موضع دولت «بایدن» درباره ایران ناامید کننده بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهار نظر اخیر وزیرخارجه آمریکا، موضع این دولت در قبال ایران را ناامیدکننده توصیف کرد.

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، گفت: فرا رسیدن سالروز بازگشت تاریخی امام خمینی (ره) به کشور و آغاز دهه مبارک فجر را به همه مردم ایران و عدالتجویان سراسر جهان تبریک می گویم.

وی بیان کرد: ملت ما به رهبری آن بزرگمرد حق طلب و کم‌نظیر، جرأت انقلاب پیدا کرد؛ تصمیمی که هر چند دل‌های بسیاری از ملت‌های ستم‌کشیده با آن همراه است و آرزوی بسیاری از مردم به آن معطوف است، ولی هر ملتی در طول حیات خویش، قدرت عملی‌کردن آن را پیدا نمی‌کند. ایران، حیاط خلوت قدرت‌هایی بود که در هیچ لحظه‌ای از تاریخ، عدالت و حق را بر منافع استعماری و استکباری خود ترجیح نداده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آنها نه از کشتن مردم ایران از قحطی و گرسنگی دریغ کرده‌اند و نه از به تاراج بردن منابع کشور و نه از اشغال ایران کوتاه آمده‌اند و نه از جدا کردن بخش‌های مختلف این آب و خاک. مردم ایران سال‌ها نظاره‌گر قداره‌بندی و عربده‌کشی آمریکا و انگلیس در ایران بودند و با قدرتی که امام راحل (ره) به آنها داد، خود در شکل دادن به سرنوشت ایران نقش‌آفرین شدند.

قالیباف با بیان اینکه جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب خود آغازگر عصر جدید در جهان بود، گفت: همین حقیقت، واکنش ابرقدرت‌های شرق و غرب را برانگیخت تا فشارهای زیادی بر این کشور وارد کنند اما این مشکلات انقلاب اسلامی را متوقف نکرد؛ ما مزد قوی شدن بدون وابستگی خود را گرفته‌ایم و امروز ایرانی مستقل از چنبره قدرت این و آن داریم و در همین حال، طرح‌های موذیانه دشمنان را برهم زده و آنها را وادار به عقب‌نشینی کرده‌ایم؛ آنهایی که به دنبال فلج کردن ایران سربلند بودند، حالا یا فروپاشیده یا رو به افول هستند و اندیشه اشغال و کودتا را جز در مستندهای تاریخی، جای دیگری نمی‌توانند پیدا کنند.

وی تصریح کرد: با این وجود، امروز در کشور خود مشکلات ریز و درشتی داریم که مردم آن‌ها را در زندگی روزمره خود کاملاً احساس می‌کنند، ولی این چنین نیست که این مشکلات بدون راه‌حل باشد. نظام سیاسیِ انقلابیِ برآمده از اسلام، بن‌بستی برای خودش متصور نیست، چرا که وعده نصرت الهی را با خود دارد؛ مشروط به آنکه به سنت‌های الهی «حرکت عمومی مردم» پایبند بماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه ما اتکا به هدایت الهی، اعتماد به مردم به‌ویژه جوانان و کارآمدی و عقلانیت را نسخه گره‌گشا در مسیر انقلاب اسلامی می‌دانیم، افزود: بارها آزموده‌ایم و باور داریم که هرگاه کشور در این مسیر قرار گرفته پیش رفته و هر گاه ایمانش سستی گرفته یا به بیگانه اعتماد کرده یا نتوانسته با عقل و انضباط تدبیری اخذ کند، کارش گره خورده است و کشتی کشورداری از حرکت ایستاده است. راه ما بازگشت به نسخه اصیل امام یعنی «ایمان به خدا و توان مردم، خودباوری و کارآمدی» است.

قالیباف اظهارداشت: حالا با گذشت بیش از چهل سال از انقلاب اسلامی، در گام دوم انقلاب اسلامی، باید با شجاعت مسیر طی شده را ارزیابی کنیم، اشتباهات خود و هر آنچه ما را از آرمان‌های اصیل انقلاب دور ساخت، نقد کنیم و امیدوارانه و با برنامه‌ای مشخص برای تکرار نکردن اشتباهات، این مسیر و صیانت از آنچه به دست آورده‌ایم، به سمت آینده درخشان انقلاب اسلامی حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، زنده و پویا به پیش می‌رود ولی ممکن است ما از آن عقب بمانیم، تأکید کرد: انقلاب اسلامی، با هیچ کسی عقد اخوت نبسته است. ما به میزانی که بتوانیم عدالت را محقق سازیم، زندگی مادی مردم را تامین و زمینه سعادت اخروی آنان را فراهم کنیم و به اندازه‌ای که بتوانیم آنان را از زیر فشار مستکبرین بیرون بیاوریم، در مسیر انقلاب اسلامی هستیم و خواهیم توانست با ساختن جامعه‌ای الگو، به هدف اصلی گام دوم انقلاب یعنی ایجاد تمدن نوین اسلامی دست یابیم.

ببینید:

فیلم/ قالیباف: کارگران را در میانۀ سختی‌ها تنها نگذاریم

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مطلب که به همان میزانی که انقلابی هستیم و انقلابی عمل می‌کنیم، می‌توانیم تک تک مردم ایران را قوی کنیم، گفت: اگر ادعای انقلابی‌گری ما، کارگران و معلمان و حقوق‌بگیران و همه زحمت‌کشان را ضعیف کرد و سفره آنها را کوچک ساخت یعنی عمل و تصمیم‌های ما انقلابی نبوده است. انقلاب اسلامی به نفع مردم است و هر آن‌کس که انقلابی عمل کند، ایران را قوی خواهد کرد.

قالیباف همچنین با اشاره به حضور خود در سایت هسته‌ای فردو جهت نظارت میدانی درباره چگونگی اجرای قانون لغو تحریم‌ها در هفته گذشته، تصریح کرد: در بازگشت بدون اطلاع قبلی، برای نظارت میدانی از وضعیت تولید به شهرک صنعتی جنوب تهران سرزدم.

وی اضافه کرد: خوشحالم از اینکه با همراهی دولت چرخ سانتریفیوژهای هسته‌ای به حرکت درآمده است و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی، همدلی و جدیت چرخ تمام کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل کشور را نیز به حرکت درآوریم و تولیدکنندگان و کارگران را در میانه سختی‌ها و فشارهای تحریم و موانع دست‌وپاگیرِ تولید تنها نگذاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با چرخیدن چرخ سانتریفیوژها و غنی سازی ۲۰ درصدی، دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم‌ها پُر شده است، افزود: معتقدیم صنعت هسته‌ای هم با عواید اقتصادی حاصل از تولید انرژی و با تولید رادیو دارو و همچنین منافع متعدد در بخش‌های کشاورزی می‌تواند در خنثی سازی تحریم‌ها موثر باشد اما با این وجود در بازدید از کارخانه‌های نیمه‌تعطیل در شهرک‌های صنعتی جنوب تهران، صنعتگران و تولیدکنندگان از نچرخیدن چرخ‌های صنعت گلایه می‌کردند.

قالیباف افزود: کارآفرین‌هایی که با عشق و علاقه کارخانه خود را راه انداخته‌اند و حالا در میان قوانین زائد، رانت‌های میلیارد دلاری و تصمیم‌های ضد تولید به خصوص فشارهای بی‌منطق و کمرشکن بانک‌ها نفس‌های آخر را می کشند.

وی تصریح کرد: در کمیسیون تلفیق تصمیمات خوبی برای تولید گرفته شده است مانند کاهش ۲۰ درصدی مالیات تولیدکننده‌ها و بخشش جریمه‌های تامین اجتماعی تولیدکنندگانی که اشتغال خود را حفظ می‌کنند، اما کافی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه جهش تولید مصمم است با ادامه نظارت میدانی و معلوم کردن مشکلات کارآفرینان، رفع تحریم‌های داخلی تولید و بازکردن زنجیرهای بسته شده به پای تولید کنندگان توسط بانک‌ها، تامین اجتماعی و مالیات و همچنین اولویت دادن به رفع قوانین زائد، مسیر چرخیدن چرخ کارخانه‌ها را هموار کند تا دولت نیز بتواند بر این بستر، تولید و اشتغال کشور را به رونق درآورد.

قالیباف در ادامه با اشاره به اظهار نظر اخیر وزیرخارجه آمریکا، موضع این دولت در قبال ایران را ناامیدکننده توصیف کرد و افزود: دولت بایدن به جای اینکه برای انجام تعهدات خود پیش شرط بگذارد، باید معلوم کند چگونه می‌خواهد تعهد رفع تحریم‌ها را به شکلی عملی لغو کند.

ببینید:

فیلم/ واکنش قالیباف به اظهارات وزیرخارجه آمریکا

وی با بیان اینکه اگر آمریکا اعتقادی به برجام دارد به جای شرط گذاشتن باید درعمل، پایبندی خود را به آن نشان دهد، گفت: تجربه برجام جلوی چشمان مردم ایران است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم با هوش ایران ساده اندیش نیستند که دوباره وارد بازی «اقدامات نقد در برابر وعده‌های نسیه» شوند. مثل این است که ما پول کالایی را به فروشنده داده‌ایم اما کالایی تحویل نگرفتیم.

قالیباف با طرح این پرسش که چه کسی حاضر به انجام چنین معامله‌ای است؟، گفت: بنابراین دولت جدید آمریکا به جای پیش شرط گذاشتن به فکر چگونگی اجرای عملی رفع تحریم‌ها و عمل به تعهدات قانونی خود باشد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 29
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  3 1
  مرگ بر آمریکا مرگ بر بایدن سگ صهیونیست
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  15 2
  آخی نا امید شدید؟! کسایی که به دشمن شون امید داشته باشن هر بلایی که سرشون بیاد حقشونه
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  3 1
  امریکا شیطان بزرگ است .کسی نباید چشم امیدش به شیطان باشد
 • ع IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  2 1
  ما که نه عجله ای داریم و نه برایمان فرقی می کند! یک سفره ترامپ پهن کرده به چه دلیل امتیاز مجانی به ایران بدهد!!
 • ali IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  1 2
  اقای قالیباف شما اینطوری می فرمایید دولتیهای عزیز می فرمایند ما با بایدن دوستیم .به همون لبخند میزد.
 • بهپ IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 1
  یعنی الان مال این ملت بهشون داده میشه جناب قالیباف عزیز.
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  1 1
  ببینم سه اسفند چه می کنید؟
 • قنبر IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  رنج گل بلبل کشید و فیض گل را باد برد، ، بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد، ،
 • محسن IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 3
  مرد اجرایی کار آزموده و میدان دیده و امتحان پس داده که برای خدمت شب و روز نمیشناسد.
  • ناشناس IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   0 0
   خیلی رنج کشیده .مرد میدانه تنهایی به این نتیجه رسیدی
 • ناشناس IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  درود
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 2
  یک رئیس مجلس عالی
  • ناشناس IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   1 1
   ازتو عالی تر خودشه عالی
 • !! IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  2 0
  مگه قرار بود امیدوارکننده باشه ؟؟!!
 • سلطان IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 1
  حالا ن خیلیم مردم راضی هستن از این اوضاع
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  6 0
  چه اعتراف تلخی! «موضع دولت «بایدن» درباره ایران نا امیدکننده بود» یعنی این آقا به بایدن امیدوار بوده و حالا ناامید شده! خدایا بسه دیگه....
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  کی حوصله داره اینهمه متن بخونه خلاصه تر بنویسید تا ماهم بخونیم
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  5 0
  جناب قالی باف شما هم مثل حسن به ترامپ و بایدن وووو کاری نداشته باش فقط فکر و ذکرتان مبارزه با گرانفروشی و تورم بی دروپیکر و تامین سلامت و بهداشت و فراهم کردن آسایش مردم باش ملت خسته از هر روز گرانی و مورد ستم واقع شدن هستند
 • بدون نام IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 1
  بابا اسرائیل به امریکا اجازه نداد که به برجام برگرده چون اسرائیل دارد آمریکا را اداره می کند
 • داریوش IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  شرمنده رایم برا سردار محمد رزروه! شما جات خوبه ترو خدا همون جا بمون مجلس رو درست کن
 • علی IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  6 8
  غیرتت عشق
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  6 3
  دقيقا سخنان وزير امور خارجه به جهت حركات منفعلانه عمل كردن اعضاي دولت هستش از رئيس جمهور گرفته تا وزير امور خارجه و...
 • حسن IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  13 1
  مگه امید داشتیو دمکراتها برایتان فرش قرمز پهن کنند.
  • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   1 6
   تیکه به دولت و هوادارانشون است که خیلی امیدوار بودند
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  2 2
  موافق مخالف با مواضع غیر رسمی طرفین، در صورت امکان فروش سهام عدالت را آغاز کنید، وارزش واقعی را مشخص به سهامداران پرداخت کنید
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  1 2
  جو بایدن هم بدرد اصلاحاتچی ها نمیخوره.
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  2 15
  درود بر سردار قالیباف عزیز
  • هموطن IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
   0 0
   این هوایی که شکمشان سبرایت خبرازگرسنه ها را ندارند شعار سیاسی بجای مرگ بر آمریکا بجان دولت افتادن حب ریاست چیکار می کنه
 • DE ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  1 4
  آقای قالیباف از برجام بیایید بیرون مردم یک حالی بکنند
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  10 1
  از چی نامید شدی ؟!!!
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  1 11
  احسنت
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   4 0
   کجاش احسنت داره ایشان دل به بایدن بسته بود؟!!!
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  5 0
  مگه قرار نشد که فقط بخودمون و توان داخلیمون امید داشته باشیم؟
 • محمدی IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  3 0
  با سلام انرژی هسته ای وغیره بهانه ای بیش نیست امریکا با ملت بزرگ ایران دشمن است
 • IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  1 0
  خوب خوشبحال شما خیلتان راحت
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  اولا امید فقط به خدا ثانیا دنیا اکبرهممان نباشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس