ویژه ها

برجام تصمیم نظام نبود؛ بلکه برجام دستپخت دولت روحانی بود و نظام به صورت مشروط و با قید 28 شرط با آن موافقت کرد. موافقت مشروط یعنی دولت باید به صورت دقیق به این 28 شرط عمل می کرد که متاسفانه چنین نشد.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با  «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** ظریف:برجام تصمیم نظام بود و خاصیت های زیادی داشت

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در ادامه مصاحبه های زنجیره ای با رسانه های حامی دولت، در مصاحبه با روزنامه همشهری گفت:«سیاست جمهوری اسلامی در رابطه با برجام خیلی ارتباطی با دولت‌ها ندارد و این سیاستی است که در سطح نظام اتخاذ شده است و من تقاضایم از همه دوستان هردو جناح این است که موضوع برجام را موضوع انتخاباتی نکنند. موضوع برجام موضوع معیشت مردم و شناسایی حقوق ایران است...باید همه بدانند برجام موضوعی است که در سطح رهبری پیگیری می‌شود و سیاست‌های ما در این زمینه در هر دولتی که باشد، تغییر نخواهد کرد. اما اینکه چرا آمریکا تعلل می‌کند، به‌دلیل شرایط ویژه داخلی آمریکاست».

ظریف افزود:«من احساس می‌کنم که برجام تصمیم کل نظام بوده و تصمیم یک دولت نبوده که دولت بعدی بخواهد با آن مخالفت کند؛ تصمیمی بوده که کل نظام گرفته است. گروهی از دوستان گفتند برجام یک جسد متعفن است، اما دیدند که نظام چنین حرفی نمی‌زند. البته هیچ‌کس نسبت به روش غرب خوشبین نبوده و خوش‌خیالی نداشته و کسانی که مذاکره کردند شاید بیش از همه، با بی‌اعتمادی مذاکره کردند. یک واژه را قرض بگیرم؛ با دلواپسی مذاکره کردند، ولی دلواپسی باید از طرف مقابل باشد نه از طرف خودی. ما در مقابل دیگران دلواپس منافع ملی هستیم و نه از بابت اینکه خودی‌ها درباره منافع ملی کوتاهی کنند».

وی در این مصاحبه گفت:«شما به برجام فقط از بعد معیشتی نگاه کردید و اقتصادی. برجام خاصیت‌های زیادی داشت...برجام در ۲هدف عمده یعنی پایان دادن به اجماع امنیتی علیه ایران از طریق پایان دادن به تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران و شناسایی حقوق هسته‌ای ایران موفق بود... برجام توافقی بود که خواصش ادامه یافت؛ هم حقوق هسته‌ای و هم پایان دادن به امنیتی‌سازی‌ ایران. اما در حوزه اقتصادی آمریکا قلدری کرد».

وزیر امور خارجه در مصاحبه با ارگان رسانه ای شهرداری تهران تاکید کرد:«برجام آنقدر محکم نوشته شده که امکان سوءاستفاده از آن بسیار کم است. آمریکا چه‌کار توانست بکند؟ اگر برجام ایرادی داشت آمریکا از برجام استفاده می‌کرد... لذا برجام توافقی است که با دقت مذاکره شده است. آمریکا هم سوءاستفاده‌ای که کرده، سوءاستفاده از برجام نبوده، بلکه سوءاستفاده‌اش از توان مالی‌اش در دنیا بوده که اتفاقا یک زنگ خطر برای همه دنیا بود».

ظریف خطاب به منتقدان برجام گفت:«دوستان ما که دوست دارند ما را به نخواندن برجام و ۲۲۳۱متهم ‌کنند، بروند نگاه کنند. برای خودشان هم خوب است؛ چون برخی دوستان از الان شروع کرده‌اند و دوست دارند دور بعد دولت در اختیارشان باشد و مذاکره‌کننده باشند. نوش جانشان ما مشکلی نداریم، اما اقلا بدانند درباره چه چیزی مذاکره می‌کنند. بدانند داشته‌های ما چیست و بدانند دست ما چقدر پر است. این برجام و توافق‌ها مال همه کشور است. آنها هم روزی می‌خواهند از آن استفاده کنند. پس پل‌های پشت سرشان را خراب نکنند. بعدها به این پل‌ها احتیاج دارند».

ظریف: برجام تصمیم نظام بود و خاصیت‌های زیادی داشت/ زاهد: اگر به عقب برگردیم باز هم از روحانی حمایت می‌کنیم

محمدجواد ظریف در این مصاحبه تاکید کرده که برجام تصمیم نظام بوده و خاصیت های زیادی داشته است. متاسفانه این اظهارنظر به هیچ عنوان با واقعیت تطابق ندارد.

برجام تصمیم نظام نبود؛ بلکه برجام دستپخت دولت روحانی بود و نظام به صورت مشروط و با قید 28 شرط با آن موافقت کرد. موافقت مشروط یعنی دولت باید به صورت دقیق به این 28 شرط عمل می کرد که متاسفانه چنین نشد.

رهبر معظم انقلاب در مهرماه 94 در بخشی از نامه مشهور به «شروط 9 گانه» تاکید کردند:«محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ میتواند به خسارتهای بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود».

ظریف در این مصاحبه تاکید کرده که «هیچ‌کس نسبت به روش غرب خوشبین نبوده و خوش‌خیالی نداشته و کسانی که مذاکره کردند شاید بیش از همه، با بی‌اعتمادی مذاکره کردند. یک واژه را قرض بگیرم؛ با دلواپسی مذاکره کردند». متاسفانه این اظهارنظر نیز با واقعیت تطابق ندارد.

ظریف: برجام تصمیم نظام بود و خاصیت‌های زیادی داشت/ زاهد: اگر به عقب برگردیم باز هم از روحانی حمایت می‌کنیم

ظریف: برجام تصمیم نظام بود و خاصیت‌های زیادی داشت/ زاهد: اگر به عقب برگردیم باز هم از روحانی حمایت می‌کنیم

ظریف: برجام تصمیم نظام بود و خاصیت‌های زیادی داشت/ زاهد: اگر به عقب برگردیم باز هم از روحانی حمایت می‌کنیم

اگر مذاکره کنندگان با بی اعتمادی مذاکره کردند، پس چرا «عباس عراقچی» گفت «امضای کِری تضمین است»؛ اگر مذاکره کنندگان با دلواپسی مذاکره کردند پس چرا آقای ظریف در صحن علنی مجلس گفت «عه عه من این بخش ها را در متن برجام ندیده بودم»! و...

اگر تیم مذاکره کننده به ریاست ظریف، با بی اعتمادی و دلواپسی مذاکره کردند پس چرا تمامی تعهدات ایران به صورت پیش دستانه و با شتابزدگی و عجله در ظرف 2 ماه انجام شد و سپس دولت به انتظار نشست تا آمریکایی که مشهور به قاتل زنجیره ای توافقات بین المللی است، تعهدات خود را آغاز کند!

ظریف در این مصاحبه تاکید کرده که «برجام موضوعی است که در سطح رهبری پیگیری می‌شود و سیاست‌های ما در این زمینه در هر دولتی که باشد، تغییر نخواهد کرد». این اظهارنظر در حالی است که ظریفآذر ۹۲- گفته بود: «رهبری چارچوب کلی را تعیین می‌کنند و مسئولیت مذاکره با من است، ایشان صحبت کردند و بزرگواری‌شان نسبت به من را مطرح کردند، من نیز قدردان این بزرگواری هستم... ما باید خرج نظام و رهبری شویم نه اینکه رهبری خرج ما و نظام شود».

متاسفانه آقای ظریف از یکسو وزارت امور خارجه را به وزارت امور برجام تقلیل داد و از سوی دیگر با هجمه به منتقدان و عدم پذیرش نظرات دقیق و دلسوزانه کارشناسان و صاحبنظران، برجام را به مسئله ای حیثیتی برای خود تبدیل کرد. این دو مسئله خسارت های بسیاری برای کشور به بار آورد.

** اصغرزاده: اصلاح طلبان حداکثر 10 درصد بین مردم پایگاه دارند

«ابراهیم اصغرزاده» فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای شهر اصلاح طلب منحله اول- به ریاست «عبدالله نوری» و نائب رئیسی «سعید حجاریان»- در مصاحبه با روزنامه شرق گفت:«اصلاح‌طلبان نهایتا ۱۰ درصد بین مردم پایگاه دارند. حتی اگر خاتمی را هم بیاورید، مردم می‌پرسند چه چیزی را می‌خواهید اصلاح کنید؟».

اصغرزاده در ادامه گفت:«اگر این انتخابات معنای تأثیرگذاری در سرنوشت را داشته باشد، ما می‌توانیم. پای صندوق رأی می‌آییم به این شرط که دولتی پای کار بیاید که انتخابات آزاد و منصفانه و رقابتی را ایجاد کند؛ اما اگر قرار است توجیه‌کننده وضع موجود باشیم و ناکارآمدی را به جان بخریم و از مردم بخواهیم سکوت کنند، مردم دیگر ما را تحویل نمی‌گیرند. اینها می‌تواند دستور کار کنگره ما و اصلاحات باشد اما انتخابات باید معنادار و شرکت ما مؤثر باشد. در غیر این صورت مردم به ما می‌خندند».

ظریف: برجام تصمیم نظام بود و خاصیت‌های زیادی داشت/ زاهد: اگر به عقب برگردیم باز هم از روحانی حمایت می‌کنیم

پیش از این «صادق زیباکلام» فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به عدم اقبال مردم به طیف اصلاح طلب گفته بود: «بدنه اجتماعی اصلاحات از دست رفته است... این فقط حدس و گمانه زنی نیست. این را بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفند ۹۸ نشان داد. در این انتخابات لیست‌هایی که به نام اصلاح‌طلبان (مثل کارگزاران و...) ارائه شد، فکر نمی‌کنم توانسته باشد صدهزار رأی بیاورد، آن هم در تهرانی که چهار سال قبل، آقای عارف (سرلیست اصلاح‌طلبان) یک‌ونیم میلیون رأی آورده بود. این داستان قطعا برای انتخابات ۱۴۰۰ هم تکرار خواهد شد. در محافل و رسانه‌ها، صحبت از حضور آقای عارف، جهانگیری، محسن هاشمی، ظریف و دیگران است، اما به اعتقاد من مستقل از اینکه اصلاح‌طلبان چه کسی را به عنوان نامزد خودشان معرفی کنند (حتی اگر شخص آقای خاتمی هم نامزد و تأیید صلاحیت شود) در انتخابات آینده هیچ رأیی نخواهد آورد».

اصغرزاده در این مصاحبه بر لزوم برگزاری انتخابات آزاد تاکید کرده است. این در حالی است که تاکنون تمامی انتخابات ها در جمهوری اسلامی ایران به صورت آزاد و رقابتی برگزار شده؛ مشکل اینجاست که طیف اصلاح طلب ظرفیت نتایج این انتخابات آزاد و رقابتی را ندارند. این طیف نه جنبه شکست در انتخابات را دارد و نه ظرفیت پیروزی در انتخابات.

** زاهد: اگر به عقب برگردیم باز هم از روحانی حمایت می کنیم

«فیاض زاهد» عضو ستاد انتخاباتی کروبی در انتخابات 88 که تخصص او رشته «تاریخ» است و در دولت روحانی مشاور ارشد دو وزارتخانه مهم اقتصادی(وزارت صمت و وزارت کار،تعاون و رفاه اجتماعی) بوده است، در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت:« آقای قالیباف و همه کسانی که با آقای روحانی در مقاطع انتخاباتی پیشین رقابت کردند، هنوز در همان حس و حال و هوای رقابت انتخاباتی هستند و شاهدیم رفتاری کینه‌توزانه و ناشایست نسبت به دولت صورت می‌گیرد...همین مجلس انقلابی را نگاه کنید که در طول 8 ماهه گذشته، جز فحش دادن و چوب لای چرخ دولت گذشتن، برنامه اساسی و مهم دیگری ارایه نداده است».

زاهد در ادامه گفت: «امروز دلیل اینکه اصولگرایان تندرو این‌طور دستپاچه شده‌اند این است که تا همین چندماه پیش هم فکر می‌کردند که می‌توانند به ‌راحتی پیروز میدان باشند ولی با تغییر شرایط بین‌المللی، اوضاع تغییر کرده است...باید توجه کرد که با وجود تمامی انتقادهایی که علیه اصلاح‌طلبان وارد می‌شود، معتقدم که اگر به گذشته برگردیم، باید بگوییم که حمایت از حسن روحانی اقدامی بسیار درست بود. انتخابِ روحانی به نفع کشور بود و اصلاح‌طلبان با صداقت برخورد کردند و نباید فریب فشارها را بخورند...شاهد بودیم که گشایش‌هایی بسیار صورت گرفت و جذب سرمایه‌گذاری در کشور افزایش یافت. اما در دور دوم و با آغاز به کار دولت دوازدهم، به‌ دلیل شرایط بین‌المللی و رقابت‌ها، کار برای دولت سخت‌تر شد».

ظریف: برجام تصمیم نظام بود و خاصیت‌های زیادی داشت/ زاهد: اگر به عقب برگردیم باز هم از روحانی حمایت می‌کنیم

بهتر است آقای زاهد بجای هجمه به مجلس، درباره کارنامه دولت سخن بگوید. دولتی که قریب به 8 سال از عمر آن سپری شده و وی مشاور ارشد اقتصادی این دولت بوده است.

اصلاح طلبان عادت دارند که پست های مهم اقتصادی و مدیریتی و مشاوره ای را در وزارتخانه های کلیدی تصاحب کرده و سپس در موعد پاسخگویی، خود را اپوزیسیون و یک منتقد ساده در بیرون از دایره قدرت جا بزنند.

در ماههای اخیر مجلس در اقدامی مهم، طرح دو فوریتی اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی را تصویب کرد. مجلس همچنین درباره طرح تأمین کالاهای اساسی، طرح ساماندهی بازار خودرو، ساماندهی سهام عدالت، رتبه بندی فرهنگیان، طرح ساماندهی بورس و طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اقدامات موثری انجام داده است.

شاید برای اینکه نمایندگان مجلس بجای تلاش برای گرفتن «سلفی حقارت»، مشغول به سرانجام رساندن طرح هایی از جمله، طرح تأمین کالاهای اساسی و طرح ساماندهی بازار خودرو و رتبه بندی فرهنگیان و طرح ساماندهی بورس و پرداخت یارانه ها...هستند، نشان از فعالیت های تبلیغی و تخریبی و کینه توزانه است!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 51
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 13
 • DE ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  41 2
  محاکمه کل دولت کلید حق مسلم ماست!
  • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   35 2
   اصلاح طلب ها کشور به فلاکت کشوندن ولی خبری ازمحاکمه نیست
  • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   26 2
   جناب ظریف الممالک؛! البرجامُ ماالبرجام و ماادراک ماالبرجام!!! چه شد آن را سرانجام! بافرجام بود یا بی فرجام؟
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   3 26
   این دولت بهترین دولت بعد از انقلاب بود. با اون همه ویرانی که محمود به بار اورد خدا میدونه اگه این دولت نبود کارمون به کجا میکشید.
  • IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   22 1
   برجام عجوزه هزار دامادیه که هرچه بیشتر بزکش کنن بیشتر زشتی هاش معلوم میشه
  • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   5 2
   دولت روحانی رکورددار تورم در 50 سال اخیر است حالا همه میگن صد رحمت به محمود.
  • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   6 1
   زمان انعقاد برجام آنرا حاصل دیپلماسی خودشون میدانستن و به یکدیگر لقب امیرکبیر و مصدق می دادند حالا که برجام شکست خورده میگن تصمیم نظام بود !!!!
  • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   12 1
   قرار بود با برجام دلار 1000 تومان بشود اما 32000 تومان شد !
  • حجت IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
   6 1
   اقای ظریف چرا تحریف می کنید اگر برجام تصمیم نظام بود پس 9 شرط رهبری کجاست
  • حجت IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
   6 1
   اقای ظریف مردم اعمال و حرفهای غلط تو را فراموش نمی کنند امضای کری تضمین است لغو تحریمها و ..... قدم زدن با نماینده شیطان
 • DE ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  26 0
  ظریف: برجام تصمیم نظام بود و خاصیت‌های زیادی داشت مخصوصا سفرها هتل ها حقوقها قدم زدنها ...حال کردیم دیگه وا لا .بهمون گفتند این خطوط قرمز است حالا که اینقدر اسرار میکنید برید ولی از خطوط قرمز اونطرف تر نروید.ما هم هول شدیم گیج شدیم رفتیم از پشت خطوط قرمز شروع کردیم بعد یه هو متوجه شدیم ما و امریکایی ها هردو بغل هم پشت خطوط قرمز هستیم ولی رو به ایران اشتباه شد ببخشید/ زاهد: حتی اگر عقب عقب به عقب مان برگردیم باز هم از روحانی حمایت می‌کنیم.برای ما که بدنبود.
  • ایرانی IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   11 1
   (:
 • محمدبهرامى بلوچ IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  4 22
  برجام برگ برنده وزحمات هاى بيوقفه دكترظريف بودولى دولت درموردمعشيعت كم كارى كردوازطرفى كم تلاشى درخصوص صلح وارتباط بااعراب سبب شدبجاى دوست همسايه دشمن شدندوعليه ايران جبهه گرفتندباترامپ واسراييل وخروج ازبرجام وتحريم هاصورت گرفت بنياداين تحريم ها خواست همسايه هابودكه بجاى دوست دشمن شدنددولت ميتوانست دوست نگه داردانهاراولى نكردشايدنتوانست كه اين يك ضعف مديريت است رئيس جمهور اينده كسى است مثل اقاى رئيسى پاك ويامتعهدبه قول هايش به مقام معظم رهبرى وملت وهمچنين توانمندباشددرخصوص اتحادكردن كشورهاى مسلمان وارتباط قوى جهانى
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   27 1
   برجام دولت اعتدال!! از اول هم برای ما مردم مرده بدنیا آمد چیزی جز گرانی فاجعه بار در همه چیز زندگی از برجام خسارت محض عایدمان نشد
  • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   4 11
   تا برجام بود هیچ کدوم از این مشکلاتو نداشتیم.
  • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   3 2
   مشکل اصلی برجام این بود که تضمین کافی و ضمانت اجرایی نداشت.
  • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
   3 1
   برجام ! برگ برنده ؟ رئیسی ! دوست شدن با وهابی ها ؟ ببین تو نه روحانی رو شناختی نه رئیسی رو میخوام یه خواهشی ازت بکنم دیگه هیچ وقت در مورد سیاست نظر نده
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  20 0
  وجدان داری که مسولیت کار خودت را از گردن خودت بر می داری گردن نظام میندازی. خوب اشکال نداره ولی بعضی از اندیشه ها به زباله دان تاریخ سپرده خواهند شد ولی بعضی اندیشه ها مثل اندیشه حاج قاسم تا روز رستاخیز درخشان تر از قبل خواهند همواره . زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست ...
 • حمید IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  19 0
  من موندم آقای زاهد که تاریخ خونده چطور در سیاست دخالت میکنه و چطور همزمان مشاور اقتصادی هم هست؟ مملکت قحط الرجال است؟ ایشون حتی توی دانشگاه آزاد هم که تدریس میکنه فقط برخی جملات رو کپی میکنه
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  38 2
  ای بی وجود!
  • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   0 14
   سکوت
  • تک سوار DE ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
   0 0
   اگه تصمیم نظام بود پس چرا تو سکه هاشو گرفتی؟
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  15 2
  اصلاح طلب یااصول گرا باید مراقبت کنند فقط دنباله رو رهبری باشند. زیرا برای ما مردم اين طیف اگر از رهبری به معنای حقیقی تبعیت نکنند به پشیزی نمی ارزند...
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  47 1
  بس کن لش برجام را که بوی تعفن آن مردم را گیج کرده به دندان گرفته ای ول نمی کنی - مردم خسته شدند از بس دروغ تحویل مردم دادید
  • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   2 5
   تو کی هستی که به خودت اجازه میدی جای مردم حرف میزنی. اگر برجام بد بود الان که خدا را شکر برجام نیست و وفور نعمت تحریم هم از سر کولمون بالا میره. دم به دقیقه هم شکوفا میشیم.
  • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
   2 1
   جناب 22:03 الان برجام هست فقط آمریکا داخلش نیست
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  48 0
  ای وزیر !!! ای رئیس سفرا !!! اگر برجام تصمیم نظام بود ، چرا تو و معاونات سکه و مدال گرفتین ؟ ایضاً چرا وقتی تو را امیرکبیر زمان اعلان کردن نگفتی تصمیم نظام بوده و تو فقط امضا کردی ؟ ای بالدی بیلدینگ !!!! ای پسته خندان در خارج !!!! ای... !! کجایییییییییییییییییییییییییییی ؟!!!
 • محمدایوب IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  30 0
  چرا ظریف نمی آید این هجویات را در تلویزیون مقابل یک کارشناس بگوید ودائم با روزینامه های اصلاح طلبان وهمسوی دولت افاضات میفرماید
 • ایرانی IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  21 1
  راستی این فدریکا موگرینی چکار کرد که تونست آنهمه امتیاز از مردان ایرانی مذاکره کننده در برجام بگیرد ؟ واقعا که.
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
   4 0
   با خنده تیم مزاکره کننده ظریف را ریش خند می کرد وازش امتیاز می گرفت
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  20 0
  اگر تصمیم نظام بودید پس شما بیخود کردید سال 92 در مورد اینکه مذاکره خواهد کرد و تحریم ها را خواهید برداشت وعده داد و رای جمع کردید. اولین نفری که باید محاکمه بشه چون هر جا تو مذاکرات ما باج دادیم این دو نفر در هیئت مذاکره کننده بودن
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  24 0
  برجام تصمیم نظام بود؟؟؟ عجب!!! چطور وقتی باد به غب‌‌غب مینداختین و حرف از لغو بالمره تمام تحریم‌ها می‌زدین و پزش رو می‌دادین، برجام هنر دیپلماسی شما بود و بخاطرش مدال افتخار و سکه بهم تقدیم میکردین، بعد حالا که گندش دراومده چقدر پوچ و پر از خالیه بوده شد تصمیم نظام؟! رو برم بشر! سنگ پای قزوین پیش شما لنگ انداخته
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  13 0
  دلارها ونجومیهاش مال شماست-خرابیها نابودیها،ترورهای دانشمندان وفرمانده هان ،بتن ونابودی پیشرفتهای هسته ای مال نظامست
 • علی IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  15 0
  بنیادت براساس دروغه .نظام گفت برید کشور رو دو دستی تقدیم امریکا واسراییل کنید نظام گفت سانتریفیوژهای نطنزو فردو رو نابود کنید نظام گفت قلب ریاکتور اراک رو بتون کنید وقتی دروغ بگو که شاهدی وجود نداشته باشه الزایمری فراموش کردی که رهبری چندین بار بصورت رسمی در مورد برجام درحین مذاکرات چه فرمودند. اجرای برجام بصورت همزمان و موازی هم . شما چه کردید برای خوش رقصی یک طرفه پدر انرژی هسته ای ایران رو در آوردید الان هم راست راست دارید ...
 • ن US ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  12 0
  برجام خیلی خوب بود ولی برای شما چون برجام بهانه ای بود که هر روز شما سر ملت یک بازی جدید در بیارید .من از شما میپرسم قرار داد یک طرفه رو کی قبول میکنه ایران به تمام مفاد برجام پایبند بود و لی آمریکا ایران رو تحریم و تهدید میکرد و بعضی مسولین هم از این موقعیت سو استفاده میکردند و هر روز برای مردم بیچاره گرونی درست میکردند و در پاسخ به مردم میگفتند ما تحریم هستیم پس چرا به برجامی دلخوش باشیم که یک طرفه باشه تا دولت ما راحت تر سر مردم رو شیره بماله.مگه برجام دلار 3000 تومانی رو تا 30000بالا برد یا خود دولت؟ ما برجام نمیخواهیم تا شما به بهانه برجام به خواسته هایتان برسید .وقتی باید برجام روقبول کرد که آمریکا و اروپا هم تمام تحریمهایشان را بردارند.
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  4 0
  ظریف خندان تو اینو نگی پس کب ب گه بیش از این از خندان ها انتظار نیست از کوزه همان طراوت که در اوست برجام پولهای زیادی فراتر از تصور آورد و دور از دید مردم به نا کجا آباد رفت فراتر از باورتان انتظار نرود که کسی از مسئولین بدش آمده باشد از برد اول بدون برد دوم و فقط برد اول شما را به امضا برجام کشاند ، مردم کیلو چند میخواد برد دوم باشد میخواد نباشد وای نظر احمدی نژاد نبود و متعهد به مردم بود حالا هر کس میخواهد بدش بیاید واقعیتی است ...!!!؟
 • علی IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  4 0
  این ملت و مملکت هر چه می کشد از غرب زده گانی است که اصالت خود را فراموش و خود یک پا غربی شده اند برای همین است که نه اونها زبان این ملت را می فهمند و نه ملت زبان انها را
 • علی IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  3 0
  بله واسه شماکه پولهای بلوکه روازادکردیدهمشودزدیدواسه اقازاده هاتون وگهنه واسه ملت جززرروبدبختی چیزی نداشت بایدخوشحال باشید
 • حسن IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  6 0
  اقای ظریف از کی تصمیم پنج نفر یعنی اقایان روحانی ،لاریجانی، ولایتی، ظریف ،وبعضا شمخانی تصمیم نظام شده ایا برجا م در مجالس امریکا ،انگلیس ، المان هم به تصویب رسید
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  4 0
  آقای ظریف دروغگو از خدا بترس برجام دست پخت دولت و مجلس وکیل الدوله بود نه نظام
 • مجتبی IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  4 0
  تنها فایده برجام رسوا شدن جریان نفوذ نزد ملت است با تدبیر رهبری.
 • سوخته IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
  4 0
  دولت خائن دوتابعیتی جاسوس وووووووو
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  4 0
  چرا ظریف یکی از خاصیت های برجام رو نام نمیبره به فرموده آقا برجام یک خاصیت داشت واینکه نشان داد آمریکا قابل اعتماد نیست
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  2 0
  آقای زاهد درست گفته اگر صد با هم به عقب برگردد به روحانی رای خواهد داد. چون برای ایشان منافع شخصی بر منافع ملی ارجح است. روحانی هم اینجور مشاورین و وزرایی می خواهد ما شیفتگان خوردن و بدانیم. و افتخار می کنیم یک خانه هم نساختیم.
 • IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  3 0
  آقای زاهد درست گفته اگر صد با هم به عقب برگردد به روحانی رای خواهد داد. چون برای ایشان منافع شخصی بر منافع ملی ارجح است. روحانی هم اینجور مشاورین و وزرایی می خواهد ما شیفتگان خوردن و بردنیم. و افتخار می کنیم یک خانه هم نساختیم.
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  0 0
  اگر ظریف اعتراف کنه که درلحاظات پایانی (اضافه کردن خودسرانه (صلح،سازش ومکانیزم ماشه)را اشتباه کرده -حالا اینها فقط به چشم یک برجام هسته ای بودند نه منطقه ای وآزانش بخواد بطور فراگیر هرجا راخواست بگرده
 • مهدی IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  1 0
  بله آقای ظریف برجام تصمیم شما و روحانی بود و خاصیتش اضافه شدن تحریمها و فشار حداکثری به مردم بود و حالا با کمال وقاحت و پررویی از آن دفاع میکنید دواقعا شماها حیا ندارید حالا آن 9 شرط رهبری اجراشد زود به تصویب رساندید و به دوروغ آمدید جلو مردم گفتید تحریمها کل تحریمها فردا لغو خواهد شد کو ، چی شد حالا هم آمدید میگید تصمیم نظام بود تف به رویتان.
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  0 0
  مستر ظریف اگر برجام تصمیم نظام بود تو چرا خودت رو جای امیرکبیر جا زدی؟!!!!!!!!!!!!!! چرا سکه های طلا رو کوفت کردی؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  0 0
  ظریف :برخی دوستان دوست دارند دور بعد دولت در اختیارشان باشد و مذاکره‌کننده باشند. *نوش جانشان* ما مشکلی نداریم، اما .. بدانند داشته‌های ما چیست و بدانند دست ما چقدر پر است". نتیجه گیری: این دولت خیلی *نوش جان * کرده اند. اگر دست ملت خالی است دست ظریف و دولت*پر* است هم دلار هم گرین کارت و این است معنی جنبش سبز
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  0 0
  آقای ظریف مرد حرف از دهنش در میاد یادتون رفته رهبری با اصرار آقای روحانی به شما اجازه مذاکره داد و شروط 9 گانه ای مشخص کرد که شخص شما به هیچ کدام عمل نکردی که حرف روحانی به کرسی بشینه و شخص روحانی در تلوزیون اعلام کردمن خودم مسعولیت مذاکرات را بعهده میگیرم و از بس هول کرده بودید برجام نخونده رو امضا کردی و حالا بعد 4 سال چطور واضح دروغ می‌گویید که برجام تصمیم نطام بوده،،، نه آقا برجام تصمیم دولت روحانی بوده و بس،، بعد 8 سال بدون هیچ دستاوردی گند کاریتون رو به نظام ربط ندهید
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  0 0
  اگه دست اندر کاران مذاکره و مسعول مذاکرات رو محاکمه کنند نظرشون عوض میشه و اینطور ملت رو به بازی نمی‌گیرند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس