زندان

اشغالگران اماراتی و سعودی در مناطق تحت اشغال خود در یمن با ایجاد زندان‌های مخفی و مخوف به انواع شکنجه‌های وحشتناک علیه بازداشت شدگان روی آورده‌اند.

به گزارش مشرق، شبکه المسیره در گزارشی با عنوان «زندان‌های مخفی اشغالگران در یمن» آورده است: زندان‌های مخفی در استان‌های جنوبی تحت اشغال یکی از پرونده‌های سیاه و از ابزارهای سرکوب و ارعاب است که از سوی اشغالگران سعودی و اماراتی علیه مخالفان سیاست‌های جنایتکارانه و ادوات سرکوبشان، به کار گرفته می‌شود.

با وجود محکومیت محلی و بین المللی جنایات شکنجه جسمی و روحی که صدها نفر از بازداشت شدگان در معرض آن در زندان‌های مخفی اشغالگران قرار دارند؛ اما این زندان‌های مخفیانه در استان‌های تحت اشغال در ساحل غربی تا «المهره» و جزیره «سقطری» بیشتر شده است تا وحشی‌گری اشغالگران سعودی و اماراتی را نشان دهد.

در گزارش مرکز رسانه‌ای استان‌های جنوب از جنایات و نقض فراوان حقوق بشر که از سوی اشغالگران و شبه نظامیان آنها علیه ساکنان استان‌های جنوبی طی سال‌های گذشته، پرده برداشته شده است.

افزایش شمار زندان‌های مخوف از ۲۶ به ۴۲ زندان

طبق رصد و پیگیری به عمل آمده از سوی این مرکز، شمار زندان‌های سری  از ۲۶ زندان در اواخر سال ۲۰۱۹ به ۴۲ زندان در اواخر سال گذشته میلادی افزایش یافته است.

منابع حقوق بشری در این استانها شمار بازداشت شدگان را بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر تخمین زده‌اند.

المسیره گزارش داد: با وجود فاش شدن بسیاری از جنایاتی که در زندان‌های محرمانه وابسته به امارات وشبه نظامیان آنها در استان‌های جنوبی طی سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ رخ داده است اما اشغالگران سعودی در همان راستا حرکت کرده و زندان‌های محرمانه دایر کرده‌اند.

زندان‌های ریاض در شبوه و حضرموت

ریاض به شبه نظامیان وابسته به خود در حزب «الاصلاح» در «شبوه»، وادی حضرموت و به القاعده در استان ابین چراغ سبز برای تاسیس زندان‌های بیشتر را داده است.

طبق این گزارش هیچ زندان اماراتی طی دو سال گذشته با وجود ادعای ابوظبی برای خروج از یمن بسته نشده است.

زندان‌های وزارت کشور قبل از اشغال به زندان‌های وابسته به شبه نظامیان اشغالگر تبدیل شده است.

شبه نظامیان اشغالگر مراکز بازداشت غیرقانونی در مراکز نظامی وابسته به خود در استان‌های جنوبی یمن دایر کرده‌اند.

«عدن» مرکز اصلی زندانهای محرمانه امارات

عدن مرکز اصلی زندان‌های محرمانه امارات است که پس از اینکه اشغالگران سعودی در سال ۲۰۱۹ مقر فرماندهی اشغالگران اماراتی را تحویل گرفتند، آن را اداره می‌کنند.

زندان‌های مخفی در منطقه «بئر احمد» در غرب عدن قرار دارند. سه زندان وجود دارد که یکی جمعی و دیگری انفرادی و زندان سوم ویژه افراد ناپدید شده به شکل قهری است.

به استثنای زندان مرکزی عدن که همچنان تحت دادستانی است، زندان‌های سازمان اطلاعات و امنیت سیاسی در این شهر در اختیار شبه نظامیان شورای انتقالی وابسته به امارات هستند.

زندان‌های مذکور تحت نظارت دادستانی و دولت «هادی» نیست و تابع محاکم کیفری و دیگری در شهر نیستند. کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان حقوق بشر از بازدید این زندان‌ها منع شده‌اند.

زندان‌های اماراتی با بیش از ۸۰۰ بازداشت شده و تحت مدیریت «عمار عفاش»

زندانهای وابسته به امارات در عدن بیش از ۸۰۰ بازداشت شده در خود دارند.پرونده زندان‌ها و زندانیان تحت اداره «عمار عفاش» هستند. وی مسئول نخست جنایات شکنجه، در زندن‌های ساحل غربی، «بئر احمد» در عدن است.

یک افسر اماراتی با نام «ابوسیف» و دهها نظامی اماراتی ماموریت شکنجه در زندان‌های مخوف و سری در بندر «بلحاف» را برعهده دارند.

ماموریت شکنجه در زندان‌های محرمانه در فرودکاه «الریان» و بندر نفتی «الضبه» به نظامیان اماراتی و افسران موسوم به «النخبه الحضرمیه» وگذار شده است.

با توجه به دودستگی و تعدد گروه‌های وابسته به اشغالگران، زندان‌های محرمانه متعدد است.   نظامیان اشغالگر سعودی در استان «المهره» در و شبه نظامیان در ساحل غربی زندان‌های غیرقانونی دایر کرده‌اند.

زندان «ابوموسی اشعری» خطرناکترین است

شبه نظامیان وابسته به «طارق عفاش» چهار زندان را در «المخا»، «یختل» و «الخوخه» اداره می‌کنند که خطرناکترین این زندان‌ها که در آن انواع شکنجه جسمی و روحی اعمال می‌شود، زندان پادگان «ابوموسی اشعری» در «الخوخه» است که شبه نظامیان «عفاش» آن را به بازداشتگاه بزرگی تبدیل کرده‌اند.

شبه نظامیان «طارق عفاش» طی روزهای گذشته با حمایت مالی امارات زندان‌های جدیدی در «جبل النار» تاسیس و دهها بازداشتی را به آن از زندان «ابوموسی اشعری» به آن منتقل کرده‌اند.

شکنجه و مرگ و دفن در مناطق متروکه

در این گزارش به شکنجه‌های شدید در این زندان‌های غیرقانونی و به کارگیری انواع شیوه‌های شکنجه تا سرحد مرگ اشاره شده است و اینکه ده‌ها زندانی هم بر اثر شکنجه جان باخته‌اند و اجساد آنها هم در مناطق متروکه دفن شده است.

در استان «ابین» که شاهد درگیری میان شبه نظامیان اماراتی و حزب «الاصلاح» وابسته به دولت «هادی» است، شبه نظامیان وابسته به امارات زندانهایی دایر کرده‌اند و شبه نظامیان «الاصلاح» هم زندان‌هایی در منطقه «شقره» دارند.

القاعده هم در منطقه مرکزی و منطقه «عکد» و «احور» و «الوضیع» زندان‌ها و بازداشتگاه‌هایی دارد.در استان «شبوه» و «وادی حضرموت» هم شبه نظامیان حزب الاصلاح زندان‌ها و مراکز بازداشت دایر کرده‌اند و این در شهر «عتق» و خارج آن است.

در استان «المهره» هم نظامیان سعودی زندان‌های مخوف و سری دایر کرده‌اند و این در فرودگاه «الغیظه» است و مقرهای نظامیان سعودی به مراکز بازداشت تبدیل شده است. شبه نظامیان وابسته به امارات در جزیره «سقطری» مراکز بازداشت و زندان‌های غیرقانونی دایر کرده‌اند.

به کارگیری انواع شکنجه از انداختن سگ به جان زندانیان تا آویزان کردن

انواع شکنجه در زندان‌های تحت کنترل نیروهای اشغالگران اماراتی اعمال می‌شود از محرومیت از خواب گرفته تا ممانعت از ملاقات با خویشاوندان و آویزان کردن  و ریختن آب سرد بر سر بازداشت شدگان تا عریان کردن و ضرب و شتم است.

نظامیان اشغالگر، زندانیان را از خوردن و آشامیدن به مدت ۲۴ ساعت منع می‌کنند و به آنها  فحش می‌دهند.

نظامیان اماراتی در زندان بندر «بلحاف» یمن از سگ برای گرفتن اعتراف استفاده می‌کنند و برای ماه‌ها آنها را در سلول انفرادی نگه می‌دارند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس