پیتر استانو سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای تاکید کرد که اولویت اول اروپا بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای برجام است.

به گزارش مشرق؛ «پیتر استانو» سخنگوی «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که اختلافات با ایران باید از طریق گفت‌وگو حل شود.

وی که با شبکه خبری العربیه مصاحبه می‌کرد در پاسخ به اصرار مجری این شبکه سعودی که مدعی شد ایران تنها چند هفته با دستیابی به سلاح اتمی فاصله دارد، گفت: «ایران در حال حاضر به سلاح هسته ای دست نیافته و توافق هسته‌ای نیز با هدف عدم دستیابی ایران به این سلاح حاصل شده است.»

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا نیز اخیرا مدعی شده که تهران ماه‌ها با توانایی تولید مواد شکاف‌پذیر مورد نیاز برای (ساخت) یک سلاح هسته‌ای فاصله دارد (اما) اگر به برداشتن محدودیت‌ها در توافق هسته‌ای ادامه دهد این مسئله می‌تواند تنها ظرف چند هفته اتفاق بیفتد.

آمریکا برجام را ترک کرد و ایران همچنان در برجام است

استانو در ادامه این مصاحبه اضافه کرد: «توافق هسته ای همچنان زنده و است و این آمریکا است که برجام را ترک کرد و ایران و دیگر اعضا، همچنان در برجام هستند.»

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «ما نیازمند تسریع تلاش ها برای متوقف کردن اقدامات ایران برای دور شدن از تعهداتش در برجام هستیم. با همکاری سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین در تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجام  هستیم که بازگشت آمریکا بسیاری از مشکلات برای پایبندی ایران به برجام را حل خواهد کرد.»

اتحادیه اروپا در تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجام است

این مقام اروپایی تاکید کرد که موضع اتحادیه اروپا تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجام است.

وی اضافه کرد: «برجام همچنان موجود است و هر کسی تعهداتی دارد. آمریکا از برجام خارج شد و باید به آن بازگردد. اتحادیه اروپا نیز نقش هماهنگ کننده در برجام را بر عهده دارد و در حال حاضر  اولویت بازگرداندن آمریکا به برجام بوده و اولویت دوم بازگشت ایران به تعهداتش در این توافق است.»

استانو در ادامه این مصاحبه در پاسخ به سوال دیگر مجری العربیه که مدعی شد ایران به طور گسترده تعهداتش در برجام را نقض کرده، گفت: «موضوع مهم برای ما ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه اتمی ایران است و این آژانس دسترسی کامل به سایت‌های هسته‌ای ایران دارد و هنوز توافق برجام به طور کامل از سوی ایران نقض نشده و تلاش ها در حال حاضر برای حل این مشکلات است.»

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه و در واکنش به ادعای مجریه العربیه که گفت به نظر می رسد اتحادیه اروپا طرف ایران را گرفته، گفت: «اتحادیه اروپا نه طرف ایران و نه طرف آمریکا قرار دارد بلکه در طرف توافق قرار دارد و به دنبال ثبات و استقرار در منطقه است.»

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» خارج شد و همه تحریم‌های رفع‌شده ذیل این توافق را علیه ایران بازگرداند. 

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت دارد.

یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن زمان به بعد تعهداتش به محدودیت‌های مندرج در برجام در زمینه غنی‌سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته کنار گذاشته است. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است. 

جمهوری اسلامی ایران گفته همه این گام‌ها بازگشت‌پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha