سردار سلیمانی نمایه

مدیر خبرگزاری «النخیل» عراق با اشاره به اینکه «شهید سلیمانی» ستون فقرات مقاومت بود، گفت: او کاری کرد که اشغالگران آمریکایی در عراق در مقاطع زمانی مختلف گریه کنند.

به گزارش مشرق، در حال حاضر در آستانه اولین سالروز شهادت سردار سلیمانی قرار داریم؛ ژنرالی که ایالات متحده آمریکا در تاریخ ۱۳ دی ماه سال گذشته در اقدامی جنایتکارانه او و همراهانش را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف عملیات ترور قرار داد و به شهادت رساند. علیرغم اینکه یک سال از شهادت سردار سلیمانی می‌گذرد اما همچنان روایت‌ها از نقش مهم و راهبردی او در دفاع از تمامیت ارضی عراق در مقابل تروریسمِ تکفیری، داغ و شنیدنی هستند.

در همین ارتباط، گفتگویی با «علی الحکیم» تحلیلگر سیاسی و مدیر خبرگزاری «النخیل» عراق ترتیب داده شده است.

بیشتر بخوانید:

برگزاری مراسم نخستین سالگرد شهادت فرماندهان شهید مقاومت در سوریه

وی در جریان این گفتگو تأکید کرد: سردار سلیمانی در حالی ترور شد و به شهادت رسید که به مثابه روح مقاومت بود. شهید قاسم سلیمانی ستون فقرات مقاومت به شمار می‌رفت.

مدیر خبرگزاری النخیل در ادامه یادآور شد: سردار سلیمانی در مقاطع زمانی مختلف در عراق موجب شد تا آمریکایی‌ها بگریَند. پروژه‌های آمریکایی‌ها برای فروپاشی منطقه با اقدامات سردار سلیمانی خنثی شد. در ادامه مشروح گفتگو با مدیر خبرگزاری النخیل عراق را مطالعه می‌کنید؛

*در حال حاضر یک سال از زمان وقوع حادثه جنایتکارانه علیه شهیدان سلیمانی و المهندس سپری می‌شود. اکنون که یک سال سپری می‌شود، اقدام آمریکا در ترور فرماندهان مقاومت در نزدیکی فرودگاه بغداد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

واقعیت این است که ایالات متحده آمریکا با اقدام به ترور شهیدان سلیمانی و المهندس جنایت بزرگی را مرتکب شد. می‌توانیم بگوییم که این حادثه اولین حادثه سال ۲۰۲۰ بود. این جنایتی نابخشودنی است. آمریکایی‌ها با این ترور ۲ جنایت را مرتکب شدند؛ اول اینکه میهمان رسمی عراق و یک مقام رسمیِ عالیرتبه را در خاک این کشور هدف قرار داده و به شهادت رساندند. دوم اینکه آمریکایی‌ها در عملیات ترور بدون اطلاع دولت آمریکا پهپادهای شناسایی و مسلح خود را به آسمان این کشور فرستادند.

این مسأله قلدرمآبی استعمارگرایانه ایالات متحده آمریکا را نشان می‌دهد. آمریکایی‌ها نشان دادند که دست هرکسی را که برای دفاع از مقاومت و مقدسات تلاش کند، قطع می‌کنند. سردار سلیمانی در حالی ترور شد و به شهادت رسید که به مثابه روح مقاومت بود. شهید قاسم سلیمانی ستون فقرات مقاومت به شمار می‌رفت و درست به همین دلیل است که آمریکایی‌ها سال گذشته به ترور او مبادرت ورزیدند.

*شهید سلیمانی همواره در جبهه‌های نبرد علیه تروریسم تکفیری در عراق حضور داشت. ارزیابی شما از نقشی که فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیروزی بر داعش در عراق ایفا کرد، چیست؟

سردار سلیمانی نقشی واضح در پیروزی بر داعش در عراق داشت. او مَردی بی‌بدیل بود. انسان‌های کمی همچون او پیدا می‌شوند. او تحرکات نظامی را با فعالیت‌های دیپلماتیک درآمیخت و به نبرد با داعش پرداخت. من به صراحت می گویم که سردار سلیمانی در مقاطع زمانی مختلف در عراق موجب شد تا آمریکایی‌ها بگریَند. پروژه‌های آمریکایی‌ها برای فروپاشی منطقه با اقدامات سردار سلیمانی خنثی شد.

ما دیدیم که رژیم صهیونیستی از ترور شهید سلیمانی خوشحال شد. علت این خوشحالی این بود که آنها به خوبی می‌دانستند که شهید سلیمانی چه نقش برجسته ای را در به شکست کشاندن پروژه‌های خارجی در منطقه به طور عام و در عراق به طور خاص، ایفا کرده بود.

*در رابطه با پیگیری حقوقی جنایت ترور شهیدان سلیمانی و المهندس به نظر شما دولت عراق و نهادهای ذی ربط در این کشور چه اقداماتی را باید انجام دهند؟ نظر شما درباره شکایت بغداد از واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل چیست؟

متأسفانه باید گفت که دولت عراق تاکنون به مسئولیت‌ها و وظایف خود در قبال خونِ شهدای فرودگاه بغداد عمل نکرده است. کمترین کاری که دولت عراق می‌تواند در این زمینه انجام دهد، شکایت از واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. دولت بغداد باید این پیام را به جهانیان برساند که ترور فرماندهان مقاومت در واقعی اقدامی در راستای ضربه زدن به جبهه مقاومت بوده است.

دولت عراق باید پاسخ این قلدری آمریکایی‌ها را بدهد. ما به خوبی دیدیم که آمریکایی‌ها از پشت به فرماندهان مقاومت خنجر زدند. چرا؟ چون در طول سالیان متمادی گذشته آنها نتوانستند در جنگ‌های مستقیم ضربه‌ای به این فرماندهان وارد سازند بنابراین چاره‌ای جز اینکه از پشت به آنها خنجر بزنند، نداشتند. اگر آمریکایی‌ها قادر بودند مستقیماً فرماندهان پیروزی را هدف قرار دهند خیلی پیشتر این کار را کرده بودند.

*نیروهای «حشد شعبی» عراق که بر اساس فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی تشکیل شدند نقش غیرقابل انکاری را در آزادسازی مناطق اشغال شده از لوث داعش ایفا کردند. به نظر شما نقش سردار سلیمانی در تقویت این گروه مقاومتی چه بود؟

شهید سلیمانی نقش مهمی در تقویت نیروهای مقاومتی حشد شعبی داشت. زمانی که او به شهادت رسید دیدیدم که برخی طرف‌ها نظیر عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی به شادی پرداختند. این شادی آنها نشانه چه چیزی بود؟ طبیعتاً نشانه اقداماتی بود که شهید سلیمانی علیه منافع و مصالح آنها انجام داده بود. یکی از این اقدامات حمایت از حشد شعبی و تقویت آن در عرصه‌های مختلف بوده است. شهید سلیمانی جان خود را فدای ثبات جهان اسلام کرد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • DE ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
    0 0
    درسته

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس