کد خبر 1199051
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
رشد ۹۴ درصدی قیمت مسکن در اسفند ۹۹ / متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تهران از ۳۰ میلیون تومان گذشت

بررسی جدیدترین گزارش تحولات بازار مسکن حاکی از آن است که متوسط قیمت مسکن طی اسفند ۹۹ در مقایسه با اسفند ۹۸ بالغ بر ۹۳.۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش مشرق، مطابق جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی طی اسفندماه سال گذشته در مقایسه با اسفند ۹۸ بالغ بر ۹۳.۷ درصد افزایش یافته است. 

بیشتر بخوانید:

رشد ۸۰ درصدی قیمت مسکن تهران در سال ۹۹ +جزئیات

در اسفندماه ۹۸ متوسط قیمت مسکن در تهران ۱۵ میلیون و ۶۲۸ هزار تومان بود که در آخرین ماه سال گذشته به ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان افزایش یافت، یعنی رشد ۹۳.۷ درصدی نسبت به اسفند ۹۸.

تعداد معاملات مسکن نیز از ۱۰ هزار و ۲۱۴ فقره در اسفندماه ۹۸ با رشد منفی ۴۸.۴ درصدی به ۵ هزار و ۲۷۳ فقره کاهش یافته است.  تعداد معاملات انجام شده اسفند ۹۹ در مقایسه با ماه قبل از آن (بهمن ۹۹) بالغ بر ۳۴.۶۲ درصد افزایش یافته است.

همچنین در بین مناطق ۲۲ گانه تهران متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک به ۶۸ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسیده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل از آن ۱۰۴.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. کمترین متوسط قیمت مسکن نیز با رشد ۵۸.۶ درصدی نسبت به اسفندماه سال ۹۸ به قیمت ۱۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ بوده است.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معاملات شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در اسفند سال گذشته حاکی از آن که واحدهای مسکونی در دامنه قیمت ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان با ۱۶ درصد بیشتر سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه‌های قیمتی ۲۰ تا ۲۵ و ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان به ترتیب با سهم‌های ۱۵.۷ و ۱۲.۶ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در این ماه توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده که ۶۱.۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت مسکن (۳۰ میلیون و ۷۰۴ هزار تومان) معامله شده است.

بیشترین سهم معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمریع با سهم ۱۴.۸ درصد اختصاص داشته است. واحدهای با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۳.۳ و ۱۱.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع طی اسفندماه سال گذشته واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۲.۶ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری طی اسفندماه سال ۹۹ نشان دهنده رشد به ترتیب ۳۱.۴ و ۳۵.۲ درصدی نسبت به اسفندماه ۹۸ است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس