همتی نمایه

همتی گفت: من بد اخلاقی را در مناظره قبلی شروع نکردم؛ دوستان دیگر شروع کردند و بعضی از آنها را مجبورم پاسخ دهم و خیلی خوب است که به برنامه بپردازیم.

سرویس سیاست مشرق - عبدالناصر همتی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، امروز سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ در دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم که با محوریت مسائل «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» در استودیوی مناظرات رسانه ملی برگزار شد، به بیان برنامه‌های خود و نقد برنامه‌های دیگر نامزدها در این حوزه‌ها پرداخت.

وی در بدو ورود به صداوسیما در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که قول می‌دهید در مناظرات بداخلاقی نکنید، گفت: من که بد اخلاقی را در مناظره قبلی شروع نکردم؛ دوستان دیگر شروع کردند و بعضی از آنها را مجبورم پاسخ دهم و خیلی خوب است که به برنامه بپردازیم. ۲۹ بار نام من را بردند و تهمت و افترا زدند به جای آن به رقیب اصلی من ۵ دقیقه جایزه دادند تا اضافه بیایند صحبت کنند.

همتی اضافه کرد:حتما سعی می‌کنم که برنامه ام را ارایه بدهم، من فکر میکنم انتخابات امروز انتخابی بین خوب و خوب تر یا بد و بدتر نیست، انتخاب امروز انتخابی است تا درها برای کنش گری شهروندان و برای نفس کشیدن جامعه باز بماند. 

وی تصریح کرد: من آمدم اجازه ندهم این درها بسته شود. من آمدم مشت گروه هایی که چمبره زده اند بر اقتصاد، فرهنگ، رسانه و جامعه را باز کنم، اینها با مشت بسته اعتماد اجتماعی و سرمایه اجتماعی را پایین آوردند.

همتی بیان داشت: امیدوارم بتوانم با مباحثی که با مردم عزیزمان خواهم کرد نشان دهم دنبال دولت شفافیت ملی هستم و باید اقداماتی کنیم که آن روستایی عزیز نیاید بگوید خودتان و دولتتان را واگذار می‌کنم، دولت و کشور برای مردم است و من می‌خواهم نشان دهم که قدرت بی قدرت همان آسیب پذیر ترین اقشار جامعه خواهم بود.

*********************

برنامه شما برای انطباق نظام آموزشی با نیازهای بازار چیست؟

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره انتخاباتی با محوریت موضوعات سیاسی و اجتماعی حضور یافت.

مهمترین محور سخنان این کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است: 

- شیوه مناظره مثل مسابقه هفتگی شده و اگر می‌خواستیم مردم شریف ایران مواضع ما را به روشنی ببینند بهتر بود سوالات مهمتری طرح شود تا ببینند فرق کاندیداها در نحوه پاسخگویی و عمل به این سوالات چگونه خواهد بود.

- من مخالف انحصار در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و رسانه هستم. انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و فساد است. انتخاب الان انتخاب بین بد و بدتر و خوب و خوبتر نیست، انتخاب بین افرادی هستند که معتقد هستند نباید بگذاریم این دری که روی کنش‌گری شهروندان و نفس جامعه را بگیرد و انتخابی که می تواند این درها را ببندد.

- من صدایِ بی صداها و قدرتِ بی قدرت ها هستم. دولت من حامی آسیب پذیرترین افراد جامعه خواهند بود. 

- اعتقاد دارم بهترین کاری که می شود کرد این است که برای شهروندانی که آسیب پذیرتر هستند زندگی بهتری فراهم کنیم. کولبرها، سوخت برها، بی شناسنامه ها، قربانیان فقر شدید، بی خانمان ها، افراد دارای معلولیت ، بیکاران، کارگران غیر رسمی، مهاجران، کودکان کار، زنان سرپرست خانوار، بیماران خاص، معتادان، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست معضل بزرگ جامعه ما هستند. اینها هدف اصلی دولت ما خواهند بود.

- بازار رقابتی نقش مهمی در توسعه کشور دارد. دولت در سه حوزه سلامت، آموزش و رسیدگی به اقشار آسیب‌پذیر مسولیت شدید دارد.

- ما مدارس دولتی را کم اهمیت کردیم و یکی از کارهای من تقویت مدارس دولتی است.

نقد شما به سخنان دیگر نامزدها چیست؟

- بخشی از آمار جوانان تحصیل کرده بیکار؛ بخاطر رشد منفی تولید است که بخاطر  کاهش اشتغال و کرونا ایجاد شده است.

- استارت آپ ها و کسب و کار در اینستاگرام می تواند کمک زیادی برای کسب و کار کنند.

- آقای جلیلی گفتند نباید خیلی کارها را  طولانی کرد، شما FATF را دو سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام زندانی کردید. چرا سریع تصمیم نمی گرفتید تا ما به لیست سیاه نرویم.

- آقای رییسی فرمودند ارز ۴۲۰۰ و تسهیلات بانکی عامل فاصله طبقاتی است، شما دو سال است عضو شورای هماهنگی اقتصادی هستید دیدید که من با ارز ۴۲۰۰ مخالف بودم چرا جلوی آن را نگرفتید؟

- آقای رئیسی، مگر حضرتعالی و دیگر اعضای شورای عالی هماهنگی نبودید که مرا مجبور کردند ۵٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ارز مسدود شده را تبدیل به ریال کنم و نقدینگی ایجاد شود و همراه شما آقای زاکانی آن را به سر من بزند.

- بانک مرکزی چه تقصیری دارد؟ دوستان یک نامه به ترامپ بزنند که خیلی خوشحال باش که بلاهایی که شما سر مردم آوردید ما الان سر همتی و بانک مرکزی می آوریم.

- دوستانی که از کاسبان تحریم حمایت می کنند الان در ستادهای عزیزان برای تبلیغ و تخریب بنده پول هنگفت هزینه می‌کنند.

- گویا ترکیب عوض شده؛ بجای یار کمکی و پوششی تبدیل شده به پلیس خوب و بد. اینطور که نمی‌شود مناظره کرد.

- من ۲ سال در بانک مرکزی بودم و همه گفتند که شخصیتت خراب می شود گفتم عیبی ندارد برای کشورم کار می کنم.

- خود آقای رئیسی ۴۰ سال در قوه قضاییه بودند آیا همه خرابکاری هایی که در قوه قضاییه بوده را ایشان باید پاسخ دهند؟ اینکه من باید برای دو سال حضور در بانک مرکزی پاسخگوی اقدامات دولت آقای روحانی باشم؟ ایشان اولی تر هستند برای پاسخگویی!

- کل درآمد نفتی ما سال گذشته ۵ میلیارد دلار بوده؛ نمی دانم ۱۳۷ میلیارد دلار که آقای رضایی می گوید از کجا آمده است که اینهمه فساد در آن ایجاد شده است. حتی ۵ میلیارد دلار از ذخایر استراتژیک بانک مرکزی را گذاشتیم تا کالای اساسی برای مردم تهیه کنیم.

- یکی از برنامه های من اعطای مسولیت بر اساس شایستگی است. اقوام و مذاهب برای کشور می توانند مولفه قدرت باشند. در انتخاب مسولان فارغ از نگاه به اقوام و مذاهب، از آن‌ها استفاده میکنم.

- من مخالف بازداشت و زندانی کردن معتادان هستم و باید آنها را به جامعه برگردانیم. اینها حجم عظیمی از مردممان هستند که ناشی از سیاست های غلط  و بیکاری بوده‌اند.

- به زندگی اجتماعی معلولان توجه جدی خواهم کرد. ما پل می‌سازیم اما یک معلول یا جانباز ما چند صد متر نمی توانند در پیاده رو حرکت کنند.

- حتما محیط زیست در اجرای پروژه های اقتصادی حق وتو خواهد داشت. من با قدرتی که میدان و دیپلماسی که حاج قاسم عزیز و جواد ظریف ایجاد کردند پلی خواهم زد برای بهره برداری اقتصادی تا بتوانیم این توسعه را به جیب مردم ببریم، حرکت و قدرت ما در منطقه باید مبنای اقتصاد برای مردم عزیز باشد.

- فوری ترین و ضروری ترین کار ما (رفع) تحریم است.

راهکار های شما برای کاهش و رفع آسیب‌های اجتماعی چیست؟

- آسیب های اجتماعی، ناشی از یک ساختار بسیار غلط است و گروه های ذی نفع و رانت خوار متاسفانه بر اقتصاد، فرهنگ و جامعه کشور چمبره زده اند.

- اگر نتوانیم مشت اینها را باز کنیم، و این فسادی که اینها در کشور ایجاد کرده اند را حل نکنیم عواقبی که در جامعه می‌بینید قابل حل نیست.

- اینها ارتباطات وسیعی در صادرات و واردات دارند. اینها ارتباط زنجیره ای با کاسبان تحریم در ارتباط با سیاست خارجی و قاچاق و پولشویی دارند، اینها بر اقتصاد کشور چمبره زده اند.

- دوستانی هم که اینجا به عنوان رقیب بنده نشسته اند تقریبا همین حرف ها را می زنند. من می گویم مشت اینها را باز کنیم و شفاف کنیم تا مردم بدانند چه خبر است.

- من در مقابل جریانی قرار دارم که این جریان می‌گوید به جای توسعه ایران بروند کاخ سفید را حسینیه کنند. عزیزانی که در جلسه هستند اینها را مطرح می کنند. دنیا را نمی‌شناسند. چه کسانی به سفارت عربستان حمله می کنند و ارزش پول را بهم می زنند و روابط ما را با همسایگان بهم می زنند، چه کسی پشت اینها است؟

- من فکر می کنم اینها یک زنجیره ای است. اگر کشور نتواند این زنجیره را رفع کند سوالی که گفتید قابل حل نیست. من میگویم تحریم باعث نقدینگی شده است، دوستان قبول نمی‌کنند.

- من می‌گویم ظرف دو سال گذشته ۷۵ میلیارد دلار از درآمد نفتی کشور کاهش پیدا کرده است، به نرخ امروز دلار می شود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان.

- ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان از درآمد کشور رفته بعد می گویند چرا اقتصاد را نتوانستید اداره کنید. همین افرادی که میگویم بر اقتصاد چمبره زده اند از تحریم سود می‌برند و سالی ۲۰ درصد هزینه معاملاتی ما را بالا برده اند. پارسال ۸۰ میلیارد و و سال قبل آن هم ۸۰ میلیارد حجم تجارت خارجی ما بود. این ۲۰ درصد می شود سالی ۱۶ میلیارد دلار. برخی کشورها با ۱۶ میلیارد دلار زندگی می کنند. ما اینها را داریم از دست می دهیم.

- ما در زندگی اجتماعی و اقتصادی مان تجدیدنظر کنیم. من آمده ام که این روند را عوض کنم.

راهکار شما برای تحکیم خانواده در عین مشارکت اجتماعی چیست؟

- یکی از مسایل مهم بحث خانواده است. هدف ما تعامل از خانه تا جهان است. یک گسستگی فرهنگی در خانواده ها دارد ایجاد می شود. الان جوانان دهه ۷۰ آنگونه که ما دوست داریم  زندگی نمی کنند.

- آقای قاضی زاده گفتند چرا همه ما را یک جور می‌بینید؛ برای اینکه شما ۵ نفر یکجور تفکر دارید و می گویید با جوانان اینگونه برخورد شود.

- چه آزادی اجتماعی برای جوانان در کشور گذاشته اید. چرا همه جوان ها می‌خواهند ول کنند از کشور بروند. برای جوانان چه تفریحی در کشور دارید. جوان ها هم که بخاطر مسائل اقتصادی نمی‌تواند ازدواج کنند.

- تا می‌گوییم مشکلات اقتصادی آقای رییسی میگویند خنثی سازی کنیم، مگر ما نکردیم من خودم جزو فرماندهان خنثی‌سازی اقتصادی تحریم ها بودم.

- این روندی که جلو می روید جوان ها آسایش اجتماعی خود را از دست می‌دهند. چقدر محدودیت برای زنها در جامعه ایجاد کردیم؟ ۵۰ درصد جمعیت کشورمان زنان هستند. در این دو سه روز به من تذکر دادند که چرا میگویید پیامک به زنان و دختر خانم ها ندهند که چرا حجابشان را رعایت کردند یا نکردند؟ چرا استرس وارد می کنیم.

- ما باید قانونی ببریم و اینکارها را ممنوع کنیم. این نحوه برخورد گشت های ارشاد را باید ممنوع کنیم.

- تعارض منافع کشور را وحشتناک گرفته بعد ما دنبال این هستیم که جوان ها چگونه رفتار می کنند؟

- در کابینه حداقل ۵ زن خواهم داشت و تبعیض جنسیتی در محیط کار را لغو خواهم کرد.

جمع‌بندی

عملکرد همه مشخص است. نحوه نگاه دوستان به جامعه از صحبت‌های دوستان معلوم است. ما چه حقی داریم برای جامعه اینگونه تصمیم بگیریم که چگونه راه بروند، چگونه حرکت کنند و چگونه زندگی کنند، بگذارید مردم زندگیشان را کنند.

- می‌گویند کدام جوان‌ها را می‌گویید؛ من همان جوان هایی را میگویم که ۶۰ درصد آنها گفتند رای نمی‌دهیم. شما در مورد ۴۰ درصد صحبت می‌کنید من دارم در مورد ۶۰ درصد صحبت می‌کنم. 

- در برنامه های خود موسیقی رپ می‌گذارند درحالی که رپ را ممنوع می‌کنند. نوجوانان ما به سمت «کی‌پاپ» یا همان رپ کره ای رفته اند ما هنوز داریم رپ خودمان را ممنوع می‌کنیم.

- چی کسی باید اینها را جواب دهد، به مردم و جوانان نظرشان را بگویند. چرا باید، کلهر، کسمایی، علیزاده و شجریان نادیده بگیریم ولی وقتی انتخابات می شود تمام موسیقی های پاپ و رپ را در برنامه های تبلیغاتی خود بگذاریم و با خواننده‌ها عکس بگیریم.

- من همه چیز را از زاویه اقتصاد حل خواهم کرد. اقتصاد نیاز به اصلاح دارد و اصلاح اقتصاد از تعارض منافع می گذرد.  

- تا نتوانیم تعارض منافع، گروه های رانت خوار و ذی نفع را در کشور حل کنیم اقتصاد سامان نمی گیرد. چند بار رهبر معظم انقلاب فرمودند بروید بودجه را اصلاح کنید؟

- باید رییس جمهور شفاف سازی را شروع کند و جلوی این فساد ها را بگیرد. دوستان گفتند کی ما گفتیم کاخ سفید را حسینیه کنیم، مگر شما سوار موتور نشدید بر سر آنها بوسه زدید؟

- آقای رئیسی شما می‌فرمایید ما در حد کارمندان کسانی هستیم که علیه شما شکایت کرده اند، یعنی شما همینجا نشستید و به ما که شورای نگهبان در سطح شما ما را تایید کرده توهین می‌کنید.

- وقتی جلوی مردم به ما می‌گوید در حد کارمند! مگه ما کمتر از شما در کشور خدمت کردیم. ۴۰ سال من در مسئولیت های مهم خدمت کردم. آقای مهرعلیزاده خدمت کردند. مگر ما چکار کردیم که در حد کارمند شما هستیم.

- مردم عزیز ما می‌خواهیم این روش را عوض کنیم، خواهش میکنم به صحنه بیایید، قبلاً هم گفتم هر یک نفر باید به ۱۰ نفر زنگ بزند، باید پیگیری کند و همه به صحنه بیایند. من مطمئن هستم مردم عزیز این فرصت را از دست نخواهند داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • دکتر افسانه یوسفی IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  12 4
  حالم از این روحانی بی ریش و عمامه بهم میخوره
  • IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   4 9
   خب کمتر ساندیس بخور دچار مشکلات گوارشی نشی.
 • دکتر افسانه یوسفی IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  8 6
  متاسفانه بخش چشمگیری از جامعه شعور ندارن و به همتی و علیزاده لائیک رأی می دهند
  • SE ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   2 3
   ای کاش این لائیکها حداقل شعور داشتند
  • هادی IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   0 0
   اینطور نیست.!
  • علیرضا IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   4 2
   به مردم توهین نکن.
 • دکتر افسانه یوسفی IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  6 4
  فقط سعید جلیلی
 • IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  4 6
  پته همه را بریز روی آب
 • IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  5 12
  همتی شخص ایده آلی برای مدیریت کشور نیست اما نسبت به سایر افراد بی سواد و بی تجربه ( غیر از جلیلی) هزار سر و گردن بالاتر است.
  • دکتر علوی IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   2 2
   خودت بلد نیستی حرف بزنی مزدور آلبانی نشین...!!!
  • علی IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   7 2
   درود خدا بر آيت الله رئیسی.
  • دکتر افسانه یوسفی IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   2 4
   خدا شفات بده بی بصیرت منگل
  • نیما IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   4 1
   مسخره خودتی...!!!
  • هوشنگ IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   2 2
   خودت حرف زدن بلد نیستی مسخره...!
  • م.ش. IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   6 1
   آقای جلیلی هم خوبند اما آقای رئیسی کسی هستند که با قاطعیت اوضاع بد حال حاضر را به حال خوب تبدیل خواهند کرد. دلیل اینهمه هجمه به ایشان هم همین است. اندکی تأمل لازم است.
  • علی محمد IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   2 0
   توهین نکن...!!!
  • IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   4 0
   قشنگ از نظر مهملی که دادی معلومه دلارهای رانتی جهانگیری بهت مزه کرده که دنبال ادامه وضع نکبت فعلی با امثال همتی هستی
  • پارسا IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   4 0
   کسیکه آقای جلیلی را قبول دارد حتما حاج آقا رئیسی را هم قبول دارد پس ارادت توصادقانه نیست در ضمن هرچی گفتی خودتی...!!!
  • محمد مهدی IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   6 3
   انقدر درس گرفتم از آیت الله رئیسی چقدر با اخلاقند خدا حفظشان فرماید ودشمنانشان را نابود فرماید. رای ما آیت‌الله رئیسی.
  • علی IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   7 2
   آیت الله رئیسی یک فرد متین آرام باسواد دلسوز مردم. از خود گذشته صبور..هستند. خدا حفظشان فرماید. رای ما آیت‌الله رئیسی.
  • پری مجرد 44 ساله IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   4 1
   خفه شو منافق
  • DE ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   6 1
   حالا دیگه تا روز انتخابات منافقینی که ملت با اوردنگی و پس گردنی و لگد بیرون ریختند خودشان را طرفدار یک نامزد جا زده و لجن پراکنی میکنند به امید اختلاف بین مردم.
 • مهدی IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  6 3
  فقط آیت الله رئیسی.
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  5 2
  متأسفانه جناب همتی خطوط قرمز نظام را رعایت نمی کنند و توهین های این بشر از خطوط قرمز رد شده است، باید با این آقا برخورد شود. آقای همتی مطمئن باش که کاخ سفید را به حسینه تبدیل خواهیم کرد. این یک وعده ی الهی است.
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  4 1
  غیر از همتی و مهرعلیزاده که فقط با هوچی گری و پوپولیست بازی میخوان مردم رو به جون هم بندازند بقیه حداقل یه برنامه دارند که میخوان چیکار کنند و مثل روحانی دولت حرف مفت نیستند
 • رضا IR ۰۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  3 1
  آقای همتی مشکل ملت نون است که از تو سفره ملت رفته چرا به حاشیه میری گشت ارشاد مشکل شماست نه عامه ملت
 • جواد IR ۰۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  7 2
  حسینیه لیاقت می خواهد. کاخ سفید را توالت عمومی می کنیم.
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   1 1
   دقیقاً همینطوره.
  • IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   1 0
   بشین تا بشه.
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  2 1
  همتی را جدی نگیرید ۲ درصد رای بیشتر نداره
 • رضا IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  2 0
  شما غرب گراها مواظب باشید کسی به کاخ سفید توهین نکنه اونوقت ملت خودتون رو به این روز انداختید
 • کارشناس IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  0 3
  باید نام نهاد قاچاقچی رو می اوردی تا مردم بیدار شوند
 • وطن پرست DE ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  1 0
  خطرناک ترین چیزی که همتی گفت و شنیده نشد این بود که می خواهد اموزش و پرورش رو کلا پولی کنه. این بنده خدا صادقانه حرف زد ولی شماها نفهمیدید.
  • DE ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
   0 0
   علم کیلویی چند میشه بعد از اینکه همتی اومد سرکار ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس