کد خبر 1226749
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۸
لبنان

طرح «نبیه بری» برای خارج کردن روند تشکیل کابینه لبنان از رکود اگرچه خوش بینی‌هایی را به وجود آورده است اما تاکنون در این زمینه تحولی خاصی رخ نداده است.

به گزارش مشرق به نقل از النشره، «ماریو عون» نماینده وابسته فراکسیون آزاد ملی لبنان گفت: ما از «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان می‌خواهیم که نکات مثبت «سعد حریری» نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه گفته است برای ما بیان کند و اینکه طرحش برای تسهیل تشکیل کابینه چیست.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم که اینگونه وانمود شود که حریری رویکرد مثبتی دارد و  «جبران باسیل» رئیس جریان ملی آزاد لبنان، طرح‌ها را به شکست می‌کشاند.

عون با اشاره به تحرکات که برای از صحنه خارج کردن میشل عون رئیس جمهور لبنان و جبران باسیل وجود دارد، اعلام کرد: همه باید منصفانه عمل کنند و همه چیز را بر سر باسیل و نیز رئیس جمهوری لبنان خراب نکنند.

وی گفت: بری دیپلمات و مرد گفتگو است اما بر اساس نیات نمی‌توان عمل کرد. حریری مانند بچه ها در زمینه تشکیل دولت عمل می‌کند و احدی در برخورد این پرونده، از ویژگی حریری آگاه نیست.

«میشل موسی» نماینده فراکسیون آزادی و توسعه لبنان، اعلام کرد: طرح و ابتکار «نبیه بری» با وجود همه فضای متشنج برقرار است و احتمال دارد که طی روزهای آینده فضای مثبتی را به وجود آورد.

وی بیان کرد: رایزنی های مستمر باید به به راهکاری منجر شود  زیرا شرایط بیش از این اجازه وضعیت کنونی را نمی‌دهد و ما وقتی برای از دست دادن نداریم. همه موانع موجود باید رفع شود و همه باید گامی به سوی جلو بردارند.

موسی اظهار داشت: رایزنی‌هایی در حمایت از ابتکار نبیه بری از سوی پاتریک مارونی لبنان در جریان است زیرا تنها ابتکار و طرح موجود است.

وی گفت: ماموریت و چالش‌های زیادی در انتظار دولت به ویژه در زمینه اقتصادی و معیشتی است و همچنین باید باب رایزنی با طرف‌های بین المللی را باز کند و از این رو سریعا باید دولت تشکیل شود.

این در حالی است که منابع لبنانی به الجمهوریه اعلام کردند که در زمینه تشکیل دولت جدید لبنان، تحرک جدیدی رخ نداده است.

«رولا البطش» عضو فراکسیون پارلمانی المستقبل لبنان هم گفت: طرح نبیه بری همچنان برقرار است اما نوید دهنده نیست. همچنان اوضاع بر همین منوال است و جریان ملی آزاد لبنان،   به دنبال نخست وزیری حریری نیست.

وی افزود: اولویت حریری تشکیل دولت است انصراف یا استعفا از پارلمان همگی هنگامی که به بن بست در زمینه تشکیل دولت برسیم، موجود است. هنوز زمان اتخاذ تصمیمات مناسب نرسیده است.

طی چند روز گذشته در سایه ادامه تلاش‌های حزب‌الله و رئیس پارلمان لبنان برای پایان بن‌بست سیاسی در این کشور، نبیه بری ابتکار جدیدی تحت عنوان تشکیل دولتی متخصص با حضور ۲۴ وزیر و بدون اینکه هیچ یک از طرفین تشکیل دولت یعنی حریری و میشل عون (یک سوم معطل) را در اختیار داشته باشند مطرح کرد. حریری بلافاصله از این ابتکار نبیه بری استقبال کرد و بدین ترتیب روزنه‌های امیدی برای برون رفت از بحران سیاسی لبنان مشاهده شد.

اما بعد از آن حریری مجددا به سفرهای خارجی خود ادامه داده و مشخص نیست آیا به تعهدات خود با رئیس پارلمان عمل خواهدکرد یا همانند گذشته سعی دارد همچنان به اتلاف وقت ادامه دهد.

علاوه بر همه اینها واقعیت‌های اقتصادی و مالی لبنان در نقطه خطرناکی قرار دارند و حتی اگر همین امروز دولت تشکیل شود حل همه مسائل به زمان زیادی نیاز دارد؛ اما در هر صورت حضور یک دولت مستقل و پایدار برای شروع رسیدگی به این بحران‌ها و جلوگیری از تشدید آنها لازم و ضروری است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس