جماران نمایه

محمدسالاری گفت: عده‌ای به جماران آمده اند و خانه‌هایی را خریداری کرده اند که بیشترشان هم چهره‌های سیاسی هستند.

به گزارش مشرق، محمدسالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص حاشیه‌های پیش آمده برای محله جماران و شنیده‌ها درباره خرید برخی املاک این محله توسط جناحی خاص و صدور مجوز بلندمرتبه سازی در این محله گفت: جماران محدوده‌ای بوده که در حدود یک و نیم دهه پیش طرحی در آنجا تصویب می‌شود که براساس آن باید بافت قدیمی و سنتی این محله بخشی به صورت دو طبقه و بخشی به صورت سه طبقه حفظ شود. البته گستره این محدوده بسیار زیاد بوده، ولی در همان زمان اعتراضاتی صورت می‌گیرد مثل الان که شاهد اعتراضاتی هستیم و آن محدوده در حد صد و چهل و هفت پارسل محدود می‌شود و درنهایت یک محدودیت ارتفاعی ایجاد می‌شود که بیش از آن دو یا سه طبقه کسی نتواند ساخت و ساز کند.

بیشتر بخوانید:

برد نهاد ریاست جمهوری پس از ماه‌ها لجاجت برای ساخت «ملک جماران»

وی ادامه داد: در این فضا بخش عمده‌ای از خانه‌های این محلات را افراد دیگری که غیربومی بودند با رضایت مالکان و ساکنان قدیمی آنجا خریداری کردند. چون جماران تاحدی یک محدوده حفاظت شده‌ای بوده و بارگذاری در آنجا کم بوده و بنابراین با توجه به آن بارگذاری‌های کم، کیفیت زندگی در آنجا بهتر بوده است. امروز می‌بینیم در شمال شهر در بیشتر خیابان‌ها و کوچه‌ها بلندمرتبه سازی‌های آنچنانی صورت گرفته که چندان فضای مناسبی برای زندگی ندارند. به هرحال عده‌ای به جماران آمده اند و خانه‌هایی را خریداری کرده اند که بیشترشان هم چهره‌های سیاسی هستند.

سالاری خاطرنشان کرد: بحث ما این بوده که چرا این محدوده‌ای که مبتنی بر قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در برنامه سوم توسعه بند (و) ماده ۱۶۶ این قانون تاکید شده که باید از بافت قدیمی و سنتی صیانت و حفاظت شود و حتی وزارت راه و شهرسازی و دیگر سازمان‌ها و نهادها مکلف شدند که بیایند آنجا و مجموعه‌ای از اقدامات را برای تامین سرانه‌های خدماتی و تملک باغاتی که اطراف حسینیه جماران هست، حل مشکل دسترسی بیمارستانی که در آنجا وجود دارد اقدام بکنند.

وی افزود: ولی نه تنها نهادهای دولتی به این وظایف قانونی که به عهده دارند عمل نکردند و اتفاقا شهرداری تهران پیشگام بوده در این زمینه و هم در بهسازی محیطی آنجا اقدامات بسیار خوبی را انجام داده و هم آن باغات قابل توجه بسیار بزرگ مقیاس را تملک کرده است. ولی الان طیفی به دنبال این هستند که آنجا باید بارگذاری انجام شود و آن محدودیت ارتفاعی حذف شود آن هم با این روکش که پشت مردم قایم می‌شوند و می‌گویند مردم جماران گناه دارند و به آن‌ها ظلم شده و باید به ساکنان جماران کمک کنیم. می‌روند از شورایاری‌ها هم نامه می‌گیرند و روی آن هم دستور می‌دهند.

دانلود

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس