ضربات مهلکی یمنی‌ها به متجاوزان سعودی/ تغییر موازنه قدرت در یمن

سلسله عملیات های پهپادی اخیر ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه مواضع حساس و راهبردی سعودی نشان از آن دارد که موازنه و معادله قدرت در جنگ یمن به نفع مقاومت تغییر کرده است.

به گزارش مشرق، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی روزهای اخیر ضربات مهلکی را بر پیکره متجاوزان سعودی وارد آورده‌اند. در همین راستا، روز چهارشنبه بود که «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن سخنانی را در این زمینه مطرح کرد. او گفت: «یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن آشیانه‌های جنگنده‌های سعودی را در فرودگاه بین‌المللی ابها با ۴ فروند پهپاد از نوع صماد ۳ و قاصف ۲K هدف قرار داده است».

وی با اشاره به اینکه این حمله دقیق و ضربات مهلک بوده است، تاکید کرد: «هشدار می‌دهیم که رژیم متجاوز سعودی همه هشدارهای قبلی ما را نادیده انگاشته است و به طور مکرر از فرودگاه‌های غیرنظامی برای اهداف نظامی استفاده کرده است. این حمله به آشیانه‌های جنگنده‌های سعودی، در واکنش به ادامه بمباران و محاصره ظالمانه علیه کشور ما است. عملیات ما تا زمانی که جنگ و محاصره یمن ادامه دارد، استمرار خواهد یافت».

عملیات برق آسای مقاومت یمن علیه آشیانه‌های جنگنده‌های سعودی در فرودگاه بین المللی «أبها» نشان داد که موازنه قدرت به نفع مقاومت تغییر کرده است عملیات برق‌آسای مقاومت یمن علیه آشیانه‌های جنگنده‌های سعودی در فرودگاه بین‌المللی ابها در حقیقت قدرت پهپادی بی نظیر آنها در برابر عربستان سعودی را به نمایش گذاشت و نشان داد که موازنه قدرت به طور کامل به نفع مقاومت یمن دستخوش تغییر شده است. البته قدرت پهپادی نیروهای یمنی به امروز و دیروز باز نمی‌گردد، چرا که حدود ۳ سال پیش بود که مقامات یمنی از نمایشگاه پهپادهای ساخت داخل رونمایی کردند و در آن به معرفی انواع پهپادها پرداخته شد.

درحال حاضر قدرت پهپادی نیروهای یمنی به حدی است که حتی رسانه‌های آمریکایی نیز بدان اذعان دارند. درهمین ارتباط، پیشتر «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشته بود: «عملیات پهپادی انصارالله بسیار دقیق‌تر و مؤثرتر از آن چیزی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدان آن در منطقه به طور علنی به آن اذعان کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد فناوری موجود به سرعت در حال ایجاد یک تهدید برای آمریکا و متحدان آن در منطقه است».

ضربات مهلکی یمنی‌ها به متجاوزان سعودی/ تغییر موازنه قدرت در یمن

از همین روی، پر واضح است که قدرت پهپادی نیروهای یمنی در کنار قدرت موشکی آنها، معادلات قدرت در جنگ یمن را به نفع گروه‌های مقاومت تغییر داده است. امروز این قدرت پهپادی گسترده در کنار قدرت موشکی این پیام را به سعودی‌ها و متحدان آنها مخابره می‌کند که در صورت تداوم تجاوزگری در یمن، پاسخ‌های به مراتب دردناک‌تری از آنچه که تاکنون دریافت کرده‌اند، در انتظار آنهاست.

یمنی‌ها نشان دادند که توانایی آنها تنها در برخورداری از قدرت موشکی محدود و محصور نیست و در عرصه پهپادی نیز توانمندی‌های فراوانی دارند در همین حال، باید گفت که برای چندمین بار از سال ۲۰۱۵ است که این حجم از عملیات‌های پهپادی گسترده علیه مواضع سعودی توسط یمنی‌ها صورت می پذیرد. در واقع، یمنی‌ها با این اقدام خود این پیام را برای متجاوزان ارسال می‌کنند که قدرت آنها تنها در بحث موشکی محدود و محصور نیست و اگر قدرت پهپادی‌شان بیشتر از قدرت موشکی نباشد، قطعاً با آن برابری می‌کند.

بدون شک عملیات‌های پهپادی نیروهای یمنی علیه مواضع سعودی و اهداف حساس و مهم آن در قلب عربستان می‌تواند در جنگ علیه یمن جنبه بازدارنده داشته باشد؛ به ویژه اینکه سعودی‌ها نشان داده‌اند که هیچ عزمی برای پایان دادن به این جنگ ندارند. در هر صورت، تغییر معادلات قدرت به نفع مقاومت در یمن، به چالش بزرگی برای ائتلاف متجاوز سعودی تبدیل شده است.

عربستان سعودی که به خوبی تغییر موازنه و معادله قدرت در یمن را احساس می‌کند، درحال حاضر تلاش دارد تا فشارهای خود به غیرنظامیان یمنی را بیش از پیش افزایش دهد. علت این مسأله هم آن است که سعودی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که با گذشت ۶ سال از آغاز تجاوز نظامی به یمن دیگر قادر به تحقق دستاورد نظامی ملموسی در نبرد با ارتش و کمیته‌های مردمی نخواهند بود.

ضربات مهلکی یمنی‌ها به متجاوزان سعودی/ تغییر موازنه قدرت در یمن

سعودی‌ها در راستای تشدید فشارهای خود بر شهروندان یمنی، یک کشتی حامل گاز خانگی مردم یمن را ربودند. «عصام المتوکل» سخنگوی شرکت نفت یمن امروز جمعه در این خصوص اعلام کرد که ائتلاف تجاوز به یمن به سرکردگی عربستان سعودی یک کشتی حامل گاز خانگی برای مردم یمن را ربوده است. وی با اعلام این خبر افزود: «این کشتی حامل ۵ هزار و یک تُن گاز خانگی بوده است و سعودی‌ها با این اقدام خود، تعداد کشتی‌های توقیف شده حامل فرآورده‌های نفتی یمن را به ۱۳ عدد رسانده‌اند».

عربستان سعودی به دلیل ناتوانی در رویارویی نظامی با یمنی‌ها، استراتژی افزایش فشارها بر شهروندان یمنی را در دستور کار خود قرار داده است عصام المتوکل ضمن انتقاد از سکوت جامعه جهانی در قبال چنین جنایتی از سوی عربستان سعودی گفت: «سکوت مجامع جهانی و سازمان ملل از مهمترین عواملی است که ائتلاف سعودی را به تکرار چنین رفتارهایی تشویق می‌کند».

سخنگوی رسمی شرکت نفت یمن در ادامه اظهاراتش ائتلاف سعودی و در رأس این ائتلاف آمریکا و سازمان ملل را که در محاصره یمن سهیم هستند، مسئول تمام رنج مردم یمن و بد شدن اوضاع این کشور در روزهای آینده دانست.

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که عربستان سعودی در جنگ یمن ابتکار عمل را از دست داده است و این ارتش و کمیته‌های مردمی هستند که قدرت خود را به متجاوزان تحمیل می‌کنند. بدیهی است که در سایه چنین شرایطی، عربستان سعودی تلاش خواهد کرد تا خروج آبرومندانه‌ای از جنگ یمن داشته باشد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
  1 0
  خوب انصارالله با آزادی مارب نیازی به واردات گاز ندارد
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
  2 0
  انصار الله باید دست به مقابله به مثل بزند وکشتی های سعودی را توقیف کند