شاکله بودجه ۱۴۰۰ تغییر کند، نمی‌توانیم اجرا کنیم

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: مصوبات کمیسیون تلفیق در خصوص بودجه ۱۴۰۰ خارج از تفاهم‌های دولت و مجلس است.

به گزارش مشرق، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در گفتگویی در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: تا اینجای کار تغییراتی که کمیسیون تلفیق مجلس بر لایحه بودجه اعمال کرد، اگر مغایر شاکله بودجه نباشد، حتماً توازن بازارهای داخلی در سال آینده را به هم می‌زند. البته مسأله فراتر از به هم خوردن توازن بازارها یا به هم زدن شاکله لایحه تدوین شده از سوی دولت است و قابل پیش‌بینی است که در صورت تصویب نهایی تغییرات کمیسیون تلفیق، فشارهای زیادی به مردم، بویژه اقشار فرودست وارد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ واعظی: سند ۲۰۳۰ اشتباهی وارد لایحه بودجه شد!

واعظی گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، تک نرخی شدن قیمت ارز و افزایش آن از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان پیشنهادی دولت به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان، افزایش صددرصدی درآمدهای مالیاتی و درنهایت، افزایش حقوق و تعرفه گمرکی، تغییرات اعمال شده از سوی کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه است.

وی افزود: در صورت تصویب نهایی این تغییرات در صحن مجلس، شاهد افزایش قابل توجه قیمت تمام شده کالاها و خدمات در سال آینده خواهیم بود. با وجود این، برخی نمایندگان و رسانه‌های همسو با آنان، ادعا می‌کنند که مشکلات بودجه سال آینده، ناشی از لایحه دولت است، نه تغییرات اعمال شده بر آن. در حالی که نفس این تغییرات نیز، مغایر تفاهم‌ها و چارچوب‌های همکاری است که در نشست‌های مشترک دولت و مجلس تعیین شد. اینها اشکالاتی است که اعضای دولت مطرح می‌کنند.

واعظی: مصوبات کمیسیون تلفیق خارج از تفاهم‌های دولت و مجلس

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا مصوبات کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه، در چارچوب تفاهم‌ها و جلسات مشترک دولت و مجلس است، تأکید کرد: خیر، این طور نیست و آنان دارند کار خودشان را می‌کنند.

وی اضافه کرد: بودجه بر زندگی مردم اثر دارد، از این‌رو اگر بودجه‌ای می‌نویسیم، باید اثرات آن بر زندگی مردم را هم لحاظ کنیم. ما نمی‌توانیم بودجه‌ای بنویسیم و از حالا تبلیغات درباره آن را شروع کنیم که این یا آن بخش را برمی‌داریم.

بیشتر بخوانید:

واعظی؛‌ رئیس دفتر یا همه‌کاره دولت!

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر شاکله لایحه بودجه تغییر کند، دولت نمی‌تواند این لایحه را اجرا کند، گفت: تلاش ما این است که با مجلس برای تدوین یک بودجه کارشناسی و خوب تفاهم کنیم.

واعظی در تبیین ضرورت کاستن از تبلیغات درباره بودجه نیز گفت: مصوبات کمیسیون تلفیق، مصوبات صحن مجلس نیست که به‌صورت مرتب آن را در رسانه‌ها اعلام می‌کنند. ممکن است کمیسیون تلفیق چیزی را تصویب کند، اما صحن مجلس آن را رد کند. در این صورت اگر هر مصوبه کمیسیون تلفیق در رسانه‌ها اعلام و تکرار و روی آن تبلیغات شود، اثرات منفی خود را بر جامعه گذاشته و ممکن است نگرانی‌هایی در جامعه ایجاد کند.

وی افزود: با وجود همه این‌ها، تلاش ما این است تا در زمینه بودجه با مجلس تفاهم کنیم به طوری که شاکله آن به هم نخورد و بتوانیم آن را اجرا کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که تا اینجا کمیسیون تلفیق تغییرات جدی در لایحه دولت ایجاد کرده است، تغییراتی مانند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یا افزایش حقوق گمرکی که باعث افزایش قیمت کالاها و فشار به مردم می‌شود. با وجود این، برخی نمایندگان و رسانه‌های همسو، به‌جای پذیرش مسئولیت پیامدهای تغییرات، اعلام می‌کنند مجلس و کمیسیون تلفیق در تله دولت قرار گرفته‌اند، گفت: دولت چه تله‌ای گذاشته است؟ این هم از آن حرف‌هایی است که مطرح می‌شود. مگر کسی برای خودش هم تله می‌گذارد؟

واعظی با بیان اینکه این لایحه، نخستین بودجه‌ای نیست که دولت به مجلس تقدیم کرده است و پیش از این ۷ لایحه دیگر هم از سوی دولت به مجلس ارائه شده است، اظهار کرد: با همین لوایح بود که دولت توانست سه سال متوالی مقابل جنگ اقتصادی دشمن بایستد. به باور من، حرف‌هایی از این دست، حرف‌های پخته‌ای نیست. بعضی‌ها اساساً درباره بودجه که ابعاد مختلفی دارد و سازمان برنامه و بودجه به همراه دستگاه‌های مختلف ۱۰ ماه روی آن کار کردند، اشراف ندارند و صرفاً تبلیغ می‌کنند. بنابراین باید پرسید چرا بودجه را تله می‌نامند؟ در حالی که لایحه بودجه شفاف است و ابعاد مختلف آن نیز پیش روی همه قرار دارد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  9 0
  خودتی! رییس دفتر!!!! سالهای قبل که نتونستید کار کنید مشکلتون چی بود؟؟؟؟
  • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
   2 0
   منظورش چیه؟
  • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
   8 0
   این واعظی کی میره محکمه؟ ان شاالله زیاد طول نکشه!!!
 • تک سوار DE ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  7 0
  شماها که می گفتید سایه جنگ رو از سر ملت برداشتید ولی حالا حرف از سه ساله شدن جنگ می زنید!!!
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  8 0
  یعنی این همه گند زدین کم هست که سال دیگه رو که، کلِ اون هم مالِ شما نیست میخواهید گند بزنید؟!!
 • IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  4 0
  محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در گفتگویی در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: .... در صورت تصویب نهایی تغییرات کمیسیون تلفیق، فشارهای زیادی به مردم، بویژه اقشار فرودست وارد می‌شود./// جناب واعظی طی چند روز اخیر قیمت اغلب مایحتاج مردم 50 درصد افزایش داشته. قیمت نیم کیلو چای از 80 هزار تومن به 120 هزارتومن و قیمت هر عدد تخم مرغ به 2000 تومن رسیده._همینطور ماکارونی و میوه و غیره و غیره ما که از دلار 4200 تومنی چیزی ندیدیم.
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  7 0
  چوب که بالا سرتون باشه اجرا خواهید کرد. گرچه شما دنبال بهانه برای فتنه اید اما ما هم دنبال بهانه برای کشیدن نقاب واقعی شما نوکران و نفوذی ها غرب هستیم.
 • DE ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  9 0
  واعظی: بودجه ۱۴۰۰ تغییر کند، نمی‌توانیم اجرا کنیم. اصل بودجه 1400 برو بچ ریخت و پاش های میلیاردی حقوقهای سفرهای خارجی سفره های پر از کبابیات و چلوئیات جیب چون بانک اون چون تانک! .....همه بایستی جور باشن اینها شا کله اش بود خورده ریزهاش را میتونید تغییر بدهید ولی فقط در جهت ... .
 • .. IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  3 0
  سلام.شما نمیخواد در رابطه با بودجه سال بعد نظر بدید،شما بگو امسال و 3 سال قبل،چرا قیمت ها چندصد درصد بالا رفت؟! احیانا شما با همین ترفندها نگفتید! دولت قبلی! کشور رو نابود کرد! هر روز قیمت ها بالا و پایین میشد! از رو شما از کجاست؟! چرا اخر دولت ساکت نمیشد! کی قرار ساکت بشید؟!
 • IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  6 0
  نه که تا حالا خیلی کار می کردید!!!
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  6 0
  پس بکش کنار از دستت راحت شیم
  • IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
   5 0
   دقیقا
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  3 0
  خود دولت میخاد ارز رو ببر بالا .....واقعا چرا.....؟؟؟؟اینجوری همه چی هزار برابر میشه
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  5 0
  دولت یعنی مجری ( قوه مجریه ) حرف اضافه ممنوع .
 • حسین IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
  1 0
  زودتر برید و مردم راحت بشن
 • سیدمحمدمسعودگلمحمدی IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
  1 0
  شما.که.دارید.به.امید.خدا.سایه.شوم.تان.از.سر.مردم.میرود.شما.غصه.نخورید.دولت.بقیه.کم.بود.این.پول.را.ارزان. وام.وماده. اموال.شما.جبران.میکند.سایه.لیبرال.واصلاح.طلب.واقازاده.کم.شود.محتکر.واقازاده. پس.سایه.دولت.امید.تدبیر.کم.باد
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
   0 0
   الهی آمین
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
  1 0
  آقای واعظی صرفا مسئول دفتر رئیس جمهور است و نهایتا مسئول تشریفات و ملاقاتها و این دست هماهنگیها و قانونا حق چنین رفتارها و اظهار نظرهائی ندارد . آیا اینگونه تخلفات غیر قانونی قابل پیگیری حقوقی و قضایی نیست ؟!! رفتارهائی که باعث تضییع حقوق مردم میشود
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 0
  قانون مجلس هرچه بگوییدشمابایداجرا کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس