بایدن باز هم به برجام لگد زد

با اینکه «بایدن واقعی» در مسئله ایران دقیقا پا جای پای «دونالد ترامپ» گذاشته است، اما طیف اصلاح طلب همچنان در حال تبلیغ و توصیف «بایدن خیالی» است.

سرویس سیاست مشرق - همین چند روز پیش بود که دولت دموکراتِ «جو بایدن» در اقدامی خصمانه، «ریچارد نفیو» مشهور به معمار تحریم های ضدایرانی را به عنوان معاون نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران منصوب کرد.

نکته قابل توجه اینجاست که نفیو در دولت جمهوری خواهِ «بوشِ پسر» نیز مسئولیت طراحی تحریم های ضدایرانی را بر عهده داشته و البته وی در دولت اوبامای دموکرات نیز با همین کارویژه حضور داشت.

و اما تنها به فاصله چند روز پس از انتصاب ریچارد نفیو، جو بایدن در جدیدترین اقدام ضدایرانی، با صدور بیانیه‌ای وضعیت اضطرار ملی علیه ایران را به‌مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران که برای نخستین بار در ۱۵ مارس ۱۹۹۵ در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون اعلام شد، بعد از ۱۵ مارس ۲۰۲۱ نیز به مرحله اجرا در خواهد آمد».

در بخش دیگری از این بیانیه ضدایرانی تاکید شده است: «تشخیص من این است که لازم است وضعیت اضطرار ملی اعلام شده در فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ در قبال ایران ادامه یافته و تحریم‌های جامع وضع‌شده علیه ایران برای رسیدگی به این تهدید حفظ شوند».

«بایدن واقعی» باز هم به برجام لگد زد، اصلاح‌طلبان همچنان از «بایدن خیالی» می‌گویند/ 
وقتی بیگانگی با «زبان دیپلماسی» سفره مردم را کوچک کرد

جو بایدن با این اقدام برای چندمین بار به برجام لگد زد. این در حالی است که رسانه ها و فعالین اصلاح طلب در کنار برخی دولتمردان، به گونه ای فضاسازی کرده بودند که بایدن در فردای حضور در کاخ سفید، فورا به برجام بازگشته و تمامی اقدامات ضدایرانی ترامپ را ملغی خواهد کرد.

نکته قابل توجه اینجاست که این اقدام بایدن به هیچ عنوان دور از انتظار نبود. مسئله اینجاست که طیف اصلاح طلب اصرار دارد که یک «بایدن خیالی» را به افکار عمومی قالب کند.

«بایدن واقعی» دقیقا اقدامات ضدایرانی روسای جمهور سابق آمریکا را دنبال می کند. بر همین اساس هم باراک اوبامای مودب! و باهوش! قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را تمدید کرد و هم دونالد ترامپ؛ و حالا بایدن نیز این رویکرد را ادامه داده است.

لازم به ذکر است که باراک اوباما در آبان سال ۹۵ و در واپسین روزهای ریاست جمهوری خود، قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را تمدید کرد. در همان ایام برخی رسانه‌ها نوشتند: «اوباما با این کار آخرین لگد را به برجام زد».

«بایدن واقعی» همانند ترامپ مدعی است که «برجام ناقص است» و باید با ضمیمه کردن توان موشکی و قدرت منطقه ای ایران تکمیل شود. دقیقا همان رویکردی که اوباما نیز آن را دنبال می کرد.

«بایدن واقعی» باز هم به برجام لگد زد، اصلاح‌طلبان همچنان از «بایدن خیالی» می‌گویند/ 
وقتی بیگانگی با «زبان دیپلماسی» سفره مردم را کوچک کرد

«بایدن واقعی» باز هم به برجام لگد زد، اصلاح‌طلبان همچنان از «بایدن خیالی» می‌گویند/ 
وقتی بیگانگی با «زبان دیپلماسی» سفره مردم را کوچک کرد

رهبر معظم انقلاب- ۲۶ آذر ۹۹- در بیانات حکیمانه خویش درباره آمریکا فرمودند: «به دشمن اعتماد نکنید؛ این توصیه‌ی قطعی من است. به دشمن اعتماد نکنید. برای مسیر رفع مشکلات مردم، برای درست شدن آینده‌ی کشور به وعده‌ی این و آن اعتماد نکنید؛ این توصیه‌ی به مسئولین است. این وعده‌ها وعده‌ی خوبان نیست؛ وعده‌ی بَدان و اشرار است امّا آن هم از هر صد تایش یکی وفا نکند! دشمنی‌ها را از یاد نبرید. دشمنی کردند. دیدید که آمریکای ترامپ و آمریکای اوباما با شما چه کرد. [البتّه] این فقط مال ترامپ نیست که حالا مثلاً فرض کنید چون ترامپ رفت، بگویند تمام شد؛ نه».

مقام معظم رهبری در مهرماه سال ۹۴ و در اوج فضاسازی بزک کنندگان برجام درباره فتح الفتوح اقتصادی این توافق، در بخشی از نامه ای خطاب به آقای روحانی، که به «شروط ۹ گانه» مشهور شد، تاکید کردند: «در خاتمه همان‌طور که در جلسات متعدّد به آن‌جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریمها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملّت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌جانبه‌ی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شد».

«بایدن واقعی» باز هم به برجام لگد زد، اصلاح‌طلبان همچنان از «بایدن خیالی» می‌گویند/ 
وقتی بیگانگی با «زبان دیپلماسی» سفره مردم را کوچک کرد

«بایدن واقعی» باز هم به برجام لگد زد، اصلاح‌طلبان همچنان از «بایدن خیالی» می‌گویند/ 
وقتی بیگانگی با «زبان دیپلماسی» سفره مردم را کوچک کرد

حالا با اینکه «بایدن واقعی» در مسئله ایران دقیقا پا جای پای «دونالد ترامپ» گذاشته است، اما طیف اصلاح طلب همچنان در حال تبلیغ و توصیف «بایدن خیالی» هستند.

طیف اصلاح طلب حداقل از سال ۹۲ تاکنون قوه مجریه با اختیارات و امکانات گسترده را دربست قبضه کرده و با گره زدن امور کشور به اقدامات «اوبامای خیالی» و در ادامه «ترامپ خیالی» و حالا «بایدن خیالی» موجب کوچک شدن سفره مردم شده است.

به این ۳ نمونه دقت کنید. در سال ۹۲ قیمت هر کیلو برنج مرغوب ایرانی حدود ۵ هزارتومان بود. قیمت هر کیلو مرغ حدود ۴۵۰۰ تومان بود و قیمت پراید نیز حدود ۱۶ میلیون تومان بود. حالا قیمت هرکیلو برنج مرغوب ایرانی حداقل ۳۳ هزارتومان است. قیمت هر کیلو مرغ در مغازه ها بالای ۳۲ هزارتومان و قیمت پراید حدود ۱۲۷ میلیون تومان است.

همچنین مرکز آمار ایران در سال ۹۲ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در بهار، تابستان و پاییز را به ترتیب، مترمربعی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ۴ میلیون تومان و ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود. مرکز آمار همچنین متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در زمستان ۹۲ در تهران را ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

و اما بر اساس گزارش معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران و آمار بانک مرکزی متوسط قیمت هر متربع واحد مسکونی شهر تهران در آذر ماه سال گذشته حدود ۱۳ میلیون ۵۰۰ هزار تومان بوده است که با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی در آبان ماه ۹۹ به حدود ۲۷ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومان رسید.

وضع موجود اقتصادی، دستپخت «دولتِ اصلاح طلبان» است. در حقیقت بیگانگی اصلاح طلبان با «زبان دیپلماسی» سفره مردم را کوچک کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • ایران IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  12 3
  ننگ بر ذلت طلبان، تنها راه نجات فرمانبرداری از مسیر رهبری است،و نگاه به درون، نگاه به درون، نگاه به درون...
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  12 0
  بایدن با رئیس جمهوری که محبوبیتش در جامعه زیر ۱۰ درصد است مذاکره نخواهد کرد.
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
   3 1
   بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران، ما هم با رئیس جمهوری که با تقلب در انتخابات شده رئیس جمهور آمریکا مذاکره نخواهیم کرد!!!
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  7 1
  در سال ۸۸، غرب در آستانه امتیازدهی به ایران آشوب داخلی را در دستور قرار داد تا تحریم را جایگزین توافق کند. اکنون نیز که پایان ضرب‌الاجل سه ماهه ایران، به انتخابات می‌کشد، بحرانی دیگر تضمینی است بر مهار ایران. خصوصا که غرب دو کارت مضیقه معیشتی و مدیران نفوذی را نیز در اختیار دارد.پس از جهت همراهی در فتنه‌گری برعلیه مردم و کشور بایدن آنچنان هم برای افسادطلبان تخیلی نیست
 • یک جانباز IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  2 3
  زبان دیپلماسی را فقط دولت فعلی بلد است برای دریافت طلب از عراق که حق ایران است همه آنها زاری کردند و اما چیزی نسیبشان نشد اما صحبت با زبان خود غربی ها دیدیم که علاوه بر عدم تصویب قطعنامه در شورای حکام عاجزانه پولهای بلوکه شده عراق را هم دو دستی تقدیم کردند و رئیس جمهور خاطر جمع با تحکم برای تحویل پولها صحبت کرد و این موضوع اگر به دولت غربگرا واگذار میشد هم قطعنامه صادر میشد و هم پولی در کار نبود
 • جعفر تیموری IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  2 1
  ظریف و روحانی چیزی نمونده بود که برای انتخاب بایدن مجلس شادی برپا کنند. هنوز هم فکر میکنند خواب میبینند که بایدن تحریمها را تمدید کرده.از طرف دیگر باز از دیپلماسی ضعیفشون چوب مذاکره مجدد را خواهند خورد و همچنین از اینکه اروپا به شورای حکام از ایران شکایت کرد ترسیدن و وا دادن.مگه شورای حکام چه غلطی می خواد بکنه؟ مگه نمی دونه که مقصر اصلی آمریکا بود که از برجام خارج شد؟ پس چرا می ترسید ؟ آقایون زبان دیپلماسی بلد. نمی تونی از حق مردم ایران دفاع کنی از خودت هم این قدر تعریف نکن.
 • مهرناز IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  3 0
  اصلاح طلبان " شماها تفکر ضد مردم گرائی داشتید ودارید " برای رسیدن به اهداف خود " سطحی از مدیریت ها با فاصله انچنانی نوع تفکر همسو غرب " بانوع زندگی لوکس گرائی در برابر مردم عادی " مخصوصا در 8سال دولت روحانی چنان ایجاد کردید " تا بیگانه پرستی " در مسیر غرب گرائی با تفکر لیبرالیسم سرمایه داری در کشور " همانند زمان پهلوی دوم در سطوح بالای کشور دوباره احیا شود " تا غربی ها براحتی بتوانند نفوذ پیدا کنند " اما خوشبختانه با هوشیاری رهبر کشورمان " وانقلابیون واقعی " اب دوباره بسر چشمه درست خود " درحال برگشت است.
 • پیمان IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  5 2
  گوش های بایدن رو تو عکس خوب نگاه کنید
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  6 1
  اشتباه محض ایران فرصت دادن دوباره به آژانس بود ، اینا وقتی خطر رو واقعا درک کنند تحریم ها رو مجبور میشن بردارند
  • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
   4 0
   ایران فرصت نداد، اصلاح طلب ها یا همون سرمایه هاشون فرصت دادن
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
   1 1
   الان به نظر شما ما آمریکا و اروپا رو تحریم،حسابهاشونو مسدود، بقیه کشورهارو هم تهدید کنیم اگه با آمریکا و اروپا همکاری کردند همه اونهارو هم تحریم میکنیم؟؟
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  4 0
  بایدن کاری از دستش بر نمی آید آن چیزی که ما را آسیب پذیر می کند ضعف و بی تدبیری خودمان است دولت و دستگاه دیپلماسی هنوز به این نتیجه نرسیده اند که تمام تحلیل ها و نظرهای مقام معطم رهبری در مورد آمریکا و اروپا و برجام درست بوده اند ؟
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  4 0
  تا مردم بیدار نشوند و با چشم باز انتخاب نکنند و پس از انتخاب رفتار انتخاب شده را رصد نکنند وضع همین است ، با رهبر باشند و گوش بفرمان ایشان باشند قدرتمند و پیروز خواهند بود در طول تاریخ اینگونه بوده است هر کجا غفلت شود از همان جا ضربه خواهند خورد شکل گیری لیبرال ها نتیجه همین غفلت است
 • ا ب پ IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  4 0
  مانده بودم که پروردگار عالم چه مشکلی در این آدم هست که فرموده روزی پنج بار روبروی خانه من نماز بگذار یعنی این انسان اینقدر فراموشکار فریب خورده وناسپاس است که براحتی فریب شیطان ووعده های دروغین آن را می خورد و در انتخابات خدا را فراموش کرده وحق را تنها می گذارد اگر از خدا دور شویم او نیز ما را رها خواهد کرد
 • avdt IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  صد بار به کاخ سفید گفتم به این حیوان جو کمتر بدید گوش نمیکنند !،بیا گاز میگرفت حالا لگد میزنه!.
 • رضا IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 1
  هیچ فرقی بین اصلاح طلب و اصول گرا نیست هر دوشون کارمندان رسمی دولت جمهوری اسلامی هستند و از یک خزانه حقوق می گیرند و بسیاری از اون ها با هم فامیل هستند و همه شون سال هاست از مقامات جمهوری اسلامی هستند.
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  2 0
  غنی سازی را 60 درصد کنید و مذاکره کنید با دست بالاتر
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  2 2
  لبیک یا امام خامنه ای
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  1 0
  غنی سازی را 60 درصد کنید و مذاکره کنید هم جو امنیت کشور ارتقا پیدا میکند و بساط دلال بازیها جمع میشود هم توپ در زمین دشمن است هم بازدارندگی هسته ای بالاتر میرود سالها طولش بدهید تا از این وضعیت خلاص شویم
 • اصلاح طلب IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  1 2
  ما برای اثبات حسن نیت خودمون باید تجهیزات نظامی رو تحویل پرزیدنت بایدن بدیم و ارتش و سپاه و بسیج رو منحل کنیم چون دنیا دنیای گفتگو هست نه نظامی گری و بمب و موشک و ...! ما باید متمدنانه رفتار کنیم تا اینطوری آمریکا هم به ما امتیازاتی بده
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  1 0
  خدا لعنتتان کند جمیع اسهال طلبان نفوذی اسراییل را و هر کسی که به هر نحوی به کشور خیانت میکند که نمونه آن در این 8 سال کذایی بخوبی مشهود است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس