ظریف نمایه

به رغم ادعاهای وزارت خارجه، بحث دیکته شدن متن توافق و از پیش تدوین شدن آن مبتنی بر دعاوی فِرِد کاپلان، مقالات منتشر شده توسط اعضای گروه بین‌المللی بحران و اظهارات حمید بعیدی‌نژاد بوده است.

سرویس سیاست مشرق- همان‌طور که انتظار می رفت و از سوابق هم برمی آمد، دستگاه دیپلماسی چندان نتوانست خویشتن‌داری کند و انتقادات مطروحه در یک ماه اخیر را تاب بیاورد و  شامگاه پنجشنبه (۲ اردیبهشت) بیانیه‌ای از سوی وزارت خارجه منتشر شد که به شدت خشم‌آلود و تهدیدکننده بود.

چرا وزارت خارجه به جای عذرخواهی و جبران «خسارت محض»، به منتقدین توهین می‌کند؟

محمدجواد ظریف که البته سیمای خندان او را دشمنان این کشور، بیش از هموطنان منتقد او دیده‌اند، در این بیانیه، همچون شخصی تصویر شده که در راه تحقق منافع ملی شمشیر دیپلماسی را از نیام بیرون کشیده، لیکن یک «اقلیت کوچک، ولی پرهیاهو» که ضد منافع ملی و به دنبال فرصت‌طلبی سیاسی هستند، از پشت به این فرد خنجر می زنند. این بیانیه البته از تکرار چندین و چندباره این مطلب که رهبر معظم انقلاب در مناسبتی و شرایطی خاص در تیرماه ۹۴، صفاتی را درباره تیم مذاکره‌کننده به کار برده بودند، غافل نشده تا تلویحا منتقدان را نه تنها ضد منافع ملی، که ضد ولی فقیه هم جلوه دهند!

به این «عبارت» به نگاه کنید:

" این روزها و درحالی که فرزندان این آب و خاک سخت در تلاشند تا از فرصتی که به یمن مقاومت همه جانبه ملت بزرگ ایران به دست آمده، برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بهره گیرند، اقلیتی کوچک، ولی پرهیاهو، غافل از اینکه در یک بزنگاه تاریخی بر علیه خواست و منافع ملت قدم بر می‌دارند، هرآنچه در توان دارند را برای هدف قرار دادن نمایندگان ایران در رویارویی دیپلماتیک وین، به میدان آورده‌اند؛ از پخش مستندنماهای سریالی و نمایش نخ‌نمای رسانه‌ای «درز» اطلاعات تحریف‌شده و غلط گرفته تا توهین، تخریب و بهتان به اعضای تیمی که رهبر معظم و فرزانه انقلاب آنان را «صادق»، «امین» و «بچه‌های انقلاب» خوانده‌اند. "

 وقتی در کوران فضای تبلیغاتی که حول مذاکره توسط دولت و حامیان دولت ایجاد شده بود، ظریف در شهریور ۹۴ در جلسه کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم حاضر شد، در برابر استدلال‌ها و ایرادات کاملا فنی و کاملا محترمانه‌ای که سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ایران در دولت قبل اعتدال، خطاب به ایشان مطرح کرد، گفت که قصد ندارد به جلیلی پاسخ دهد! ظاهرا برای آقای ظریف که خود را مرد صحنه‌های بین‌المللی می دید، سخت بود که جواب نمایندگان و مسوولان داخلی را بدهد. این همان جلسه‌ای بود که چشمک معروف بین بهروز نعمتی، دست راست لاریجانی در مجلس نهم و ظریف رد و بدل شد، و البته همه دغدغه‌های جلیلی و دیگر منتقدان (که ظریف قابل پاسخگویی نمی دانست) در کمال تاسف به حقیقت پیوست و همه وعده‌های صریح و بی‌خدشه ظریف در همان جلسه دربارهٔ لغو همه تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای و تحریم‌های اقتصادی، پوچ از کار درآمد.

چرا وزارت خارجه به جای عذرخواهی و جبران «خسارت محض»، به منتقدین توهین می‌کند؟

 در ۳۰ تیر ۹۴، جواد ظریف که برای توجیه نمایندگان در مجلس حاضر شده بود، به صراحت و قطعیت اعلام کرد که کلمه «تعلیق» (suspend) اصلا و ابدا در برجام نیامده است!  این در حالی بود که نه تنها در متن سند برجام و در بخش مربوط به تحریم‌ها، ۴ بار اصطلاح ساسپند استفاده شده، که ۱۱ بار هم از لفظ «توقف موقت» یا cease استفاده شده است[۱] و آقای ظریف در چندین نوبت در آن مقطع مدعی شد که همه تحریم‌ها بر اساس برجام «لغو» خواهد شد.

چرا وزارت خارجه به جای عذرخواهی و جبران «خسارت محض»، به منتقدین توهین می‌کند؟

چرا وزارت خارجه به جای عذرخواهی و جبران «خسارت محض»، به منتقدین توهین می‌کند؟

چرا وزارت خارجه به جای عذرخواهی و جبران «خسارت محض»، به منتقدین توهین می‌کند؟

چرا وزارت خارجه به جای عذرخواهی و جبران «خسارت محض»، به منتقدین توهین می‌کند؟

در جلسه شورای راهبردی روابط خارجی را با موضوع «تبیین برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بررسی الزامات پیش‌رو»، که تنها ۲۰ روز بعد از امضای توافق بین ایران و ۵ به علاوه ۱ در سال ۹۴ برگزار شد. جلسه‌ای که در آن، فواد ایزدی، استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسایل آمریکا، از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره الزام حقوقی آمریکا به برجام  با توجه به اظهارات آن زمان جان کری مبنی بر اینکه برجام یک توافق الزام‌آور نیست، می‌پرسد و از ظریف می‌خواهد در این‌باره توضیح دهد. به علاوه،  این استاد دانشگاه به اظهارات کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا و به ویژه دونالد ترامپ و تاکید آنها بر پاره کردن برجام پس از پیروزی در انتخابات اشاره می‌کند و خواستار پاسخ ظریف در این‌باره می‌شود. ظریف با همان اعتماد به نفس همیشگی، خطاب به ایزدی مدعی می شود که چنین چیزی (پاره کردن سند برجام و خروج از آن توسط رییس جمهور بعدی آمریکا) امکان ندارد! دیدیم و دیدند که هم امکان داشت و هم عینا اتفاق افتاد.

از یاد نمی بریم که سیاه‌چاله بزرگی به نام «مکانیسم ماشه» در متن برجام، دقیقا ضد منافع ملی ایران و به عنوان امتیاز ویژه طرف آمریکایی وجود دارد که حتی حق شکایت از نقض برجام توسط طرف‌های دیگر توافق را از ایران می‌گیرد، چرا که طبق این مکانیسم، شکایت ما می تواند روندی را به جریان بیاندازد که بازگشت خودکار همه قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت را به دنبال داشته باشد! این سیاه‌چاله با قصور یا تقصیر فاحش و عیان تیم مذاکره‌کننده و عدم تسلط و آگاهی حقوقی آن‌ها در متن قطعنامه ۲۲۳۱ راه یافته است.

 در جریان مذاکرات، وقتی چین و روسیه بر این قضیه پافشاری می کردند که در متن توافق هسته‌ای نباید محدودیتی بر بخش تسلیحاتی و موشکی ایران اعمال شود و سفت و سخت پای این قضیه ایستاده بودند، تیم ایرانی با غربی‌ها به مصالحه رسید که تحریم‌های تسلیحاتی ما ادامه پیدا کند و دیپلمات‌های روسی و چینی را انگشت به دهان گذاشتند.

گزارش مشرق در مورد تحریم تسلیحاتی را اینجا بخوانید:

روزی که روس‌ها برای منافع ملی ایران «غیرتی» شدند+تصاویر

و مهم‌تر از همه اینکه که شروط نه گانهٔ رهبر معظم انقلاب برای پذیرش برجام عملا لحاظ نشد و ایشان در چند نوبت از بابت رعایت نشدن این شروط و عجله برای رسیدن به توافق، از دولت و تیم مذاکره‌کننده گلایه کردند. وقتی ظریف، عراقچی و سایر متولیان دیپلماسی رندانه برخی تعاریف رهبری را از تیم مذاکره‌کننده در مقطعی خاص از مذاکرات، به عنوان تاییدیه نظام و بستن در انتقاد برجسته می کنند، آیا حاضرند به بیانات چندبارهٔ ایشان درباره نتایج عملکرد تیم دیپلماسی و «خسارت محض» خواندن برجام هم اشاره کنند؟ [۲] تازه از یاد نبریم که این تعبیر رهبر فرزانه انقلاب مربوط به چند ماه بعد از انعقاد توافق است و هنوز از خروج ترامپ با یک «چرخش قلم» (به قول ظریف) از توافق و اعمال سخت‌ترین رژیم‌های تحریمی تاریخ خبری نبود.

اوج مغالطه در بیانیه وزارت خارجه این بخش است:

" این جریان سیاسی بر خلاف خط مشی مقام‌معظم رهبری و توصیه‌های همیشگی ایشان، با رانت آشکار رسانه‌ای، و ظاهرا به واسطه بغض و کینه‌ای نابجا، چنان از واقعیات دور شده است که هنگام وصف تاریخ پرافتخار چهار دهه‌ای جمهوری اسلامی در روابط خارجی به خودکم‌بینی ملی و تحقیرآمیزی دچار است که بواقع حیرت انگیز است و، اما در مقابل، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها را در قامت موجوداتی قدر قدرت با قدرت خارق العاده، زیرک و زبردست به تصویر می‌کشند که بارها و بارها از ابتدای انقلاب اسلامی، از اولین روزهای جنگ و قطعنامه ۵۹۸ گرفته تا توافقات منطقه‌ای و بین‌المللی و علی الخصوص توافقات هسته ای، از توافق سعدآباد تا برجام، به جمهوری اسلامی ایران رودست زده‌اند. دردناک است که بر خلاف ادعاهای بیشمار، این جریان فراموش کرده است که تنها قدر قدرت عالم، ذات لایزال باریتعالی است و بس، که به مدد همین قدرت بی‌انتها، جمهوری اسلامی ایران توفیقات بی‌نظیری را در مقابل استکبار جهانی داشته و از این‌پس نیز خواهد داشت، ان‌شاءالله. "

این هم از طنزهای تلخ دوران اعتدال است که کسانی معتقد بودند  "آمریکا اگر اراده کند، با فشردن یک دکمه کل توان دفاعی ما را از کار می اندازد"، می خواهند درس «خودباوری» و توکل به قدرت لایزال الهی بدهند! همان‌ها که دم گرفته بودند که با برجام "سایه جنگ را از کشور دور کردیم" وگرنه "همه گزینه‌ها روی میز بود"، می خواهند به کسانی درس «نترسیدن» بدهند که همه حرفشان در ۶ سال گذشته این بود که باید با تکیه بر قدرت داخلی، تحریم‌ها را «بی‌اثر» کنیم.

البته برخلاف مغالطه آشکار این بیانیه، «نترسیدن» از دشمن متفاوت از «دست کم گرفتن» است و هر چه اولی ممدوح و پسندیده است، دومی خسارت بار است. اما از این دومی خسارت‌بارتر «خوش‌بینی» و «اعتماد» به دشمن است که بعضی‌ها سابقه چندان درخشانی در این زمینه ندارند. همان‌ها که برای وندی شرمن یهودی، کارت تبریک کریسمس فرستادند و با دیدن اشک‌های او کوتاه آمدند. [۳] البته همان وندی شرمن بعدا در خاطرات خود وزیر خارجه کشور ما و همکارانش را به واسطهٔ ندانستن معنای  دقیق کلمه مهم و اساسی «lift» تلویحا دست می اندازد. [۴]

چرا وزارت خارجه به جای عذرخواهی و جبران «خسارت محض»، به منتقدین توهین می‌کند؟

اما بخشی که بسیار بر وزارت خارجه گران آمده، این گمانه‌زنی بوده که متن توافق هسته‌ای، متنی از قبل آماده شده بوده است:

" روایتگران این جریان، مذاکرات منتهی به برجام را چنان تصویر می‌کنند که گویی ماه‌ها مذاکره شبانه‌روزی، به شدت چالشی و سخت ایران و گروه ۱+۵، صرفا صحنه‌سازی برای انشاءنویسی از روی متنی از پیش‌نوشته‌شده، بوده است و از بالاترین مذاکره‌کننده تا کوچکترین فرد تصمیم گیر و موثر در این مذاکرات همه در حال نمایش و خیانت به ملت بوده اند. حیرت انگیزتر اینکه این جریان اقلیت، ولی پر سر و صدا، تغافل می‌کنند که همه مذاکرات قدم به قدم به اطلاع کلیه مراجع ذیربط رسانده شده و زیر نظر مقام‌های عالی کشور جلو رفته است.

جالب‌تر اینکه این کشفیات خیالی را در حالی در بوق و کرنا می‌کنند که هیچ کدام از اعضاء حاضر در برجام از چین و روسیه گرفته تا اروپایی و آمریکایی، در هیچ جایی از اظهارات بی‌شمار و اسناد منتشره خود، جز از مذاکرات فشرده، چالشی و پر از دعواهای دیپلماتیک همراه با سرسختی هیات مذاکره کننده ایرانی، و ماه‌ها رفت و برگشت میان‌پایتخت‌ها صحبتی نکرده‌اند. حتی در خاطرات آمریکایی ها—که همین جریان «مستندساز» با وسواس بیمارگونه‌ای نوشته‌های آنان را زیر و رو کرده به امید آنکه در آن‌ها نکاتی برای دستاویز قراردادن و حمله به مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران شکار کنند—نیز هیچ دیده نمی‌شود مگر شکایت از ماه‌ها جدال طولانی دیپلماتیک و پافشاری مذاکره کنندگان ایرانی بر منافع ملت ایران، تا جاییکه به روایت خود آن‌ها چندین بار مذاکرات تا شکست کامل پیش رفته است. "

به رغم ادعاهای وزارت خارجه، بحث دیکته شدن متن توافق و از پیش تدوین شدن آن، «کشفیات خیالی» نبوده و مبتنی بر دعاوی تامس کاپلان، روزنامه‌نگار آمریکایی، مقالات منتشر شده توسط اعضای گروه بین‌المللی بحران و اظهارات حمید بعیدی‌نژاد در تایید نقش این گروه در جریان مذاکرات بوده است. حتی در روزهای اخیر، علی واعظ، عضو ارشد گروه بحران و دستیار همیشگی رابرت مالی (رییس پیشین گروه بحران و مذاکره‌کننده ارشد کنونی بایدن) در مصاحبه‌ای عملا گزارش‌های قبلی در این مورد را که شالودهٔ متن توافق هسته‌ای ایران و پنج به علاوه یک توسط او و همکارانش در گروه بحران تهیه شده، تایید کرد.

گزارش‌های مشرق در این موضوع را اینجا بخوانید:

پاسخ وزارت خارجه به ادعای «فرد کاپلن» چیست؟ / آیا آمریکا متن برجام را به ایران دیکته کرد؟

«علی واعظ» کیست و «گروه بین المللی بحران» چه نقشی در روند مذاکرات هسته‌ای داشت؟ +عکس و سند

روخوانی ظریف از گزارش‌های «گروه بحران» / آیا کلید اتاق فکر دیپلماسی دولت در دست این جوان است؟ + اسناد و تصاویر

پیش‌فرض حاکم بر این بیانیه، کما این که پیش فرض ذهنی دولت و حامیان دولت(که به شدت در حال تبلیغ آن هستند)، این است که مذاکراتی برای «رفع تحریم‌ها» در حال انجام است و تنها مانع رسیدن به آن، یک «اقلیت پرهیاهو» در داخل کشور است که با اهداف سیاسی-انتخاباتی اخلال ایجاد می کند و به دیپلمات‌های قهرمان و سرافراز ما حمله می کند. بخش عمدهٔ مساله ما و منتقدان دولت و دستگاه دیپلماسی، دقیقا روی همین پیش‌فرض به شدت غلط است.

تاسف‌بار این که دقیقا همین خط تبلیغاتی در سال ۹۲ حول مذاکرات هسته‌ای در داخل کشور حاکم بود و در فضای سنگین و هیجانی آن مقطع که تازه دولت روحانی با شعار مذاکره انتخاب شده بود، نقد و مخالفت کم‌تری هم مجال طرح عمومی می یافت و شنیده می شد، با همین هدف رفتند و با دست باز و اختیاراتی بی‌سابقه وارد مذاکره شدند و «برجام» را با همه حرف و حدیث‌هایش منعقد کردند، آیا هدف «رفع تحریم‌ها» محقق شد؟ آیا در دو سال باقی‌مانده از دولت اوباما (به عنوان طرف مذاکره و امضاء کننده برجام) رفع تحریم از سیستم بانکی، فروش نفت و تجارت خارجی به صورت جدی صورت گرفت؟ و سوال اساسی‌تر این که آیا در آمریکا اصولا اراده‌ای برای رفع تحریم از ایران (فارغ از احزاب روی کار در کاخ سفید) وجود دارد؟

مشکل بزرگ در این‌جاست که تیم دیپلماسی ما هموطنانی را که از تکرار دوباره اشتباهات گذشته و اعتماد به دشمن ابراز نگرانی می کنند و از باب وظیفه ملی و اعتقادی هشدار و انذار می دهند و نقاط ضعف و تجربیات تلخ گذشته را یادآورمی شوند، «دشمن» می‌پندارند و ظاهرا با دشمنان واقعی و حقیقی ملت ایران راحت‌تر تعامل می کنند.

اگر بنا بر این باشد که کسی از کسی طلبکار باشد، قطعا این وزارت خارجه نیست، چرا که این ملت ایران است که بر اساس سوابق قبلی، به توانایی و صلاحیت ظریف و عراقچی و صالحی و... یعنی دست‌اندرکاران «خسارت محض» قبلی، در هر نوع مذاکره جدیدی که با منافع ملی کشور گره خورده، تردید جدی دارد. این تردید، با هیچ نوع عملیات روانی و ژست طلبکاری و اتهام‌زنی برطرف نخواهد شد...


[۱] https://www.mashreghnews.ir/news/۴۴۳۹۳۲

[۲] https://farsi.khamenei.ir/others-report?id=۳۲۷۱۶

[۳] https://www.isna.ir/news/۹۷۰۷۲۲۱۲۴۶۳/

[۴] http://www.rajanews.com/news/۲۶۸۸۰۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 62
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  12 73
  از شما ارزشی ها که بدتر نیستند
  • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   27 4
   کسی که با نامه به رهبری به دنبال گرو کشی از نظام با هدف فشار به رهبر برای عقب نشینی از احقاق حقوق مردم و رفع همه تحریم ها در حرف قطعی است از همه دشمنان خارجی بدتر است
  • IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   9 2
   از نظر شما کاسبان برجام و تحریم مردم ایران اینطور است
  • SE ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   10 3
   دوستان شما منش ماسونها را دارند
  • IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   22 1
   ببخشید که به پاره تن شما مزدوران روغنفکر بی سواد ملکه و بن سلمان پرست ، اهانت شد
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   15 1
   ولی در حد شما براندازان،پررو مزدور کج فهم حقیر و خیانت کارند
  • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   19 2
   لابد تو هم جیسون رضاییان رفیق شفیق ظریف هستی که ضرب شصت ارزشی ها به تنت خورده و اینقدر سوختی
  • TR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   13 1
   جالبه ! لیبرال ها که میگن ما ارزشی ها در حال وانمود کردن این مطلب هستیم که مذاکرات برجام و سعدآباد و الجزایر و ... نتیجه ای جز رودست خوردن ایران و فریبکاری آمریکا و ... نداشته ، حاصل اون مذاکرات هیچ بوده دقیقا هیچ. و جالبتر اینکه هر جا بحث مذاکره پوچ برای ایران مطرح بوده در تاریخ ، لیبرال ها و غربزده ها در اونجا میدرخشیدن! مثل الجزایر که روحانی یک تنه ایستاد و بر آزادسازی یکجای گروگان ها پافشاری کرد و نتیجه رودست خوردن ایران بود.
  • TR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   19 1
   اصلا ارزشی ها بد دوعالم. شما بگو این تیم مذاکره کننده و اون برجام چه دستاوردی داشتن؟ مهمتر از اون اینکه خیانت های پشت پرده برجام مثل مسئله گروه بین المللی بحران و ... رو چجوری ماله میکشی؟
  • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   2 35
   درود بر دیپلمات قلب ها، جناب آقای دکتر ظریف
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   19 2
   شما برجامی ها چرا خفه خون نمیگیرید ۸ سال تپه ای نمونده که شما ..... باشید
  • IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   6 0
   بدتر از صف مرغ هم داریم
  • IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   9 1
   درود بر دیپلمات 32000 هزار تومنی، درود بر دیپلمات تورم 50 درصدی، درود بر دیپلماتی که به البرادعی میگه توافق کنیم که ما رای بیاریم، کاسبان تحریم دوبار رفتند مذاکره(سعدآباد و برجام)، کردند، و بجای لغو تحریم‌ها به ظاهر تحریمها رو تعلیق کردند، و هر روز مردم بدبخت تر شدند.
  • helim IR ۰۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   2 0
   بجای نیستند مردانه می نوشتی نیستیم !! از چه می ترسی ؟ چی دارید از دست بدید ؟!
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  28 2
  اقای ظریف اگرخواب نیستی بیداری این ملت نیستندکه مذاکره پنهان شما رارسوامیکنند خودمسعولان آمریکایی هستندکه هرچه شماپنهان میکنیدآنهارومیکنند دهان رابرای ملت به مردم بازاست ولی برای دشمن خفه شدی هرچه امریکاتودهنت زده تابحال عرضه جواب دادن نداشتی ازخودوملت دفاع کنی کاش می امدی فقط یک ساعت درخیابان بین ملت تابدانی منتقدانت همه مردم هستندنه اندکی ملت
  • IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   5 28
   دست ظریف درد نکنه پته همتون رو ریخت رو آب
  • IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   14 1
   عزیزان افساد طلب! سکه هاتون رو که از جیب‌ ما گرفتید، حداقل پماد سوختگی هاتون رو برید از کدخدا بگیرید:))))
 • سید IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  30 2
  البرجامُ ماالبرجام و ماادراک ماالبرجام!!!! هشت سال فرصت و وقت ملت را ب جهالت و یک ساده لوحی و... شاید هم از دست دادیم! بس نیست؟!!؟
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  33 3
  وطن فروشي كه صداش الان درامده ولي بعضي ها كتمان ميكنند اين با تصويب برجام و الفاظ اين چنيني عزت مردم ايران را به تاراج داديد حالا سكه بابت چي ميگيريد؟؟ تاريخ از شما به زشتي ياد خواهد كرد
  • IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   2 4
   برعکس گفتی که
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  3 21
  به ستوه آوردین اونموقع میگین وزارت خارجه خویشتن داری نکرد نمی‌ذارین کارشونو انجام بدن واقعا جای تاسفه..طرف حواسش باید به شما باشه یا مذاکراتی که باید با دقت انجام بده
  • IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   9 0
   درست نخوندی بابا، دقیقا مثل امضا کنندگان بی سواد برجام و موافقان برجام که از محتوای این خسارت محض خبری نداشتند ولی براش جامه دریدند
  • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   8 0
   نه عزیز ما اصلا از اینا انتظار خویشتن داری نداریم.اینا در مقابل دشمن ملت خویشتن داری به خرج میدن و فوقش یه خودکار پرت می کنن وگرنه فحاشی هاشون رو میارن برا ملت
  • IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   9 0
   راست میگی بابا، اینا باید به دقت وطن فروشی کنن چرا آخه مزاحم این بنده خدا ها میشن
  • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   6 0
   مذاکرات با دقت رو خیلی خوب اومدی . فقط بهش بگو تو دقت کردن به خودش فشار نیاره برا پوستش ضرر داره ... آخه چی بگم بهت تو برجامم دقت کرد که این شد .
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  21 1
  چرا بعضی افراد تا کم میارند از رهبری خرج می کنند ولی در عمل از دستورات ایشون پیروی نمی کنند
 • عبدالله مومن IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  18 2
  مواظب این خائنین باشید تا باز تعهد حقوقی خفت باری را بار این ملت نکنند.
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  15 1
  خدایی جواد ما رو چی فرض کردی؟!هرچی فرض کردی خودتی
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  21 0
  اگر ...چی شرمن رو می خواست لازم نبود کشور رو تقدیمش کنه، خودم براش آستین بالا می زدم
  • IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   16 1
   سند هسته ای رو انداختن پشت قباله ی وندی شرمن؟
  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   13 0
   ۱۸:۲۹ تازه داری اخبار نگاه می کنی؟! ندیدی که چطور صنعت هسته‌ای و زحمات دانشمندان رو نابود کردند و ما رو چن سال عقب انداختند
 • محمد IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  24 1
  از الان باید اعضاء تیم مذاکرات برجام ممنوع الخروج شوند بعدا نگید که کسی نگفت و فرار کردند مثل بمبگذار نطنز
 • علی IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  14 1
  وقتی امروزه یک عده خ این چنین می کنند و قهرمان ملی هم میشوند باید به کجا شکایت کرد خدا به حق شهدا و امام شهدا نسل شان را نابود گرداند
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  19 1
  قهرمان دیپلماسی خخخخ این ظریف رو 100 درصد رد صلاحیت کنید اصلاح طلبان وطن فروش پرو رو که نیست سنگ پا هست
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  14 1
  جناب ظریف اگه از اقیانوس تشیع کنندگان حاج قاسم بپرسی که موافق این نوع مذاکره ذلت بارند ؟ مطمئن باشید که حرف رهبری انقلاب را می زنند :جنتلمن های پشت میز مذاکره همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند. ما در اقلیت نیستیم . پس با حرافی و .... واقعیت را تحریف نکن البته اگه ....نیستی.
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  4 7
  مثل اینه که استاداسدی بگه شما دچار خودتحقیری شدین! چرا به جای انتقاد و تحقیر حریف، از خودی انتقاد میکنین.
 • US ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 11
  «اقلیت کوچک، ولی پرهیاهو» که ضد منافع ملی و به دنبال فرصت‌طلبی سیاسی هستند، از پشت به این فرد خنجر می زنند. «اقلیت کوچک، ولی پرهیاهو» که
  • IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   8 1
   شرم نمی کنید بعد 20 سال ضرر به کشور گنده گویی هم می کنید؟
  • IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   0 4
   اقلیت اگر بگویی برایشان خیلی زیاد است زیرا اینها هیچ هم نیستند فقط و فقط رانت خواران و کاسبان تحریمند، قبل از برجام وضع کشور چگونه بود ؟
  • IR ۰۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   4 0
   ۲۲:۱۴ خودتی عمو! درباره ده قرن پیش که صحبت نمی کنیم.درباره همین چند سال پیش حرف می زنیم.قبل از برجام وضعیت مردم خیلی بهتر بود.حداقل بیشتر مردم می تونستن مرغ بخورن یا یه خونه نقلی بخرن یا اجاره کنن.ولی الان دیگه توانایی این کارا رو ندارن.لطفا به شعور مردم بی احترامی نکنید
  • IR ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   4 0
   قبل برجام دلار 3000 هزار تومن بعد برجام 32000 هزار تومن
 • وطن پرست DE ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  3 0
  این بیانیه نشون می ده که در ۱۸ قدم دروازه لیبرال ها قرارگرفتیم و دست به فحاشی زدند.
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  5 3
  اخه. فاجعه دیپلماسی ایران. ... بعد از دوسال بیشتر طرفدار دارد
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  12 0
  قوه قضاییه باید سکه های یامفت را سریعا از انها مسترد بکند و به بیت المال برگرداند . مگر نه اینکه این سکه ها متعلق به کل مردم ایران می باشد ؟؟؟!!!
 • یاور انقلاب IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  5 0
  اقای ظریف و همفکران ایشان ما این تهمت ها را از شماها بسیار شنیده ایم فکر نمیکنم دیگر ما فریب بخوریم مگر انها که ناقص العقل باشند .
 • IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  4 0
  معذرت چیه باید محاکمه بشن
 • حامد IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  12 0
  قابل توجه ۲۴ میلیون روشنفکر نما که می گفتند به عقب برنمیگردیم. مدیون این مردم هستید. حق الناس گریبان شما را خواهد گرفت.
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  3 0
  شیر خانه روباه بیرون
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  0 6
  به نظرم وزارت خارجه و دولت حق داره نسبت به منتقدین به خصوص صدا وسیما و اون مستند من درآوردی موضع گیری و انتقاد کنه خوب مگر صدا و سیما رسانه خصوصی و دست یک جناح است که با پخش مستند علیه مذاکرات مربوط به نظام در وین موضع میگیره؟
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
   4 0
   دشمنان و وطن فروشانی که از دیدن این مستند،به شدت دچار سوختگی شدید، پماد سوختگی را هر چه سریعتر از شرکت های داروسازی متعلق به کدخدا تهیه فرمایید
  • IR ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   2 0
   صدا و سیما داره واقعیات بر اساس مستندات رو نشون میده
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  4 0
  اصلاح طلبان خائن دشمن انقلابن رد صلاحیت کاندید های اصلاحاتی خواسته مردم ایران است عاملان استکبار جای در نظام مقدس انقلابی ما ندارند
 • الحسینی IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  2 0
  آقای ظریف خودش نتیجه برجام را تقریباً هیچ!! گفتند در حالیکه قبلاً امضای کری! را تضمین! خوانده بودند،، بعد از تضمین هم که ترامپ همه چیز را تخریب کرد و فشارها را بیشتر نمود، خلاصه اعتماد از حرف ها و مذاکرات شما!! هم از ماسلب شده است! تعجیل قبلی شما در عدم توجه به توصیه نه گانه رهبری و امضای برجام و تعجیل فعلی شما در ادامه همان مذاکرات! و شروع مجدد همان حرفهای قبلی!! شک برانگيز است، چه عصبانی شوید و چه نشوید،
 • ج IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 2
  قهرمان دیپلماسی مواظب باش نبازی
 • چ IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 0
  منتظر برجامهای بعدی با قهرمان دیپلماسی
 • ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  2 0
  بازم انتخابات بازم حاشیه برای هیچ
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  4 0
  کجای جهان به خائنین و وطن فروشان سکه هدیه میدن
  • IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   3 0
   ایران
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   3 0
   در دولت حسن کلید
 • سید روح اله IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  1 0
  تا زمانی که مسئولین دولتی از پست و مقام تمامی منافع را میبرند ولی به هیچ فردی از این ملت پاسخگو نیستند همین آش است و همین کاسه. باید تمامی مسئولین باید به تک تک تصمیمات پاسخگو کرد و در صورت اشتباه و خطا جریمه مالی و زندان و حتی اعدام در نظر گرفت. شما با چشمان خود خواهید دید که همین مردم این کار را انجام خواهند داد. این بمیرم اون تو بمیری نیستا، فردی که تمام داراییش را تو بورس از دست داد نمیذاره آب خوش از گلوی زنگنه و آخوندی پایین بره.
 • سریال IR ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  0 0
  برجام اشکالات بزرگی دارد و لی متأسفانه الان نمی‌شود ابعاد مختلف آن را به مردم گفت. انشاالله در وقت مقتضی
 • کشاورزمهر IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  1 0
  سلام و عرض ادب: نتیجه 8 سال مذاکرات آقای ظریف و تیم مذاکره کننده: ا- برجام بی فرجام 2-تشدید تحریم ها 3-پایین آمدن ارزش پول ملی در حد نزدیک به صفر4-ایجاد رانت برای آقازاده ها و کسب سود سرشار برای سرمایه داران نو کیسه 5-فقر و تنکدستی و ..... مضاعف برای اکثر مردم 5- سیر و سیاحت (ماموریت)جناب آقای ظریف و تیم مذاکره کننده اش در غرب و از دست دادن فرصت همکاری با سایر کشورها( طرفو به بالای محل راه نمی دادند این پایین ها هم نمی نشت) 6-خنده های دیبلیماتیک وزیر و..... که گاهی لبخند ظریفی و کهی قه قه و قاه قاه سیاسی آنهم در مقابل گریه یک ملت. حالا جناب ظریف بفرمایید: با این کارنامه پوچ و سیاه چطوری روت میشه بگی من کاندید ریاست جمهوری هستم یا نیستم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس