کد خبر 1141754
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
قره باغ

مناقشه‌ای که از روز ششم مهرماه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان آغاز شده بود، سرانجام شب گذشته با وساطت روسیه به پایان رسید و باکو و ایروان توافقی را برای برقراری آتش بس کامل امضا کردند.

به گزارش مشرق، تا پیش از توافق شب گذشته، ارمنستان و جمهوری آذربایجان سه بار با یکدیگر توافق آتش بس امضا کرده بودند اما هیچیک از آنها دوام نداشت اما انتظار می‌رود که آتش بس چهارم با توجه به حضور پررنگ روسیه در آن به نتیجه برسد.

مهمترین تحولات مربوط به این توافق به شرح زیر است: 

جرئیات توافق آتش بس در قره باغ

طبق توافق حاصله میان طرفی‌ها، از ساعت ۰۰: ۰۰، امروز سه شنبه ۲۰ آبان ماه به وقت مسکو درگیری‌های نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ بطور کامل متوقف می‌شود.

ارمنستان متعهد می‌شود ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان ماه) جاری منطقه «کلبجر»، ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان ماه) منطقه «آقدام» و اول دسامبر (۱۱ آذر) سال جاری میلادی منطقه «لاچین» را به جمهوری آذربایجان پس دهد.

در خط مقدم جبهه در منطقه قره باغ کوهستانی و در امتداد جاده لاچین در قره باغ نیروهای حافظ صلح روسیه به تعداد یک هزار و ۹۶۰ نظامی، ۹۰ ماشین زره پوش و ۳۸۰ خودروی نظامی مستقر می‌شود.

نیروهای حافظ صلح روسیه همزمان با خروج نیروهای ارمنی از قره باغ در این منطقه مستقر خواهند شد و مدت اقامت نیروهای روسی در منطقه ۵ سال خواهد بود.

بر اساس این سند، آوارگان جنگی تحت کنترل کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان به منطقه قره باغ کوهستانی و شهرستانهای همجوار آن بر می‌گردند.

همچنین آوارگان و پناهندگان به خاک قره باغ و مناطق مجاور تحت کنترل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برمی گردند و تبادل اسرای جنگی، سایر افراد بازداشت شده و اجساد کشته شدگان انجام می‌شود.

در همین راستا کنترل ارتباطات حمل و نقل، با کمک مقامات سرویس مرزبانی روسیه انجام می‌شود.

علاوه بر این موارد به منظور افزایش اثربخشی فرایندهای کنترلی بر روی اجرای توافقات توسط طرف‌های درگیری، یک مرکز آشتی برای نظارت بر آتش‌بس تشکیل خواهد شد.

دیگر مفاد این توافق عباتند از: تمامی محورهای مواصلاتی اقتصادی و حمل و نقل در منطقه رفع انسداد شده‌اند. جمهوری ارمنستان به منظور سازمان‌دهی تردد بدون مانع شهروندان، خودروها و کالاها در هر دو جهت، ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می‌کند. کنترل ارتباطات حمل و نقلی تحت کنترل سرویس خدمات مرزی FSB روسیه خواهد بود.

با توافق طرفین، ساخت محورهای حمل و نقل جدید برای متصل کردن جمهوری خودمختار نخجوان به مناطق غربی آذربایجان انجام خواهد شد.

آغاز استقرار نظامیان روسی

از صبح امروز نظامیان روسی شروع به استقرار در منطقه قره باغ کرده‌اند.

بر اساس توافق انجام شده میان رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان، از نیمه شب ۱۰ نوامبر به وقت روسیه آتش بس کامل در منطقه قره باغ حاکم شده است.

استقبال پوتین و علی اف و تاسف پاشینیان

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز بامداد امروز سه شنبه در بیانیه‌ای گفت: بر اساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می‌شود.

«نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان نیز بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) اعلام کرد: «توافقنامه‌ای را با رئیس‌جمهور روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کردم. تصمیمی گرفتم که برای همه‌مان سخت است. آتش‌بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است».

پاشینیان اعلام کرد: «این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته‌اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی‌کنیم که باخته‌ایم و این آغاز عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود».

وی گفت: «در برابر شهدای همه شما زانو می‌زنم. در برابر همه سربازان، افسران، ژنرال‌ها و نیروهای داوطلب که با جانشان از سرزمین مادری‌مان دفاع کردند، تعظیم می‌کنم».

بیانیه وزارت دفاع ارمنستان

بعد از اطلاعیه نخست‌وزیری ارمنستان درباره امضای توافقی با سران روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در منطقه قره‌باغ، وزارت دفاع این کشور بر اتمام درگیری‌ها در این منطقه صحه گذاشت.

وزارت دفاع ارمنستان امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جنگ به پایان رسیده و کارهای بسیاری هست که باید انجام شود. ما از همگان می‌خواهیم که از هرگونه اقدام خرابکارانه اجتناب کنند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم، به آینده نگاه داشته باشیم و ارتشی قوی بسازیم که مردم ارمنستان شایسته آن هستند».

علی‌اف: توافق صلح قره‌باغ دستاوری مهم برای باکو بود

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در بیانیه‌ای که از تلویزیون رسمی این کشور به طور زنده پخش شد؛ امضای توافق صلح قره‌باغ را دستاوردی مهم برای باکو تلقی کرد و گفت این به معنای ناکامی ارمنستان است.

به گفته وی، در نتیجه درگیری‌هایی که از ششم مهرماه آغاز شد؛ ارتش جمهوری آذربایجان ۳۰۰ منطقه مسکونی در قره‌باغ را آزاد کرده است.

بیانیه وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد روسیه با هواپیمای حمل و نقل نظامی حافظ صلح، ۴۷۰ دستگاه تجهیزات نظامی را به قره باغ کوهستانی اعزام خواهد کرد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: برای کنترل آتش بس و درگیری‌ها در منطقه درگیری قره باغ، یک گروه صلحبان فدراسیون روسیه شامل یک هزار و ۹۶۰ سرباز، ۹۰ زره پوش، ۳۸۰ واحد خودرو و تجهیزات ویژه مستقر می‌شود.

پارلمان ارمنستان به دست معترضان افتاد

تصمیم «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان مبنی بر امضای توافق پایان جنگ قره‌باغ، با واکنش منفی جمعی از مردم این کشور مواجه شد تا آنجا که معترضان، خشم خود را با ورود به ساختمان‌های دولتی به نمایش گذاشتند.

تازه‌ترین خبرها، حاکی از ورود معترضان به پارلمان ارمنستان است حال آنکه شیشه‌های اقامتگاه رسمی پاشینیان نیز خرد شده است.

آن طور که گفته می‌شود، «آرارات میرزویان» سخنگوی پارلمان هم حین درگیری، آسیب دیده و بیهوش شده است.

ایروان-پایتخت ارمنستان- بعد از آن ناآرام شد که پاشینیان بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور با روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ توافقنامه‌ای را امضا کرده است.

نظارت ترکیه بر آتش بس و واکنش روسیه 

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه می‌گوید دولت آنکارا بر روند صلح قره‌باغ نظارت خواهد کرد.

وی در این باره افزود: در حال حاضر مشغول بحث درباره نحوه نظارت بر روند ترک مخاصمه هستیم اما کل این روند به طور مشترک در همراهی با جمهوری آذربایجان انجام می‌شود.

چاووش اوغلو همچنین گفت که کنترل ۷ منطقه به جمهوری آذربایجان واگذار خواهد شد؛ حال آنکه باکو در حال حاضر هم بر ۴ مورد از آنها کنترل دارد.

اظهارات چاووش اوغلو در حالی است که دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین، تاکید کرد که حضور صلحبانان ترکیه در قره‌باغ با هیچ یک از طرفین دخیل در این مناقشه هماهنگ نشده است. وی یادآوری کرد که در بیانیه مشترک روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان، به هیچ وجه به ترکیه اشاره نشده است.

طبق توافق سه‌جانبه، قرار است در خط مقدم جبهه در منطقه قره باغ کوهستانی، نیروهای حافظ صلح روسیه به تعداد یک هزار و ۹۶۰ نظامی، ۹۰ ماشین زره پوش و ۳۸۰ خودروی نظامی مستقر شوند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  55 7
  ارمنستان قرارداد تسلیم را امضا کرد
 • مهدی IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  61 13
  روس ها و ارامنه قابل اعتماد نبستند ۳۰ سال تجاوز و اشغالگری کروند جنایت خوجالی را انجام دادند حالا نیاز است بسیار مراقب باشند
  • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   23 82
   نه شما و اسراییل و اردوغان و تکفیری ها قابل اعتمادید
 • علیرضا IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  27 8
  طبق فرمایش امام ای ؛ مناطق ای باید به آذربایجان برگردانده شود .
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  58 27
  منم به نوبه خودم این پیروزی بزرگ را به تورکهای جهان تبریک عرض میکنم
  • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   16 60
   بزرگترین اشتباه ایران عدم حمایت از ارمنستان بود
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  ارمنستان وآذربایجان باید به ایران باز گردانده شود
  • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   96 14
   اسمت رو هم میگفتی میزدیم زیر فرمایشت.
  • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   22 97
   جناب وطن فروش تو بی جا میکنی بزنی زیر فرمایش ایشون آذربایجان وارمنستان به خاک ایران باز خواهد گشت
  • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   88 14
   شما بیخود میکنی کشورهای مستقل رو جزو خاک کشور دیگه میکنین فکر کردین کی هستین؟
  • ستارخان باقرخان IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   8 16
   کشور مستقل ؟؟؟؟!!!!
  • کوروش بزرگ IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   13 72
   شماهم بیخود میکنی ارمنستان وآذربایجان را کشور مستقل میدانی آن ها استان های ایران اند تازه ترکمنستان وتاجیکستان وازبکستان هم باید به ایران باز گردد
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   9 71
   جناب تجزیه طلب … بدجور فشار بت اومده استان ارمنستان استان آذربایجان متعلق به ایرانن
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   62 3
   2034 کمی آروم باش داداش. نه تنها ما بلکه سازمان ملل و کشورهای دیگه جهان و ایران خودمان هم این کشورها را مستقل می دانند.
  • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   19 1
   لعنت بر اشغالگر ها
  • ZA ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
   0 4
   زاررررررررت
  • همشهری DE ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
   6 1
   هی مگه یادتون رفته ایران با علی اکبر ولایتی آذربایجان عزیز و عرمنستان را به عنوان ی کشور مستقل ب رسمیت شناخته ها نزنین زیر قولتون بابا زشته عه.
  • IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
   0 0
   زارررررررزت ؟!!!
  • کلیم IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
   1 0
   حالا که قراره اذربایجان ارمنستان ترمنستان افغانستان به ایران برگردونین موقع برگرندوندنش مواظب النگوهاتون باشینا پوستتونا خراب نکنه
 • Mohammad US ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  40 6
  این نتیجه جاه‌طلبی و نادانی حاکمان نادان برای یک کشور است تا غرور ملت ۸ا را با حماقت ها و زیاده خواهی های خود به تزلزل و انزوا می کشاندند. البته ناگفته نماند خدا با حق است و از معجزات ساقط شدن هلیکوپتر mi24 روسیه که در دنیا یکی از مجهزترین و تهاجمی ترین هاست بی مثال است این بود که یک شبه قرارداد صلح و عقب نشینی ارمنی ها از خاک آذربایجان را پس از ۴۰ سال رقم زد. باشد که درسی برای حامیان ارمنستان باشد . زنده باد ایران ، زنده باد آذربایجان.
  • کوروش بزرگ IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   27 10
   زنده باد آذربایجان
  • ایرانی GB ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   12 50
   بیخود از این جمهوری آذربایجان تعریف و تمجید نکنین , هیچ معجزه ای هم در کار نبوده , ارتش آذربایجان اگر مرد کار بود دست گدایی بطرف تروریستهای سوریایی و ترکیه ای دراز نمیکرد و خودش تکی همه کارها رو انجام میداد , تنها علت شکست ارمنستان نبود امکانات پهپادی بود که ارمنستان در مورد داشتنش کوتاهی کرد البته درسهایی رو که از نبود پشتیبانی هوایی پهپادی در ارتشش یاد گرفت باعث ایجاد تغییرات اساسی در نوع نگرش سران نظامی ارتش ارمنستان به کمبودهای خودشون خواهد شد که از الان خودشون هم این مساله رو ذکر کردند اگر هم جمهوری آذربایجان مثلا" پیروز بشه هیچ به نفع ایران نخواهد بود کمااینکه همین حالا هم تعداد زیادی از تروریستهای سوریایی کنار مرزهای ما اتراق کردند و الهام علی اف هم نسبت به ادعای مالکیت بر آذربایجان ایران پر رو تر هم میشه , الان هم اینهایی که اینجا دارن واسه الهام علی اف به به و چه چه میزنن یک مشت وطن فروش بدبخت پان ترک هستند که از خدا میخوان خاک کشور ایران تجزیه بشه .
 • FR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  8 13
  ظاهرا بعد از قضیه زدن هلیکوپتر روسیه ، آذربایجان احساس ترس و خطر کرده وگرنه این صلح کلا به ضرر آذربایجان شد. چون یکم دیگه ادامه می داد که قره باغ رو تصرف می کرد. لزومی نداشت بسپارندش به روس ها. از کجا معلوم تو این پنج سال دوباره ارمنستان تجدید قوا نکنه و دبه در نیاره؟؟؟؟
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  12 68
  ارتباط. اذربایجان با نخجوان از همه امتیازات درد اورتر است .. ارمنی ها را به خاک خود بیاورید و.این کریدور را به ترکها ندهید
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   16 5
   ساکت شو …
  • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   5 8
   موافقم
  • US ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   13 7
   یاشاسین ایران
  • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   10 1
   مرگ بر شوروی
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   17 4
   اتفاقا مسرت بخش هست. دیگه وقتی بخواهیم بریم باکو دیگه مجبور نیستیم کلی دور بزنیم و مستقیم از نجوان میریم دیگه برادر. چرا به فکر من نیستی تو.
  • مونا IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   5 17
   موافقم
  • سعید IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
   3 6
   ننگین ترین امتیاز این توافقنامه مربوط به بند ایجاد راه ارتباطی بین جمهوری خودمختار نخجوان و جمهوری آذربایجان است که از این طریف حاکمیت و ملیت ارمنستان زیر سوال می رود و قومیت ترک منطقه را علیه ارمنی ها متحد می کند. همین مساله در آینده باعث ایجاد درگیری های قومی در منطقه خواهد شد. شاید که نه حتما این توافقنامه با مشورت ترکیه تنظیم شده است و آتش آن دامن کشورهای همسایه از جمله ایران را هم خواهد گرفت. این خط - این نشان. تاریخ قضاوت خواهد کرد!
 • حامد IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  9 38
  یاشاسین ایران
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  65 7
  قره باغ آزاد شد و روسیاهی به زغال ماند
 • DE ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  2 2
  این اصلاحاتچی ها چشم هاشون رو باز کنن کشوری که ارتش قوی نداشته باشه خاکش رو از دست میده! پس دیگه از مذاکره و تسلیم موشک های ایرانی یک کلمه حرف الکی نزنن! که برای همیشه دشمن هشتاد میلیون ایرانی بحساب میان.
 • محمد IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  8 90
  ارمنستان واذربایجان باید به ایران بازگردانده شود
 • قره باغ خاک اسلام است IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  15 2
  دوستان خیلی ها اشتباه می کنند در مورد راه های ارتباطی بیین راه ارتباطی ارمنستان به قره باغ به این معنی نیست که بخشی از قره باغ مال ارمنستان موند خیر به این معنی است که شهروند های ارمنی می توانند بدون ویزا در این مناطق مستقر یا خارج شوند با احترام به قوانین آذربایجان این شرایط راه ارتباطی آذربایجان به نخجوان رو نیز شامل می شود
 • اشکان IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
  2 2
  آخر داعش کار خودشو کرد
 • علی IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
  6 1
  اکثر این طرفداران ارمنستان که نظر میدند ارمنی هستند با اسامی اسلامی .بابا تمام دنیا ارمنستان را اشغالگر میداند ۳۰ سال مذاکره نتیجه نداشت آذربایجان اقدام به ازادی کرد بقیه چکاره اند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس