هشدار ترامپ درباره امکان بروز آشفتگی بعد از انتخابات

رئیس جمهور آمریکا درباره امکان تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پستی و همچنین بروز شرایط آشفته بعد از انتخابات هشدار داد.

به گزارش مشرق به نقل از دویچه وله، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه اول نوامبر (۱۱ آبان) در حین کارزار انتخاباتی در پنسیلوانیا خطاب به هواداران خود گفت که امکان دارد اعلام نتیجه انتخابات این کشور هفته‌ها طول بکشد. وی همچنین درباره امکان بروز شرایط آشفته بعد از انتخابات نیز هشدار داد.

دونالد ترامپ دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: «تمام جهان و کشور ما صبر می‌کنند و منتظر می‌مانند و منتظر می‌مانند تا بفهمند چه کسی برنده شده است. شما هفته‌ها صبر خواهید کرد. سوم نوامبر می‌آید و می‌رود و ما نمی‌دانیم چه کسی برنده شده است و شما در کشور با وضعیت آشفته‌ای مواجه خواهید شد.»

جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های آمریکا از ماه‌ها پیش بر سر رای‌گیری پستی، که به دلیل شیوع شدید کرونا در این کشور در دستور کار قرار گرفته است اختلاف نظر شدیدی دارند.

جمهوری‌خواهان تلاش کردند از طریق قضایی از این کار ممانعت کنند اما موفق نشدند. حال گفته می‌شود اگر آمریکایی‌ها پیش از مهلت انتخابات رای پستی خود را به موقع بدهند آرای آنها شمرده خواهد شد حتی با وجود اینکه آرای پستی آنها سه روز پس از انتخابات سوم نوامبر به مراکز شمارش برسد.

به دلیل وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا، شمار بیشتر شهروندان آمریکایی از امکان تحویل آرای پیش از موعد خود، چه از طریق پست و چه تحویل شخصی، استفاده کرده‌اند. شمار این افراد دو روز مانده به انتخابات به ۹۰ میلیون نفر رسیده است.

دونالد ترامپ و تیم انتخاباتی او تا کنون بارها از «بالا بودن خطر جعل و تخلفات انتخاباتی» رای گیری پستی سخن گفته‌اند.

ترامپ اصرار دارد که باید در شب انتخابات مشخص شود چه کسی برنده شده است. در بیشتر انتخابات قبلی نامزد پیروز در شب انتخابات مشخص شده است. با این حال در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری مسئولان در چندین ایالت انتظار دارند که به دلیل شیوع کرونا رای‌دهندگان بیشتری آرای خود را به صندوق پست بیاندازند و ممکن است تاخیری در امر شمارش به وجود آید.

گفتنی است نزدیک به یک چهارم آرا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا از طریق پستی ارسال شده بود.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس