اسرائیل بایدن ترامپ

درحالی که ترامپ امیدوار بود با هدایای بی‌سابقه‌ای که در 4 سال گذشته تقدیم صهیونیست‌ها کرد بتواند نظر یهودیان ایالات متحده را جلب کند، اما باز هم آنها در انتخابات، دموکرات‌ها را ترجیح دادند.

سرویس جهان مشرق - علی رغم هدایای بی‌سابقه‌ای که «دونالد ترامپ» در دوران ریاست جمهوری خود در آمریکا به صهیونیست‌ها داد؛ طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته اغلب یهودیان در آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری، «جو بایدن» رقیب ترامپ از حزب دموکرات را به او ترجیح دادند.

یهودیان آمریکا قبل از آغاز انتخابات ریاست جمهوری این کشور علنا اعلام کردند که به بایدن رای می‌دهند و همین امر به شدت خشم ترامپ را برانگیخته و گفت که آنها اسرائیل را دوست ندارند.

 در حال حاضر ۶.۳ میلیون یهودی در ایالات متحده زندگی می کنند  که تنها حدود ۱.۹ درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند؛ اما با این وجود آنها ۳۶ عضو  در کنگره و 9 نماینده در سنای آمریکا دارند.

همچنین یهودیان آمریکا وابسته به حزب دموکرات بوده و ۲۷ نماینده یهودی در مجلس نمایندگان ایالات متحده حضور دارند که ۲۵ تن از آنها دموکرات و فقط 2 عضو از حزب جمهوری خواه هستند.

اما از جمله هدایایی که دولت ترامپ طی چهار سال گذشته تقدیم اشغالگران صهیونیست کرد، به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر و قطع کمک‌های مالی فلسطینیان بود.

 دولت دونالد ترامپ همچنین دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل کرده و به شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین مشروعیت بخشید و حاکمیت رژیم اسرائیل بر ارتفاعات جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت.

 مهمتر از همه چند ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ روند عادی سازی روابط میان چندین کشور عربی با رژیم صهیونیستی را تسهیل کرد که منجر به امضای توافق سازش میان امارات و بحرین و سودان با تل آویو شد.

در واقع ترامپ از هیچ خدمت و تلاشی برای صهیونیست ها دریغ نکرد؛ اما هیچ کدام از اینها نتوانست نظر یهودیان آمریکا را به سمت وی جلب کند، به طوری که  طبق نظرسنجی جدید موسسه یهودی «جی استریت» مستقر در واشنگتن ۷۷ درصد از یهودیان بایدن را به ترامپ ترجیح دادند.

این سازمان غیردولتی مستقر در ایالات متحده گزارش داد، درصد یهودیانی که در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به جو بایدن رای می‌دهند تفاوت چشمگیری با شمار یهودیانی که در سال ۲۰۱۶ به «هیلاری کلینتون» نماینده حزب دموکرات رای داده بودند دارد؛ به طوری که این میزان در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۵ درصد در انتخابات جدید آمریکا ۷۷ درصد است.

 همچنین در کرسی های سنا و مجلس نمایندگان نظرسنجی مذکور نشان می‌دهد که ۷۸ درصد از یهودیان به نامزدهای حزب دموکرات و تنها ۲۱ درصد به جمهوری خواهان رای داده‌اند.

مسئول تهیه این نظرسنجی تصریح کرد که انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا رویکردهای جامعه یهودی این کشور را پس از یک نفرت ۴ ساله از دولت دونالد ترامپ تشدید کرده است. همچنین رای دهندگان یهودی با اکثریت قریب به اتفاق از نامزدهای حزب دموکرات که در تلاش برای دستیابی به راه حلی برای درگیری فلسطینی-صهیونیستی و نیز بازگشت به سیاست های دوره «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا همانند توافق هسته‌ای با ایران هستند حمایت می کنند.

 در همین راستا «دانی دانون» نماینده سابق رژیم صهیونیستی در سازمان ملل با تایید نتایج این نظرسنجی گفت که اغلب یهودیان آمریکا در انتخابات طرفدار جو بایدن هستند.

دانون در تاریخ ۲ نوامبر جاری در گفت‌وگو با رادیو ارتش رژیم اسرائیل  با اشاره به حمایت بازرگانان و سازمان‌های یهودی از دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا اظهار داشت که پول های یهودیان در تعیین نتیجه انتخابات نقش مهم تری از رای‌های آنها دارد.

 طبق گفته های این مقام سابق صهیونیستی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ کمک های مالی هنگفتی از یهودیان ارتودوکس و اسرائیلی‌های مقیم ایالات متحده دریافت کرده بود.

** شکاف میان یهودیان آمریکایی و صهیونیست ها

«نشأت الأقطش» رئیس بخش رسانه دانشگاه بیرزیت در فلسطین اشغالی اعلام کرد که دونالد ترامپ به یهودیان و اسرائیلی ها چیزی بیشتر از آنچه که تصور می کردند و آرزو داشتند داد؛ اما با همه این وجود نتوانست حمایت آنها را جلب کند.

وی در این زمینه تصریح کرد که اکنون یهودیان ترامپ را به عنوان یک مهره سوخته می‌بینند و به دنبال شخصیت جدیدی هستند، ضمن اینکه بایدن از دوستان قدیمی یهودیان است.

الاقطش درباره دلایل عدم حمایت یهودیان از ترامپ با وجود همه خدماتی که وی در دوره ریاست جمهوری خود به اسرائیلی ها تقدیم کرده بود اظهار داشت که در این زمینه یک سناریو وجود دارد و آن وجود شکاف های داخلی در سازمان مخفی حاکم بر رژیم اسرائیل است.

به گفته  رئیس بخش رسانه دانشگاه بیریزیت، در این سازمان رویکردهای متفاوتی وجود دارد. برخی از اعضای آن معتقدند که اسرائیل به دلیل آنچه که ترامپ در دوره گذشته برای جلب رضایت یهودیان به آن داده به دشمنان بیشتری نیاز ندارد (بیشتر از این نمی‌خواهد دشمن داشته باشد). در مقابل عده‌ای دیگر معتقدند که باید از ترامپ حمایت شود؛ به ویژه اینکه در خلال سال‌های آینده هرگز شخصی مانند ترامپ وجود نخواهد داشت تا امتیازاتی را که او به یهودیان داد تکرار کند.

در همین راستا  «حیمی شالیو» تحلیلگر صهیونیست مقیم ایالات متحده معتقد است که جهت گیری‌های یهودیان آمریکایی با یهودیان صهیونیست کاملاً متضاد است.

وی در یک سمینار مجازی که در تاریخ ۲۸ اکتبر توسط روزنامه صهیونیستی هآرتص برگزار شد گفت که اسرائیلی‌ها معتقدند،   صرف نظر از اتفاقاتی که درون آمریکا رخ می دهد ترامپ برای آنها یک رئیس‌جمهور فوق‌العاده به شمار می رود که همین امر بیانگر شکاف عمیق میان یهودیان آمریکایی و یهودیان اسرائیلی است.

به گفته این تحلیلگر صهیونیست  اقدامات اخیر آمریکا  در خدمت به منافع رژیم اسرائیل  همچون رفع ممنوعیت همکاری علمی آمریکا با شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری و ارتفاعات جولان اشغالی نیز نتوانست شکاف میان یهودیان ایالات متحده  و یهودیان صهیونیست را پر کند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص اوایل ماه مه گذشته پیش‌بینی کرد که یهودیان در انتخابات آمریکا  به جو بایدن رای می دهند که با نظرسنجی های  دیگر در این زمینه مطابقت دارد.

«عبدالرحمان السراج» کارشناس مسائل آمریکا نیز قبل از این پیش‌بینی کرده بود که  یهودیان ایالات متحده همچون سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶   دموکرات ها را به جمهوری خواهان ترجیح می‌دهند.

 به گفته این کارشناس سیاسی  میان رای دهندگان یهودی در ایالات متحده تفاوت وجود دارد؛ زیرا در اینجا بحث درباره یک رای دهنده یهودی،   یک رای دهنده صهیونیست  و یک رای دهنده طرفدار اسرائیل است.

وی در پایان تصریح کرد که  یهودیان حامی رژیم اشغالگر صهیونیستی و سیاست‌های ظالمانه این رژیم در اردوگاه جمهوری خواهان آمریکا هستند؛ در حالی که بخش قابل توجهی از یهودیان  مخالفت با سیاست‌های استعماری رژیم صهیونیستی  از طرفداران حزب دموکرات  به شمار می روند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  73 14
  چون بایدن از ترامپ بسیار جنگ طلب تر است ،سناتور دموکرات گراول طی یک مناظره درون حزبی که در سال 2008 برگزار شده است جو بایدن و سایر نامزدهای هم حزبی دموکراتش را جنگ طلب عنوان می‌کند و می‌گوید که این آدم‌ها مرا می‌ترسانند!
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  32 0
  تردیدهای این مقاله با یک تحقیق ساده در اینترنت در مورد درصد یهودیانی که به دمکراتها رای می دهند قابل حل است. بدون استثنا رای اقلیت یهودی آمریکا همانند بقبه اقلیت های انجا متعلق به دمکراتهاست. در هر دو دوره اوباما نیز بالای 70 درصد به او رای داده بودند.
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  11 61
  هیچ کس یک انسان بداخلاق و تند رو را دوست ندارد
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  82 16
  مرگ بر امریکا مرگ بر اسرائیل
 • TR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  33 9
  بهتره از الان اظهار نظر نکنید چونکه رای ها به نفع ترامپ بر میگرده
  • ایرانی IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   0 0
   شتر در خواب بیند پنبه دانه
 • AU ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  27 4
  مشرق قبل از اینکه در باره ی صهیونیزم خبر بگذاری بد نیست یک تیم صهیونیسم شناسی بهتری انتخاب کنید. در باره ی یهودیان آمریکا باید گفت اغلب جمعیت اونها کارگر هستند و به طور سنتی به دموکرات ها رای می‌دهند. ربطی به جو بایدن یا ترامپ نداره. ترامپ دامادش یهودی هست و بایدن هم شوهر معاون اولش یهودی هست. همه جا آدم کاشتند. برای اونها فرقی نداره چه کسی میاد سر قدرت. مساله این هست که بین یهودیان به نتانیاهو بیشتر حال بدند یا به چپ های یهودی. و گر حال دادن به اسراییل برای همه شون یک فریضه هست. شکی درش نیست.
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  20 15
  احمق های دموکرات همین یهودی ها هستند
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  5 14
  در آمریکا جمهوری خواهان قابل تحملند دموکرات ها همه احمقد
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  4 10
  مشرق جان مهمترین تحول ایران وجهان یعنی جنگ قاراباغ به نفع آزربایجان شکل گرفته وقاراباغ بعد از بیست وهشت سال اشغالگری آزاد شده
  • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   8 1
   "مهمترین تحول ایران وجهان"؟ برادر من خیلی ها تو خود ایران هم اصلا اسم این جایی که میگی رو نمیدونن...اونوقت جهان!؟ مهمترین اتفاق جهان در حال حاضر انتخابات آمریکاست.
 • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  8 2
  یهودیان غیر صهیونیست به بایدن رای داده اند...
 • FR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  3 2
  همه خانواده بایدن یهودی هستند یعنی میگید خودش چیز دیگری هست؟! یهودیان دسیسه‌‌ترین خطرناک‌ترین و موذی‌ترین موجودات کیهان هستند
  • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   2 0
   بایدن خودش گفت علیرغم اینکه مسیحی زاده شده . اما مفتخر است که صهیونیست نام برده بشه . و از جمله با نتانیاهو هم بسیار رفیق است
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  3 2
  خوبی که از حد بگذرد
 • روزبه IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  5 10
  هیچ چیزی در آمریکا تموم نشده تازه ماجرا با ارائه مدارک تقلب توسط ترامپ شروع شده، رئیس جمهور بعدی دیگه در آمریکا وجود نخواهد داشت، این کامنت رو نوشتم تا در تاریخ ثبت بشه
 • mojtaba SE ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  2 3
  نظام ایران میداند با زدن عین السد ,امریکا اغاز پایانش شروع شد.اماچرا نظام ایران اغاز پایان جاسوسهای داخلی رو شرو ع نمیکنه ,تا ابر قدرتیش رو میخکوب کنه ,والا من معطل موندم؟؟مشرق اگر میدونی به ما بگو تا ما به بغل دستیمون تقلبی بگیم؟؟؟پاینده رهبر
 • احسان GB ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  15 24
  ولی چه بخوای چه نخوای تا 2025 با ظریف-بایدن
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  8 9
  برده های صهیونیسم
 • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  8 12
  هر کی میخواد رییس جمهور آمریکا بشه باید یکی از این کلاهها دم دست داشته باشه، یعنی خاک بر سر آمریکا
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  1 2
  برای این که به دلیل نفوذ و محبوبیت اسرائیل در آمریکا و غرب پی بیریم باید این رو بدونیم که صدها کارآفرین و سرمایه گذار یهودی در آمریکا و غرب فعالند و سالانه میلیاردها دلار درآمد برای آمریکا دارند و میلیونها شغل ایجاد می کنند و از انصاف هم که نگذریم دانشمندان زیادی هم اونجا دارند. ما هم اگر می خواهیم موفق باشیم باید راه نفوذ را پیدا کنیم و شعار دادن رو رها کنیم.
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  2 0
  تکرار برنامه عصر دکتر طالب زاده از شبکه افق که امشب پخش شد حتما فردا ببینید . بسیار مفید است . اول راجع به نحوه درمان کرونا و داروها و بعد مطلب انتخابات آمریکا . و شناخت بهتر از حاکمان اصلی آمریکا و تقلبات و صحبت های بایدن راجع به ایران شاید کمتر دیده یا شنیده باشید و نظرش راجع به اسرائیل که عضو جدا نشدنی و بمانند یک روح در دو پیکر و حمایت از صهیونیست ها و مصاحبه با کارشناسان و .... هر سه شنبه شب ها ساعت ده شب برنامه عصر
 • اسلام واحدی IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  0 0
  ترامپ از همه رئیسان جمهور امریکا بیشتر به اسرائیل کمک کرده است لکن یهودیان بر اساس سیاست مظلوم نمائی خود می دانند که بیشتر از این کمک موجب نابودی اسرائیل می شود و بقول معروف تاریخ مصرفش تمام شده است اما بخاطر این همه جنایت ترامپ باید گفت برو به جهنم لعنتی
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  1 0
  خودمان را قوی کنیم و از دشمن هم استفاده کنیم. نگاه و هدف اگر این باشد که هر کس بعد ترامپ می آید از ان جونور بدتر است صدمه به خودمان است باور کنید. کمی با سیاست باید بود. یا علی مدد
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  1 0
  مشرق مثل اینکه دنبال کنندگان طرفدار بودن این خوک زرد هستند و هر جوری می خواهند توجیه کنند. خدا به دادمان برسد
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  2 0
  سگ زرد برادر شغاله
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  1 1
  مرگ بر سیاست های آمریکا و دولتش