مصطفی درایتی

یک چهره نزدیک به لیدر جریان چپ اذعان کرد که طرح مجلس یازدهم برای "اصلاح‌ قانون انتخابات" ربطی به اصلاح‌طلبان ندارد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

اعتراف چهره نزدیک به لیدر اصلاح‌طلبان درباره طرح انتخاباتی مجلس

مصطفی درایتی، فعال چپ و مشاور رئیس دولت اصلاحات، در بخشی از یک مصاحبه با شماره پنجشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی در اشاره به طرح مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات؛ ضمن طرح انتقادات شدید از این اقدام اما گفته است:‌ قانون جدید انتخابات در آمدن و نیامدن اصلاح‌طلبان نقش چندانی ندارد.

او همچنین مجددا و در بخش دیگری از همین مصاحبه تأکید می‌کند: این قانون را چندان در پیروزی یا شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات موثر نمی‌بینم.

درایتی در عین حال ادعا کرده است: برخوردها با این جریان (اصلاح‌طلبان) کاملا سلیقه‌ای است. گاهی اوقات اصلاح‌طلبان را تایید می‌کنند و در شرایطی نیز از این کار امتناع می‌شود... مشکل ما از ابتدا قانون نبوده است. مشکل ما موضوع دیگری است و عمده آن به زمینه یأسی بازمی‌گردد که به هر صورت در جامعه تزریق شده است. [۱]

*اشاره درایتی به این واقعیت که طرح انتخاباتی مجلس هرگز رویکرد سیاسی ندارد و خاصّه به اصلاح‌طلبان هم مربوط نمی شود شایسته تقدیر است.

به این معنی که او بر خلاف دوستان ستادی خود که پیوسته اصرار دارند طرح مجلس برای منزوی سازی اصلاح‌طلبان بوده! اما این شهامت را داشته که واقعیت را بر زبان بیاورد.

در بخش دوم و ادعای درایتی مبنی بر اینکه برخورد با اصلاح‌طلبان سلیقه‌ای است نیز هرگز چنین نبوده و نیست.

در واقع مردم و نظام اسلامی گناهی ندارند که عمده رجال جریان چپ دچار بدسابقگی بویژه در فتنه سال ۸۸ شده‌اند و از طرفی هسته سخت این جریان نیز هیچ میلی به معرفی جوانان اصلاح‌طلب ندارد و یا چهره‌های نجیبی مثل عارف را "اصلاح‌طلب بدلی" می‌داند!

افکار عمومی باید بدانند که چپ‌های ستادی از آنجا که به قحط‌الرجال خود و عدم سنخیت نامزدهای بالقوه‌شان با قوانین کشور اشراف کافی دارند قصد کرده‌اند که با ابزار داغ و درفش؛ نظام اسلامی را مجبور به تأیید صلاحیت کاندیداهایی کنند که از نظر قانون حائز صلاحیت نامزدی برای ریاست‌جمهوری نیستند.

برخی از چپ‌های ستادی نیز معتقدند اگر نظام حاضر به عقب‌نشینی نشد و رجال بی‌صلاحیت را تأیید صلاحیت نکرد آنگاه بایستی مثل انتخابات مجلس یازدهم دست به "تحریم خاموش" انتخابات زد و مردم را بصورت تلویحی به مشارکت نداشتن تشویق کرد.

این تحلیل‌ها حتما بایستی مد نظر خواص کشور باشد و پیرامون آن بیشتر با مردم صحبت کنند تا نقشه‌های آتی دشمن از هم‌اکنون خنثی شود.

***

آنچه همراهان شهید سلیمانی از نیمه پنهان شخصیت او می‌گویند

واکنش حاج‌قاسم به دستور تفتیش بدنی پلیس

محسن رجایی از همراهان شهید سلیمانی در گفتگو با مشرق، خاطرات کوتاه اما جالبی را از این فرمانده شهید نقل کرده است که ما به مناسبت سالگرد شهادت ایشان آنها را منتشر می‌کنیم.

او می‌گوید:

"حاج قاسم در فرودگاه کرمان یک چهره شناخته شده بود و تمام پرسنل اداری و امنیتی فرودگاه او را می‌شناختند.

یکبار و در یکی از سفرها درجه‌داری که در گیت بازرسی نیروی انتظامی بود شهید را نشناخت.

او به شهید دستور داد که بایستد و رفت که حاج قاسم را تفتیش بدنی کند. اما مسئول ارشدتر انتظامی با رؤیت این صحنه دست درجه‌دار را به شدت کشید و برخوردی تندی با او کرد.

حاج قاسم اما با نظاره این صحنه سریعا به سمت مأمور ارشدتر رفت و به دفاع از درجه‌دار ناجا پرداخت.

او در حالی که ناراحت بود به آن فرمانده ناجا می‌گفت شما اتفاقا باید این برادر را تشویقش کنید که می‌خواسته به وظیفه‌اش عمل کند.

سردار شهید سپس درجه‌دار انتظامی را در آغوش گرفت، بوسید و هدایایی هم به او داد. "

رجایی تصریح می‌کند: حاج‌قاسم به شدت به قانون احترام می‌گذاشت و حتی با اینکه ما مجوز داشتیم هنگام سفرهای جاده‌ای ایشان؛ بدون توقف از ایست‌های بازرسی پلیس راهور عبور کنیم اما شهید اصرار داشت که "باید هرجا به ما فرمان توقف دادند، بایستیم. آنها دارند وظیفه‌شان را انجام می‌دهند. "

این همراه سردار سلیمانی می‌گوید: اصرار حاج قاسم به رعایت قانون و توقف در ایستگاه‌های پلیس در حالی بود که حضور ایشان در خودرو پوشیده بود و کسی نمی‌دانست خوروی ما حامل شخصیت است.

*مردمی بودن، مردمی زیستن و دوری مسئولان از تفرعن، صفتی است که انقلاب اسلامی به بدنه مدیران خود رسوخ داد و رفتاری که در دوران پهلوی و حکومت طواغیت نکوهش می‌شد و حتی مردم نیز اعتقادی به آن نداشتند؛ ‌ پس از انقلاب اسلامی و به برکت تعالیم حضرت روح‌ا...(ره) به یک ارزش تبدیل شد.

ارزشی که می‌توان آنرا یکی از ملاک‌های سنجش مدیران ارشد کشور قرار داد. البته اگر به شوآف و انحراف آغشته نباشد.

زیرا این مسئله آشکار است که مردمی بودن اگرچه مطلوب است اما بایستی کارآمدی و اقتدار نیز در کنار آن بود. و البته شهید سلیمانی جامع هر ۳ صفت بود.

جامعیتی که در کنار پیروزی‌های بزرگ او در محور مقاومت؛ محبت او را نیز در قلوب مردم کاشت.

نقل این خاطره همچنین از آنرو حائز اهمیت بود که دیدیم همین چند هفته قبل چگونه یک مقام قضایی در یک شهرستان؛ هنگامی که سربازی قصد تفتیش بدنی او را داشته با او برخورد و به او توهین کرد!

الگوسازی از رفتارهای مطلوب شهید سلیمانی و همه شهدا، ضرورتی برای تمام مدیران، خواص و مردم است.

***

محمد سلامتی:

باید مردم را از این اشتباه که "دولت مقصر است" دربیاوریم!

محمد سلامتی، از فعالان اصلاح‌طلب در مصاحبه با سایت اعتمادآنلاین پیرامون انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرده است:

"ضعفِ مفرط دولت در مدیریت مسائل اقتصادی هجمه‌هایی را روانه دولت می‌کند چرا که اگر دولتی‌ها بینش بهتری داشتند، حتی با وجود تحریم هم می‌توانستند از بروز این همه گرفتاری جلوگیری کنند. در هر حال نارضایتی از دولت سرمایه اجتماعی جبهه اصلاحات را تضعیف کرد، هرچند اصلاح‌طلبان می‌توانند با تشریح شرایط مردم را از این اشتباه که «دولت مقصر صد درصد گرفتاری‌هایشان است» دربیاورند"! [۲]

*واقعا بایستی از آقایان اصلاح‌طلب بابت این اشتباه بزرگ عذر خواست که چرا مردم به غلط فکر می‌کنند دولتِ اصلاح‌طلبان مقصر گرفتاری‌های آنهاست!؟

البته از رجال اردوگاهی که صراحتا معتقدند مردم ایران لشکر قابلمه بدست‌ها و لبوفروش‌هایی هستند که هیچ از سیاست نمی‌دانند اصلا بعید نبود که واضحاتی مثل تقصیر دولت در عموم مشکلات مردم را نیز انکار کنند و مدعی اشتباه بودن آن باشند.

جالب است که تنها یک نگاه ساده به عزّ و التماس‌های شب انتخاباتی این افراد از مردم برای رأی ستاندن و تبلیغ کاندیداهایشان در انتخابات‌های ۸۸، ۹۲ و ۹۶ بوضوح نشان می‌دهد که آنها در شب انتخابات فرکانس دیگری را به ذهن مردم ارسال می‌کرده‌اند! اما امروز که همه فهمیده‌اند گزینه انتخاباتی چپ‌ها ناکارآمد بوده است؛ آقایان به دنبال پاک کردن صورت مسئله و انکار واقعیت‌ها هستند.

بایستی خاطرنشان کرد که اتفاقا رأی و نظر عمومی مبنی بر مقصربودن دولت آقای روحانی در بیش از ۹۵ درصد از مشکلات روز کشور یک تحلیل صحیح و قول سدید است و می‌توان با عدد و رقم آنرا اثبات کرد.

کما اینکه فعالان صاحب کارنامه در سیاست اذعان دارند که دولت در ایران اختیاردار بیش از ۹۵ درصد از بودجه و اجرائیات کشور است و همه می‌دانیم که هیچ تغییری در کشور رخ نمی‌دهد مگر اینکه دولت بخواهد.

این سکه البته یک روی دیگر هم دارد و آن اینکه اگر مردم در انتخابات آینده "رأی خوب" بدهند و یک کاندیدای دارای کارنامه و همت جهادی را به ساختمان ریاست‌جمهوری پاستور بفرستند؛ آنگاه به وضوح می‌توان انتظار داشت که عمده مشکلات کشور وارد فرایند رفع بشود و به مرور بهبود یابد.

این تجربه اجتماعی ایرانیان در جریان رأی به لیست آبادگردان در انتخابات شورای شهر دوره دوم و در جریان مجلس یازدهم نیز مسبوق به سابقه است و مردم به رأی‌العین دیدند که رأی خوب آنها به یک شورای شهر کارآمد چگونه توانست منجر به انتخابات یک شهردار خوب و تغییر چهره پایتخت ایران شود. و همین رأی خوب در مجلس یازدهم نیز چگونه معجزه کرد و به مصوبات خوبی مثل پرداخت یارانه به ضعفا، اصلاح قانون انتخابات و اخذ مالیات از خانه‌های خالی که منجر به کاهش قیمت املاک می‌شود منجر شد.

تعمیم دادن این رخدادهای خوب به عرصه عملکردی دولت که فضا و امکانات بسیار بیشتری در اختیار دارد؛ نشان می‌دهد که رأی خوب مردم به یک رئیس‌جمهور دارای کارنامه و با همت جهادی؛ زمینه‌ساز چه مثبتات بیشتر و بزرگتری در کل کشور خواهد شد.

***

1_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/304970

2_ https://etemadonline.com/content/441080

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 10
 • سیدعلی IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  13 0
  آقای سلامتی مردم آگاهند ومی دانند که این دولت ،دراین ۷ سال چه بلایی برسر اقتصاد مملکت آورده است که موارد آن بقدری زیاد است ، که از حوصله شمارش خارج است بدانید که مردم اشتباه نمی کنند که شماها بخواهید آنان را متوجه کنید بلکه این شما هستید که درعین حال که می دانید ،خودرا به تغافل زده اید
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   15 0
   8 سال اقتصاد کشور را معطل مذاکره با شیطان بزرگ کردند و تورم 800 درصدی سر سفره مردم گذاشتن حالا میگن دولت مقصر نیست !!!!
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   8 0
   سیاست خارجی دولت از سال 92 اشتباه بود به همین دلیل صادرات نفت ایران صفر شده و به بن بست رسیدند.
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   9 1
   دولت مقصر نیست ! مقصر مردمی هستن که چشم بسته و ندانسته به کاندیدایی که هیچگونه سابقه کار مدیریتی و اجرایی نداشت رای دادند.
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   7 0
   تنها راهکار حل مشکلات کشور حذف افساد طلبان بی کفایت از چرخه سیاسی و مدیریتی کشور و جایگزین کردن مدیران جهادی و متعهد است.
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   9 0
   100 درصد مشکلات مردم بدلیل تصمیمات غلط و اشتباه دولت است.
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   17 0
   اصلاح طلبان 8 سال مملکت را به قهقرا بردند و سفره های مردم را کوچک کردند و نمی توانند خود را از عملکرد بسیار ضعیف دولت روحانی مبرا کنند.
  • SE ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   3 0
   آقای محمد سلامتی خود میدانند که اصحالات و چاپندگی لشکر قابلمه بدست‌ها و لبوفروش‌های قبل انقلاب هستند که خود را انقلابی جا زدند و همه آنچه از سیاست می‌دانند باج دادن به دشمن برای حاکم بودن بر ملت و ثروت کشور است. دقیقا همانند قجر و پهلوی ملعون. و این حقیقت را ملت بخوبی در کرده است و پایان عمر سیاسی این جماعت فرصت طلب عملکرد دولت دهم و یازدهم مهر و امضا کرد.
  • وعده توخالی IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
   1 0
   امیر کبیر: من ابتدا فکر می‌کردم که مملکت. وزیر دانا می خواهد ؛ و مدتی بعد به این نتیجه رسیدم که مملکت. شاه دانا می‌خواهد ؛ اما اکنون میفهمم که مملکت. ملت دانا می‌خواهد... ملت دانا ملت دانا ملت دانا متاسفانه علیرغم تمام خوبیهایی که ملت ایران دارد در انتخابات غالبا احساسی رای می دهند؟ طرف ورزشکاره میشه نماینده چون 2تا مثلا مدال جهانی داره! این درست نیست هر کسی باید سر جای خودش در مسیر بالاتر حرکت کنه نه در هر جایی؟ سوابق اجرایی باید ملاک قرار بگیره نه حرف های قشنگ؟ عمل افراد ملاک باشه نه وعده های پوشالی
 • میلاد IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  21 0
  چرا افساد طلب ها برخورد نمیشه اینا ستون پنجم دشمن هستند و اکثرشون به امریکایی ها وصلند
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   7 0
   برجامو پله کردند / ملتو ذله کردند
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   7 0
   ستون پنجم گروهی هستند که 1- در داخل کشور هستند و 2- با هماهنگی کامل دشمن 3- در جهت تحقق برنامه های دشمن اقدام می کنند. در کدامیک از سه شرط فوق شک دارید؟
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   1 0
   همین گونه است اصلاحات پادوهای آمریکا واسرائیل هستند
 • IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  12 1
  ملت کاملا اگاه است که این دولت چه بلایی سر ملت ومملکت اورده است واحتیاج به رجز خوانی شما نیست
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   4 0
   افساد طلبان اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  4 6
  مردم فکر نمیکنن مقصر اصلی دولت است !!!!! مقصر کاخ سفید است جناب !!!!
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   12 0
   تو 4 سال اول میگفتن مقصر دولت قبل است !!! 3 سال گذشته میگفتن مقصر ترامپ است !!! برای کسی که بهانه می آورد همیشه بهانه ای وجود دارد.
  • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
   7 0
   تو از جانب خودت حرف بزن نه از جانب مردم مردم باعث بانی مشکلات می دانند کیست ))کلید ((
 • IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  9 2
  آقای محمد سلامتی زحمت نکشید مردم میدانند دولت مقصر نیست !!!! بضاعت دولت همین است و ایراد از مردمیست که با حب و بغض و دو قطبی جعلی و ساختگی اینها به اشتباه این دولت را برگزیدند
 • منتظر IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  6 1
  دولت که مقصر نیست . چو.ن کسی که نقشی در هیچ چیز نداشته باشد نقصیری ندارد .بلکه تمامی ارکان دولت را باید مورد سئوال قرار داد و تفحص کرد .
 • جوادی IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  7 0
  احساس انزجار از اصلاح طلب ها ماحصل مدیریت ناکار آمد و غرب پرست دولت هایشان است . درک این معنا آنقدر آسان است که احتیاج به داشتن هیچ سواد سیاسی و مذهبی هم ندارد . این احساس از پایین ترین لایه های اجتماع تا سطح نخبگان مشاهده می شود و همین است که باعث می شود مردم از این جناح به مفهوم کامل ضعیف ،تبری بجویند و اکنون به آنها اقبال نشان ندهند نه قانون انتخابات . مردم به وعده ها ی آنها اعتماد کردند تا شاید به زعم خودشان روز های بهتری را ببینند که برعکس شد . الان هم چه آنها بیایند و چه قهر کنند . چه باز هم وعده دروغ بدهند و یا با توسل به الیگاریشی ویرانگری کنند دیگر در دل مردم جای ندارند . آنها باید انقلاب اسلامی و قانون اساسی اش را بپذیرند و به آن تن دهند و گرنه سراغشان را باید از زباله گرد ها پرسید .
 • مصطفی IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  7 0
  محمد سلامتی راست میگه اجنه مقصر هستند . اینا گناهی نکردن اونان که میان بنزین رو یک شبه گرون می کنند. اینان که کشور رو هشت سال به فنا دادن این اجنه بودن که برجام رو امضا کردن و قرار بود آب خوردن رو درست کنند. دولت گل و بلبل ما که کاری نکرده . تقصیر اجنه است.
 • سید IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  7 0
  اتفاقاً با نظر این اصلاح طلب که نظر قریب به اتفاق اصلاح طلبان تهوع آور است که «باید مردم را از این اشتباه که دولت مقصر است دربیاوریم» کاملاً موافقم چون دولت حسن روحانی مقصر نیست بلکه مسبّب است در تمام این معضلات و مشکلات و مصائبی که طی این هفت ــ هشت سال بر سر ملت و کشور آورده است!!
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  4 2
  اکثر مردم میدانند همه کاره دولت پنهان ست ولی انتظارشان از روحانی گفتن حقیقت ست و به دلیل عدم ایستادگی و شراکت در دولت پنهان از روحانی روی برگرداندند
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  7 1
  آقای سلامتی با شما موفقم .... دولت مقصر نیست .... اساسا این جریان نفوذ است که مقصر است و بدنه و مغز جریان نفوذ خود شما و مدیران اصلاح طلب هستند که مجری برنامه های ویرانی اقتصادی هستند . حالا دولت چه چیزی هست اصلا بحث نکنیم
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  5 0
  با سلام سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در دوران اصلاحات با تئوریزه کردن صف بندی نیروهای اجتماعی شرایط عمومی جامعه را به یک درگیری فرسایشی در خانواده انقلاب و درون نظام سیاسی راهبری کردند و نقش بسیار پررنگی در ایجاد انحراف از ارزش های دینی و حاکمیت اسلام و نظام مبتی بر ولایت داشته اند و از آن زمان تاکنون ماموریت های غیرممکن بعهده این چریک های پیر که کینه توزانه با انقلاب اسلامی ساز و کار یک مبارزه ارتجاعی را طراحی و در دامان ملت موحد ایران جای گذاری کردند. روحانی و دولت متبوعش بطور مطلق مسئول همه این بحران ها بزرگ و ناروا در کشور است و جز ننگ و نفرت هیچ دستاوردی نداشته اند. تاریخ با دقت بیشتری به قضاوت خواهد نشست.
 • مهمان IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  6 0
  الحق که شما اصلاح طلب ها خیلی پرو هستید
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  5 0
  اصلاح طلبان و یا هرکس دیگر اگر علیه کشور و منافع ملی ودینی اقدامی کند نه اینکه بایستی منزوی شود بلکه بایستی طرد گردد
 • علیرضا IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  5 0
  اقای سلامتی نگفتند وقتی اوضاع معیشت ملت به صفررسیده و سفره هرروز کوچک تر می شود باید چه دستگاهی را مقصر دونست دولت هم اگر مقصر نیست پس مقصرین واقعی را معرفی کند یا استعفا دهد 8سال بر مسند قدرت بشیند سال اخر بگوید من نبودم دستم بود دتقصیر استینم بود جفا به روشنفکری وشعور اونهای است که به دولت روحانی رای دادند از اقای سلامتی بعیده اینهارا گفته باشد انشاله که تکذیب کنید
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  4 0
  دلار طلبان افساد طلب باید از سپهر سیاسی کشور محو بشن!
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  6 0
  دلقک های اسلاحتلبان کاملا جای خالی سکویی و اتابکی رو دارن پر می کنن
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  1 0
  محمد سلامتی: باید مردم را از این اشتباه که "دولت مقصر است" دربیاوریم! جناب آقای سلامتی پس مشکل این همه فجایع ببار آمده در این دو دوره ریاست جمهوری اگر دولت نیسن پس چه کسی است. یا جنابعالی و امثالهم سرخودتان کردید زیر برف جایی را نمی بینید. و فکر می کنید مردم هم نمی بینند. !!؟؟ بسی خیال خام ، مردم غالب مردم براین باورند شماها با تبلیغات مسموم افکار آنها را منحرف تا کاندیدای مورد پسند شما رای بیاورد که آورد و این فاجعه ملی را تدارک دید. هم هستی ای مان به باد فنا رفت ، هم عزت پاسپورت نابود شد. و سختر از همه سردار دلها حاج قاسم عزیز با بی مسئولیتی این دولت به شهادت رسید.
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  0 0
  مردم از این اشتباه که دولت مقصر است دربیایید باشد آخه ما خیلی خوبیم
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  1 0
  اقای سلامتی صحیح گفته اند . تقصیر اصلی ناهنجاریهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و شکست سیاستهای خارجی مخصوصا برجام به اتاق فکرهای پنهان و پرده نشینان ان که از اعضای مهم سازمان مجاهدین انقلاب و کارگزارن سازندگی و اعضای مهم انجمن حجتیه و احزاب غربگرا و لیبرال که به منزله گروه های فشار علیه انقلاب و حاکمیت فعالیت میکنند باز میگردد .
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  1 0
  مقصر اصلی بخش گسترده ای از چالشها و عقبگردها و ناعدالتی ها و دوری از اموزه های امام و رهبری معظم جریان نفوذ تفکرات لیبرالی غربزدگان و تفکرات ارتجاعی انجمن حجتیه است که در سی سال گذشته واقعا ترمز و مانع عدالت و اخلاق و شد کشور میباشند و تا دست این غده های بد خیم از هرم قدرت کوتاه نشود این ناهنجاریها و تهدیدها و ناعدالتی ها وجود دارد . مردم باید این جریان نفوذ را شناخته و طرد کنند . این جریان اگر فرصت کند خواسته یا ناخواسته قطعا ایران را به افغانستان و لیبی دوم و بد تر از ان تبدیل خواهد کرد .
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  1 0
  یه پیشنهاد دارم مجلس محترم طبق یک قانون دولت را موظف به ایجاد ساختار نظام بندی مالی و مدیریتی واحد کند همانگونه که دولت دائما برای کشور هر روز هزینه می تراشد و کلی سامانه بدرد بخور و بدرد نخور ایجاد می کند که یارانه ندهد و مالیات بیشتری بگیرید و باعث گرانی بیشتر شود و خصوصی سازی دولتی را پیش ببرد و اصل 43 و 44 را زیر پا بگذارد و کلی تنش اقتصادی داشته باشیم و سخت شدن کسب و کار بالاتر برود و هزینه های کشور دائما بیشتر بشود ، مجلس یک سامانه نظارت داخلی واحد با هوش مصنوعی در دولت داشته باشد که هر کسی از هر چیزی که انجام می دهد به سرعت در سامانه ثبت شود و هرگونه تخلف یا حرکت مالی یا اداری یا قانون گذاری درون سازمانی مثبتی مثبت یا منفی برایش ایجاد کند و هیچکدام از پرسنل دولتی هم ندانند که داستان چیست . این شامل تمام اعضای کابینه دولت هم باشد که قادر نباشند برای فرار از مسئولیت استعفاء دهند. بطور واضح اگر سامانه برای مدیریت مردم خوب است پس برای مدیریت دولتی های هم توسط مردم خوب است. ذیل همین قانون درج شود که همانگونه که برای جرایم عمومی از 1 تا 7 درجه مجازات وجود دارد از 8 تا 14 هم مجازات های سختگیرانه تری برای افراد متخلف در دولتها و نهادها وجود داشته باشد. اینجوری هم بودجه نظم خواهدداشت هم این پیمانکاری های خصوصی دولتی به سامان می رسد و هم کشور نظم بیشتری خواهد گرفت قطعا عده ای مفسد دولتی و حزبی می گویند این باعث می شود که هیچ فردی جرات ریسک و مدیریت نداشته باشد و بهانه پشت بهانه ولی کافیست همین قدر در جامعه پرسنل دولتی بگردید و بینید افرادی که بدون هیچ تخلفی بالاترین بهره وری و عملکرد را با قوانین موجود داشته و دارند. پس قوانین سختگیرانه آزادی های مدیریتی را کاهش نمی دهد بلکه هزینه های فساد و تخلف را افزایش می دهد.
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  4 0
  من هم با آقای سلامتیان موافقم. دولت مقصر نیست ایشان چهره واقعی خود را در همان چهار سال اول نشان داد. مقصر کسانی هستند که برای چهار سال دوم به ایشان رای دادند. دولتی که به معنی واقعی کلمه "هیچ" حسنی نداشت را سرکار آوردیم حالا از چه کسی گله داریم؟
 • ناشناس IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  4 0
  خود دولت اعتراف میکند مقصر است چرا کاسه داغ تر از آش می شوید وقتی رئیس قوه مجریه شنبه می آید و می گوید من از گرانی بنزین خبر نداشتم مقصر نیست؟وقتی می آید و می گوید اقتصاد ما از آلمان بهتر است یعنی از وضع مردمش خبر ندارد وقتی دربورس مردم ضرر می کنند ولی چاره می شوند و وزیر اقتصادش می گوید اگر بورس نبود ما بودجه نداشتیم یعنی از جیب مردم دزدی کردیم مقصر نیست و هزاران مورد دیکر
 • DE ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  4 0
  بایدن مردم را از این اشتباه که "دولت مقصر است" دربیاوریم! اصلاحات مقصر است// محمد سلامتی، اصلاح‌طلب :"ضعفِ مفرط دولت در سایه مدیریت همه مسائل منجمله اقتصادی توسط اصلاح طلبان , هجمه‌هایی را روانه دولت می‌کند چرا که اگر مشاوران اصلاح طلب دولت بینش بهتری داشتند، حتی با وجود تحریم هم می‌توانستند از بروز این همه گرفتاری جلوگیری کنند. در هر حال نارضایتی از دولتِ تحت امر اصلاحات دست اصلاحات را رو کرد و سرمایه موجسواری جبهه اصلاحات را تضعیف کرد، حتی اصلاح‌طلبان دیگر نمی‌توانند با تشکیک شرایط, مردم را از این اعتقاد و یقین که «دولت مقصر صد درصد گرفتاری‌هایشان است» دربیاورند"! کی بود کی بود من نبودم و موجسواری دیگر جواب نمیدهد. بایدن بایدنِ بشکن..... چه زود شکست خخخ
 • حرکت در سایه تزویر IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  9 0
  جریان منحرف اصلاح طلب و گروه های همسو: باید مردم را از این اشتباه که "دولت مقصر است" دربیاوریم....! این به این معناست که تمام اتفاقات ناخوشایند و منفی که مسبب اصلی آن دولت است را با تزویر و نیرنگ متوجه رهبری کنیم تا اصل و ارکان نظام از هم بپاشد و به خواست های نامشروع خود آنچنان که دوست داریم برسیم؟
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  4 0
  سلامتی باید مردم از این اشتباه که دولت مقصری است بیرون بیاوریم )(() اکراین گونه است چرا شما اصلاح طلبان در انتخابات شرکت می کنید از جناب کلید بپرسید که چرا در انتخابات شرکت کرد و70درصد مشکلات کشور را مدیریتی. خواند وبه گردن دولت قبل انداخت
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
  2 0
  چشم آقای سلامتی از این به بعد می گوییم دولت 99درصد مقصر است شما خودتان را ناراحت نکنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس