نیروهای یمنی1.jpg

نیروهای قبایل در مناطق اشغالی تنها امید ریاض برای حفظ شهر مارب بودند اما شیوخ با غارت کمک های مالی و نظامی، تیر خلاص را به سعودی ها شلیک کردند.

سرویس جهان مشرق؛ استان مارب، مهم ترین پایگاه تحت اشغال ریاض در مرکز یمن همچنان صحنه عملیات گسترده است و نیروهای ارتش و رزمندگان انصارالله در تلاش هستند با عقب راندن عناصر ائتلاف سعودی به پیشروی های میدانی ادامه دهند.

در حال حاضر، رزمندگان یمنی توان خود را برای پاکسازی محورهای جنوب و جنوب غرب استان مارب (بخش های العبدیه، حریب و جبل مراد) به کار گرفته اند و درگیری های سنگین در این مناطق با مزدوران سعودی در جریان است.

نیروهای یمنی حدود ۳۵ درصد از خاک بخش جبل مراد و حدود ۳۰ درصد از مساحت بخش العبدیه را به کنترل درآورده اند؛ فاصله رزمندگان از این دو بخش با شهر مهم و راهبردی مارب (قلب یمن) به ترتیب ۵۵ و ۸۰ کیلومتر است.

همزمان با پیروزی های رزمندگان یمنی در محور جنوب و جنوب غرب و پیشروی های گام به گام و تدریجی در بخش های غربی استان مارب، عناصر ائتلاف سعودی در فشار و تنگنای بسیار زیادی قرار گرفته که در ۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.
 

براساس اطلاعات یه دست آمده، عناصر ائتلاف متشکل از نیروهای منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری) و جریان اصلاح در حال ترک مواضع در محورهای درگیری هستند و از سویی دیگر روند خروج تجهیزات نظامی سنگین رژیم سعودی از پایگاه های «تداوین و صحن الجن» در شمال شهر مارب ادامه دارد.

با وضعیت به وجود آمده، تنها امید ائتلاف سعودی در میدان نبرد به قبایل مخالف صنعاء است و در همین راستا مبالغ هنگفت و تجهیزات نظامی را در اختیار روسای این قبیله ها قرار داده تا در برابر نیروهای یمنی مقاومت و مناطق اشغالی را حفظ کنند.

در حالی که سعودی ها این مبالغ را برای حمایت از عناصر مسلخ قبایل تخصیص داده اند تا در خطوط درگیری استان مارب باقی بمانند، شیوخ قبیله ها از فرصت استفاده و کمک های مالی ریاض را نزد خود نگه داشته اند و فقط مبلغ کمی را به نیروهای خود پرداخت کرده اند.
 


فساد مالی روسای قبایل تاثیر خود را در میدان نبرد گذاشته و همین مسئله باعث شده نیروهای تحت فرمان آنان بدون مقاومت خاصی از جبهه ها عقب نشینی کنند و همین مسئله ائتلاف سعودی را به شدت خشمگین کرده است.

سعودی ها در حالی به وضعیت موجود معترض شده اند و از عملکرد عناصر مسلح قبایل در خطوط درگیری با وجود کمک‌های مالی و نظامی ناراضی هستند که نیروهای قبایل اعلام کرده‌اند مبالغ ناچیز و تجهیزات نظامی اندکی را دریافت کرده‌اند.

در همین ارتباط مسلحین معترض، شیخ «مفرح بحیبح» را متهم کرده‌اند که حقوق و تجهیزات بسیار کمی را در اختیارشان گذشته و این در شرایطی است که ائتلاف اعلام کرده ماه گذشته حدود ۳۰۰ میلیون ریال سعودی را به وی پرداخت کرده تا حقوق نیروهایش را بپردازد و تجهیزات نظامی مورد نیاز را تامین کند.
 

ائتلاف سعودی پیش‌تر هم مقادیر زیادی تجهیزات نظامی سنگین، نیمه سنگین و سبک را در اختیار روسای قبایل قرار داده بود تا در میان نیروهای تحت فرمان تقسیم کنند اما برخی شیوخ در خصوص توزیع تجهیزات اختلاف دارند و تعدادی دیگر پا را فراتر گذاشته اند و قصد دارند تجهیزات دریافتی را در بازار آزاد به فروش برسانند.

اتفاقات به وجود آمده مشکلات ائتلاف سعودی را چند برابر کرده است چرا که از یک سو با روسای قبایل تنش دارد و از سویی دیگر نیز توانی برای حل اختلاف میان نیروهای قبیله ها با شیوخی ندارد که ریال های سعودی را به جیب زده اند.

روند تحولات میدانی نشان می دهد، شیوخ و بزرگان قبایل دریافته اند که در برابر نیروهای ارتش و رزمندگان انصارالله یمن نمی توانند مقاومت کنند و شهر مارب به زودی پاکسازی و آزاد خواهد شد و به همین دلیل به دنبال غارت ریال های سعودی و انتقال این اموال به خارج از کشور هستند.

به گفته منابع میدانی، «سلطان العراده» از بزرگان الاصلاحین و شیوخ جنوب استان مارب یکی از همین افراد به شمار می آید که در حال خارج کردن اموال باد آورده از بانک مرکزی شهر مارب است و در آخرین نوبت حدود ۳ میلیارد ریال سعودی از حسابش بیرون کشیده است.

با شرایط به وجود آمده (عقب نشینی نیروهای ائتلاف و ضعیف شدن روحیه عناصر مسلح قبایل) و کاهش اعتماد ساکنان مناطق اشغالی استان مارب به ائتلاف سعودی و شیوخ فاسد، خط دفاعی قدرتمندی در برابر نیروهای یمنی وجود ندارد و می توان گفت شهر مارب آزاد شده محسوب می شود و به نظر می رسد نیروهای یمنی نیز با آگاهی از همین مسئله درصدد هستند با کمی تاخیر در انجام عملیات نهایی، مرکز استان را با حداقل هزینه و خسارت آزاد و تیر خلاص را به سمت ریاض شلیک کنند.
 

در ماه های گذشته بخش های مهم استان مارب از اشغال نیروهای خارج شده و تاخیر در انجام عملیات آزاد سازی شهر مارب زیانی به دنبال ندارد چرا که ائتلاف با خارج کردن نیروها و تجهیزات نظامی شکست را در میدان نبرد پذیرفته و از سویی دیگر حمایت سعودی ها از قبایل هم کمکی به تغییر وضعیت نکرده بلکه به یکی دردسر جدید تبدیل شده است.

به گزارش مشرق، در حال حاضر، بخش های «مجزر، حریب القرامش، ماهلیه، بدبده» به طور کامل از اشغال خارج شده اند و بخش های «مدغل و رحبه» نیز در آستانه آزادی هستند و ابتکار عمل در بخش های «صرواح، رغوان، حریب، العبدیه و جبل مراد» در دست رزمندگان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  13 1
  مصداق مومن زیرک و با هوش . مرحبا . تا میتوانید از این اشغالگران تجهیزات تصاحب کنید . خدا برای شما مردم فراهم آورده . کافیست با یاد خدا که همواره بوده . قصد کنید . همچنان که رزمندگان ایرانی از صدام افلقی متجاوز غنائم ارزنده ای نصیب بردند . باور کنید شما پیروز هستید و هیچ چیزی مقابل شما دوام نخواهد آورد . عزمتان برای برخورد با متجاوزان جزم است که خداوند دوست دارد این روحیه شما را . و پشتیبان شما. همچون در شش سال گذشته باز خواهد بود تا کاری کنید همانند دیگر دستاوردهای تاریخی مانند بیرون راندن انگلیسی ها . اینبار نیز بر تارک تاریخ یمن با مردمان شجاع و دلاورش بدرخشد . الحمدالله عزت فراوان دارید و بغیر از مسلمانان . دیگر آزادیخواهان جهان دوستدار و حامی شما هستند . انشاءالله بعد از فتح مارب و منابع نفتی . شبوه هم با دور زدن و محاصره آزاد کنید . و سراغ جوف بروید
  • کچل IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   0 0
   صدام عفلقی. میشل عفلق.
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  10 2
  بخورید و بیاشامید و اسراف مکنید. لعنت بر آل سعود و آل صحیون.
 • IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  16 0
  مرگ بر همه ی متجاوزین به یمن از رژیم سعودی گرفته تا امارت و طورکیه سگ صفت.
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  11 0
  خداوند یاور شمارزمندگان بامعجزه وصبرشماجهاد گران خانه ستم ویران میشود یاحق ای سربازان امام زمان باایمان وتلاش پیروزخواهید شدوبه روشنی آفتاب یمنی راستین پیروزی برشمامبارک باد
 • منصور حسن‌زاده IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  1 0
  خدا با ماست رزمندگان یمنی حزب الله خسته نباشید
 • علی خدایی IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  1 0
  باید محاصره عربستان و اماررات و کشور های عربی را بشکنیم تا به برادران انصارلله یمن کمک رسانی بکنیم که واقعا این را باید انجام دهیم باید از برادران انصارلله یمن صد در صد کمک کنیم توسط نیروی در یایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مان کمک های مان را دریایی برسانیم عربستان غلط میکند مانع بشود
 • Mjp IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  1 0
  مرحبا.. درودبه شجاعتتون یمنی های دلیر.. انشالله پیروزی نهایی نزدیکست. لعنت به ال کفتاروهابی
 • محمود IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  1 0
  دیری نپاید پرجم امیرالمومنین بر فراز شهر رسول اکرم برافراشته شود درود بر انصارالله مومنین ویاوران اهل بیت
  • PK ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   0 0
   انشاالله
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 0
  خسته نباشید ماراهم بخوانید اجابت میکنیم
 • مهدی رنجبر IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  1 0
  همیشه حزب الله پیروزاست این وعده الهی است حزب الله هم الغالبون
 • خیبر IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 0
  به امید خدا پیروزی باشماست یه تعدادی زن وبچه بیگناه نابود کردن خدالعنت کنه این سگ صفتان آل صعود ترامپ هرومزاده
 • ابومحمد IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 0
  خدا لعنت کند باعثین جنگ جمل
 • ناشناس IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  0 0
  درود بر انصارالله مقاوم، ای مقومان یمن ملت و خط مقاومت پشتبان شماست شما با شجاعت مثال زدنی پوزه اسراییل و امریکا و ال سعود را به خاک ملیدید احسنت برشما.مرگبر امریکا و ال سعود و اسراییل جعلی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس