کد خبر 1206444
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
بررسی عوارض واکسن های کرونا/واکنش به خطر لخته شدن خون

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ارتباط با اخبار پیرامون عارضه برخی واکسن ها، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش مشرق، علیرضا ناجی گفت: به طور کلی خطر لخته شدن خون در واکسن‌های وکتوری کرونا همانند واکسن آکسفورد-آسترازنکا، اسپوتنیک وی و یا جانسون‌-جانسون تقریباً یکسان است.

وی افزود: بر اساس آمار به ترتیب خطر لخته شدن خون در واکسن آسترازنکا چهار در یک میلیون، اسپوتنیک سه نفر در یک میلیون جمعیت و جانسون - جانسون یک نفر در یک میلیون است.

بیشتر بخوانید:

واکسن روسی صدرنشین اثربخش ترین واکسن های کرونا

ناجی، عوارض واکسیناسیون را در مقایسه با مزایای آن بسیار نادر و ناچیز دانست و عنوان کرد: نباید از مزایای استفاده از واکسن‌ها چشم پوشی کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه واکنش و تصمیمات کشورهای مختلف به عوارض واکسن‌های وکتورال را مورد توجه قرار داد و افزود: با توجه به اینکه با افزایش سن میزان عارضه نادر لخته شدن خون در پی استفاده از واکسن‌ها کاهش پیدا می‌کند، برخی کشورهای اروپایی تصمیم گرفته‌اند این واکسن‌ها را برای افراد بالای ۳۰ سال استفاده کنند.

وی از آخرین پژوهش‌ها درباره اثرگذاری و عوارض واکسن‌های وکتوری همانند آسترازنکا خبر داد و تاکید کرد: طبق این تحقیقات ریسک استفاده از واکسن در افراد بالای ۳۰ سال به مراتب کمتر است.

به گفته ناجی، در کشور ما بر اساس آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت، استفاده از واکسن آکسفورد-آسترازنکا در افراد بالای ۳۰ سال منعی ندارد و مسئولان و سیاست گذاران طبق آخرین تحقیقات تصمیم گرفته‌اند به افراد زیر ۳۰ سال واکسن جایگزین برای تزریق پیشنهاد کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استفاده از قرص‌های آسپرین برای پیشگیری از عوارض احتمالی واکسیناسیون را بی تأثیر دانست و گفت: آسپرین برای پیشگیری از عوارض احتمالی واکسن‌های وکتوری کرونا بی تأثیر است و به طور کلی هیچ دستورالعمل علمی پیشگیرانه ای در این زمینه وجود ندارد.

ناجی ادامه داد: پوشش واکسیناسیون توسط واکسن‌های وکتوری همچون آسترازنکا در کشورهای اروپایی مانند انگلستان و آلمان در بالاترین سطح تا به امروز انجام شده است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هرگونه شایعه پراکنی و ایجاد ترس و دلهره با هدف بزرگنمایی عوارض واکسیناسیون را مورد انتقاد قرار داد و عنوان کرد: سبک زندگی ماشینی، کم تحرکی در اندام‌ها، کشیدن سیگار، استفاده از قرص‌های هورمونی ضدبارداری و یا ابتلاء به کرونا هزاران برابر خطرات بیشتری در مقایسه با واکسیناسیون و عوارض نادر و احتمالی آن دارد.

وی گفت: باید به افراد جامعه برای واکسیناسیون اطمینان خاطر داد چرا که در کنترل کووید ۱۹ و کاهش مرگ و میر منطق و اعتماد به علم سرلوحه تصمیمات است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • حامد ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  4 3
  لابد وقتی کار به مرگ و میر ناشی از واکسن هم برسه، باز در برابر مرگ ناشی از کووید توجیه می کنن! فقط واکسن ایرانی، والسلام.
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  2 2
  منطق و اعتماد به علم ؟!!! اتفاقا منطق حکم می کنه که در این مورد به علم اعتماد نکنیم
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 0
  این شیاطین تا زمانی که می‌خواستند مردم را بترسانند ویروس کرونا را اون قدر بزرگ جلوه دادن تا مردم رو به سمت زدن واکسن تشویق کنند حالا که اگر کسی واکسن زد و هزارتا عوارض داد واکسن رو تبرئه میکنند کلا علم پزشکی مدرن به دلیل بی اعتنایی به جان بیمار و تحت سلطه واکسن قرار گرفتن در حال افول و فروپاشی است
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 0
  کرونا به هیچ واکسنی احتیاج ندارد و هزاران داروی موثر و مطلوب وجود دارد اینها میخواستن یک جوری القا کنند که هیچ راهی نیست مگر واکسن تا پاسپورت واکسن رو اجرا کنند
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 1
  ”وی گفت: باید به افراد جامعه برای واکسیناسیون اطمینان خاطر داد چرا که در کنترل کووید ۱۹ و کاهش مرگ و میر منطق و اعتماد به علم سرلوحه تصمیمات است.“ پارسال اعتراف کردید مرگ و میرها به دلیل پلیفارماسی بوده.. حریرچی دیروز گفته داروها رو فقط به خاطر رفع عذاب وجدان و حسرت به مردم میدیم.. عوارض وحشتناک داروها و واکسنها باعث مرگ میشه این علم نیست جنایته
 • امیر NL ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 3
  حتی قرص سرماخوردگی معمولی هم میتونه برای برخی از افراد باعث عوارض کشنده بشه، دلیل نمیشه که چون 1 در میلیون باعث عارضه میشه پس کلا وارد نشه! میتونه وارد بشه و اختیاری بشه تزریقش.
 • محمد توسلی IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  0 0
  سلام من 3روزواکسن استرازینکا..زدم من فقط همان روزش چیزیم نبودتافرداش یکم تب کردم وتز 37بود ولی همکاری دیگم همان روزش تافرداش تب رز شدیدی داشتند بعدش خوب شدند من هم بعد2روز بعدش تب کوچیک کردم همین اتفاقی تا الان نیافتاده تا بعد ببینیم امید به خدا داریم
 • منا IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  جالبه کهاین جماعت تو همه چی دنبالهرو غرب هستن اما تو این یه مورد نه. خودغربیا ممنوع کردن اینا شدن کاسه داغتر از اش!!!!