کد خبر 1191161
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹
جنایت فرانسه در الجزایر

فرانسه انتشار اسناد دوران استعمار الجزایر را آغاز کرد در یکی از این جنایات ۴۲ هزار الجزایری قربانی ۱۷ آزمایش اتمی شده اند.

به گزارش مشرق، دولت فرانسه از روز گذشته اجازه انتشار اسناد دوران استعمار الجزایر را صادر کرد. اسنادی که شاید یکی از هولناک ترین جنایات بشری پرده برمی دارد. جنایت ۱۳۲ ساله استعمارگران فرانسوی در حق مردم الجزایر تنها به عکس های سیاه و سفید باقی مانده از قرن بیستم که در آن بدن‌های تکه تکه شده به نمایش درآمده، خلاصه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

فرانسه ۱۷ انفجار اتمی در الجزائر انجام داده است

حتی ۱۸ هزار جمجمه متعلق به شهروندان سربریده شده الجزایری که در موزه‌ای در پاریس نگهداری می‌شود نیز، بزرگ ترین جنایت فرانسه در حق مردم این کشور شمال آفریقا نیست.

جنایت فرانسوی!

یکی از هولناک ترین جنایت‌ها، ۱۷ آزمایش اتمی این کشور بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۶ در صحرای الجزایر است. جنایتی که به روایت مجله ارتش الجزایر در سال ۲۰۱۰، در نخستین نمونه آن فرانسوی ها ۱۵۰ الجزایری را به عنوان موش آزمایشگاهی بر ستون هایی در منطقه آزمایش هسته ای آویزان کردند تا بفهمند پرتوهای هسته‌ای چه تاثیری بر انسان ها می گذارد.

درباره این جنایت هولناک چه می‌دانید؟

روایت جنایت، بدون پذیرش مسئولیت فرانسه هیچ گاه مسئولیت جنایات خود در الجزایر را نپذیرفته است. حتی دروغ، لاپوشانی، تحریف یا کتمان بخشی از عملکردی بوده که کاخ الیزه در قبال سال های استعمار و حتی پس از استقلال الجزایر در پیش گرفته است. حتی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه،‌ درباره کشتار صدها هزار تن از شهروندان الجزایر توسط دولت فرانسه در دهه ۵۰ و۶۰ میلادی «توبه» و «عذرخواهی» نخواهد کرد. فرانسه اما گفت که حاضر است «اقدام نمادین» انجام دهد.

به گزارش یورونیوز، در همین زمینه امانوئل ماکرون دیروز دستور داد تا دسترسی به اسناد طبقه‌بندی شده مربوط به دوران جنگ الجزایر و استقلال این کشور در فاصله سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ را آسان کنند. الجزایر به مدت ۱۳۲ سال تحت استعمار فرانسه بود و در روز ۱۹ مارس ۱۹۶۲، پس از سال‌ها نبرد و مقاومت، استقلال خود را به دست آورد و آخرین سربازان فرانسوی در سال ۱۹۷۱ خاک الجزایر را ترک کردند. اکنون در سالگرد استقلال این کشور، به نظر می‌رسد که ماکرون تصمیم گرفته تا در راستای سیاست آشتی، لکه تاریک استعمار و خشونت تاریخی را از چهره فرانسه بزداید.

مورخ فرانسوی، «بنجامن استورا» طی سال گذشته مسئول تدوین گزارشی درباره نقش فرانسه در دوران استعمار و جنگ استقلال الجزایر بوده است. عملیات «موش آبی» مخرب تر از «پسر کوچک» فرانسه از سال ۱۹۵۴ به صورت جدی شروع به کار روی برنامه هسته ای خود کرد. «پیر مندز فرانس» نخست وزیر وقت فرانسه در سال ۱۹۵۷ دستور داد مراکز آزمایش های هسته ای ایجاد شود. ابتدا قرار بود این آزمایش ها در جزایر تحت سلطه فرانسه در اقیانوس آرام انجام شود اما به دلایل لجستیکی، فرانسوی ها بالاخره تصمیم گرفتند این آزمایش ها را در بیابان های الجزایر انجام دهند.

نخستین انفجار هسته ای فرانسه که در ۱۳ فوریه سال ۱۹۶۰ انجام شد، به آزمایش «موش آبی» معروف شد . این آزمایش تحت نظارت مستقیم «شارل دوگل» رئیس جمهوری وقت فرانسه انجام شد . قدرت انفجار این بمب، برابر با قدرت انفجار ۶۰ تا ۷۰ هزار تن تی .ان .تی و ۵ برابر قدرت بمب اتمی «پسر کوچک» بود که صبح روز ۶ آگوست ۱۹۴۵ روی‌سر ساکنان هیروشیما انداخته شد. این گونه بود که پس از آمریکا، شوروی سابق و انگلیس، فرانسه به عنوان چهارمین کشور وارد باشگاه کشورهای هسته ای شد.

۴۲ هزار تن قربانی ۱۷ آزمایش اتمی از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۶ دولت فرانسه ۲۱۰ آزمایش اتمی انجام داده است. از این تعداد ۱۷ آزمایش در صحرای الجزایر و ۱۹۳ آزمایش اتمی در جزیره «پلی‌نزی فرانسه» در جنوب اقیانوس آرام انجام داده است. از ۱۷ آزمایش در الجزایر، ۴ مورد آن (سال های ۱۹۶۰-۱۹۶۲) در سطح زمین (در منطقه رقان) و ۱۳ مورد آن پس از استقلال (سال های ۱۹۶۲-۱۹۶۶) این کشور در زیر زمین (در شهر تمنراست) انجام شده است. «محمد الرقانی» یکی از شاهدان عینی که در سال های اخیر در گذشته، گفته بود: «زمان آزمایش بمب هسته ای فرانسه، ابر قارچ مانند این انفجار به سمت آسمان بالا رفت اما باد خیلی سریع آن را به سمت مناطق مسکونی برد و به گونه ای شد که نمی توانستیم فاصله سه متری خود را ببینیم.»

جنایت فرانسوی!

فرانسه پس از آزمایش هسته ای خود نقشه ای منتشر کرد که منطقه آلوده به پرتوهای رادیواکتیو را نشان می داد که بر اساس آن منطقه ای محدود و کوچک آلوده شده بود اما سال ۲۰۱۳ نقشه های واقعی منتشر شد که مناطق آلوده شده، شامل منطقه ساحل آفریقا، آفریقای غربی و مرکزی می شد. براساس اسناد منتشر شده، پرتوهای هسته ای ۲۴ ساعت پس از آزمایش هسته ای به مالی و پس از چهار روز به سنگال، چاد، آفریقای مرکزی و موریتانی رسید.

«محمد حسن زغیدی» تاریخ نویس الجزایر نیز در این خصوص گفته است: «اثر پرتوهای هسته ای از ۱۰ ثانیه تا ۱۰میلیون سال می تواند باقی بماند، فرانسه با این کار ،زمین های زنده را نابود کرد.» «برینو باریلو»پژوهشگر فرانسوی نیز گفته است: «فرانسوی های اشغالگر، از ۴۲ هزار الجزایری به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کردند.» ۴۵ سال پس از پایان آزمایش‌ها، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با افزایش میزان تشعشعات در منطقه رقان نسبت به استنشاق ذرات شن و ماسه موجود در هوا که به تشعشعات آلوده شده اند هشدار داد. تا به امروز هیچ مطالعه دقیق اپیدمیولوژیکی برای آگاهی از خطرات بهداشتی و تأثیرات آزمایش‌های رقان وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۰ نیز، پارلمان فرانسه قانونی را به تصویب رساند که بر مبنای آن قربانیان آزمایشات هسته‌ای به رسمیت شناخته شدند و همچنین صندوقی تاسیس شد تا از محل آن به قربانیان بیمار و مجروح غرامت پرداخت شود. تاکنون فرانسه ۲۶ میلیون یورو برای این منظور به قربانیان فرانسه پرداخته، ولی هیچ مبلغی به الجزایری ها داده نشده است!البته این نکته را هم باید یادآوری کنیم که این جنایت تنها بخشی از جنایات هولناک فرانسوی ها در الجزایر است که گفته می شود بیش از یک و نیم میلیون الجزایری در دوران استعمار و جنگ های استقلال جان خود را از دست دادند.

منبع: روزنامه خراسان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  26 2
  فرانسه با مردم پر ادعا و بی غیرتش که حتی تو اروپا هم معروف هستن آخرش مال مسلمانان مخصوصا الجزایری ها خواهد شد. قابل توجه کسانی که از ماکارونی مقابل اردوغان حمایت میکردن.
  • iran IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
   6 1
   مکرون فرانسه و رجب خان ترکیه هر دو جانی و جنایتکار هستند قابل دفاع نیستند !
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  8 0
  غربگدا: خوب تقصیر خود الجزایری هاست، اگه هرچی فرانسوی‌ها میگفتن بی چون و چرا اجرا میکردن که این اتفاقها نمی‌افتاد که!! میگفتن. پول، ناموس، منابع طبیعی، کاپیتولاسیون..... میگفتین باشه الان آقا وار (!) زنده بودین!!!
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  11 1
  با این همه اطلاعات پس چرا این دولت ..... چسبیده به دم فرانسوی ها و همه قرادادهایش هم محرمانه است . حماقت تا کی؟
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  23 1
  خاک برسرت زیبا کلام، خاک بر سرتون اصلاح طلبا. البته خاک غرب نه خاک ایران.
 • LB ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  14 2
  فرانسه کثیف ترین و وحشی ترین کشور اروئا است و عزیز دل نوکران کدخدا
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  8 2
  حقوق بشر غربی
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  5 1
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ به نام خداوند رحمتگر مهربان تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿۱﴾ بريده باد دو دست ابولهب و مرگ بر او باد (۱) مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ ﴿۲﴾ دارايى او و آنچه اندوخت‏ سودش نكرد (۲) سَيَصْلَى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ ﴿۳﴾ بزودى در آتشى پرزبانه درآيد (۳) وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ ﴿۴﴾ و زنش آن هيمه‏ كش [آتش فروز] (۴) فِي جِيدِهَا حَبْلٌ مِنْ مَسَدٍ ﴿۵﴾ بر گردنش طنابى از ليف خرماست (۵)
 • سید روح اله IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  3 1
  اون روزی را میبینم که فرانسه و هر کشور غربی که به بشریت ظلم کرده اند مثل علف هرز از روی کره زمین حذف شده اند و به سزای عملشلن میرسند.
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  7 0
  تعجبی ام نداره چراک تواوج جنگ ایران عراق ک غربیها همشون ازش نفع میبردن همین فرانسوی ها بودن ک خونهای الوده ب ایدز را وارد ایران کردن ؛اگه دستم بجای بند بود حتی ی روزهم برای ساخت بمب هسته ای صبر نمیکردم باید تقاص خونهایی ک غرب ریخت را از همشون گرفت
 • IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
  1 0
  لعنت بر آدم ها فاسد و اتو کشیده که فقط تظاهر بلد هستند و در باطن گرگ اند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس