بامغلطه بازی ،فتنه انگیزی وچپاول منابع وسرمایه های ایران وایرانیان چگونه درکرسی قدرت جاخوش میکندوبانیرنگ تمام کارهای خودشان ونسلهای آیندشان راپیش میبرند،رادقیقاًبشناسند.این خاتمی کسی بودکه زمان ریاستش بردولت میگفت من یک خانه اجاره ای دارم واگربه اومیگفتندکه این خانه که سنددارد؟باپررویی تمام میگفت منظورم ازاجاره ای این گذرچندروزه دنیاست ومنظورابنکه این قوم دنیاپرست علناًچشم درچشم دروغ میگویندوجلوی چشمان خودت میاندازندیاگردن خودت یاگردن دیگری!
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  5 0
  البته آلبانی از جهنم بدتره
 • احمد IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  3 1
  از اینکه اصلاحات به این مجلس می تازن معلومه مجلس داره کار درست رو انجام میده
 • مهدی مختاری IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  4 3
  خاتمی ساکت شو
  • IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
   0 2
   خاتمی همچنان محبوبه
 • غلام IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  4 3
  چقدر ما بدبخت شدیم که خاتمی برامون دلسوزی کنه. خاتمی ساکت
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  3 0
  این دولت نتوانست با رویکرد غربگرای خود، کاری برای مردم و کشور انجام دهد و به جای تزریق امید به مردم، روحیه نا امیدی و بی اعتمادی را در بین مردم و کشور رواج داد و بزرگترین ضربه را به کشور ، مردم و نظام با ایجاد توهم دروغین امید به غرب بعنوان کلید حل تمام مشکلات کشور وارد ساخت. ودر واقع بزرگترین حربه را به دشمن جهت ضربه به منافع ملی - مردم برای تحت فشار قرار دادن مردم و تقابل با حاکمیت در اختیارشان قرار داد. و حتی از روی شرمساری زبانی برای عذرخواهی از مردم و حاکمیت بدلیل اشتباهات مدیریتی ،سستی ، کاهلی ، سؤ مدیریت و ترک فعل در دستگاهای اجرایی کشور و خودباختگی هیات دولت ندارد.
 • سیدعباس IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 0
  توجیه اینکه اگر وضع اقتصادی خوب بود مردم کمتری کاراینترنتی داشتند و عده ای کمتر از این طرح ضرر میکردند ناشیانه است زیرا بطور صریح تایید میکند که این طرح کسب و کارها را تعطیل و به عده ای آسیب میرساند.توجیه تان را عوض کنید.
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  2 2
  به جای متهم کردن همدیگر چرا به فکر مردم نیستید آخه مردم تنها دلگرمی شون اینترنت هست
 • mehdi IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 0
  یکی به این مردک بگه تو دیگ ساکت شو با گندی که زدی هر روز دروغ تحویل مردم دادی خیلی رو داری
 • ناشناس IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  0 1
  مشرق وقتی خواستی اسمی از خاتمی ببری برو وضوح بگیر
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 0
  مدیریت خیانت ، نفوذ و ناکارامدی تمام شد ( رو... و دولت ناکارامدش ) خدا ازشون نگذره. در جهنم تا ابد بسوزید ، ملت ایران را درمدت 4 سال ، 20سال پیر کردید
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  3 0
  ... تو سر اصلاحات
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  3 0
  خاتمی تو ام خیلی وقته تموم شدی. تلاش نکن
 • IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  2 0
  باعث و بانی ریختن خون عده ای در سال ۸۸ و .... ب گردن خاتمی(خائنی) میر حسین و کروبی واصلاح طلبان ثروت قدرت بزدل تسلیم طلب (روی بی...رو سفید کردن)است. پس این افراد ب صلاح ملت حرف نمیزنن و فقط دنبال سیاه نمایی و پوشاندن بیعرضگی خودشون هستن
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  0 2
  انگشت کوچیک خاتمی هم نمیشین
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 0
  جناب تکرار می‌کنم شما بانیان وضع فعلي هستید چونكه دیدید مجلس‌ فضاي مجازي کشور راسر سامان بدهند وشبکه هاي اجتماعي خارجی راپاسخگو عملکرد خوددرایران کنند فرياد وجیغ بنفش تان بلند شد
 • شهره IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 0
  اه اه تویکی دیگه حرف نزن
 • ن خ IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  2 0
  میگه انگشت کوچیک خاتمی هم نمیشید.راستشو بگو اصلاح طلبی یا البانی نشین یا مزدور امثال عربستان یا خواب و گمراه .طرفداران اصلاحات اکثرا یا احساسی و یا از سر گمراهی طرفداری میکنن که بهشون پیشنهاد میکنم برید تحقیق کنید تا ببینید این طیف چه خیانتها اختلاسها وووو کردن اونوقت ب خاطر طرفداری توبه میکنید و ووو
 • حسن IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 0
  آقای جهان گیری علاوه بر غارت ارز و گرانی خودساخته و بسیاری از مشکلات دیگر بفرمایند تا الان چند شرکت و کارخانه را سفارشی به دوستان و بستگان خود داده انددر موضوع تاسیس بانک بماند
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
  1 0
  خداییش رییس فتنه چی میگه؟!
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  1 0
  چه فایده! آقای روحانی طبق قانون بعد ریاست جمهوریش میره تو مجمع تشخیص و از بیت المال ارتزاق میکنه....هییییی
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 0
  اگه روحانی نباشه خوب تره چون مشرق تهمت نمیزنه چون بچه ها نظرهای بد نمیدن و خبر های عادی میبینیم گلستان میشود فضای روزنامه ها حتی با بوی عطر شرقی
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 0
  متاسفم برای جریان اصلاحات که برای در راس ماندن دنباله سواری گرفتن از حاشیه سازی هاست تا خود را مطرح کند . در صورتی که ریشه اکثر مشکلات کشور خودشانند
 • IR ۰۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 0
  انشاله کی این دولت وارد فاز بازخواست میشود مملکت قانون دارد وبی انظبا ظی باید بر چیده شود چهل ودوسال موج سواری بس است . فضای مجازی پیش کش دلار چهار هزار ودویستومانی را جواب بده شانه خالی نکن
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 0
  چرا تندرو ها از بردن نام رهبر اصلاحات دکتر محمد خاتمی و دکتر مصدق واهمه دارند
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
  0 0
  پلیدترین موجود روی زمین که از ترامپ ونتانیاهو حتی رو... بدتر بود هوادار دشمنان اسلام که تمام شعارهای منافقانه اش برضد اسلام بود خاتمی بود
 • سید۲ IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۲
  0 0
  واقعا تعجب آور است ،!!! آقای جهانگیری میفرمایند در دنیای امروزی ارتباطات به گونه ای شده که کسی نمی تواند حرفی بزند و بر خلاف گفته خود عمل کند ( دروغش برای مردم آشکار میشود ) تمام . تهوع آور اینست که مردم دائما از زبان آقای روحانی و خود معاون اولش و وزرای دولتش یک کلام حرف صادق نشنیدن هر چه به مردم گفته شد نتیجه عکس آنرا مردم دیدند .آنجا که در مخمصه جواب دادن گیر افتادند ، فرا فکنی کردند و اصلا پاسخ سئوال را ندادند و بقول معروف مسئله را پیچاندن. !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس