مدیریت جهادی قالیباف،کابوس همیشگی اصلاح طلبان

کارشناسان معتقدند که مشکل اصلی اصلاح طلبان با قالیباف، مقایسه افکارعمومی درباره «مدیریت جهادی» و «مدیریت به سبک اصلاحات» است.

سرویس سیاست مشرق - به جرأت می توان گفت که روزی نیست که رسانه های اصلاح طلب در هجمه به قالیباف، مطلبی منتشر نکنند. در یک نمونه، «محمد عطریانفر» عضو شورای شهر منحله اول تهران و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه ایران- ارگان رسانه ای دولت- گفته است:«خاطره تلخ انتخابات ۹۸ و مجلسی که تشکیل شد به جریان اصولگرا ثابت کرد که سیاست‌های انقباضی و بسته شورای نگهبان که اجازه نمی‌دهد رقابت منطقی بین نامزدهای انتخابات مجلس رخ بدهد خروجی و نتیجه‌اش مجلسی می‌شود که به لحاظ حرفه‌ای در حداقل‌ها قرار دارد. بگونه‌ای که امروز وقتی آقای محمدباقر قالیباف را به‌عنوان یک نیروی برجسته در رأس مجلس قرار داده‌اند، کسی که سابقه قابل دفاعی هم در جنگ داشته اما نمی‌تواند چنان که باید از حیثیت پارلمان صیانت و حفاظت کند. زیرا نمی‌داند پارلمان باید چگونه مدیریت شود».

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

همچنین روزنامه سازندگی- ارگان رسانه ای حزب کارگزاران(به دبیرکلی غلامحسین کرباسچی)- در مطلبی به قلم «شهربانو امانی» عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران نوشت:«اخیرا یکی از نزدیکان آقای قالیباف مطرح کردند که ایشان تصمیمی درباره ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ندارد. طرح این مسئله از جانب آقای قالیباف عجیب بود، چرا که تمام دو سال گذشته ایشان برنامه ریزی برای حرکت به سمت بهارستان داشت».

این عضو شورای شهر اصلاح طلب تهران در ادامه نوشت:«در این ایام قالیباف در مجلس حاضر به یراق بود و هر آنچه در توان داشت در راستای جهش به سمت پاستور نشان داد. از تلاش برای تصویب طرح های ضددولت از جمله یارانه معیشتی و قانون اقدام راهبردی تا سفرهایی که از اساس در مفهوم ریاست مجلس نه ضرورتی داشت و نه از نظر صرف این هزینه برای آنچه بازدید میدانی خوانده می شد، به صرفه بود. در حقیقت سفر تبلیغاتی بود».

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

روزنامه شرق نیز در گزارشی با عنوان «قالیباف؛رئیس مجلس یا فرمانده؟» نوشت:«رئیس مجلس، یا فرمانده پادگان؟ به نظر می‌رسد که نقش رئیس مجلس در ایران بدل به یک مسئله شده است. تناقضی که از یک سو حامل این نقش و از سوی دیگر مخاطبانش یعنی سایر نمایندگان با آن مواجه‌اند، ناشی از عدم درک یا تبیین این جایگاه است...محمدرضا صباغیان، نماینده بافق و مهریز گفت:..."این مجلس دفعه اولی نیست که در آن بودجه بررسی می‌شود، آقای قالیباف اینجا مجلس است و پادگان نظامی نیست. همه ما نماینده مردم هستیم، شما هم نماینده مجلس هستید و نماینده برتر نیستید. همه باید به وظایف نمایندگی‌مان عمل کنیم".»

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«شرق پیش‌تر در گزارشی با عنوان رئیس یا فرمانده به همین تعارض نقشی قالیباف در مجلس اشاره کرده بود.مسئله مهم این است که نمایندگانی که قبلا به دنبال کاهش اختیارات لاریجانی بودند، در مجلس فعلی سکوت کرده‌اند».

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

در شرایطی که عملکرد ضعیف دولت روحانی در حوزه اقتصادی، مردم را با مشکلات عدیده مواجه کرده است، مجلس یازدهم از اولین روز آغاز به کار خود تاکنون کارنامه موفقی به جا گذاشته است.

چندی پیش «علیرضا زاکانی» نماینده مردم تهران در مجلس و رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محورهای اصلی مجلس یازدهم در حوزه مسائل اقتصادی و اجتماعی را به این صورت برشمرد: یک: تثبیت فضای کلان اقتصادی با تمرکز ویژه بر اصلاح ساختار بودجه ــ دو: توزیع عادلانه ثروت و درآمدهای عمومی کشور ــ سه: تأمین نیازهای پایه‌ای و اساسی مردم ــ چهار: جلوگیری از سیاستگذاری‌های غلط اقتصادی و پنج: برطرف کردن موانع تولید و صادرات».

یکی از اقدامات بسیار مهم مجلس یازدهم در حوزه اقتصادی، اصلاح طرح اخذ مالیات از خانه های خالی بوده است.«سید احسان خاندوزی» نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس- آذر ۹۹- با اشاره به تایید طرح مالیات بر خانه های خالی توسط شورای نگهبان تاکید کرد:«اگر پس از پایان مهلت ۳ ماهه مندرج در قانون دولت با سخت گیری شدید مفاد قانون را پیاده کرده و دستگاه‌های اجرایی در اجرا جدیت به خرج دهند در ماه‌های نخست سال آینده تاثیر محسوسی بر قیمت بازار مسکن بر جای می‌گذارد اما در صورتی که مانند مصوبه مالیات بر خانه‌های خالی سال ۹۴ دولت نسبت به اجرای آن کوتاهی کند، فعالان اقتصادی در می‌یابند احتکار مسکن هیچ جریمه از سوی دولت ندارد بنابراین رفتار خود را تغییر نمی‌دهند و واحدهای مسکونی زیادی به بازار عرضه نشده و به تبع تاثیر چندانی بر قیمت نخواهد داشت».

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

یکی دیگر از اقدامات مهم مجلس در ماههای گذشته، تصوب کلیات طرح تأمین کالاهای اساسی است. «محمد مهدی مفتح» سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه- مهر ۹۹- با اشاره به این طرح گفت: «در این طرح که با همفکری مرکز پژوهش های مجلس، نمایندگانی دولت و اعضای کمیسیون تدوین شده است، تلاش شده که طرح تورم زا نباشد.تامین منابع این طرح به گونه است که تورم زا نیست و به  ۶۰ میلیون نفر تعلق می‌گیرد که این افراد شناسایی شده‌اند. همچنین در این طرح به یکسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و تکمیل طرح های ناتمام عمرانی نیز توجه شده است». 

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

مفتح با بیان اینکه ۵۰ هزار میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شده است، تصریح کرد:«از این رقم ۳۰ هزار میلیارد تومان باری تامین کالای های اساسی،  ۱۰ هزار میلیارد تومان برای یکسان سازی حقوق بازنشستگان و ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز برای تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی کشور اختصاص داده شده است».

طرح ساماندهی بازار خودرو، طرح ساماندهی سهام عدالت، طرح ساماندهی بازار بورس، طرح رتبه‌بندی فرهنگیان و...از دیگر اقدامات اقتصادی است که مجلس یازدهم در حال بررسی و به سرانجام رساندن آنها است.

 همچنین اختصاص ۷۰ میلیون تومان وام ازدواج به هر زوج در مجلس تصویب شد. همچنین براساس تصمیم نمایندگان، به منظور کاهش سن ازدواج، بانک مرکزی موظف است تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر ۲۵ سال و زوجه های زیر ۲۳ سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف یک میلیارد ریال افزایش دهد.

در کنار تمرکز مجلس یازدهم در حوزه اقتصادی،سفرهای نظارتی نمایندگان و از جمله سفرهای قالیباف به چند استان، اقدامی قابل توجه و مهم بوده است.

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

حالا این فعالیت ها را با «سلفی حقارت»، «جشن تولد صفحه اینستاگرامی»، «کمیته رفع حصر»، «اروپاگردی» و...دیگر اقدامات تأمل برانگیز فراکسیون امید و نمایندگان حامی دولت در مجلس دهم مقاسه کنید. 

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

کارشناسان معتقدند که مشکل اصلی اصلاح طلبان با قالیباف، مقایسه افکارعمومی درباره «مدیریت جهادی» و «مدیریت به سبک اصلاحات» است. برای همین است که برخی دولتمردان و رسانه های اصلاح طلب در اقدامی تأمل برانگیز، دیدارهای صمیمانه و مردمی قالیباف با هموطنان عزیزمان در خوزستان و سیستان و بلوچستان را به اقدامات ترامپ تشبیه کرده بودند.

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

پیش از این افکارعمومی کارنامه اصلاح طلبان در شهرداری و شورای شهر تهران را با کارنامه قالیباف مقایسه کرده بود. یک طرف اقدامات متعدد عمرانی و خدماتی و طرف دیگر اشخاصی همچون «محمد علی نجفی» و اقداماتی همچون «انتخاب اسم و فامیل برای خیابان ها» و «ناتوانی در اجرای حتی یک کیلومتر مترو»!

حالا همین روند در مقایسه عملکرد مجلس یازدهم به ریاست قالیباف با مجلس دهم تکرار شده است. واقعیت این است که جریان اصلاحات با معضل کارنامه- از دولت روحانی تا شهرداری تهران و مجلس دهم- مواجه است. به همین خاطر برای فریب افکار عمومی و به حاشیه رفتن بی عملی خود، فضاسازی علیه قالیباف و مجلس یازدهم را در صدر کارویژه رسانه ای خود قرار داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  31 5
  دوران بخور و ببر خانمها و آقایون افسادطلب داره تموم میشه اینا میدونن قالیباف رییس جمهور بشه دمهای کلفتشون بدجور لای تله گیر میکنه!
  • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
   17 2
   دررررررررررررررررررررررررود بر قالیباف عزیز
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  18 0
  واقعا هم همینه.در اجرای پروژه های مترو تهران قابل دیدن هست.با اینکه دولت و شهرداری از یک جناح هستند ولی پیشرفت خوبی در مترو دیده نمیشه
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  17 1
  جناب قالیباف شما کار جهادی خودت رو در پناه حق انجام بده، بزار خط اصلاح طلبان هر غلطی دلشون می خواد بکنن.. اینها واداده هستند و پر رو، اصولا از سیاست اسلامی چیزی حالیشون نیست..جلوی دماغشون رو می بینند
 • علی GB ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  16 0
  به قول حاج اقا پناهیانمشکل امروز ما بی دینی نیست. متوهمانه فکر کردن است.
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  5 7
  دم انتخاباته جو گیر نشید
  • طلبه بسیجی IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
   5 4
   احسنت
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  5 10
  جون نمونه جهادی احمدی نژاد را دیدند نگرانند
  • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
   10 2
   کل دولتهای اصلاحات یک هزارم احمدی نژاد کار نکردند
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  13 3
  مطلب خیلی قابل استفاده ای بود. ممنون از نویسنده محترم، آقای انبارلویی
 • AU ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  1 11
  نوشابه باز کردن برای رییس مجلس که خودیه
  • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
   13 2
   تا چشات دربیاد
 • احمد IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  2 0
  حرف مفت تمام کار کار کار اصولی نه احساسی گدای ممنوع علم اقتدار غیرت و تامین منافع عمومی هر گونه رانت حتی مقدس ممنوع کشور اسلامی باید بانوع حاکمیت حکومت علی اداره شود کثافت کاری با هر نوع ادبیات لباس و تبار و قوم ممنوع مرگ بر بیدین جاهل کم سواد تنبل
 • ابراهیم IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  2 1
  بسم رب حسین علیه السلام.بهتر است از تصویر برخی اشخاص به عنوان مدیر جهادی استفاده نشود تا بعد
 • نیما IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  10 1
  با حضور قالیباف و رییسی،خیالمون از بابت دو قوه راحته،در واقع با مدیریت جهادی و توانمند عملگرا در قوه مقننه و قضاییه امیدوار شدیم که کارها روی ریل صحیح یه پیش میره... امیدوارم در انتخابات۱۴۰۰ قوه مجریه هم به یک فرمانده توانا تحویل بشه و مشکلات اجرایی هم روی ریل درستش به پیش بره... مشکلات کشور فقط با مدیریت جهادی قابل حله...
 • ،،، IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  4 0
  مردم قدرشناسند اگر تغییرات اساسی و مثبتی در آینده شکل بگیرد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس