کد خبر 1209000
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
احضار

سریال‌های خارجی در ۵ قسمت اول باید تکلیف‌شان را با مخاطب روشن کنند و شبکه‌های تلویزیونی و سرمایه‌گذاران هم بیش از ۵ قسمت به یک مجموعه تلویزیونی مجال نمی‌دهند.

به گزارش مشرق،انگار رسم است که اسم فیلم ترسناک یا ماورایی را «احضار» بگذارند. به جز احضار(The Conjuring) ساخته جیمز وان در سال ۲۰۱۴، یک سریال احضار در شبکه نمایش خانگی به کارگردانی رامین عباسی‌زاده در سال ۱۳۹۷ هم ساخته شده است. این شب‌ها شاهد یک «احضار» دیگر در شبکه یک سیما هستیم که کارگردانش را می‌توان پدر سریال‌های ماورایی تلویزیون نامید. علیرضا افخمی که در اوایل دهه ۸۰ با «تب سرد» مشهور شد، در سال ۸۴ و با ساختن «او یک فرشته بود» پرونده جدیدی در ژانر فیلم‌های ماورایی پس از انقلاب باز کرد. او بعدها این راه را با ساختن «پنجمین خورشید» و «پنج کیلومتر تا بهشت» ادامه داد و در این بین البته سریال‌هایی مانند «روز حسرت» یا «اغما» را هم نوشت که دیگران ساختند. دهه ۸۰، اوج محبوبیت این ژانر بود و بازیگرانی مانند بهاره افشاری، حمید گودرزی یا حامد کمیلی به‌خاطر بازی در این نوع سریال‌ها به شهرت و حتی محبوبیت فوق‌العاده‌ای دست پیدا کردند. ۱۰ سال پس از آخرین سریال ماورایی افخمی، این‌بار نوبت به احضار شده تا آن راه را تداوم ببخشد. احضار اما از همان روزهای اول که تیزرهایش پخش شد، واکنش‌هایی را به وجود آورد. استفاده از کلماتی مانند روح یا جن در این تیزرها باعث ایجاد کنجکاوی و حساسیت روی این مجموعه تلویزیونی شده بود.

بیش از یک‌سوم این سریال پخش شده و زمان مناسبی است برای بررسی کیفی آن. هرچند تهیه‌کننده احضار در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود که ریتم سریال تندتر می‌شود و مخاطبان باید صبور باشند. این درحالی است که سریال‌های خارجی در ۵ قسمت اول باید تکلیف‌شان را با مخاطب روشن کنند و شبکه‌های تلویزیونی و سرمایه‌گذاران هم بیش از ۵ قسمت به یک مجموعه تلویزیونی مجال نمی‌دهند.

درباره احضار اما چند نکته مطرح است. اول اینکه در ماه مبارک رمضان و در وضعیت فعلی جامعه و مشکلاتی مانند کرونا یا اقتصاد چه ضرورتی برای پخش یک سریال ترسناک یا ماورایی است؟ درست است که اکثر سریال‌های ماورایی تلویزیون در ماه مبارک رمضان پخش شده اما کنار آنها هم یک کار طنز یا کمدی هم حضور داشته و شرایط مانند امروز نبوده است. نسل‌ها به اندازه یک دهه و بلکه بیشتر از آن تغییر کرده‌اند و دیگر نمی‌شود با همان زبان و لحن دهه ۸۰ در روزگار کنونی صحبت کرد. مخاطب امروز فیلم‌های خارجی زیادی را دیده و اولین کارش پس از دیدن قسمت اول هر سریال داخلی، مقایسه‌اش با نمونه خارجی آن است. اگر بپذیریم که اقبال برخی مردم به عرفان‌های کاذب و جادو و احضار روح زیاد شده و باید با آن مقابله کرد، سوال اصلی و مهم این است که ماه رمضان و پس از پخش دو سریال ملودرام، زمان مناسبی برای آن است؟

افخمی درباره دلیل ساخت احضار با اشاره به لوگوی آن گفته بود: «به فتوای اکثر علما برپایی یا شرکت در مجالس احضار روح مذموم و حرام اعلام شده، زیرا اکثریت قریب‌به‌اتفاق چنین مجالسی بر پایه دروغ و فریب‌کاری است. وجود چشم جهان‌بین که یکی از نمادهای فراماسونری است، در لوگوی سریال به تبعات ناخوشایند و ویرانگری اشاره دارد که برای شرکت‌کنندگان در هر محفل و مجلس مخفی و سری ازجمله مجالس احضار به بار خواهد آمد.»

کارگردان احضار در پاسخ به کسانی که به لوگوی سریالش واکنش نشان داده‌اند، گفته است: «کسانی که به فتوای علما ملتزم بوده و مخالف برپایی یا حضور در این‌گونه محافل هستند، مشکلی با لوگوی سریال نخواهند داشت لیکن اشخاصی که برپایی یا شرکت در مجالس احضار ارواح را مباح یا ممدوح بدانند، طبعا با این لوگو مخالفت کرده و نسبت به آن معترض خواهند شد.» افخمی در ادامه هدف و منظورش از ساخت سریال «احضار» را مقابله با همین تفکر و همچنین انذار به مخاطب عنوان کرده تا کسی در چنین مجالسی شرکت نکرده و در این مکان‌ها حضور نیابد تا هم مرتکب گناه نشود و هم تبعات ویرانگر حضور در این محافل دامان او و خانواده‌اش را نگیرد.

به تعبیری قرار است در احضار به خانواده و افراد در بستر یک داستان عاشقانه آموزش داده شود اما مساله مهم‌تر از این توصیه‌ها زمینه داستان و بازیگران یا درواقع نابازیگرانی است که از آنها استفاده شده است. اگر هدف آگاه‌سازی بوده پس این حجم از مانور روی ترسناک بودن و تاکید مکرر روی جن و روح چیست؟ عدم استفاده به‌موقع از درجه‌بندی سنی در برخی سکانس‌ها و انداختن توپ مراقبت به زمین بازی خانواده‌ها چه دلیلی دارد؟

محمودرضا تخشید، تهیه‌کننده احضار به تسنیم گفته است: «یکی از مشکلاتی که ما با برخی مخاطبان خاص‌مان پیدا می‌کنیم اصلا هدف این سریال، ژانر ترسناک نیست. همان‌طور که اول سریال می‌نویسد احضار ژانر معرفتی و ماورایی است. وقتی «اغما» و «۵ کیلومتر تا بهشت» پخش می‌شد مخاطب با همین روح و شیطان و ماجراهایی از این‌دست روبه‌رو می‌شد اما آنجا +۱۴ درج نمی‌شد. به نظرمان می‌آید اینجا بیشتر هدف بحث ماورایی و معرفتی است تا بحث دلهره ایجاد کردن و بیننده را ترساندن!»

این صحبت‌های کارگردان و تهیه‌کننده تناقض کامل دارد با رفتار رسانه‌ای این سریال و حتی شبکه یک سیما با خود مجموعه. اگر ژانر معرفتی و ماورایی(!) است که دلیل تبلیغات گسترده روی عنوان «سریال ترسناک شبکه یک» چیست؟ خوردن قسم حضرت‌عباس برای ژست معلم و مصلح گرفتن این سریال وقتی از آن‌سو دم خروس (دیده شدن به هر قیمتی) آشکار است، بیشتر توی ذوق مخاطب می‌زند. اینکه سازندگان و حتی یک شبکه تکلیفش را با یک سریال و مخاطبانش روشن کند، خواسته چندان سخت و غیرممکنی نیست.

مشکل بعدی سریال احضار، انتخاب بازیگرانش است. سریالی که انتخاب کرده ستاره نداشته باشد و تا اینجا نه‌تنها مشکلی نیست بلکه از این تصمیم حمایت هم می‌شود. اما جایی کار خراب می‌شود که نابازیگران به معنای فنی، به کلیت سریال ضربه زده‌اند. نابازیگرانی که معلوم نیست کیفیت هنری آنها در کجا و چگونه سنجیده شده و آیا کمبود وقت باعث چنین انتخاب‌هایی شده یا عوامل دیگری مانند صرفه‌جویی در آن دخیل بوده است؟ بازیگران دیگر که اتفاقا شناخته‌شده و کاربلد هم هستند در این سریال از کارهای قبلی خودشان ضعیف‌تر ظاهر شده‌اند. مخاطب پس از دوازده، سیزده قسمت حق دارد که با سریال و شخصیت‌هایش ارتباط برقرار کند و کاراکترهای احضار این ویژگی را ندارند. استفاده افراطی از موسیقی و رنگ و سکوت و دود، به‌تنهایی نمی‌تواند باعث تعلیق در یک سریالی شود که به گفته سازنده‌اش، هدف اصلی‌اش روشنگری بوده است.

استفاده از جوان‌ها و رابطه‌های دختر-پسری شاید در دهه ۷۰، طرفداران زیادی در سینما و تلویزیون داشت اما در سال ۱۴۰۰ دیگر شرایط فرق کرده است. جوان‌هایی که در احضار می‌بینیم، با توجه به اشاره‌های مکرر به کرونا، از لحاظ زمانی متعلق به سال گذشته و امسال هستند اما رفتار و گفتار و سبک زندگی‌شان در همان دهه ۷۰ و ۸۰ مانده است. شخصیت‌های سریال احضار که اتفاقا نسبت به شخصیت‌های سریال‌های قبلی افخمی بیشتر هم شده‌اند، در سطح مانده‌اند و مخاطب حتی نسبت به مائده و کامرانی که ظاهرا شخصیت‌های اصلی هستند، شناخت عمیقی ندارد. شخصیت‌ها در حد آدم‌بدها و آدم‌خوب‌ها مانده‌اند و وسط این همه آدم هم قرار است به اعتیاد، عرفان‌های کاذب، عشق‌های نافرجام، مشکلات جوان‌ها، کرونا و مشکلات مالی هم پرداخته شود و همین می‌شود که مخاطب نخ تسبیح را گاهی گم می‌کند.
اگر شبکه یک سیما سال گذشته و با سریال طنز و جذاب «زیرخاکی» موفق بود و لقب پرمخاطب‌ترین سریال ماه مبارک رمضان را به دست آورد امسال اما یک شکست کامل را به دست آورده است و حمایت‌های گاه و بیگاه در قالب مصاحبه و ارائه آمارهای عجیب از تعداد بینندگان آن هم در هفته اول نمی‌تواند وضعیت را بهتر کند.  افخمی در سال‌های قبل نشان داده که قصه‌گفتن را خوب بلد است اما اینجا از یک روایت ساده هم عاجز است و معلوم نیست که چرا اولویتش را روی نصیحت کردن و گاه شعاردادن گذاشته است. زبان الکن سریال در داستان‌گویی باعث شده مخاطب جزیره‌هایی از قصه را بدون ارتباط با هم ببیند و نهایتا در همین جزیره هم گم شود. با اینکه کار کردن در شرایط کرونایی سخت و قابل‌ستایش است اما ضعف‌های فیلمنامه یا بازی‌های به‌شدت بد را نمی‌توان به کرونا ربط داد. احضار برای افخمی یک گام روبه‌عقب است و البته که شبکه یک در سال‌های اخیر و با پخش چند سریال خوب و پرمخاطب مانند «پایتخت»‌ها، «نون.خ»‌ها و «زیرخاکی» توقعات مخاطبان را بالا برده و دیگر نمی‌تواند کار ضعیف تولید و پخش کند. تاریخ انقضای سریال‌هایی مانند احضار با این کیفیت فرم و محتوا گذشته و بدتر از آن زمان پخش نامناسبش است که این ضعف را آشکار می‌کند.

منبع: روزنامه فرهیختگان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 235
 • در انتظار بررسی: 16
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  80 28
  این بیشتر بازی با کلمات بود تا نقد - اتقاقا نسبت به کارهای ماورایی گذشته تمیز تر بوده
  • دنیا IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   45 16
   موافقم سریال احضار خیییلی عالیه نمیدونم چرا الکی میخوایین سریالو بد جلوه بدین
  • سارا IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   31 8
   دقیقا تا یه فیلم خوب و با اخلاق پخش میشه باید بهش انتقاد کنن! برنانه هایی با مفاهیم مسخره رو که کاریش ندارید
  • Fa IR ۰۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   11 5
   چرا الکی یه چیزی می گید حس می کنم یه عده ای می خوان فیلم رو بد جلوه بدن سریال واقعا عالی ای هست و اولین سریال ایرانیه که دنبال می کنم و جذبش شدم‌
 • پری مجرد 43ساله IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  57 40
  سریال مزخرف و سخیف و چرت و تهوع آوری است.
  • دادار IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   9 6
   باز تو که سرو کله ات پیدا شد ی مدتی نبودی اخه تو کارگردانی تو بازیگری بهترین فیلم مجرد زیاد موندی مخ ات تاب ور داشته مجردی من هستم حالا اگه ی فیلم درباره شوهر بود الان بهترین بود از نظر تو
  • بی نام IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   15 10
   چرا ندیدید میگید مزخرف اتفاقا اتفاقا بسیار سریال عالی هست فکر کنم شما خیلی ترسو هستید
  • روژین ، IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   1 3
   !
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   3 5
   شما حرف نزن
  • یونس مجرد ۴۳ ساله IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   6 3
   واقعا مجردی پری
  • دختر شیطون IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   16 9
   چرا حسودی میکنید زحمت کشیدن این سریال رو ساختن. اتفاقا سریال خیلی جذابیه همیشه که نمیشه ستاره ها فیلم بازی کنند هم بازیگراش خوبه هم فیلمش تموم قسمت هاش رو مرتب دنبال میکنیم کارشون عالیه 👏👏👏👏👏
  • لیلی IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   6 5
   به نظر من که واقعا سریال خوبیه ونمیدونم که چرا بعضی از بینندگانی که چند قسمت از سریال و تماشا کردن آنقدر عجولانه تصمیم میگیرن و نظر میدن که خیلی سریال مضخرفیه!! واقعا سریال خوب و آموزندای هست و اتفاقعا بازیگرانش هم خیلی خوب و ماهرانه بازی کردن.واقعا سریال خیلی خیلی خوبیه.
  • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
   0 0
   پری جون الان ۴۴ سالت شده ها ...
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  18 19
  مشرق از این که سریال شبکه سه سیماکم بیننده اس نارحتی. تحمل نداری سریال با مخاطب بیشتر ببینی
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  69 44
  اتفاقا سریال خوبیه همه نگاهش میکنند بهتر از نون خ شیت بود
  • شاهین IR ۰۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   9 6
   منظورتون از همه کیا هستن.!؟؟اگه بنده عم جزو همه شما هستم باید بگم این سریالو اصلا تگاه نمیکنم
  • علی IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   15 9
   نون خ بهتر بود
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 4
  اتفاقا زیرخاکی اصلا هم سریال موفقی نبود. چرا فکر می کنید همش باید مطابق نظر شما فیلم و سریال بسازن؟ یه بررسی کنید متوجه میشید تعداد مخاطبین سریال احضار خیلی بیشتر از اون چرت و پرت هاییه که شماها دوست دارین.
 • محسن IR ۰۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 10
  بسیار فیلم مزخرفی است حیف هزینه ای که برای این فیلم بی محتوا خرج می شه
  • خاطره عساکره IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   3 2
   خیلی فیلم قشنگی است. ولی حیف نوجوانان این دوره زمونه صبر ندارن یکمی صبر داشته باشید ببنید اخرش چی میشه بعد قضاوت کنید
 • IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  8 0
  بنظرم اگر در این ماه مبارک، برنامه زندگی پس از زندگی را به غیر از شبکه چهار از شبکه یک به جای این سریال پخش میکردند، در هدایت افکار جامعه به سوی زندگی زیبا، محبت و عشق ورزیدن به دیگران، کاهش استرس و امید فراوان به زندگی پاک، بسیار مؤثر بود.
  • الاله IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   1 1
   واقعا تر سناک نیس؟؟؟ آخه همه میگن ترسناکه
  • مبینا IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   1 1
   بله کاملا درسته
  • چکاوک IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   4 0
   بله من هم موافقم،احضار جاش توی ماه مبارک رمضان نیست،سریالهای خیلی بهتری میتونستند درست کنند که توی این ماه عزیز بسازند که آرامش روحی برای بیننده به همراه داشته باشه
 • تیموری IR ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  22 7
  سریال خوبیه، داره ارزش ها رو یادآوری میکنه
  • Saba IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   6 1
   ناموسا نون خ رو با این فاجعه مقایسه میکنید؟
  • مائده IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   4 2
   این سریال واقعا عالی حرف نداره
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  20 2
  اتفاقاازبین سریالهای ماه رمضون من فقط احضار رونگاه میکنم،بقیه وقت تلف کردنه
  • فرزانه IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   1 1
   اره
 • من FR ۰۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 1
  والا به نظرم فیلم جالب و سرگرم کننده ایه.از محدودیت های صدا و سیما بیشتر از این حد نمیشه انتظار داشت اقای نقد کننده و اینکه اگر علامت مثبت چهارده میزنن برای اینه که قبلا که مثلا برای همون پنج کیلومتر تا بهشت علامتی نزده بودند دچار مشکل شدند.در کل به نظرم جالب و میدونم که عده زیادی تماشا میکنن..خودمم بعد مدت ها از یه فیلم صدا و سیما خوشم اومده.
  • فرهاد GB ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   2 0
   من هم فقط احضار و نگاه میکنم . ولی راجع مشکل بله یه نوجوان خودشو دار زده بود . اون موقع که بتونه روح سرگردون بشه . متاسفانه باور میکنن نوجوانها مثل باب اسفنجی و غاز تخم طلا
 • ارمی فور اور IR ۰۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  8 5
  مسخره ترین فیلمی ک‌دیدم انگار ی بچه ی ۶ ساله نویسنده بوده
 • Hsjaja IR ۰۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  8 5
  مزخرف ترین سریال عالم..چرت تر از این سریال وجود نداره..واقن حالم بهم خورد از دیدنش و بنظرم نگاه کردنش فقط اتلاف وقت است.. سریالش نه داستان خوبی داره..نه موسیقی خوبی..نه بازیگرای خوبی..نویسنده اش یخ داستان آبکی نوشته بعد سریال درست کرده..الانم توقع داره ب این آشغال بگیم به به چه عالی..چه سریال خوبی ساختی دمت گرم..ولی درکل آشغال تر و مزخرف تر این سریال تو عمرم ندیدم..فقط قسمت اول و دومشو دیدم..حالم بهم خورد دیگ ندیدم.. خیلی چرتههه:)
 • اقاجانی IR ۰۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  3 2
  اتفاقا فیلم خیلی خوب و جدیدی هم هست. هنوز خیلی زوده که بخوای ازش انتقاد کنی و یا مسخره ش کنی
 • محمد IR ۰۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  2 2
  با سلام، من فکر میکنم دوستان در شبکه 1 دیگر موضوع و محتوای مناسبی نمیتونند تولید داشته باشند لذا برای گذران وقت هم که شده میخوان یه سریالی به هرحال پخش بشه، البته بله ممکنه طرفدارانی هم داشته باشه که با نظر کارگردان و تهیه کننده محترم موافق باشند ولی باید ببینیم اکثریت چه نمره ای خواهند داد، امیدوارم مثل سال های قبل موضوعات مناسبتر، بازیگران توانمند تر که با مخاطبین بهتر ارتباط برقرار کنند و محتوای بهتر عرضه بشه، در خاتمه من به نظر تمامی عوامل احترام قائل هستم ولی از کاش یه مقدار دقیقتر و بهتر عمل می‌کردند
 • زهره IR ۰۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  4 2
  خیلی فیلم خوبیه من تا نگا این فیلم نکنم ک خوابم نمی